Přeskočit na obsah

Wikipedista:FrgalOlomouc/Pískoviště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lidová muzika FRGÁL
Základní informace
ŽánryLidová hudba
Lidová píseň
Folklor
NástrojeHousle 1 a 2, viola, cimbál, kontrabas
Aktivní roky1996-současnost
Příbuzná tématacimbálová muzika
Webhttps://www.frgal.cz
Současní členové
Martin Zatloukal, Petra Daňková, Branislav Lariš, Kateřina Holcová, Jakub Sobotka

Lidová muzika FRGÁL je moravská cimbálová muzika působící v Olomouci, která se zaměřuje na interpretaci lidových písní z Moravy, Slovenska a dalších regionů. Kapela vznikla v roce 1996 a od roku 2001 se věnuje výhradně folkloru.

Muziku založil v roce 1996 olomoucký historik architektury a estetiky, urbanista, etnolog, pracovník v oblasti památkové péče a vysokoškolský pedagog ing. Vilém Švec[1]. V repertoáru zpočátku převládal folk a folkrock. V roce 2001 se změnila sestava i nástrojové obsazení, přibyl cimbál a muzika začala hrát výhradně lidové písně nebo lidovou hudbu. Ve stejném roce rovněž začala dlouholetá spolupráce s Folklorním souborem DUNAJEC, která trvala celých 20 let. FS Dunajec funguje v Olomouci od roku 1958 a věnuje se výhradně slovenskému folkloru, muzika proto začala také vystupovat ve slovenských krojích a během dlouholeté spolupráce vystupovala pod hlavičkou Dunajce jako jeho nedílná součást[2][3]. V roce 2005 se k FRGÁLu přidal MgA. Branislav Lariš, Ph.D., který jako umělecký vedoucí s bohatými zkušenostmi, znalostmi a přehledem ve folklorní hudbě pomohl dál rozvíjet muziku v interpretaci zejména slovenské lidové hudby. Muzika se blíže seznámila i s dalšími folklorními regiony, když doprovázela i další folklorní soubory: Haná Přerov, Stavbár (Žilina) nebo Kysučan (Čadca). FRGÁL vystupuje nejen v tuzemsku, ale reprezentuje Českou republiku i v zahraničí: Itálie, Estonsko[4], Maďarsko, Egypt[5][6], Polsko, Rakousko, Belgie, Slovensko.

Vystoupení

[editovat | editovat zdroj]

Lidová muzika FRGÁL vystupuje na festivalech, při folklorních událostech nebo kulturních či lidových slavnostech. V rámci své tradiční historické role hraje muzika též na svatbách, soukromých oslavách či k poslechu a tanci.

Zkušení muzikanti v kapele umějí v případě potřeby nebo zájmu zahrát i jiné hudební žánry - hudbu klasickou nebo populární.

Zajímavosti

[editovat | editovat zdroj]

Kapela se nebrání ani netradičnímu vystupování nebo zpracování lidové hudby:

  • komponovaný pořad Pletky paní operetky - cimbálová muzika netradičně hraje populární melodie světových operet a doprovází profesionální operní a operetní pěvecké sólisty [7]
  • komponovaný pořad slova, lidových písní a hudebních aranžovaných pásem - ukázka pro publikum zvyklé zejména na klasickou hudbu, jak blízké mohou tyto zdánlivě vzdálené žánry být [8]
  • živý doprovod moderních úprav písní herečky a zpěvačky herečky Ivany Jirešové [9][10]
  • účinkování v divadelní inscenaci jako lidová kapela [11]

V průběhu let se ve FRGÁLu vystřídalo celkem 27 muzikantů, ustálenou sestavu tvoří těchto 5 osob:

  • Martin Zatloukal (housle - prim), zač. 2001. Hře na housle se v Olomouci začal věnovat už v 5 letech na ZUŠ Žerotín. Odmala hraje zejména klasickou hudbu, ať už sólově nebo v komorních orchestrech. Lidové písně poznával díky hudebnímu prostředí, ve kterém vyrůstal. 5 let působil jako primárius orchestru Konzervatoře evangelické akademie Olomouc. Ač hudební amatér, neztratí se ani mezi profesionály, jeho hra je bohatá na výraz i techniku projevu.
  • Mgr. Petra Daňková (housle - terc), zač. 2006. Vyrůstala ve Frýdku-Místku, kde navštěvovala ZUŠ a díky rodičům odmala též FS Ostravica jako dlouholetá zkušená primáška, tercáška i zpěvačka. Studium ji přivedlo do Olomouce, kde zakotvila.
  • MgA. Branislav Lariš, Ph.D. (viola - kontry), zač. 2005. Profesionální hudební umělec, umělecký vedoucí muziky a erudovaný folklorista původem z Čadce, kde primoval muziku FS Kysučan. Po studiu konzervatoře v Žilině a absolutoriu Akademie umění v Banské Bystrici a Institutu vysokého hudebního vzdělání v Bolzanu (Itálie) se usadil v Olomouci a přidal se k FRGÁLu. Doktorát získal na zdejší Univerzitě Palackého, kde mimo jiné také přednáší. Potkat ho můžete i v Moravském divadle Olomouc, ZUŠ Prostějov, jako ředitele ZŠ+MŠ Olšany u Prostějova, s mnoha dalšími profesionálními orchestry zejména zaměřenými na autentickou barokní interpretaci (např. Ensemble Damian) nebo jako hudební doprovod Jaromíra Nohavici.
  • Bc. Kateřina Holcová (cimbál), zač. 2010. Vyrůstala v Brně odmala jako členka Folklorního souboru Javorníček, který ji přivedl ke hře na cimbál. Studovala Konzervatoř P. J. Vejvanovského Kroměříž, absolvovala Konzervatoř Brno a obor muzikologie na filozofické fakultě UP Olomouc.
  • Mgr. Jakub Sobotka (kontrabas), zač. 2010. Druhý Olomoučák ve FRGÁLu, který pochází z muzikantské rodiny. Odmala navštěvoval ZUŠ Žerotín, absolvent Konzervatoře Jana Deyla v Praze, člen Moravské filharmonie Olomouc. Potkat ho můžete také v mnoha dalších profesionálních hudebních tělesech nebo formacích, namátkou Ensemble Damian, Le Chaim a další.

Spolupráce

[editovat | editovat zdroj]
  1. ing. Vilém Švec, zakladatel muziky
  2. Folklorní soubor Dunajec a jeho vliv na hudební kulturu města Olomouce, diplomová práce, 3.5.2016, Mgr. Kateřina Radochová, Univerzita Palackého Olomouc, filozofická fakulta - katedra muzikologie
  3. 20 let Jánošíkova dukátu na bedrech slovenského folkloru v České republice, diplomová práce, 7.5.2018, Mgr. Pavla Dostálová, Masarykova univerzita Brno, filozofická fakulta
  4. Zpráva o zahraniční politice ČR za rok 2006, Estonsko - kulturní vztahy (str.170-171), Ministerstvo zahraničních věcí ČR
  5. Zpráva o zahraniční politice ČR za rok 2009, Egypt - kulturní vztahy (str.327-329), Ministerstvo zahraničních věcí ČR
  6. Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Andrea Kučerová. Zpráva zastupitelského úřadu v Káhiře [online]. 2009-02-10. Dostupné online. 
  7. Pletky paní operetky, ČT24, 22.2.2010, Bohdan Štěpánek a Kristina Nováčková
  8. Dvořákovu Olomouc ozdobí pěvci Pecková a Margita i koncert pro fajnšmekry, iDnes.cz, 1.5.2015, Šárka Novotná
  9. Vánoční koncert na pomoc dětem, Olomoucký deník, 25.11.2023, Martina Burýšková
  10. Vánoční koncert na pomoc dětem, TV Morava, 27.11.2023
  11. Maryša, inscenace Moravského divadla Olomouc

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]