Xiangkhoang

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Náhorní plošina Xiangkhoang
ແຂວງຊຽງຂວາງ
Pohled na náhorní plošinu Xiangkhoang
Pohled na náhorní plošinu Xiangkhoang


Světadíl Asie
Stát Laos Laos
Mapa provincie Xiangkhoang, Laos
Mapa provincie Xiangkhoang, Laos
Souřadnice

Náhorní plošina Xiangkhouang nebo Xiangkhoang, známá též pod francouzským pojmenováním Plateau du Tran-Ninh je náhorní plošina na severu Laosu. Krajina se vyznačuje zelenými horami, členitými krasovými útvary a údolími s množstvím řek, jeskyní a vodopádů.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Horské pásmo Luang Prabang a Annamské pohoří oddělují náhorní plošinu od Thajska a Vietnamu. Hřebeny náhorní plošiny, které se skládájí hlavně z pískovců a vápenců, dosahují výšky 2 000 až 2 800 metrů. V minulosti byly masivně odlesněny. Na jihu Xiangkhoangu se nachází nejvyšší hora Laosu, Phou Bia. Nadmořská výška přímo v oblasti náhorní plošiny dosahuje až 1 000 m.

Náhorní plošinou protéká několik přítoků Mekongu, jako například Nam Ngum, Ngiap nebo řeka Khan. Významným městem v této oblasti je Phonsavan, hlavní město provincie Xiangkhouang, pojmenované podle náhorní plošiny.

Přírodní bohatství[editovat | editovat zdroj]

Vyskytují se zde nevyužitá ložiska naplaveného zlata, antimonu, mědi, olova, zinku a stříbra.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na náhorní plošině se nachází místo zvané Planina hrnců, pod tímto souhrnným názvem se skrývá několik lokalit s archeologickými pozůstatky navrženými na zařazení do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Náhorní plošina patří mezi oblasti na světě, které jsou nejvíce kontaminovány nevybuchlými kazetovými pumami.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Xiangkhoang Plateau na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]