World of Warships

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
World of Warships
VývojářWargaming.net
VydavatelWargaming.net (e)
EngineBigworld
PlatformyWindows
Datum vydání17. září 2015 (e)
ŽánrMMORPG
Módymultiplayer
MédiaDownload
Webové stránkyworldofwarships.eu/es/ (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

World of Warships (dříve známá jako World of Battleships) je MMOG od společnosti Wargaming.net. Hra staví na podobném modelu jako World of Tanks a World of Warplanes, předcházející online hry z dílny Wargaming.net. Přináší akční simulaci různých typů válečných lodí, které v týmové bitvě plní různé role. Hra je již vydána a kdokoliv může hru hrát po registraci na oficiálních stránkách hry.

Zahrát si můžete za americká, japonská, německá, britská, francouzská, sovětská a "panasijská" (sesbírané válečné lodě z východoasijských zemí) plavidla. Polsko, Itálie a Commonwealth mají zatím jen prémiová plavidla.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

16. srpna 2011 tvůrci a vydavatelé her World of Tanks a World of Waplanes oznámili novou free-to-play námořní akční MMO hru nazvanou World of Battleships. Hra uzavírá válečnou online trilogii. O rok později byla hra přejmenována na World of Warships, zejména díky faktu, že Battleship označuje konkrétní třídu plavidel a nefunguje jako zastřešující název.

2. července 2015 hra vstoupila do otevřené bety, jakožto finální krok k dokončení samotné hry.

Ze začátku byly ve hře dostupná plavidla Japonska a USA, pak se v jedné aktualizaci přidalo Německo a Sovětský svaz, které byly později rozvedeny, poté přišla na řadu dlouho očekávaná Británie a vzápětí Francie. Nedávno se hráči dočkali počátku Panasijské flotily.

Hratelnost[editovat | editovat zdroj]

Hra má výrazně pomalejší spád, než předcházející tituly v sérii, což je dáno samotnou povahou námořního boje. Propojení bojišť s ostatními hrami ze série se neplánuje, stejně jako zakomponování ponorek, které by podle slov tvůrců výrazně narušily vyváženost hry, ve které může každé plavidlo střílet na každé (ponorky by byly zranitelné pouze určitou skupinou plavidel).

Mapy[editovat | editovat zdroj]

Rozloha map je různá, v různých podnebných pásmech a různých mořích a oceánech. Bojiště jsou, stejně jako v předešlých hrách, inspirována skutečnými místy a bitevními oblastmi. Konkrétní mapy mají své vlastní podmínky včetně počasí.

Lodě[editovat | editovat zdroj]

Každý z herních národů disponuje loděmi různých typů. Systém vývoje je obdobný, jako u World of Tanks a World of Warplanes. Třídy lodí jsou děleny krom klasického „tieru“ (úroveň) na křižníky, torpédoborce, bitevní lodě a letadlové lodě. Křižníky tvoří základní jednotku každého bitevního svazu. Bývají kombinací jiných typů lodí. Disponují většinou velkým množstvím děl, jsou středně rychlé. Podle národa, ze kterého pocházejí, mají od určité úrovně například torpédomety, radar nebo startovací rampu pro jedno jediné letadlo (většinou chrání loď před útočnými bombardovacími letkami). Torpédoborce jsou velice rychlé, mají velké množství torpédometů, jen málo děl, mohou vytvářet kouřovou clonu a jejich zvláštní schopností je krátkodobé zvýšení rychlosti. Bitevní lodě jsou velké, odolné, pomalé, mají obrovskou palebnou sílu, ale pomalu zaměřují a kadence děl je nízká (nabití trvá i 40 sekund). Letadlové lodě se dobře se maskují a nemají řízená děla. Letadla se dělí na stíhače, střemhlavé bombardéry a torpédové bombardéry.Obojí bombardéry útočí na nepřátelské lodě a stíhači sestřelují nepřátelská letadla. V současné době letadlové lodě mají jen Japonci a USA. Japonské mají 4 letadla v letce a moho letek (3-8) a americké mají 6 letadel v letce a méně letek (3-6). U prémiových letadlových lodí je počet letadel v letce i letek různý- u každé jinak. Zatím (březen 2018) jsou 3: Kaga (Japonsko), Enterprise (USA) a Saipan (USA).

Lodě jsou rozděleny do úrovní I-X podle toho, jak jsou "dobré". Křižníky jsou dostupné ve všech úrovních, torpédoborce v úrovních II-X; bitevní lodě v úrovních III-X (až na jednu prémiovou výjimku - Mikasa); letadlové lodě v úrovních IV-X. Ve WOWS jsou dva standardní typy munice - AP - protipancéřové a HE - vysoce výbušné. AP buď loď prorazí a způsobí vysoké poškození, nebo se neškodně odrazí do vody. Můžou také proletět lodí skrz a způsobit zanedbatelné poškození. HE vybuchnou na povrchu lodě a působí spíše nižší poškození, ale zaručeně se neodrazí a průstřel skrz nebývá také moc častý. Navíc mohou způsobit požár.

Klanové války[editovat | editovat zdroj]

Klanové války budou jedním ze dvou hlavních momentů, kdy se budou jednotlivé hry ve trilogii ovlivňovat. Detaily zatím nejsou známé, ale jednotlivé klany budou získávat výhody do dalších bitev podle toho, jak dopadla předchozí bitva s odlišným druhem bojových strojů.

Společný prémiový účet[editovat | editovat zdroj]

I na World of Warships se vztahuje společný prémiový účet, který byl zaveden pro World of Tanks a World of Warplanes.

Národy[editovat | editovat zdroj]

Jak již bylo napsáno výše, hra má celkem 10 národů- Japonsko, Britské impérium, USA, Francii, Sovětský svaz, Německo, Itálii, Polsko, Commonwealth (zahrnuje Austrálii, Nový Zéland....) a Panasii.

Itálie, Polsko a Commonwealth mají jen prémiová plavidla.

Každá loď je jedinečná, berte prosím tyto popisy jako orientační.

Japonsko[editovat | editovat zdroj]

Japonské císařství disponuje největší flotilou ve hře - má kompletní větve křižníků (10), bitevních lodí (8), letadlových lodí (7) a dvě větve torpédoborců (celkem 13). Jsou spolu s loďmi USA jedinými státy, které mají ve hře své zástupce již od samého začátku.

Křižníky[editovat | editovat zdroj]

Japonské křižníky se vyznačují vysokou ráží děl, torpédy a relativně silným pancířem.

Bitevní lodě[editovat | editovat zdroj]

Japonské bitevní lodě jsou válečníky na dlouhou vzdálenost-disponují silnými děly, kterých je ale obvykle málo, až na vyjímky spolehlivým pancířem a působivou plavební rychlostí. jejich protiletecká obrana bývá ale obvykle slabá a se sekundární výzbrojí se také zrovna chlubit nemohou.

Torpédoborce[editovat | editovat zdroj]

Torpédoborců mají japonci 2 větve, jednu hlavní (úrovně II-X) a druhou slepou (úrovně V-VIII). Obecně mají velmi dobré maskování. Torpédoborce hlavní větve disponují vysokým množstvím silných torpéd s dlouhým dosahem (až 20km!!!), avšak jejich dělostřelectvo je velmi slabé. Vedlejší větev obsahuje torpédoborce s lepšími děly, ale torpéda už jsou o něco horší.

Letadlové lodě[editovat | editovat zdroj]

Japonci spolu s USA jsou jedinými národy, které mají letadlové lodě. Ty japonské mají na rozdíl od amerických možnost volby paluby - mohou si vybrat, zda-li budou mít více stíhačů, nebo naopak bombardérů.Pro všechny neprémiové japonské letadlové lodě platí, že mají v jedné letce 4 letadla. To se dá pomocí kapitánských dovedností zvýšit na 5. Oproti američanům mají výhodu většího počtu letek (až 8).

Spojené státy americké[editovat | editovat zdroj]

Druhou největší flotilou ve hře disponují Spojené státy americké. Americká plavidla jsou obecně velmi všestranná - mohou jak pořádat agresivní útoky, tak podporovat z větší vzdálenosti, poskytovat protileteckou podporu,...

Křižníky[editovat | editovat zdroj]

Americké křižníky zpravidla disponují velkým množstvím děl a silnou protiletadlovou obranou, avšak kromě úrovní IV. a V. nejsou vybaveny torpédy. Do VI. úrovně by se daly klasifikovat spíše jako lehké, od VII. těžké, avšak s nepříliš silným pancířem. Tuto nevýhodu kompenzují rychlopalná 200mm děla.

Bitevní lodě[editovat | editovat zdroj]

Americké bitevní lodě se dají rozčlenit do dvou skupin: lodě typu Dreadnought a její nástupci na úrovních III. až VII. a rychlé bitevní lodě nové generace - úrovně VIII.-X. První skupina se vyznačuje silným dělostřelectvem, spolehlivým pancířem, průměrnou protileteckou obranou a velmi pomalou rychlostí a neobratností. To se změní na osmé úrovni - nové bitevní lodě mají velice silnou protiletadlovou výzbroj a jsou rychlejší a obratnější. Silné dělostřelectvo zůstane zachováno, ale pancíře ubude.

Torpédoborce[editovat | editovat zdroj]

Americké torpédoborce jsou pravým opakem japonských - mají obvykle velmi silné dělostřelectvo, ale jejich torpéda mají krátký dosah a nízké poškození. Pro nižší a střední úrovně jsou typické torpédomety z obou stran lodě, takže po odpálení z jednoho boku vám stále zbývá dost torpéd na straně druhé.

Letadlové lodě[editovat | editovat zdroj]

Americké letadlové lodi mají v letce 6 letadel, což může být vylepšeno na 7, ale letek je méně než u japonců - X. úroveň má 6. Američanům byla v jedné aktualizaci odepřena volba palub kvůli jejich převaze, ovšem dnes jsou naopak ve zřejmé nevýhodě - proti 12ti americkým stíhačům na desáté ůrovni může japonský protějšek postavit až 16 (po vylepšení obou lodí 14:20). Vyšší počet letadel v letce přináší výhodu při útocích bombardéry - 6 (7) bomb má větší šanci na zásah než 4 (5).

Německo[editovat | editovat zdroj]

Německo disponuje 3. největší flotilou - zastoupeny jsou tu větve torpédoborců, křižníků a bitevních lodí. Bylo přidáno v aktualizaci spolu se Sovětským svazem, a došlo tak k prvnímu rozšíření národů ve hře.

Křižníky[editovat | editovat zdroj]

Německé křižníky mají obvykle mnoho torpéd, průměrnou protileteckou obranu a dostatek děl hlavní baterie s velkým dostřelem. Jsou rovněž obratné. Do VI. úrovně jsou to lehké křižníky s nejvýše 150mm děly, od sedmičky jsou to křižníky těžké.

Bitevní lodě[editovat | editovat zdroj]

Německé bitevní lodě mají dobrý pancíř, silnou protileteckou obranu a průměrně silná děla většinou v malém počtu. Mají také velmi silnou sekundární baterii a některé (ze standardních VII. Gneisenau) dokonce torpéda. X. úroveň Groser Kurfurst má nejvíce bodů výdrže ze všech lodí ve hře, neuvěřitelných 105 800 !

Torpédoborce[editovat | editovat zdroj]

Německé torpédoborce mají dobrá děla a průměrná torpéda. Stojí za to zmínit 1-hlavňové torpédomety u počátečních úrovní. Většina Německých torpédoborců nemá jméno, pouze kódové označení (např. T-22, Z-23,...).

Velká Británie[editovat | editovat zdroj]

Největší Evropská námořní mocnost má ve hře zatím pouze křižníky a bitevní lodě, což budí v části komunity velkou nelibost, ale rozhodně stojí za to ji tu zmínit.

Křižníky[editovat | editovat zdroj]

Britské křižníky jsou velice zvláštní větví - mají pouze AP granáty, mají možnost doplnit si životy, ačkoli tuto schopnost obvykle mají jen bitevní lodě, a mají kouřový generátor, což mívají obvykle pro změnu torpédoborce. Zkrátka a dobře, pusťte ruského vývojáře k něčemu britskému a budou se dít věci.........Jinak mají Britské křižníky dobrou protiletadlovou obranu, jsou vysoce obratné a maskované. Jsou to všechno lehké křižníky,takže mají mnoho rychlopalných, avšak nepříliš silných děl. Mají také vysoce slabý pancíř, jak se říká, div do nich neprosakuje voda.

Bitevní lodě[editovat | editovat zdroj]

Královské námořnictvo má velice podobné bitevní lodě jako jejich zaatlanští příbuzní. úrovně III-VI jsou typické Dreadnoughty, akorát u VI úrovně vás překvapí silná protiletadlová obrana. VII. úroveň King George V. je zvláštní loď - na přídi má 2 věže, z čehož jednu 4-hlavňovou a druhou 2-hlavňovou. Na zádi je jedna 4-hlavňová. úrovně VIII až X jsou bitevní lodě nové generace, akorát mají lehce lepší odolnost a děla, zato o trochu menší protileteckou obranu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]