Willem Barents

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Willem Barents
Barents.jpg
Narození 1550
Terschelling
Úmrtí 20. června 1597 (ve věku 46–47 let)
Nová země
Příčina úmrtí kurděje
Bydliště Terschelling
Amsterdam
Národnost Nizozemci
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Willem Barents, holandsky Barentsz, (1550? Formerum na ostrově Terschelling, Nizozemí20. června 1597 poblíž Nové země, Rusko) byl významný holandský mořeplavec. V roce 1594 velel jedné ze dvou lodí C. Naije hledaje Severovýchodní průjezd do Číny.[1] V letech 1594, 1595 a 1596 vedl postupně další tři výpravy do dalekých severských vod při hledání Severovýchodního průjezdu. Objevil Špicberky a Medvědí ostrov a jako první zmapoval již dříve známou Novou zemi. Poté, co byla jeho loď u Nové země uvězněna ledem, rozebral ji a uskutečnil se svou posádkou první přezimování v Arktidě. Na sklonku jara 1597 Barentsova výprava vyrazila ze zimoviště ve dvou záchranných člunech k návratu domů. Zatímco většina mužů plavbu přežila, Barents na zpáteční cestě zemřel. V roce 1871 bylo na Nové zemi objeveno zachovalé obydlí Barentsovy výpravy.

Jméno Willema Barentse dnes nesou Barentsovo moře, Barentsův ostrov a osada Barentsburg na Špicberkách, jeho jméno nese rovněž pobočka Leeuwaardenské univerzity na Terschellingu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HRBEK, Ivan. ABC cestovatelů, mořeplavců, objevitelů. 1. vyd. Praha: Panorama, 1979. 285 s. (Pyramida – encyklopedie). S. 26. 

Související stránky[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]