XCOM 2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
XCOM 2
VývojářFiraxis Games (e)
Vydavatel2K Games (e)
DistributorTake-Two Interactive (e)
DesignJake Solomon (e)
SkladatelTimothy Michael Wynn (e)
SérieX-COM (e)
EngineUnreal Engine 3 (e)
PlatformyMicrosoft Windows
macOS
Linux
Playstation 4
Xbox One (e)
Datum vydání5. února 2016 (e)
Žánrtahová strategie (e)
Módyhra jednoho hráče a multiplayer videohra (e)
MédiaSteam
optický disk
Microsoft Store
PlayStation Store
Humble Store (e)
Webové stránkyxcom.com (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

XCOM2 je tahová strategie vyvinutá firmou Firaxis Games a vydaná společností 2K Games. Pro operační systémy Windows, OS X a Linux byla vydána v únoru 2016, pro PlayStation 4 a Xbox One v září 2016. Jedná se o přímé pokračování hry XCOM: Enemy Unknown z roku 2012: dvacet let poté, co lidstvo prohrálo válku s mimozemšťany, se znovuzrozená organizace XCOM snaží bojovat proti okupačním silám na Zemi.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

18. května 2015 společnost Take-Two Interactive vydala zprávu, že začal vývoj nového, zatím nepojmenovaného vysokorozpočtového titulu.[1] Hra byla oficiálně odhalena 1. června 2015 herním serverem IGN, 15. června byl na Electronic Entertainment Expo 2015 do světa vypuštěn první trailer.

Koncept procedurálně generovaných úrovní pro Enemy Unknown Firaxis nakonec zavrhl, protože mu přišel nevýhodný a zabugovaný, navíc neodpovídal atmosféře hry. V XCOM2 se přepracovaný vrátil na scénu, přičemž všechny budovy a objekty jsou zničitelné. Téměř všechny mapy, včetně multiplayerových, jsou tedy náhodně generovány.[2]

Při vytváření vzhledu hry se vývojáři inspirovali ve filmech jako Elysium, Nevědomí a Blade Runner.[3]

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Příběh hry je zasazen do roku 2035, 20 let po událostech hry XCOM: Enemy Unknown, ve které lidstvo prohrálo svůj boj proti mimozemským nájezdníkům. Organizace XCOM tehdy nedokázala rychle odvrátit přímou hrozbu a nakonec byla zrazena shromážděním národů, které se vzdalo krátce poté, co invaze začala. Členové XCOMu se buď podrobili novým pánům, nebo byli vyhlazeni, pouze malá část, jako vrchní důstojník Bradford, přešla pod hnutí odporu. To ovšem nemělo dostatek peněz, lidí ani technologií na rozsáhlé akce a většinu času strávilo vyhýbáním se stíhání ze strany okupantů. Národní státy byly odstraněny, Zemi teď vládne loutková organizace ADVENT řízená mimozemšťany, která se pomocí propagandy snaží naklonit veřejné mínění na stranu cizáků šířením přesvědčení, že cizinci přišli v míru a že síly Země jednaly agresivně a s předsudky.

Hra začíná ve chvíli, kdy Bradford vede útok proti genové bance ADVENTu a zachrání bývalého velitele XCOMu (hráč), který byl zajat, a byly na něm prováděny neznámé experimenty. Velitel se následně dostane na mobilní základnu XCOMu, loď zvanou Avenger, kde se seznámí s Dr. Richardem Tyganem a Lily Shenovou. Tygan vysvětlí veliteli, že zatímco byl uvězněn, ADVENT připojil jeho mozek k jejich globální psionické komunikační síti s cílem působit jako bitevní simulační počítač. Velitel je pak kontaktován posledním zbývajícím loajálním členem Rady. Ten veliteli doporučí, ať kontaktuje další odbojové skupiny roztroušené po celém světě, a rovněž mu odhalí existenci přísně tajného programu ADVENTu s názvem Projekt Avatar. Hráč jako velitel XCOMu následně bojuje proti jednotkám ADVENTu, přepadne jeho mnohá tajná zařízení a snaží se zpomalit či úplně zastavit Projekt Avatar. Během svého výzkumu dr. Tygan totiž zjistí, že Elderové, vůdci ADVENTu a celé invaze, pomalu umírají v důsledku nezvratné fyzické degenerace jejich těl. Aby unikli bezprostřednímu zániku, Elderové odstartovali Projekt Avatar, který zahrnuje zpracování unesených lidí a jejich proměnu na surový genetický materiál, ze kterého pro ně budou vytvořena nová těla, tzv. avataři.

XCOMu se tak podaří vystopovat podmořskou centrálu Elderů, přístupnou pouze pomocí speciálního psionického portálu. V důsledku hrozby XCOMu se ADVENT rozhodne urychlit celý projekt a zpracovat i "neesenciální" lidi do Projektu Avatar pod rouškou léčení všech nemocí v jejich genových klinikách. Poslední člen rady se obětuje, aby upozornil XCOM na tento plán, který bude slavnostně vyhlášen pomocí globální komunikační sítě ADVENTu. XCOMu se podaří proniknout do sítě a přednese důkazy o skutečné činnosti ADVENTu do celého světa, což následně vede k masivní globální revoluci proti cizácké okupaci.

Protože má ADVENT potíže s udržováním pořádku, velitel převezme psionickou kontrolu nad jedním ukradeným Avatarem a provede nájezd na základnu Elderů. Ti se ho snaží prosbami a výhrůžkami odvrátit od jeho poslání, jenže velitel je a zničí všechny své ostatní avatary, čímž dojde k zničení základny. Velitel zůstane se svým avatar a bojuje proti rozzuřeným Elderům, zatímco zbytek oddílu unikne. Poté se velitel probudí ve svém vlastním těle a zjistí, že bez vedení Elderů se vliv ADVENTu na lidstvo hroutí. Obyčejní lidé se připojí ke hnutí odporu a společně přemohou okupační síly.

Nicméně, na dně oceánu pod zříceninou sídla Elderů se otevře široká trhlina, ze které začne svítit zvláštní energie…

Princip hry[editovat | editovat zdroj]

Hráč je v roli absolutního vládce organizace XCOM, jejímž cílem je svržení cizácké nadvlády. Hra je stejně jako v XCOM: Enemy Unknown/Enemy Within rozdělena na dvě části, ekonomicko-budovatelskou a bojovou, která se skládá z tahů.

Budovatelská část[editovat | editovat zdroj]

Protože byly všechny státy a jejich vlády odstraněny, rozděluje se celá Země na jednotlivé oblasti (Východní a Západní Evropa, Sibiř, atd.). Mezi těmito oblastmi lze cestovat pouze s pomocí Avengeru, což je velká nákladní loď, která zároveň slouží jako základna XCOMu.

Avenger[editovat | editovat zdroj]

Kromě základních místností jako můstek, kasárna nebo obytné prostory lze také vyčistit až dvanáct místnosti (4 patra po třech místnostech), do kterých je možné umístit další provozy:

 • Výroba elektrické energie - Všechny provozy potřebují energii, která se získává zde. Výkon lze zvýšit přidáním dalšího článku, po vyzkoumání prvku "Elerium" je možné přidat Eleriový článek, který je dražší, ale výkonnější. Kapacitu lze rovněž zvýšit přidáním inženýra/inženýrů.
 • Satelitní připojení - Kontaktování odboje v každé oblasti zatíží spojení Avengeru, proto je nutné neustále zvyšovat kapacitu propojení, ať už stavěním těchto místností, nebo jejich vylepšováním. Kapacitu lze rovněž zvýšit přidáním inženýra/inženýrů.
 • Laboratoře, dílny - Zde se zkoumají a vyrábí nové technologie, přičemž rychlost zkoumání/výroby lze rovněž zvýšit přidáním vědců/inženýrů a přidáním dalších stanic.
 • Zkušebna - Spadá pod dílny, zde se upravují a dále vylepšují zbraně, vybavení a nástroje. Na rozdíl od prvního XCOMu se zbraně a vybavení pro jednotlivé třídy vojáků kupují jako celek a nikoliv jednotlivě. Nyní tedy stačí koupit např. zbraň pro Rangery jednou a okamžitě jsou dostupné všem vojákům s touto specializací. Některé zbraně a vybavení je ovšem třeba vyrábět jednotlivě, přičemž výsledek je náhodný. Například experimentálních těžkých zbraní jsou dvě varianty, ale hráč si je nemůže vybrat a ani neví, kterou z nich nakonec dostane.
 • Škola partyzánských taktik - Slouží k nákupu vlastností vylepšujících jak vojáky samotné, tak celého výsadku jako celku.
 • Psionická laboratoř – Jakéhokoliv nováčka lze umístit do této místnosti a zlepšovat jeho psionické vlastnosti. Po přistavění druhé cely lze trénovat dva vojáky současně.
 • Pokročilé bojové centrum – Po přidělení inženýra se léčení vojáků zrychlí o 100 %. Také lze jakéhokoliv vojáka „přecvičit“ na jinou třídu, aniž by ztratil svá povýšení. Kromě toho někteří vojáci získají náhodnou vlastnost navíc z jiné třídy.
 • Defenzivní matrice – Při misích, kdy je nutno Avenger bránit, je loď vybavena dvěm (čtyřmi) obrannými věžemi navíc.
 • Stínová komora – Slouží k výzkumu některých speciálních projektů, navíc hráči umožňuje vidět počet a typ nepřátel v jednotlivých misích.

Výzkum[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako „Enemy Unknown“ lze zkoumat vždy pouze jednu věc, na druhou stranu jde výzkum přerušit a kdykoliv na něj znovu navázat, aniž by bylo nutno začínat úplně od začátku. Rychlost pak závisí na celkovém počtu laboratoří a vědců. Kromě toho další výzkum lze spustit ve Stínové komoře, v takovém případě bude ale hlavní výzkum přerušen. Všechny technologie lze zařadit do těchto kategorií:

 • Pitvy - Pitváním všech druhů mimozemšťanů lze odhalit jejich silné a slabé stránky, genetické úpravy a technologické implantáty. Ty pak lze zpětně využít i u vlastních vojáků.
 • Zbraně - Magnetické a plazmové. V pozdějších fázích hry se vojáci bez těchto zbraní neobejdou, mají vyšší účinnost i přesnost, ale jsou poměrně drahé (hlavně plazmové zbraně) a náročné na suroviny.
 • Zbroje - Životy vojáků a jejich zkušenosti je nutno chránit za každou cenu, a k tomu slouží osobní zbroje. Některé typy pouze přidávají počet životů, další pohyblivost, brnění, speciální zařízení (hák) nebo vlastnosti (procházení skrz předměty). Experimentální zbroje vyrobené ve Zkušebně přidávají jednu zbraň navíc.
 • Technologie UFO (elerium, eleriová jádra, cizácké slitiny atd.) - Některé věci nelze získat vlastní výrobou a je třeba je ukořistit z cizáckých továren a mrtvých těl. Jejich důkladné prozkoumání stojí na začátku jejich dalšího použití, tentokrát ve službách jednotek XCOM.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Vyrábět jdou jen věci, které jsou předtím vyzkoumány. Některé jdou vyrobit okamžitě, experimentální ve zkušebně pak za několik dní, přičemž s přiděleným inženýrem se doba výroby zkracuje na polovinu.

Kasárna[editovat | editovat zdroj]

Kromě návštěvy památníku padlých vojáků se zde dají zjistit počty mrtvých nepřátel, především se zde ale vyzbrojuje a vybavuje pěchota, Každý voják začíná jako nováček a jeho schopnosti určuje sedm vlastností: body zdraví, vůle, obrana, míření, hackovací schopnosti, rychlost a dohled. Již na začátku je mu také určena některá ze čtyř základních tříd: Ranger, Specialista, Granátník nebo Ostřelovač. S prvním povýšením je tato třída odhalena, ale po postavení Pokročilého bojového centra ji lze změnit. Pátou třídou je Operativec PSI, který ignoruje ostatní třídy a jehož trénink se od ostatních výrazně liší. Každý voják může povýšit o sedm levelů a na každém dostane na výběr ze dvou schopností, z nichž jednu si musí vybrat.

 • Ranger - Expert na boj zblízka se pohybuje v první linii, takže dostává nejvíc zásahů, ale také má nejvíc životů. Jeho zbraněmi jsou brokovnice, později rozptylový laser a slitinové dělo, ale nepohrdne ani obyčejnými útočnými zbraněmi. Jeho sekundární zbraní může být meč, kterým lze útočit pouze při boji zblízka.
 • Granátník - Specialista na výbuchy a těžké zbraně. Malou mobilitu a nízkou přesnost primární zbraně vynahrazují silným plošným účinkem granátometu, který je jich sekundární zbraní.
 • Specialista – Může fungovat buď jako léčitel, nebo specialista na hackování věží a robotických nepřátel.
 • Ostřelovač - Jejich hlavní doménou je boj na dálku, takže mnoho nevydrží, zato likvidují nepřátele s děsivou přesností. Protože se jako jediný typ nemůžou pohnout a pak střílet, je dobré je pro tyto situace vybavit pistolemi.
 • Operativec PSI – Jejich trénink probíhá jinak: na začátku dostane hráč na výběr ze tří schopností, ze kterých si jednu vybere. Po určité době, podle síly dané schopnosti, se ji voják naučí a pokračuje dále. Tyto tři schopnosti se vybírají náhodně a navíc nejsou odstupňovány podle síly, takže lze hned na začátku voják může naučit nejsilnější schopnosti.

Po postavení Školy partyzánských taktik lze také některé "týmové " vlastnosti dokoupit: rozšíření družstva až na 6 členů, speciální vlastnosti pro každou třídu, více zkušeností za zabití atd. Kromě peněz je také třeba dosáhnout na určitou úroveň v povýšení; například rozšíření týmu na 5 členů je k dispozici až poté, co některý z vojáků dosáhne hodnosti Kapitán.

Hangár[editovat | editovat zdroj]

Stíhačky nejsou přítomny, pro výsadky je k dispozici plavidlo Skyranger.

Bojová část[editovat | editovat zdroj]

V porovnání s „Enemy Unknown/Enemy Within“ nedoznala tato část téměř žádné změny. Každý tah jednotky rozdělen na dvě části, je tedy možné se přesunout a střílet nebo se posunout o dvojnásobnou vzdálenost. Přitom je třeba si dávat pozor na akce, jenž automaticky ukončují kolo dané jednotce, např. střelba. Novinkou je stav „skrytí“: v některých misích cizáci nevědí, že na ně útočí jednotky XCOMu, a tak se vojáci mohou pohybovat po mapě, aniž by jim hrozilo riziko odhalení. První hlučnější akce, jako výstřel ze zbraně nebo roztříštění okna, tuto výhodu ruší a všichni vojáci jsou odhaleni. Systém krytí zůstal beze změn.

Mise[editovat | editovat zdroj]

Příprava každé mise začíná na základně, kde si hráč vybere jak vojáky, tak jejich výzbroj a vybavení. Po příletu na místo jsou jednotky vysazeny na prostoru 3x8 políček, který je ohraničení modrou barvou a který zároveň slouží jako únikový prostor pro evakuaci. Jako první je vybrán velitel jednotky, ale lze hýbat jakýmkoliv vojákem. Ti postupují dále mapou a plní úkoly, které po nich hráč vyžaduje. Mise končí buď tak, že jsou splněny všechny úkoly, nebo jsou všichni vojáci zabiti, nebo je libovolný počet jednotek evakuován, ale v tomto případě hráč přijde o všechny, které na místě nechá. Variabilním úkolem v některých misích je sebrání speciálních předmětů, které vypadnou z jednoho konkrétního vojáka Adventu. Na to má hráč tři kola, poté jsou předměty ztraceny. Typy misí:

 • Nájezd na zásoby (Skrytí: Ano) - Primárním cílem je zlikvidovat všechny nepřátele na mapě a přitom nezničit zásoby.
 • Neutralizace cíle/Záchrana cíle (Skrytí: Ano) - ADVENT chrání/snaží se zabít určenou osobu a je třeba ji zabít/zachránit.
 • Neutralizace zařízení/Záchrana zařízení (Skrytí: Ano) - ADVENT chrání/snaží se zničit zařízení a je třeba ho zničit/ubránit.
 • Obrana Avengeru (Skrytí: Ne) – Avenger je sestřelen. Nejprve je třeba zničit rušící zařízení a poté během určitého počtu kol evakuovat co největší počet vojáků. Počet vojáků na misi je postupně zvětšen až na 8.
 • Zastavení cizácké odvety (Skrytí: Ne) – ADVENT útočí na základnu rebelů. Je třeba zlikvidovat všechny nepřátele a přitom zachránit alespoň 6 civilistů.

Kromě toho hra obsahuje několik pevně daných speciálních misí vztahujících se k příběhu.

Stahovatelný obsah[editovat | editovat zdroj]

Anarchy’s Children[editovat | editovat zdroj]

Tento DLC byl vydán 17. března 2016 a do hry přidává přes 100 nových úprav vzhledu vojáků, včetně masek, tetování, účesů a úprav brnění.

Alien Hunters[editovat | editovat zdroj]

Byl vydán 12. května 2016. Vojáci XCOMu dostali nové zbraně a brnění, a s jejich pomocí musí bojovat proti bossům, které v mezidobí z neznámého důvodu vytvořila doktorka Vahlenová. Do jedné z těchto misí se dokonce osobně zapojí vrchní důstojník Bradford.

Shen’s Last Gift[editovat | editovat zdroj]

Tento DLC byl vydán 30. června 2016. Hráč v něm odhalí tajné zařízení ADVENTu, ve kterém otec Lily Shenové doktor Raymond Shen (vrchní inženýr z „Enemy Unknown“) ukryl speciálního robota. Toho hráč může získat a otevře tak pro něj speciální druh vybavení a skillů.

Long war 2[editovat | editovat zdroj]

Tato modifikace z velké části mění podstatu hry. Mise již většinou neprobíhají formou nájezdu, nýbrž je nutné nejdříve jednotku na místě ponechat určitou dobu, aby oblast infiltrovala do té doby, než bude na místě méně nepřátel a mise se tak zjednoduší. Změn dosáhl i systém odboje, kdy může být každý člen přiřazen na několik úkolů (zásobování, verbování či získávání informací) i samotný ADVENT, který má nyní ve všech ovládaných oblastech určitou sílu, která ovlivňuje obtížnost misí. Oblasti je také možné zcela osvobodit pomocí útoku na místní velitelství. Většina misí však neumožňuje zisk materiálů a mrtvých těl nepřátel a mimozemšťanům nakonec začnou ve většině misí každé kolo přicházet velmi silné posily, které není prakticky možné zastavit. Advent má také k dispozici mnohem více druhů jednotek (například vojáka s magnetickým kulometem nebo raketometčíka), stejně tak mimozemšťané.

Rozšířena je také paleta tříd vojáků, nově přibývá například shinobi, který se specializuje na boj s mečem a utajení, či technik, který nepřátele likviduje s pomocí raket a plamenometů zabudovaných ve speciální "rukavici". Z vojáků je také možné vycvičit důstojníky, kteří posilují ostatní vojáky v jednotce a mohou jim svými schopnostmi poskytnout bonusy.

Hodnocení[editovat | editovat zdroj]

XCOM2 obdržel převážně výborné recenze, kritici oceňovali zejména nový systém „skrytí“, velké množství nastavení, procedurální generování map a přidání moderských nástrojů. Kritika se zaměřila především na přílišnou hardwarovou náročnost.[4] Jen za první týden od vydání se na Steamu prodalo přes půl milionů kopií hry.[5]

 • 9/10 – Jaroslav Petřík, www.doupe.cz
 • 84% - abcgames.cz
 • 9/10 - games.tiscali.cz
 • 5/5 – Tomáš Krajča, Hrej.cz
 • 87/100 - Metacritic (anglicky)
 • 9/10 – Gamespot.com (anglicky)

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. OSBORN, Ale. 2K Games Working On Unannounced Triple A Title [online]. IGN, 18-05-2015. Dostupné online. 
 2. TYRREL, Brandin. XCOM 2's Procedurally-Generated Maps - IGN First [online]. IGN [cit. 2015-07-27]. Dostupné online. 
 3. BECK, Adam. E3 2015: Talking Procedural Generation and Mods in XCOM 2 [online]. Hardcore Gamer [cit. 2015-07-27]. Dostupné online. 
 4. XCOM 2 Review - A Matter of Performance [online]. WCCFtech [cit. 2016-05-20]. Dostupné online. 
 5. "XCOM 2 Sells Over 500,000 Copies in Its First Week" (http://www.dualshockers.com/2016/02/10/xcom-2-sells-over-50000-copies-in-its-first-week/). Dualshockers. Vydáno 25. listopadu 2016.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]