Wikipedista:Jenda H./Pískoviště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vítejte ve Wikipedii
internetové encyklopedii, kterou může každý upravovat.

Článek týdne

Io je jedním z měsíců planety Jupiter, nejvnitřnější ze skupiny Galileových měsíců. S průměrem 3642,6 km se jedná o čtvrtý největší měsíc ve sluneční soustavě. Pojmenování vychází z řecké mytologieÍó byla Héřina kněžka, jež se stala Diovou milenkou. Na povrchu měsíce se nachází více než 400 aktivních sopek a Io je tak geologicky nejaktivnějším tělesem ve sluneční soustavě. Tato extrémní vulkanická aktivita je výsledkem silných slapových jevů způsobených vlivem Jupitera, EuropyGanymedu. Erupce na povrchu vytvářejí oblaka síryoxidu siřičitého, které dosahují výšky až 500 km.

Povrchový vulkanismus na Io je odpovědný za veliké množství unikátních útvarů. Sopečná mračna a lávové proudy neustále přetvářejí povrch měsíce a jeho zbarvení způsobované většinou sloučeninami síry – vyskytují se různé odstíny červené, žluté, bílé, černézelené.

Měsíc Io byl objeven již v roce 1610 Galileem Galileim; jako jedno z prvních nebeských těles objevených dalekohledem. Spolu s ostatními Galileovými měsíci sehrál významnou roli v rozvoji astronomie17. a 18. století, neboť jejich objev podpořil obecné přijetí Koperníkova heliocentrického modelu sluneční soustavy, vývoj Keplerových pohybových zákonů a první měření rychlosti světla.

Dnešek v minulosti

Víte, že…

Nicéphore Niépce: nejstarší dochovaná heliografie, fotografická reprodukce (1825)

Obrázek týdne

O projektu

Pomoc

Ostatní projekty

Kontakt Kontakt

Kavkaz (rusky Кавказ, Kavkaz, gruzínsky კავკასიონი, Kavkasioni, azersky Qafqaz, arménsky Կովկաս, Kovkas, turecky Kafkas Dağları, kabardsky Къаукъаз Iуащхьэ, karačajevsky Кавказ таўла, čečensky Кавказан лаьмнаш) je mohutná horská hradba v jihozápadní Asii mezi Černým a Kaspickým mořem. Někteří geografové považují jeho severní úpatí nebo jeho hlavní hřeben za hranici mezi Evropou a Asií. Rozšířená a na českých školách vyučovaná koncepce nicméně vede tuto hranici o něco severněji Kumomanyčskou sníženinou podél řek Kuma a Manyč až po ústí Manyče do Donu a po něm do Azovského moře.

Nezávislé státy

Území s omezeným mezinárodním uznáním

Gruzie

Caucasus-political cs.svg

Ázerbájdžán

Sporná území

Části Ruské federace