Yambuku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Yambuku
Yambuku
Obyvatelé Yambuku v roce 1976
Obyvatelé Yambuku v roce 1976
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 447[1] m n. m.
Stát Kongo (Kinshasa)Kongo (Kinshasa) Kongo (Kinshasa)
provincie Mongala
Yambuku
Yambuku
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Yambuku je malá vesnice v provincii Mongala v severní Demokratické republice Kongo (dřívějším Zairu). Leží zhruba 960 km severně od hlavního města Kinshasy a 7 km od Yandongi[2], přibližně 439 km severozápadně od geografického středu republiky.[1] V této vesnici byl poprvé zaznamenán virus hemoragické horečky Eboly, konkrétně kmen Ebola-Zaire.

Propuknutí Eboly[editovat | editovat zdroj]

Poprvé se virus Ebola vyskytnul dne 26. srpna 1976 v této odlehlé vesnici na řece Ebole. Bylo zjištěno 318 případů, z čehož 280 nakažených zemřelo. K dalším 284 případům a 151 úmrtím došlo v nedalekém Súdánu. Malá yambukská nemocnice byla uzavřena poté, co z jejích 17 zaměstnanců 11 zemřelo. Dvě belgické jeptišky sloužící komunitě byly nakaženy a zemřely spolu se zairskou sestřičkou poté, co byla jejich skupina převezena do Kinshasy. Světová zdravotnická organizace pak epidemii zvládla karanténou místních vesničanů, důkladnou sterilizací lékařského vybavení a poskytováním ochranných oděvů zdravotnickému personálu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yambuku na anglické Wikipedii.

  1. a b http://www.traveljournals.net/explore/zaire/map/m2860053/yambuku.html
  2. International Commision, Ebola haemorrhagic fever in Zaire, 1976 Archivováno 8. 8. 2014 na Wayback Machine, v Bulletin of the World Health Organization, 56 (2), 1978, s. 271-293

Související články[editovat | editovat zdroj]

Epidemiologie