William George Horner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
William George Horner
Narození 1786
Bristol
Úmrtí 22. září 1837 (ve věku 50–51 let)
Bath
Alma mater St John’s College
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

William George Horner (1786 v Bristolu1837 v Bathu) byl britský matematik.

Navštěvoval Kingswoodovu školu v Bristolu. Již ve svých šestnácti letech se v roce 1802 stal asistentem a o čtyři roky později již ředitelem svojí školy. Bristol opustil roku 1809 a založil si vlastní školu v Bathu.[1]

Vlastní příspěvek Hornera k matematice je tzv. Hornerovo schéma, které slouží k řešení algebraických rovnic. Bylo předloženo 1. července 1819 Royal Society a ještě sedm let bylo publikováno v Philosophical Transactions of the Royal Society. Ovšem Horner nebyl prvním, kdo tuto metodu objevil. Již o 500 let před ním však znal tuto metodu Chu Shih-chieh, který používal k řešení rovnic metodu, kterou nazýval fan fa, kterou Horner znovuobjevil a nazval Hornerovým schématem.

V devatenáctém a na začátku dvacátého století mělo Hornerovo schéma vlastní čestné místo v algebraické literatuře. Za to vděčil Horner především Augustu De Morganovi, který jeho jméno a schéma probíral v mnoha článcích, které publikoval.

Horner byl ale činný také na poli optiky: roku 1834 vyvinul Daedalum nebo Daedatelum, které je ještě dnes známé jako kinesiskop.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku William George Horner na německé Wikipedii.

  1. https://www.britannica.com/biography/William-George-Horner

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]