William Welles Hoyt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
William Welles Hoyt
Narození 7. května 1875
Glastonbury
Úmrtí 1. prosince 1954 (ve věku 79 let)
New York
Alma mater Roxbury Latin School
Povolání skokan o tyči a atlet
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Atletika na LOH
zlato LOH 1896 skok o tyči

William Welles Hoyt (7. května 1875, Glastonbury, Connecticut (USA) – 1. prosince 1954, Cambridge, New York (USA) byl americký atlet, účastník prvních novodobých olympijských her roku 1896 v Athénách, olympijský vítěz ve skoku o tyči. Studoval na Harvardu, byl členem klubu Boston Athletic Association.

Olympijské hry 1896[editovat | editovat zdroj]

V soutěži ve skoku o tyči soutěžilo původně pět závodníků, na startu chyběl americký světový rekordman Walter Rodenbaugh a pětinásobný britský atletický šampion Richard Dickinson. Počáteční výška byla 2,40 m, na které začínali všichni tři domácí závodníci - Evangelos Damaskos, Ioannis Theodoropoulos a Vasilios Xydas. Byli však záhy vyřazeni (Xydas na výšce 2,50 m, Damaskos a Theodoropoulos na 2,60 m) a tak se rozhodovalo mezi Hoytem a Albertem Tylerem z Princetonské univerzity, kteří začínali až na výšce 2,80 m. Tyler skákal všechny výšky do 3,25 m na první pokus, zatímco Hoyt měl do této výšky dvě opravy. Ale když byla laťka zvednuta na 3,30 m, zdolal ji úspěšně jenom Hoyt a získal tak zlatou medaili. Toto vítězství bylo jediným významnějším úspěchem v jeho kariéře i doma, neboť po hrách byl dvakrát druhý na závodech IC4A v letech 1895 a 1897 a dělil se o první místo při Raymond Clapp v Yale v roce 1898. Na hrách se účastnil ještě závodu v běhu na 100 metrů a ačkoli se kvalifikoval druhým místem v druhém rozběhu do finálového závodu, raději se soustředil na skok o tyči a do finále běhu nenastoupil.

Po promoci na Harvardu v roce 1897 studoval lékařství, promoval v roce 1901. Zpočátku působil jako praktický lékař v Chicagu, později jako lékař při První Illinoiské polní nemocnici sloužil během 1. světové války ve Francii v roce 1918. Po válce zkusil pokračovat ve své chicagské praxi, ale brzy se vrátil do Francie jako chirurg s diplomatickou službou USA a mnoho let sloužil v zámoří. Nakonec se usadil v malém městě Berlin (stát New York), kde působil jako praktický lékař.

Rozpory v pramenech[editovat | editovat zdroj]

Ve statistických materiálech existují rozpory ve výkonech jednotlivých skokanů. Uvádíme zde údaje z anglické verze Wikipedie, ale jiné prameny[1] uvádějí dosaženou výšku u Řeků 285 cm a u druhého Alberta Tylera 325 cm, jen u vítězného Billa Hoyta se shodují s 330 cm.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Welles Hoyt na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]