Wiltonský diptych

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
The Wilton Diptych (left).jpg

Wiltonský diptych (asi 1395-1399) je dvoudílný cestovní oltář anglického krále Richarda II. Wiltonský diptych je považován za jednu z nejkrásnějších ukázek mezinárodní gotiky. Od roku 1929 se nachází ve sbírkách Národní galerie v Londýně.

Oltář se skládá ze dvou dubových panelů: na levém je znázorněn klečící Richard spolu s Janem Křtitelem, Eduardem Vyznavačem a svatým Edmundem. Na pravé straně diptychu je vyobrazena stojící Panna Marie s Kristem v náručí a obklopená 11 anděly.

The Wilton Diptych (Right).jpg

Historie[editovat | editovat zdroj]

Malba vznikla pravděpodobně někdy během posledních pěti let Richardovy vlády. Protože je namalována ve stylu mezinárodní gotiky, není jisté, zda její tvůrce byl anglického, francouzského nebo italského původu. Označení Wiltonský vzniklo až později v souvislosti s vlastníkem diptychu hrabětem z Pembroke, který jej měl ve svém Wilton House. Ještě dříve patřil do sbírek Karla I.

Interpretace[editovat | editovat zdroj]

Obraz je protkaný všudypřítomnou křesťanskou symbolikou, která má vyjadřovat Richardovu zbožnost a také jeho Bohem dané právo na anglický trůn.

Tři svatí obklopující klečícího Richarda jsou zvláštními patrony ať již osoby Richardovy či celé Anglie. Představují jak náboženské, tak politické symboly - všichni mají svou kapli ve Westminsterském opatství. Svatý Edmund (vlevo) drží střelu, která jej usmrtila, Eduard Vyznavač drží v levé ruce prsten, který podle legendy dal Janu Evangelistovi přestrojenému za poutníka. Jan Křtitel drží v náručí beránka Božího. Jan Křtitel byl zvláštní Richardův patron, právě na jeho svátek byl nový panovník korunován.

Andělé na obraze jsou oblečeni do rouch zdobených bílým jelenem. Jeden z nich drží prapor s křížem svatého Jiří (červený kříž v bílém poli; patron Anglie, odkazuje na něj např. i Shakespeare ve své hře Richard II.). V kruhu na vrcholu praporu je zobrazen odraz hradu a bílého ptáka (labutě nebo pelikána). Pokud je to pelikán, pak se jedná o jedno ve středověké ikonografii z tradičních zobrazení Krista (obvykle pelikán drásající si hrdlo, aby nakrmil svá mláďata). Labuť, o které se tvrdilo, že před smrtí krásně zpívá, může přeneseně symbolizovat křesťany (jako ty, kteří pějí žalmy). Panna Marie drží v náručí malého Krista, který žehná Richardovi. Jeho hlavu obklopuje svatozář, která je částečně tvořena trnovou korunou. Ta předznamenává jeho budoucí utrpení na kříži.

Na obraze je častý osobní Richardův symbol bílého jelena (roucho, do kterého je oblečena klečící Richardova postava, roucha andělů). Jako Richardův osobní emblém obvykle leží v trávě s rozmarýnem (rozmarýn a pštros byly osobními symboly Anny České, jeho manželky). Ve středověké ikonografii symbol bílého jelena obvykle odkazuje na žalm 42 (2): Jako laň prahne po vodách bystřin, tak prahne duše má po tobě, Bože! Richardův jelen má kolem krku jako obojek zlatou korunu, která má symbolizovat zlatá pouta, tj. světskou vládu, která Richarda zavazuje a určitým způsobem omezuje.

Zdá se, že může jít o kryptoportrét královské rodiny, Panna Marie jako králova matka Jana z Kentu, Ježíšek jako Eduard z Angoulême, Jan Křtitel jako Jan z Gentu, sv. Edmund jako Richardův otec princ Eduard a konečně král Eduard III. jako Eduard Vyznavač.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]