William Crotch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
William Crotch
William Crotch 1820.jpg
Základní informace
Narození5. července 1775
Norwich
Úmrtí29. prosince 1847 (ve věku 72 let)
Taunton
Žánryklasická hudba
Povoláníhudební skladatel, hudební pedagog a malíř
Nástrojepíšťalové varhany a varhany
DětiWilliam Robert Crotch
PříbuzníGeorge Robert Crotch[1] a William Duppa Crotch[1] (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William Crotch (5. července 1775 Norwich, Norfolk29. prosince 1847 Taunton, Somerset) byl anglický varhaník, hudební skladatel, pedagog a malíř.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 5. července 1775 v Norwichi v hrabství Norfolk v rodině tesaře. Byl tzv. zázračným dítětem. Již ve věku necelých čtyř let hrál před králem Jiřím III. na varhany v královské kapli St James's Palace. Crotch později poznamenal, že tento zážitek ho vedl k tomu, že se stal poněkud rozmazleným dítětem, toužícím po tom, aby se mohl předvádět. Stal se varhaníkem v koleji Christ Church v Oxfordu, kde také později získal titul bakaláře (Bachelor of Music).

Jeho oratorium The Captivity of Judah (Juda v zajetí) bylo uvedeno v Trinity Hall (Cambridge) v Cambridgi 4. června 1789. Nejúspěšnějším oratoriem v dospělosti se stalo oratorium Palestine z roku 1812. Uvádí se, že v roce 1793 zkomponoval skladbu Westminster Chimes (Westminsterské zvony), melodii, kterou každou hodinu odbíjí Big Ben na věži Westminsterského paláce.

V roce 1797 se stal profesorem hudby na Oxfordské univerzitě a v roce 1799 získal doktorát. Mezi jeho studenty byli např. William Sterndale Bennett, Lucy Anderson, George Job Elvey, Cipriani Potter a Charles Kensington Salaman. Během pobytu v Oxfordu se seznámil s hudebníkem a malířem Johnem Malchairem a začal podle jeho vzoru také malovat.

V roce 1834, u příležitosti instalace vévody z Wellingtonu do funkce kancléře Oxfordské univerzity, zkomponoval již druhé oratorium nazvané The Captivity of Judah. Toto oratorium je zcela odlišné od jeho díla z dětství.

Po založení Royal Academy of Music v roce 1822 byl Crotch jmenován jejím prvním ředitelem. Po deseti letech na tuto funkci rezignoval a odešel do důchodu. Poslední léta svého života trávil u svého syna v Tautonu v hrabství Somerset, kde také 29. prosince 1847 náhle zemřel.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Windsor Castle. Obraz Williama Crotche.

Zkomponoval mnoho vokálních i instrumentálních děl. Za jeho vrcholné dílo je považováno oratorium Palestina z roku 1812. Napsal také několik didaktických prací z nichž nejznámější jsou Elements of Musical Composition and ThoroughBass (Londýn, 1812). Pro klavír aranžoval opery a oratoria Georga Friedricha Händela a symfonie a smyčcová kvarteta Haydna, Mozarta a Beethovena.

Učinil mnoho pro oživení anglické církevní hudby. Mnohé jeho církevní skladby zůstávají trvalou součástí anglického chrámového repertoáru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Friedrich Blume (ed.): Die Musik in Geschichte und Gegenwart: allgemeine Enzyklopädie der Musik. Unter Mitarbeit zahlreicher Musikforscher des In- u. Auslandes. 17 Bände. dtv, München/ Bärenreiter, Kassel u. a. 1989, ISBN 3-423-05913-3

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]