xD-Picture Card

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
xD-Picture Card
xD karty Olympus o různých kapacitách a typech
xD karty Olympus o různých kapacitách a typech
Základní informace
Typ médiapaměťová karta
Kapacita16 MB – 8 GB
Vyvíjeno
společností
Olympus a Fujifilm
Použitífotoaparáty, záznamníky
Rozměry20 × 25 × 1,78 mm
Hmotnost2,8 g

xD-Picture Card je druh paměťové karty určené především pro použití v digitálních fotoaparátech. V současnosti se však již nevyrábějí přístroje používající xD karty.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Karta byla vyvinuta společnostmi Olympus a Fujifilm, jež ji představily v červenci roku 2002. Pro tyto společnosti karty vyrábějí Toshiba Corporation a Samsung Electronics. Společnosti, jako například Kodak, SanDisk, nebo Lexar, mají karty xD ve svém prodejním sortimentu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zkratka xD znamená extreme Digital, neboli v překladu extrémně Digitální.[1] xD karty se používají hlavně v digitálních fotoaparátech značek Olympus a Fujifilm, ale i v digitálních hlasových záznamnících Olympus a mp3 přehrávačích Fujifilm. Karty jsou nabízeny v kapacitách 16 MB, 32 MB, 64 MB, 128 MB, 256 MB, 512 MB, 1 GB a 2 GB. Karty bez ohledu na svůj typ a velikost mají rozměry 20 × 25 × 1,78 mm a váhu 2,8 gramů.

Typy karet[editovat | editovat zdroj]

xD karty se vyrábí ve variantách H, M a M+ Kvůli změnám ve struktuře však karty M i H vykazují problémy v kompatibilitě se staršími přístroji, obzvláště při záznamu videa. Společnosti využívající ve svých zařízeních xD karty proto zveřejnily seznamy kompatibilních zařízení.[2][3].

Typ H[editovat | editovat zdroj]

Karta s typem H, uvolněná v listopadu 2005 [4], nabízí vyšší přístupové rychlosti k datům (až 2–3×) než u typu M. Rovněž obsahuje speciální „obrazové efekty“, ačkoliv většina z nich je přístupná pouze s digitálními fotoaparáty Olympus.

Typ M[editovat | editovat zdroj]

xD karta typu M o velikosti 1 GB

Karta typu M byla do prodeje uvolněna v únoru 2005 [5], používá architekturu Multi Level Cell (MLC) umožňující další rozvoj až do kapacity 8 GB. Nevýhodou typu M je především pomalejší rychlost zápisu i čtení než v případě karty o kapacitě 512MB.

Typ M+[editovat | editovat zdroj]

V dubnu roku 2008[6] byl na trh uvedeno nový typ xD karet s označením M+. Tyto paměťové karty by měly dosahovat 1,5krát vyšší rychlost zápisu i čtení než starší řada M. Tento typ je vyráběn pouze ve velikostech 1 a 2 GB a je plně kompatibilní s verzí M.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Velikosti a rychlosti karet[editovat | editovat zdroj]

Typ karty Rychlost zápisu
(MB/s)
Rychlost čtení
(MB/s)
Dostupné kapacity
16 MB 32 MB 64 MB 128 MB 256 MB 512 MB 1 GB 2 GB
Standard 1.3 5
3 5
M 2.5 4
H 4 5
M+ 3.75 6

Provozní podmínky[editovat | editovat zdroj]

  • Provozní napětí: 3,3 V
  • Provozní teplota: 0 až 55 °C
  • Skladovací teplota: −20 až +65 °C
  • Vlhkost: < 95 %

Přenos dat[editovat | editovat zdroj]

Data z xD karty lze přenést do počítače přes čtečku paměťových karet nebo připojením fotoaparátu či jiného zařízení k PC přes USB). V obou případech počítač kartu sám rozpozná jako velkokapacitní paměťové zařízení. Je možno použít jak čtečku interní tak externí nebo adaptér umožňující zasunutí karty xD do čteček jiných formátů karet jako je Flash Card nebo SD. Stejné adaptéry lze použít i v fotoaparátech.

Podrobná specifikace[editovat | editovat zdroj]

Podrobná specifikace karet potřebná k jejich dalšímu rozvoji a uplatnění mimo přístroje Olympus a Fujifilm, je přísně střežena. Je však známo, že xD karty (stejně jako SmartMedia) spočívají na čipu „controller-less NAND flash memory“ vsazeném v plastu.

Konkurence[editovat | editovat zdroj]

Porovnání xD karty s SD a CF kartou

Formát xD soupeřil především s formáty jako Secure Digital (SD), CompactFlash (CF) či Memory Stick od firmy Sony. xD karty jsou v porovnání s některými staršími platformami (jako SmartMedia (SM), MultiMediaCard (MMC) nebo Memory Stick (MS)) rychlejší a mají poměrně malou spotřebu energie. Extreme digital karty jsou v porovnání až dvakrát dražší, než karty o stejných objemech jiných platforem a nejsou tak široce podporovány ať již ve fotoaparátech, čtečkách, nebo u výrobců příslušenství. Formát xD je patentovaný používaný pouze u Fujifilmu a Olympusu, stejně tak jako například karta Memory Stick u Sony, to znamená, že chybí veřejná dokumentace či popis provedení (opakem k tomuto jsou formáty SD či CompactFlash). Při formátování karty v počítači mohou nastat problémy s jejím rozpoznáním ve fotoaparátu či jiném zařízení.

Kvůli omezenému použití v jiných kategoriích než jsou digitální fotoaparáty, karty xD ztratily na popularitě na úkor platformy SD, jež jsou všestranně používány v chytrých telefonech, PDA, digitálních audio přehrávačích, a většinou ostatních výrobců digitálních fotoaparátů. Výrobci zařízení pro tyto karty již zahájili přechod na formát SD uváděním přístrojů, které mohou používat oba typy karet – Fujifilm XD i SD a Olympus pro XD i microSD.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Tisková zpráva o novém typu paměťové karty Archivováno 1. 9. 2009 na Wayback Machine.; Fujifilm; 25. 9. 2008
  2. Kompatibilita fotoaparátů Olympus. www.olympusamerica.com [online]. [cit. 2008-10-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-06-29. 
  3. Kompatibilita fotoaparátů Fujifilm. www.fujifilm.com [online]. [cit. 2008-10-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-09-27. 
  4. Archivovaná kopie. www.steves-digicams.com [online]. [cit. 2006-07-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2006-06-19. 
  5. Typ M; Steve’s Digicams; 28. 10. 2005
  6. Typ M+ Archivováno 20. 2. 2009 na Wayback Machine.; Tisková zpráva Olympus; 22. 8. 2008

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]