Wolf Gold

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wolf Gold
Rabi Gold v roce 1948
Rabi Gold v roce 1948
Rodné jménoZe'ev Krawczynski
Narození31. ledna 1889 (29. švatu 5649)
Szczuczyn
Úmrtí8. dubna 1956 (27. nisanu 5716) (ve věku 67 let)
Jeruzalém, Izrael
Povolánírabín
Denominaceortodoxní judaismus
Etnický původAškenázové
Vzděláníješiva Mir
Elijahu Baruch Kamai
Děti
  • Moshe Gold
Pohřbenhřbitov v Sanhedrii
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wolf Gold (hebrejsky זאב גולד‎, Ze'ev Gold, rodným jménem Ze'ev Krawczynski; 31. ledna 18898. dubna 1956) byl rabín, židovský aktivista a jeden ze signatářů izraelské deklarace nezávislosti.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Szczuczyně a z otcovy strany byl potomkem rodiny, kde více než osm generací mužů byli rabíni. Jeho prvním učitelem byl jeho děda z matčiny strany, rabi Jehošua Goldwasser. Později studoval v ješivě Mir u rabi Elijahu Barucha Kameje. Následně se přestěhoval do Lidy, kde studoval na ješivě Tora vo-Da'as rabína Jicchaka Ja'akova Reinese, kde bylo studium Tóry kombinováno se světskými studii. V sedmnácti letech se stal rabínem a následně nahradil svého tchána, rabi Moše Reichlera, v pozic rabína Juteky.

V osmnácti letech přesídlil do Spojených států, kde působil jako rabín v řadě komunit, včetně jižního Chicaga, ScrantonuPensylvánii (do r. 1912), kongregace Beth Jacob Ohev Sholom ve WilliamsburguBrooklynu (1912–1919),[1][2] San Franciscu (do r. 1924) a kongregace Šomrej Emunah v brooklynské čtvrti Borough Park (1928-1935).[3]

Patřil mezi průkopníky ortodoxního judaismu ve Spojených státech. V roce 1917 založil instituci Williamsburg Talmud Tora a ješivu Tora Vodaas.[2][4][5] Založil též nemocnici Bet Moše a sirotčinec v Brooklynu a školu pro učitele hebrejštiny v San Franciscu.

V roce 1914 Gold pozval tajemníka hnutí Mizrachi rabi Me'ira Berlina do New Yorku, aby zde založil americkou pobočku tohoto hnutí. Gold následně po dalších 40 let cestoval po Spojených státech a Kanadě a organizoval místní sdružení tohoto hnutí a v roce 1932 se stal prezidentem americké části tohoto hnutí.[2]

V roce 1935 podnikl aliju do britské mandátní Palestiny, kde se stal ředitelem oddělení výuky Tóry a kultury pro diasporu. Z této pozice měl klíčový vliv na zakládání nových vzdělávacích institucí v rámci diaspory a zejména se věnoval vzdělávacím potřebám severoafrického židovstva.

Během druhé světové války se, obdobně jako ostatní sionisté, postavil proti MacDonaldově bílé knize z roku 1939, která omezovala emigraci do mandátní Palestiny, a pracoval na záchraně evropského židovstva před holocaustem. V roce 1943 odcestoval do Spojených států, kde se jako mluvčí evropského židovstva zúčastnil pochodu rabínů ve Washingtonu.

Byl též členem výkonné rady Židovské agentury a stál v čele odboru rozvoje Jeruzaléma.

Působil jako místopředseda prozatímní státní rady a v květnu 1948 se stal jedním ze signatářů izraelské deklarace nezávislosti.[6] Byl též členem zakládající komise Bar-Ilanovy univerzity.

Zemřel 8. dubna 1956 v Jeruzalémě a byl pohřben vedle svého dlouholetého přítele rabi Me'ira Berlina. Dva roky po jeho smrti byl v Jeruzalémě otevřen seminář pro židovské učitelky s názvem Mechon Gold.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wolf Gold na anglické Wikipedii.

  1. ABELOW, Samuel P. The Jews of Williamsburg. The Jewish Forum: A Monthly Magazine. 1948, roč. 31, s. 198. (anglicky) 
  2. a b c SHERMAN, Moshe D. Orthodox Judaism in America: A Biographical Dictionary and Sourcebook. [s.l.]: Greenwood Publishing Group, 1996. S. 78–79. (anglicky) 
  3. SUMMER, Morton. Synagogue and Community In Boro Park. Yeshiva College Yearbook - Masmid. 1954, s. 83. (anglicky) 
  4. Encyclopedia Judaica. Svazek 7. [s.l.]: Keter Publishing, 1972. S. 697. (anglicky) 
  5. BUNIM, Amos. A Fire in His Soul. [s.l.]: Feldheim Publishers, 1989. S. 250. (anglicky) 
  6. The Signatories of the Declaration of the Establishment of the State of Israel [online]. Jewish Virtual Library [cit. 2011-06-04]. Dostupné online. (anglicky)