Wikipedista:Bohemianroots/my sandbox

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Helvíkovice
Památný dům Prokopa Diviše
Památný dům Prokopa Diviše
Znak obce HelvíkoviceVlajka obce Helvíkovice
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU 2 (obec) CZ0534 548049
Pověřená obec a obec s rozšířenou působností Žamberk
Okres (LAU 1) Ústí nad Orlicí (CZ0534)
Kraj (NUTS 3) Pardubický (CZ053)
Historická země Čechy
Základní informace
Rozloha 10,72 km²
Katastrální území Helvíkovice
Nadmořská výška 398 m n. m.
PSČ 564 01
Počet částí obce 2
Počet k. ú. 1
Počet ZSJ 1
Kontakt
Adresa obecního úřadu Helvíkovice 3
ouhelvikovice@orlicko.cz
Starostka Jana Kolářová
Oficiální web: www.helvikovice.cz
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.

Helvíkovice (2. pád do Helvíkovic, 6. pád v Helvíkovicích; německy Helkowitz) jsou obec v okrese Ústí nad Orlicí. Obec se rozkládá převážně v údolní nivě Divoké Orlice podél frekventované silnice I/11 (Hradec Králové - Žamberk - Šumperk - Ostrava). Svou zástavbou zcela navazuje na město Žamberk a vytváří tak jeho západní předměstí (aglomerace Žamberk - Dlouhoňovice - Helvíkovice). Žije zde obyvatel. Součástí obce je i osada Houkov.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Helvíkovice byly založeny při staré cestě z Kladska do Čech asi v první polovině 14. století. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1365, kdy byla obec zmíněna v kupní smlouvě, kterou prodával Jan z Lichtenburka litické panství Jindřichovi z Lipé. Ve výčtu vsí náležejících k panství se objevuje "villa Helwicowicz", což znamená ves Helvíkova.


HELVÍKOVICE vyrůstaly jako rolnická osada na panství litickém při staré orlické cestě z Čech do Kladska v téže době, kdy východně od nich vznikal sousední Žamberk a přijaly jméno od nějakého Helvíka, jenž byl roku 1534 držitelem helvíkovického dvora (tvrze), je pochován v kostele žamberském u oltáře sv. Františka. Na písčité půdě v údolí Divoké Orlice a na přilehlých mírných svazích opukových tu povstal vrchnostenských Dolní dvůr, staré Popluží, bažantnice, cihelna a panský mlýn, který roku 1888 vyhořel a nebyl již obnoven. I dnešní osada Houkov je na místě dvora, založeného roku 1674, jak svědčí její jméno "Dvorek". Při Dolním dvoru stával ovčín.

Josef Štěch: "Žambersko" - vlastivědný popis, vydala Učitelská jednota Komenský, Žamberk 1933

roku 1371 přešlo litické zboží i s Helvíkovicemi do držení pánů z Kunštátu, kterým zůstalo až do závěru 15. století. V roce 1495 koupil panství Vilém z Pernštejna. Za jeho syna Jana z Pernštejna se žamberským vedlo tak dobře, že požádali vrchnost, aby "k obecnímu dobrému čtyři dvory ve vsi Helkovickej, zejména Pavelků,Frušteků, Komínků a Pytlíků skoupiti mohli". Pernštejn dal svolení a tak roku 1547 se čtyři dosavadní helvíkovické usedlosti staly částí Žamberka, později zvanou Betlém.


Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Významné budovy[editovat | editovat zdroj]

(1877 – 1945)[

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

{Pahýl}} Části české obce}} {Okres Ústí nad Orlicí}}

Kategorie:Helvíkovice| ]] Kategorie:Vesnice v okrese Ústí nad Orlicí]] Kategorie:Obce v okrese Ústí nad Orlicí]] Kategorie:Sídla v Podorlické pahorkatině]] Kategorie:Sdružení obcí Orlicko]]