Přeskočit na obsah

Wojciech Gerson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wojciech Gerson
Narození1. července 1831
Varšava
Úmrtí25. února 1901 (ve věku 69 let)
Varšava
Místo pohřbeníEvangelický hřbitov ve Varšavě
Alma materŠkola krásných umění ve Varšavě
Imperátorská akademie umění
Povolánímalíř, historik umění, ilustrátor, litograf a pedagog
ZaměstnavatelAkademie výtvarných umění ve Varšavě
DětiMaria Gerson-Dąbrowska[1]
RodičeWojciech Gerson
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wojciech Gerson (1. července 1831, Varšava25. února 1901, Varšava) byl polský malíř, představitel akademismu a realismu. Působil jako dlouholetý profesor na Akademii výtvarných umění ve Varšavě a učil zde řadu budoucích osobností polského realismu a novoromantismu, včetně Józefa Chełmońského, Leona Wyczółkowského, Władysława Podkowińského, Józefa Pankiewicze a Anny Bilińské. Velké množství jeho obrazů bylo ukradeno nacistickým Německem za druhé světové války a nikdy nebylo získáno zpět.

Život[editovat | editovat zdroj]

Otcovi předkové pocházeli z Belgie a Francie a dědeček z matčiny strany přišel do Varšavy z Německa.[2] Narodil se během listopadového povstání proti Rusům a odmala byl vychováván ve velmi vlasteneckém duchu.

V roce 1844 se zapsal na Akademii výtvarných umění ve Varšavě, kterou absolvoval s vyznamenáním v roce 1850. V letech 1849-1853 se spolu s partou mladých studentů pěšky toulal Polskem a dnešní Litvou. Výsledkem bylo mj. album litografií Ubiory ludu polskiego, které mělo i etnografickou hodnotu.[3] Také díky tomu později ilustroval etnografické studie Oskara Kolberga.

V roce 1853 získal stipendium na Petrohradské akademii umění a strávil dva roky studiem historické malby u Alexeje Markova. V Petrohradě promoval se stříbrnou medailí a v roce 1855 se vrátil do Varšavy. V roce 1856 odešel do Paříže, kde studoval u Léona Cognieta. Vedl zde také četné diskuse s polskými emigranty, například s Cyprianem Norwidem. Vrátil se do Polska v únoru 1858. Po zbytek života pobýval ve Varšavě.

Byl spoluzakladatelem Společnosti výtvarných umění "Zachęta" (Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych), jež vznikla v roce 1860.  Byla to první podpůrná skupina svého druhu ve Varšavě. V roce 1865 začal vyučovat umění ve své vlastní dílně na ulici Miodowa (chodil do ní například Józef Simmler). Přijímal zde mj. větší množství ženských studentek. V roce 1872 se stal profesorem na Akademii výtvarných umění. Do důchodu odešel v roce 1896. Vychoval generaci budoucích polských umělců. Gerson též získal v roce 1873 titul akademika na Petrohradské akademii výtvarných umění a v roce 1878 byl jmenován profesorem. V letech 1860–1871 také učil na varšavském institutu pro hluchoněmé.[4]

Zanechal fresky na řady varšavských budov (např. Victoria hotel). Velkou kapitolou v jeho díle jsou knižní i novinové ilustrace. Gerson také pracoval jako scénograf a umělecký kritik. V Polsku je uctíván zejména pro své historické obrazy vlastenecké povahy (Chrzest Litwy, Opłakane Apostolstwo: Apostolstwo Germańskie u Słowian Pomorskich, Krzyżacy w Polsce, Bez Ziemi – Pomorzanie przez Niemców Wyparci na Wyspy Bałtyku). Často upomínaly na germanizaci starých slovanských oblastí. Maloval též výjevy z venkovského života a horské krajiny. Je pohřben na evangelickém hřbitově augsburského vyznání ve Varšavě. Jeho obrazy jsou k vidění zejména v Národním muzeu ve Varšavě a v Hornoslezském muzeu v Bytomi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wojciech Gerson na anglické Wikipedii.

  1. Catalog of the German National Library. Dostupné online. [cit. 2024-04-11].
  2. JAŚKIEWICZ, Joanna. Sekrety „Autoportretu” Wojciecha Gersona. Niezlasztuka.net [online]. 2016-12-18 [cit. 2024-04-13]. Dostupné online. 
  3. KOSSOWSKA, Irena. Wojciech Gerson. Culture.pl [online]. [cit. 2024-04-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Wojciech Gerson. Visuotinę lietuvių enciklopediją [online]. [cit. 2024-04-13]. Dostupné online. (litevsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]