William McMaster Murdoch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
William McMaster Murdoch
William Murdoch in his 30s.jpg
Narození28. února 1873
Dalbeattie
Úmrtí15. dubna 1912 (ve věku 39 let)
Severní Atlantik
Alma materDalbeattie High School
Povoláníchief mate a námořník
ZaměstnavatelWhite Star Line
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William McMaster Murdoch (28. února 1873 Dalbeattie15. dubna 1912 severní Atlantský oceán) byl skotský námořník, který zemřel při nehodě lodi RMS Titanic, kde sloužil jako první důstojník.

Narodil se v jižním Skotsku, v oblasti Dumfries a Galloway, v rodině námořníků. Začínal na plachetních lodích a poté odešel na parníky White Star Line jezdící mezi Evropou a Austrálií. Roku 1904 ho rejdařství převedlo na svou atlantskou linku, kde sloužil na Arabicu, Adriaticu, Oceanicu a Olympicu. Po Olympicu přestoupil na Titanic jako vrchní důstojník. Následné změny, jež měly trvat jen po dobu první plavby, z něj učinily prvního důstojníka. Když Titanic narazil na ledovec, byl právě na můstku. Poté řídil nástup do člunů na pravé straně lodi. V posledních chvílích Titanicu se přes loď převalila vlna a vzala s sebou kapitána Smithe, vrchního důstojníka Wildea, Murdocha a mnoho dalších.

Titanic[editovat | editovat zdroj]

Ve filmu Titanic z roku 1997 se do role Williama Murdocha dostal herec Ewan Stewart. Ten zahrál postavu Murdocha velmi dobře, ovšem s nemilým koncem. První důstojník na "Lodi snů" spáchal sebevraždu, kvůli tlaku hrnoucího se lidstva při evakuaci, které bylo zavaleno touhou po záchraně. Sebevraždu také spáchal kvůli tomu, že před tím omylem zastřelil zcela nevinného mladíka.

Jak ve filmu, tak i v realitě, byl velmi důležitou postavou na palubě RMS Titanicu. V neděli 14. dubna 1912 přibližně v 19 hodin přišel první důstojník do služby na můstek. Murdoch si byl vědom toho, že se blíží k ledovému poli. Murdoch byl řídící postava dění na Titanicu při srážce s ledovcem, vydal hlavní rozkazy při vyhýbacím manévru, který ovšem nakonec dostatečný nebyl. Ihned po vyslechnutí zprávy od hlídky, že se před parníkem nachází ledovec, dal rozkaz do strojovny "STOP" a kormidelníkovi "Docela vpravo“, což v lodní terminologii roku 1912 znamená záď doprava, příď doleva. Následně Murdoch vydal povel strojovně „Plný zpětný chod“ a ke kormidlu „Docela vlevo“. Bohužel, Titanic byl příliš velký a nemotorný, že nedokázal dostatečně rychle reagovat a pravou částí se otřel o ledovec, čímž vznikly škody příliš velké a "Loď snů" byla odurčená k potopení.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]