Willi Ströminger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Willi Ströminger
Rodné jméno Vilém Ströminger
Narození 4. října 1902
Vršovice
Úmrtí 17. listopadu 1985 (ve věku 83 let)
Praha
Web strominger.xf.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Willy Ströminger, původním jménem Vilém Ströminger (4. října 1902 Vršovice[1]17. listopadu 1985 Praha) byl český zakázkový portrétní fotograf, předseda Svazu československých fotografů (později Společenstvo fotografů v Čechách a na Moravě) a občasný herec v prvorepublikových filmech.[2]

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Vyšel ze chudých poměrů a vyučil se fotografickému řemeslu u firmy Dítě v roce 1920. Roku 1926 se díky Karlu Lamačovi osamostatnil a v budově na Vinohradské ulici 17 v Praze 2 si zařídil portrétní ateliér S-Foto Ströminger. Ve 20.–40. letech portrétoval většinu tehdy významných herců (Oldřich Nový, Vlasta Burian, Adina Mandlová a další). Spolupracoval s Filmovými ateliéry AB Barrandov a zejména s režisérem Karlem Lamačem, s většinou tehdejších novin a časopisů, mj. s Pestrým týdnem a Pražským ilustrovaným zpravodajem. Jako jeden z prvních se zabýval fotografickým dokumentováním natáčení filmů a pořizováním reklamních snímků a propagačních portrétů.

Hrál drobné role mj. v němých filmech Syn hor (1925, host v baru), Lásky Kačenky Strnadové (1926, chasník) nebo Páter Vojtěch (1928, novic).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu, farnost u kostela sv. Mikuláše
  2. Willi Ströminger na Kinoboxu.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]