Wikipedista:FrgalOlomouc/Pískoviště
Lidová muzika FRGÁL | |
---|---|
![]() | |
Základní informace | |
Žánry | Lidová hudba Lidová píseň Folklor |
Nástroje | Housle 1 a 2, viola, cimbál, kontrabas |
Aktivní roky | 1996-současnost |
Příbuzná témata | cimbálová muzika |
Web | https://www.frgal.cz |
Současní členové | |
Martin Zatloukal, Petra Daňková, Branislav Lariš, Kateřina Holcová, Jakub Sobotka |
Lidová muzika FRGÁL je moravská cimbálová muzika působící v Olomouci, která se zaměřuje na interpretaci lidových písní z Moravy, Slovenska a dalších regionů. Kapela vznikla v roce 1996 a od roku 2001 se věnuje výhradně folkloru.
Historie
[editovat | editovat zdroj]Muziku založil v roce 1996 olomoucký historik architektury a estetiky, urbanista, etnolog, pracovník v oblasti památkové péče a vysokoškolský pedagog ing. Vilém Švec[1]. V repertoáru zpočátku převládal folk a folkrock. V roce 2001 se změnila sestava i nástrojové obsazení, přibyl cimbál a muzika začala hrát výhradně lidové písně nebo lidovou hudbu. Ve stejném roce rovněž začala dlouholetá spolupráce s Folklorním souborem DUNAJEC, která trvala celých 20 let. FS Dunajec funguje v Olomouci od roku 1958 a věnuje se výhradně slovenskému folkloru, muzika proto začala také vystupovat ve slovenských krojích a během dlouholeté spolupráce vystupovala pod hlavičkou Dunajce jako jeho nedílná součást[2][3]. V roce 2005 se k FRGÁLu přidal MgA. Branislav Lariš, Ph.D., který jako umělecký vedoucí s bohatými zkušenostmi, znalostmi a přehledem ve folklorní hudbě pomohl dál rozvíjet muziku v interpretaci zejména slovenské lidové hudby. Muzika se blíže seznámila i s dalšími folklorními regiony, když doprovázela i další folklorní soubory: Haná Přerov, Stavbár (Žilina) nebo Kysučan (Čadca). FRGÁL vystupuje nejen v tuzemsku, ale reprezentuje Českou republiku i v zahraničí: Itálie, Estonsko[4], Maďarsko, Egypt[5][6], Polsko, Rakousko, Belgie, Slovensko.
Vystoupení
[editovat | editovat zdroj]Lidová muzika FRGÁL vystupuje na festivalech, při folklorních událostech nebo kulturních či lidových slavnostech. V rámci své tradiční historické role hraje muzika též na svatbách, soukromých oslavách či k poslechu a tanci.
Zkušení muzikanti v kapele umějí v případě potřeby nebo zájmu zahrát i jiné hudební žánry - hudbu klasickou nebo populární.
Zajímavosti
[editovat | editovat zdroj]Kapela se nebrání ani netradičnímu vystupování nebo zpracování lidové hudby:
- komponovaný pořad Pletky paní operetky - cimbálová muzika netradičně hraje populární melodie světových operet a doprovází profesionální operní a operetní pěvecké sólisty [7]
- komponovaný pořad slova, lidových písní a hudebních aranžovaných pásem - ukázka pro publikum zvyklé zejména na klasickou hudbu, jak blízké mohou tyto zdánlivě vzdálené žánry být [8]
- živý doprovod moderních úprav písní herečky a zpěvačky herečky Ivany Jirešové [9][10]
- účinkování v divadelní inscenaci jako lidová kapela [11]
Členové
[editovat | editovat zdroj]V průběhu let se ve FRGÁLu vystřídalo celkem 27 muzikantů, ustálenou sestavu tvoří těchto 5 osob:
- Martin Zatloukal (housle - prim), zač. 2001. Hře na housle se v Olomouci začal věnovat už v 5 letech na ZUŠ Žerotín. Odmala hraje zejména klasickou hudbu, ať už sólově nebo v komorních orchestrech. Lidové písně poznával díky hudebnímu prostředí, ve kterém vyrůstal. 5 let působil jako primárius orchestru Konzervatoře evangelické akademie Olomouc. Ač hudební amatér, neztratí se ani mezi profesionály, jeho hra je bohatá na výraz i techniku projevu.
- Mgr. Petra Daňková (housle - terc), zač. 2006. Vyrůstala ve Frýdku-Místku, kde navštěvovala ZUŠ a díky rodičům odmala též FS Ostravica jako dlouholetá zkušená primáška, tercáška i zpěvačka. Studium ji přivedlo do Olomouce, kde zakotvila.
- MgA. Branislav Lariš, Ph.D. (viola - kontry), zač. 2005. Profesionální hudební umělec, umělecký vedoucí muziky a erudovaný folklorista původem z Čadce, kde primoval muziku FS Kysučan. Po studiu konzervatoře v Žilině a absolutoriu Akademie umění v Banské Bystrici a Institutu vysokého hudebního vzdělání v Bolzanu (Itálie) se usadil v Olomouci a přidal se k FRGÁLu. Doktorát získal na zdejší Univerzitě Palackého, kde mimo jiné také přednáší. Potkat ho můžete i v Moravském divadle Olomouc, ZUŠ Prostějov, jako ředitele ZŠ+MŠ Olšany u Prostějova, s mnoha dalšími profesionálními orchestry zejména zaměřenými na autentickou barokní interpretaci (např. Ensemble Damian) nebo jako hudební doprovod Jaromíra Nohavici.
- Bc. Kateřina Holcová (cimbál), zač. 2010. Vyrůstala v Brně odmala jako členka Folklorního souboru Javorníček, který ji přivedl ke hře na cimbál. Studovala Konzervatoř P. J. Vejvanovského Kroměříž, absolvovala Konzervatoř Brno a obor muzikologie na filozofické fakultě UP Olomouc.
- Mgr. Jakub Sobotka (kontrabas), zač. 2010. Druhý Olomoučák ve FRGÁLu, který pochází z muzikantské rodiny. Odmala navštěvoval ZUŠ Žerotín, absolvent Konzervatoře Jana Deyla v Praze, člen Moravské filharmonie Olomouc. Potkat ho můžete také v mnoha dalších profesionálních hudebních tělesech nebo formacích, namátkou Ensemble Damian, Le Chaim a další.
Spolupráce
[editovat | editovat zdroj]- Moravská filharmonie Olomouc
- Moravské divadlo Olomouc
- Univerzita Palackého v Olomouci
- Olomoucký kraj
- Flora Olomouc
- Národní památkový ústav
- Jindřich Štreit
- Ivana Jirešová
Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ ing. Vilém Švec, zakladatel muziky
- ↑ Folklorní soubor Dunajec a jeho vliv na hudební kulturu města Olomouce, diplomová práce, 3.5.2016, Mgr. Kateřina Radochová, Univerzita Palackého Olomouc, filozofická fakulta - katedra muzikologie
- ↑ 20 let Jánošíkova dukátu na bedrech slovenského folkloru v České republice, diplomová práce, 7.5.2018, Mgr. Pavla Dostálová, Masarykova univerzita Brno, filozofická fakulta
- ↑ Zpráva o zahraniční politice ČR za rok 2006, Estonsko - kulturní vztahy (str.170-171), Ministerstvo zahraničních věcí ČR
- ↑ Zpráva o zahraniční politice ČR za rok 2009, Egypt - kulturní vztahy (str.327-329), Ministerstvo zahraničních věcí ČR
- ↑ Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Andrea Kučerová. Zpráva zastupitelského úřadu v Káhiře [online]. 2009-02-10. Dostupné online.
- ↑ Pletky paní operetky, ČT24, 22.2.2010, Bohdan Štěpánek a Kristina Nováčková
- ↑ Dvořákovu Olomouc ozdobí pěvci Pecková a Margita i koncert pro fajnšmekry, iDnes.cz, 1.5.2015, Šárka Novotná
- ↑ Vánoční koncert na pomoc dětem, Olomoucký deník, 25.11.2023, Martina Burýšková
- ↑ Vánoční koncert na pomoc dětem, TV Morava, 27.11.2023
- ↑ Maryša, inscenace Moravského divadla Olomouc
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]Obrázky, zvuky či videa k tématu FrgalOlomouc/Pískoviště na Wikimedia Commons
- Lidová muzika FRGÁL oficiální stránky
- FrgalOlomouc/Pískoviště na Facebooku
- FrgalOlomouc/Pískoviště na Instagramu
- Lidová muzika FRGÁL na YouTube
- Lidová muzika FRGÁL RSS kanál
- Lidová muzika FRGÁL pravidelně podporuje bezplatné dárcovství, Oblastní spolek Českého červeného kříže Olomouc, Doc. RNDr. Marek Jukl, Ph.D.
- Letní hudební festival, 14.6.2007, Domov pod hradem Žampach
- Olomoucké jaření vrcholí koncertem na náměstí, Olomoucký deník, 24.4.2008, David Kresta
- Masopust v Trstěnici, Svitavský deník, 27.2.2012, Květuše Korbářová
- Svatováclavský vinný košt, vychodni-cechy.info, 29.9.2018
- Letní lounské vábení, Žatecký a lounský deník, 9.8.2024, Hynek Dlouhý