Wikipedista:Karolína Kladívková/Pískoviště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Švédský teplokrevník
Leslie Morse, dressage rider from the United States, with the Swedish Warmblood stallion "Tip Top", World Cup Final 2007.jpg
Základní informace
Země původu ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Využití všestranné
Tělesná charakteristika
Hmotnost 450 – 550 kg
Klasifikace a standard

Švédský teplokrevník je plemeno koní, které bylo vyvinuto ve Strömsholmu a Flyinge ve Švédsku.Tyto koně dovezené do Švédska byli z Dánska, Německa, Anglie, Maďarska, Francie, Ruska, Španělska a Turecka.Tito koně byli velmi rozmanití, ale po vyšlechtění se stali teplokrevní.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Švédský teplokrevník byl vyvinut v 17.století.Dováželi silné a zdravé koně. V 19. a 20. století byla představena krev plnokrevníků,Arabských plnokrevníků,Hanoverských koní a Trakénských koní.Použitím těchto krevních linií byli vyvinuty silnější koně. Heristal byl potomkem anglického jezdeckého koně Hyperion,který měl dominantní vliv na plemeno. Vytvořil 15 hřebců a 44 klisen, které byly zapsány do plemenné knihy.[1]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Švédský teplokrevník se používá jako jezdecký kůň, což je zaměstnání, které je vhodné pro jeho snadné, přímé kroky. Je také rozhodně všestranný.Jsou vyváženy ve velkém množství po celé Evropě a ve Spojených státech .

Chrakteristika[editovat | editovat zdroj]

Švédský teplokrevník může mít jakoukoliv barvu(i když některé barvy spojené s letálními faktory vylučují hřebce od chovného schválení).Nejběžnějšími barvami jsou kaštan, hnědá nebo tmavě hnědá. Praví černí jsou vzácní.Výška se pohybuje od 163 cm do 173 cm.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Swedish Warmblood | The Horse Magazine. www.horsemagazine.com [online]. [cit. 2018-05-29]. Dostupné online. (anglicky) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Swedish Warmblood na anglické Wikipedii.