Willy Russ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Willy Russ
Narození 7. června 1888
Krásno
Úmrtí 27. června 1974 (ve věku 86 let)
Dolní Franky
Povolání sochař
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Willy Russ, vlastním jménem Willibald Russ (7. června 1887 Krásno27. června 1974 Merkershausen), byl sochař a keramik německé národnosti.

Život[editovat | editovat zdroj]

Krásenská rozhledna

Po absolvování Odborné keramické školy v Teplicích (tehdy Teplice–Šanov, něm. K. K. Fachschule für Keramik in Teplitz-Schönau) studoval na Uměleckoprůmyslové škole (tehdy nesoucí název Kunstgewerbeschule des K. K. Österreichischen Museums für Kunst und Industrie) ve Vídni. Od roku 1906 pracoval ve Wiener Werkstätte. Po ukončení studia v roce 1910 otevřel vlastní ateliér ve Vídni. Ve stejném roce se oženil s rodačkou z Krásna Marií Ruppertovou.

Roku 1920 se vrátil do rodného Krásna, kde pokračoval v tvorbě. Vytvořil například několik pomníků padlým nebo Goethův pomník v Mariánských Lázních, kromě sochařství se věnoval i keramice. Nejznámějším dílem jsou Chebská kachlová kamna z roku 1944.

Spolu s architektem Fritzem Hoffmannem je autorem Krásenské rozhledny. Tato spirálovitá rozhledna je inspirována minaretem u Velké mešity ve městě Samarra (Irák). Rozhlednu stavěli místní nezaměstnaní v letech 1933 až 1935.

19. března 1946 byl s rodinou odsunut do Dolních Franků.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • (česky) [1] webové stránky Muzea Cheb
  • (česky) [2] www.socharstvi.info