Xiaotingia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Xiaotingia
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura, asi před 160 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Přibližný vzhled xiaotingie
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Čeleď: Archaeopterygidae
Rod: Xiaotingia
Binomické jméno
Xiaotingia zhengi
Xu et al., 2011
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Xiaotingia byl rod malého opeřeného teropodního dinosaura z čeledi Archaeopterygidae. Tento drobný, ptákům podobný dinosaurus žil v období rané pozdní jury (asi před 160 miliony let) na území dnešní Číny (souvrství Tiaojishan, západní Liao-ning). Byl blízce příbuzný "bavorskému praptákovi" rodu Archaeopteryx. Poslední studie se nemohou shodnout, zda byl příbuznější "srpodrápým" deinonychosaurům, jako byly rody Velociraptor nebo Deinonychus, nebo patří do ptačí linie Avialae.

Nález[editovat | editovat zdroj]

Holotyp nese označení STM 27-2 a jedná se o plně artikulovanou fosilní kostru, včetně lebky. Malý teropod byl popsán týmem čínských vědců (ve složení Xu Xing, You Hailu, Du Kai a Han Fenglu) v roce 2011. V současnosti je znám jediný druh, X. zhengi (druhové jméno na počest paleontologa Zhenga Xiaotinga). Velikostí se tento malý dinosaurus rovnal zhruba zvířeti o velikosti holuba. Zaživa byl opeřený.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Kladistická analýza čínských vědců z r. 2011 ukázala, že Xiaotingia vytváří klad s rodem Archaeopteryx a čeleděmi Dromaeosauridae a Troodontidae. Jak archeopteryx, tak i xiaotingia by přitom patřili mezi deinonychosaury, nikoliv do skupiny Avialae. Archeopteryx by tak možná nebyl "prvním ptákem", jak je dosud obecně tvrzeno.

Podle nové studie z r. 2013 se však Xiaotingia i Archaeopteryx znovu řadí do vývojové linii ptáků (Avialae).[1][2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GODEFROIT, Pascal; CAU, Andrea, ESCUILLIÉ, François; WU Wenhao; DYKE, Gareth. A Jurassic avialan dinosaur from China resolves the early phylogenetic history of birds. Nature [online]. , 29. květen 2013. Online před tiskem. Dostupné online. ISSN 1476-4687. DOI:10.1038/nature12168.  (anglicky) 
  2. YONG, Ed. The Changing Science of Just-About-Birds and Not-Quite-Birds. (Popularizační článek k předchozí referenci.) NationalGeographic.com, Phenomena: Not exactly rocket science. 29. květen 2013. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]