William Vandivert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
William Vandivert
Narození 16. srpna 1912
Evanston
Úmrtí 1. prosince 1989 (ve věku 77 let)
Zaměstnavatelé Magnum Photos
Life
Fortune
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

William „Bill“ Vandivert (* 16. srpna 1912 Evanston, Illinois, USA1. prosince 1989) byl americký fotograf a spoluzakladatel agentury Magnum Photos.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 16. srpna v americkém Evanstonu. Od roku 1928 do roku 1930 studoval chemii na Beloit College a v letech 1930 – 1935 studoval na Art Institute v Chicagu. Od roku 1935 začal fotografovat; kromě jiného pro chicagský Herald Examiner. O něco později působil jako stálý zaměstnanec pro legendární magazín Life. V prosinci 1938 se přesunul do Londýna, kde pracoval pro evropskou pobočku Life. Do roku 1945 podával zprávy z druhé světové války v Evropě. Přitom se potkal s fotografem Robertem Capou, který jej získal pro myšlenku nezávislé fotografické agentury. Vandivert opustil magazín Life v roce 1946.

Agentura Magnum[editovat | editovat zdroj]

Na jaře roku 1947 založil společně se svou manželkou Ritou Vandivert, s Robertem Capou, Davidem Seymourem (Chimem), Henrim Cartier-Bressonem a Georgem Rodgerem fotografickou reportážní agenturu Magnum Photos, která se stala pověstnou institucí zaměstnávající mnohé velké talenty. Magnum dodávalo pro světový tisk aktuální reportážní fotografie.

Bill Vandivert s manželkou Ritou opustili Magnum Photos v následujícím roce po založení. Bill se začal věnovat vlastní kariéře volného fotografa. Jsou známé také jeho fotografie přírody.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]