Willem Barents

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Willem Barents
Barents.jpg
Narození1550
Terschelling nebo Formerum
Úmrtí20. června 1597 (ve věku 46–47 let)
Nová země
Příčina úmrtíkurděje
BydlištěTerschelling
Amsterdam
NárodnostNizozemci
Povoláníobjevitel, kartograf, polárník, navigátor a mořeplavec
Choťmanželka Willema Barentse
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Willem Barents (nizozemsky Barentsz, 1550? Formerum na ostrově Terschelling, Nizozemí20. června 1597 poblíž Nové země, Rusko) byl významný holandský mořeplavec.

V roce 1594 velel jedné ze dvou lodí C. Naije hledaje Severní mořskou cestu z Nizozemí do Číny.[1] Dostal se až k souostroví Nové země, odkud se ale musel vrátit zpět. Další neúspěšnou výpravu podnikl hned následující rok. Cestu zablokoval mořský led, a sedm lodí naložených zbožím se od ostrova Vajgač vrátilo do přístavu.[2][3] V květnu 1596 se Barents znovu vydal na cestu jako navigátor výpravy dvou lodí, kterou vedl Jacob van Heemskerk. Expedice objevila Špicberky a Medvědí ostrov, ze kterého pokračovala s jednou lodí k Nové zemi. Poté, co byla loď u Nové země uvězněna ledem, byla rozebrána a ze získaného materiálu postaven domek o rozměrech 6 × 10 metrů. Posádka tak uskutečnila první přezimování v Arktidě. Na sklonku jara 1597 výprava vyrazila ze zimoviště ve dvou záchranných člunech k návratu domů. Zatímco většina mužů plavbu přežila, Barents na zpáteční cestě zemřel. Zbytek posádky dovesloval až k poloostrovu Kola, kde se setkal s holandskou lodí, která se vydala po jejich stopách. Na otevřených člunech trosečníci urazili 2 600 km.[2] Dne 1. listopadu 1597 se přeživší členové expedice vrátili do Amsterdamu. V roce 1871 bylo na Nové zemi objeveno v zátoce na 76° s. š. zachovalé obydlí Barentsovy výpravy. V komíně se našel deník s jeho záznamy.[3]

Rok pro návratu zachráněné expedice byla na základě Barentsových pozorování a zápisů vydána první mapa Arktidy. Poznatky o meteorologických jevech a hydrologická měření přispěly k rozvoji rybolovu v severních mořích.

Jméno Willema Barentse dnes nesou Barentsovo moře, Barentsův ostrov a osada Barentsburg na Špicberkách. Pojmenována po něm byla rovněž pobočka Leeuwaardenské univerzity na Terschellingu.

Příběh mořeplavce je zachycen v nizozemském filmu Nová země z roku 2011.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HRBEK, Ivan. ABC cestovatelů, mořeplavců, objevitelů. 1. vyd. Praha: Panorama, 1979. 285 s. (Pyramida – encyklopedie). S. 26. 
  2. a b CODR, Milan; ŠIMÁČKOVÁ, Milada. Přemožitelé času. Svazek 7. Praha: Mezinárodní organizace novinářů, 1988. Kapitola Willem Barents, s. 160–164. 
  3. a b Willem Barents – kartograf Nové země. HedvabnaStezka.cz [online]. [cit. 2020-03-31]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-12-17. 
  4. Nová země

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]