Wikipedista:Bazi/Jaroslava Brokešová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jaroslava Brokešová
Jaroslava Brokešová
Jaroslava Brokešová
Rodné jméno Jiří Brokeš
Narození 25. dubna 1965 (55 let)
Národnost Česká
Povolání řidička tramvaje
Zaměstnavatel Dopravní podnik hl. m. Prahy
Znám(á) jako transsexuálka
Manžel(ka) Alena (1987 - 2002)
Děti 2

Jaroslava Brokešová (* 25. dubna 1965) pracuje jako řidička tramvaje u Dopravního podniku hl. m. Prahy. Koncem roku 2004 se proslavila jako neúspěšná rekrutka Armády České republiky. Řadí se k nejznámějším českým osobnostem, které jsou v povědomí společnosti spjaty s pojmem transsexualita a které podstoupily chirurgickou změnu pohlaví.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v dubnu 1965 jako Jiří Brokeš. Po vyučení na SOUE Tesla v Praze (v oboru mechanik) nastoupila dvouletou základní vojenskou službu u VÚ 3395 v Jaroměři ve výcvikovém středisku specialistů protivzdušné obrany. Po půlročním zaškolování byla převelena s hodností svobodníka k 251. protiletadlovému raketovému pluku, 2. divize PVOS, a zařazena k 2. palebné baterii u VÚ 5100 v Kroměříži do funkce operátora, následně velitele raketového odpalovacího zařízení typu 2P25 , kompletu 2K12 M2 KUB.

Po návratu z vojenské služby v roce 1987 uzavřela sňatek s přítelkyní Alenou, o 3 roky později se jim narodil syn a 2 roky nato dcera.

Ve své minulosti prošla řadou zaměstnání. Pracovala například v závodě TESLA Vakuová technika, ve Středočeském průmyslu masném v Úvalech, jako poštovní doručovatel v Praze 1 či jako elektromechanik v Dopravním podniku hl. m. Prahy v metru, kde zároveň absolvovala šestiměsíční kurz strojvedoucího. Po revoluci se věnovala podnikání v obchodním směru.

Do jejího manželství se postupně začaly promítat psychické problémy spojené s transsexualitou, které se vystupňovaly v roce 1997. Přesto s partnerkou sdílela společnou domácnost až do roku 2002, kdy jejich manželská krize vyústila rozvodovým řízením.

Od roku 1998 se aktivně seberealizovala v travesti souborech Miki Show Převleků, Excelent a v Kabaretu Srdce a kámen Václava Glazara. Prostřednictvím travesti show tak vystupovala v různých městech po celé republice. Působení v travesti show jí zároveň umožnilo trochu snadněji překlenout těžké životní období spojené se změnou identity až do samotného chirurgického zákroku, který podstoupila 17. června 2003. Do té doby se musela podrobit psychologickým pohovorům, skupinovým terapiím u sexuoložky a hormonální léčbě.

V kurzu 6/2008 získala oprávnění k řízení tramvaje a stala se pražskou řidičkou.

Aféra s Armádou ČR[editovat | editovat zdroj]

Na jaře roku 2004 se zúčastnila náborové kampaně do Armády ČR, která od samého začátku věděla o změně její identity. Po půlročním úspěšném absolvování všech psychických a zátěžových testů jí však Armáda ČR sdělila verdikt, že ji do svých řad nepřijímá z důvodu transsexuality, přestože už měla více než rok po operaci a byla tedy právoplatnou ženou. Odvolání Jaroslavy Brokešové bylo opět zamítnuto. Celá kauza byla následně zmedializována, což představovalo v jejím životě zásadní peripetii.

Díky své medializaci začala být zvána do různých televizních a rozhlasových pořadů, rovněž se zúčastnila řady divadelních talk show, absolvovala několikaměsíční kurz na Frekvenci 1, kde také připravovala svůj vlastní pořad,[zdroj?] ke kterému nakonec nedošlo. Mezitím se ucházela o různé pracovní pozice, pracovala např. jako operátorka telemarketingové společnosti, pokladní či prodavačka dámské konfekce. V roce 2008 nastoupila jako řidička tramvaje u Dopravního podniku hl. m. Prahy.

S oběma dětmi udržuje velmi dobrý vztah a svůj životní osud prezentuje s lehkým nadhledem.

Jaroslava Brokešová v médiích[editovat | editovat zdroj]

Česká Televize

LidovkyCZ

Rádio Praha

Blesk

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]