Willem Barents

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Willem Barents
Barents.jpg
Narození 1550
Terschelling nebo Formerum
Úmrtí 20. června 1597 (ve věku 46–47 let)
Nová země
Příčina úmrtí kurděje
Bydliště Terschelling
Amsterdam
Národnost Nizozemci
Povolání objevitel, kartograf, polárník a navigátor
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Willem Barents, nizozemsky Barentsz, (1550? Formerum na ostrově Terschelling, Nizozemí20. června 1597 poblíž Nové země, Rusko) byl významný holandský mořeplavec. V roce 1594 velel jedné ze dvou lodí C. Naije hledaje Severní mořskou cestu z Nizozemí do Číny.[1] Dostal se až k ostrovům Nové země, ale museli se vrátit zpět. Další neúspěšnou výpravu podnikl hned následující rok. Cesta na sever zamrzla a sedm lodí naložených zbožím se od ostrova Vajgač vrátilo do přístavu.[2][3] V květnu 1596 se Barents znovu vydal na cestu jako navigátor výpravy dvou lodí, kterou vedl Jakob van Heemskerk. Objevil Špicberky a Medvědí ostrov a odtud pokračoval s jednou lodí k Nové zemi. Poté, co byla jeho loď u Nové země uvězněna ledem, rozebral ji a z materiálu postavil domek o rozměrech 6 x 10 m. Se svou posádkou šestnácti mužů uskutečnil první přezimování v Arktidě. Na sklonku jara 1597 Barentsova výprava vyrazila ze zimoviště ve dvou záchranných člunech k návratu domů. Zatímco většina mužů plavbu přežila, Barents na zpáteční cestě zemřel. Zbytek posádky dovesloval až k poloostrovu Kola, kde se setkal s holandskou lodí, která se vydala po jejich stopách. Na otevřených člunech trosečníci urazili 2600 km.[2] 1. listopadu 1597 se vrátili do Amsterdamu. V roce 1871 bylo na Nové zemi objeveno v zátoce na 76 ° s.š. zachovalé obydlí Barentsovy výpravy. V komíně se našel deník s jeho záznamy.[3]

Rok pro návratu zachráněné expedice byla na základě Barentsových pozorování a zápisů vydána první mapa Arktidy a poznatky o meteorologických jevech a hydrologických měřeních přispěly k rozvoji rybolovu v severních mořích.

Jméno Willema Barentse dnes nesou Barentsovo moře, Barentsův ostrov a osada Barentsburg na Špicberkách, jeho jméno nese rovněž pobočka Leeuwaardenské univerzity na Terschellingu.

Příběh mořeplavce je zachycen v nizozemském filmu Nová země[4] (2011).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HRBEK, Ivan. ABC cestovatelů, mořeplavců, objevitelů. 1. vyd. Praha: Panorama, 1979. 285 s. (Pyramida – encyklopedie). S. 26. 
  2. a b CODR, Milan; ŠIMÁČKOVÁ, Milada. Přemožitelé času sv. 7. Praha: Mezinárodní organizace novinářů, 1988. Kapitola Willem Barents, s. 160-164. 
  3. a b Willem Barents - kartograf Nové země. HedvabnaStezka.cz [online]. [cit. 2020-03-31]. Dostupné online. 
  4. Nová země

Související stránky[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]