Wilhelm Kempff

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wilhelm Kempff
Narození25. listopadu 1895
Jüterbog
Úmrtí23. května 1991 (ve věku 95 let)
Positano
Alma materErlangensko-norimberská univerzita
Povoláníhudební skladatel, klavírista, muzikolog, vysokoškolský učitel a autor autobiografie
DětiDiana Kempff
OceněníMaxmiliánův řád pro vědu a umění (1984)
rytíř Řádu umění a literatury
Webová stránkawww.wilhelm-kempff.de
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wilhelm Walter Friedrich Kempff (25. listopadu 189523. května 1991) byl německý klavírista, varhaník a skladatel. Měl velmi široký repertoár, nahrál mimo jiné všechny Beethovenovy a Schubertovy klavírní sonáty[1]. Je považován za jednoho z nejlepších klavíristů 20. století.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Wilhelm Kempff vyrůstal v Postupimi, kde byl jeho otec hudebním ředitelem a varhaníkem. Hře na klavír se zpočátku učil pod vedením svého otce, ale už v devíti letech začal docházet na berlínskou Hochschule für Music, kde studoval skladbu u Roberta Kahna a klavír u Karla Heinricha Bartha. Navštěvoval také recitály věhlasných klavíristů, dle vlastních slov na něj velmi zapůsobili Eugen d'Albert a Ferruccio Busoni[2] . Později ještě vystudoval na Berlínské univerzitě filozofii a muzikologii.

Koncertní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po dokončení studií v roce 1917 začal hojně koncertovat. Hrál ve významných koncertních síních zpočátku v Evropě, později i v Japonsku a v Americe. Vytvořil také nahrávky téměř celého svého repertoáru, skladeb od Schumanna, Brahmse, Schuberta, Mozarta, Bacha, Liszta, Chopina a zejména Beethovena. Celý život spolupracoval s Berlínskou filharmonií, nahrával také komorní hudbu například s Yehudi Menuhinem, Pierrem Fournierem, Henrykem Szeryngem a dalšími. Svou dlouhou koncertní kariéru ukončil až v roce 1981 v Paříži ze zdravotních důvodů (objevila se u něj Parkinsonova nemoc).

Výuka[editovat | editovat zdroj]

Vedle koncertování se Wilhelm Kempff věnoval také výuce. V letech 1924 - 1929 byl ředitelem konzervatoře ve Stuttgartu. Od roku 1931 se podílel na pořádání letních klavírních kurzů v Postupimi a v roce 1957 založil v jihoitalském Positanu nadaci Fondazione Orfeo, pod jejíž hlavičkou vedl až do roku 1982 každoroční interpretační kurzy zaměřené na Beethovenovu hudbu. Později převzali vedení kurzů Kempffovi žáci a nadace dodnes pokračuje ve své činnosti pod názvem Wilhelm Kempff Kulturstiftung.

Skládání[editovat | editovat zdroj]

Wilhelm Kempff byl také poměrně plodným skladatelem v mnoha žánrech, psal opery, symfonie, komorní hudbu, klavírní sonáty i písně. Na uvedení svých symfonií často spolupracoval s dirigentem Wilhelmem Furtwänglerem. Kromě samostatných skladeb také například hrál své vlastní kadence v Beethovenových klavírních koncertech a upravil pro klavír množství Bachových skladeb.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kempff, Wilhelm: Unter dem Zimbelstern: Jugenderinnerungen eines Pianisten. Laaber: Laaber Verlag, 1978. - autobiografie
  • Kaiser, Joachim: Great Pianists of Our Time. New York: Herder and Herder, 1971. - obsahuje kapitolu věnovanou Kempffovi

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Wilhelm Kempff Is Dead at 95; German Was Romantic Pianist. The New York Times [online]. 1991-05-25 [cit. 2015-05-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. LEE, Jung-Ok. A study of two organ chorale preludes of Johann Sebastian Bach (1685-1750) transcribed by Wilhelm Kempff (1895-1991). , 2013. 89 s. Dizertační práce. University of Iowa. . s. 9–11. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]