William Henry Keeler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jeho Eminence
William Henry Keeler
Osobní údaje
Datum narození4. března 1931
Místo narozeníSan Antonio
Datum úmrtí23. března 2017 (ve věku 86 let)
Místo úmrtíCatonsville
Příčina úmrtínemoc
Povoláníkatolický kněz a katolický biskup
Alma materElizabethtown College
Papežská univerzita Gregoriana
St. Charles Borromeo Seminary
Řády a oceněníčestný doktor Katolické univerzity v Lublinu
Cena zasloužilého orlího skauta
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William Henry kardinál Keeler (4. března 1931 San Antonio23. března 2017, Catonsville, Maryland) byl americký římskokatolický kněz, bývalý arcibiskup baltimorský, kardinál.

Kněžské svěcení přijal 17. července 1955 v Římě, kde poté na Papežské univerzitě Gregoriana získal licenciát z teologie a doktorát z kanonického práva. Po návratu do vlasti působil v diecézi Harrisburg – byl zde kaplanem, sekretářem diecézního tribunálu a kancléřem diecéze.

V červenci 1979 ho papež Jan Pavel II. jmenoval pomocným biskupem diecéze Harrisburg, biskupské svěcení přijal 21. září téhož roku. Světitelem byl tehdejší diecézní biskup Joseph Thomas Daley. Po jeho smrti se stal od listopadu 1983 sídelním biskupem. V letech 1989 až 1992 byl místopředsedou a v letech 1992 až 1995 předsedou Biskupské konference USA.

Při konzistoři v listopadu 1994 byl jmenován kardinálem. Po dosažení kanonického věku 75 let rezignoval na funkci arcibiskupa Baltimore. Papež Benedikt XVI. jeho rezignaci přijal v roce 2007, nástupcem se stal Edwin Frederick O'Brien.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]