Přeskočit na obsah

William George Horner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
William George Horner
Narození1786
Bristol
Úmrtí22. září 1837 (ve věku 50–51 let)
Bath
Alma materSt John’s College
Kingswood School
Povolánístředoškolský učitel
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

William George Horner (1786 v Bristolu1837 v Bathu) byl britský matematik.

Navštěvoval Kingswoodovu školu v Bristolu. Již ve svých šestnácti letech se v roce 1802 stal asistentem a o čtyři roky později již ředitelem svojí školy. Bristol opustil roku 1809 a založil si vlastní školu v Bathu.[1]

Vlastní příspěvek Hornera k matematice je tzv. Hornerovo schéma, které slouží k řešení algebraických rovnic. Bylo předloženo 1. července 1819 Royal Society a ještě sedm let bylo publikováno v Philosophical Transactions of the Royal Society. Ovšem Horner nebyl prvním, kdo tuto metodu objevil. Již o 500 let před ním však znal tuto metodu Ču Š'-ťie, který používal k řešení rovnic metodu, kterou nazýval fan fa, kterou Horner znovuobjevil a nazval Hornerovým schématem.

V devatenáctém a na začátku dvacátého století mělo Hornerovo schéma vlastní čestné místo v algebraické literatuře. Za to vděčil Horner především Augustu De Morganovi, který jeho jméno a schéma probíral v mnoha článcích, které publikoval.

Horner byl ale činný také na poli optiky: roku 1834 vyvinul Daedalum nebo Daedatelum, které je ještě dnes známé jako kinesiskop.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku William George Horner na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]