Wikiversity Beta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo Bety, které bylo využíváno jednotlivými wikiverzitami ještě před tím, než komunita schválila současné logo

Wikiversity Beta (slangově Beta) je název multijazykového projektu založeného Nadací Wikimedia. Důvodem k založení byla potřeba vytvořit pravidla realizace výzkumu. To se dělo diskusí uživatelů z různých jazykových verzí tak, že se jednotlivé diskuse překládaly do jednotlivých jazyků a pak zas zpět do angličtiny. Tato pravidla, nejsou stále hotova. Dalším důvodem k založení tohoto projektu byla potřeba projektově specifického prostředí pro inkubaci nových jazykových verzí. Později se také objevila možnost využívat Betu k mezinárodní spolupráci na mezinárodních projektech a kurzech, či sdílet zde různá data. Tento cíl však nebyl doveden do konce.

Beta však ve svých počátcích byla využívána pouze k diskusi nad pravidly. Nové jazykové verze se inkubovaly v projektu nazvaném Incubator, který vznikl právě kvůli inkubaci nových projektů. Teprve až česká verze byla první, která se zrodila na Betě. V současné době se tak již tradičně nové verze připravují v tomto mnoho jazyčném prostředí, v prostředí, kde působí i zkušenější uživatelé z jiných Wikiverzit.

V roce 2008 ale došlo k návrhu Betu zrušit a její funkci rozpustit do projektů Meta-Wiki (projekt určený pro komunitní diskusi všech Wikimedianů) a již zmiňovaného Incubatoru. Hlasování nakonec dopadlo ve prospěch Bety a jejích zastánců, kteří argumentovali tím, že ji dala vzniknout samotná Nadace a že je lepší mít inkubující se projekty ve wikiverzitním prostředí již od začátku.

Beta nemá svůj IRC kanál, často se ale setkávají uživatelé mnohých Wikiverzit na kanále #wikiversity.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]