Xiangkhoang

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Náhorní plošina Xiangkhoang
ແຂວງຊຽງຂວາງ

Pohled na náhorní plošinu Xiangkhoang


Světadíl Asie
Stát Laos Laos
Mapa provincie Xiangkhoang, Laos
Mapa provincie Xiangkhoang, Laos
Souřadnice 19°24′ s. š., 103°1′59″ v. d.

Náhorní plošina Xiangkhouang nebo Xiangkhoang, známá též pod francouzským pojmenováním Plateau du Tran-Ninh je náhorní plošina na severu Laosu. Krajina se vyznačuje zelenými horami, členitými krasovými útvary a údolími s množstvím řek, jeskyní a vodopádů.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Horské pásmo Luang Prabang a Annamské pohoří oddělují náhorní plošinu od Thajska a Vietnamu. Hřebeny náhorní plošiny, které se skládájí hlavně z pískovců a vápenců, dosahují výšky 2 000 až 2 800 metrů. V minulosti byly masivně odlesněny. Na jihu Xiangkhoangu se nachází nejvyšší hora Laosu, Phou Bia. Nadmořská výška přímo v oblasti náhorní plošiny dosahuje až 1 000 m.

Náhorní plošinou protéká několik přítoků Mekongu, jako například Nam Ngum, Ngiap nebo řeka Khan. Významným městem v této oblasti je Phonsavan, hlavní město provincie Xiangkhouang, pojmenované podle náhorní plošiny.

Přírodní bohatství[editovat | editovat zdroj]

Vyskytují se zde nevyužitá ložiska naplaveného zlata, antimonu, mědi, olova, zinku a stříbra.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na náhorní plošině se nachází místo zvané Planina hrnců, pod tímto souhrnným názvem se skrývá několik lokalit s archeologickými pozůstatky navrženými na zařazení do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Náhorní plošina patří mezi oblasti na světě, které jsou nejvíce kontaminovány nevybuchlými kazetovými pumami.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Xiangkhoang Plateau na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]