Přeskočit na obsah

Wikipedie:WikiProjekt Lidská práva/Výzva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
WikiProjekt Výzva Lidská práva na Wikipedii Soutěžte s námi Požadované články Minulé ročníky
Video z editatonu Lidská práva na Wikipedii pořádaného spolkem Wikimedia Česká republika (YouTube)

Proč to děláme?

[editovat | editovat zdroj]

Cílem výzvy Lidská práva na Wikipedii je zajistit, aby měl každý přístup k neutrálním a aktuálním informacím o lidských právech. K takovým informacím, které jsou podloženy fakty a relevantními zdroji. V rámci výzvy upozorňujeme na fakt, že Wikipedie je často primárním místem, kde veřejnost hledá odpovědi na otázky široce se dotýkající lidských práv. V průběhu výzvy učíme editovat a psát uživatele Wikipedie, které téma zajímá. Chceme tak obohatit lidskoprávní obsah Wikipedie a získat nové editory s vhledem do tematiky. Patříte i Vy mezi ně? Akce probíhá pod záštitou zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.

Vyzýváme i zkušené wikipedisty, aby se v rámci výzvy tématu věnovali – soutěžte s námi!

Kromě online výzvy se k nám můžete připojit na některé z připravovaných akcí. Výzva je spojená se soutěží o ceny.

Napište nebo rozšiřte článek Nahrajte fotky

Akce a aktivity

[editovat | editovat zdroj]

Přijďte na online nebo offline editaton a editujte s námi. Na editačních maratonech, které obvykle trvají kolem tří hodin, jsou k dispozici lektorky a lektoři, kteří vám s editací Wikipedie pomohou. Nemusíte mít s psaním Wikipedie žádné předchozí zkušenosti, zvládne to každý. Stavit se ale klidně můžete jen na kávu a diskuzi, nemusíte se pouštět do editování.

Editaton Lidská práva na Wikipedii ve spolupráci s Amnesty International

[editovat | editovat zdroj]

středa 26. června 2024, 15:00–19:00, Langhans – Kavárna a Centrum Člověka v tísni (Vodičkova 707/37, Praha 1) + online

💻 Přijďte na online nebo offline editaton a editujte s námi. Na editačních maratonech, které obvykle trvají kolem tří hodin, jsou k dispozici lektorky a lektoři, kteří vám s editací Wikipedie pomohou. Nemusíte mít s psaním Wikipedie žádné předchozí zkušenosti, zvládne to každý. Stavit se ale klidně můžete jen na kávu a diskuzi, nemusíte se pouštět do editování.

🗓 Sejdeme se ve středu 26. června 2024 od 15:00 v Kavárně a Centru Člověka v tísni Langhans (Vodičkova 37, Praha 1) nebo online na platformě ZOOM. Drobné občerstvení na místě bude zajištěno. Po přihlášení vám přijde do emailu potvrzení s adresou a také linkem na ZOOM pro online účastníky.

FACEBOOK EVENT PŘIHLAŠOVÁNÍ ZDE

Záznam online workshopu pro NNO „Jak dostat vaše téma na Wikipedii“

Online workshop pro NNO „Jak dostat vaše téma na Wikipedii“

[editovat | editovat zdroj]

středa 5. června 2024, 15:00–18:00, online

Dívali jste se někdy na heslo o Vaší organizaci na Wikipedii? Četli jste na ní články o tématech, kterými se zabýváte? Zasloužily by si vylepšit nebo rozšířit? Nebo Vám tam naopak zcela chybí? Naučíme Vás, jak to napravit.

Wikipedie patří mezi 10 nejnavštěvovanějších webů v ČR a denně eviduje přes 2 000 000 zobrazení. Je dobré zde mít správné a úplné informace o tom, co děláte, nejen, že se zde zviditelníte, ale zpřístupníte je tak široké veřejnosti.

FACEBOOK EVENT PŘIHLAŠOVÁNÍ ZDE

Na online workshop bude navazovat možnost online konzultací v rámci Wikiporadny zaměřené na lidská práva, a to v termínech:

  • pondělí 10. června 2024, 17:00–19:00
  • pondělí 17. června 2024, 17:00–19:00
  • pondělí 24. června 2024, 17:00–19:00

Exkurze s odborným výkladem – Ďáblický hřbitov jako místo paměti

[editovat | editovat zdroj]

Sobota 15. června 2024 od 13:30 hodin

[editovat | editovat zdroj]

S historikem, zaměstnancem Vojenského historického ústavu a Wikipedistou Michalem Loučem (Nadkachna). Proč právě toto místo a jaký den si připomínáme 27.6.? Více v rozhovoru na webu Novinky.cz.

Program:

  • 13:30 - Setkání u hlavního vchodu do hřbitova a následná exkurze (nejbližší zastávka MHD: Sídliště ďáblice)
  • 15:30 - Posezení v nedaleké kavárně (Tichá Kavárna, Burešova 1151/12)

FACEBOOK EVENT PŘIHLAŠOVÁNÍ ZDE

Workshopy se školami „Lidská práva na Wikipedii a mediální gramotnost“

[editovat | editovat zdroj]
  • čtvrtek 6. června 2024 – Dvořákovo gymnázium, Kralupy nad Vltavou – v rámci předmětu Mediální výchova
  • pondělí 17. června 2024 – 3. ročník Dne lidských práv na Střední škole informatiky, poštovnictví a finančnictví v Brně – workshop editování Wikipedie vede pedagog a wikipedista Martin Hájek (Mahaj), studenti tvoří hesla z výběru požadovaných článků výzvy.
  • středa 19. června 2024 – workshopy pro žáky 2. stupně na ZŠ Londýnská, Praha

Chcete uspořádat vlastní akci? Napište nám!

Kontakty naleznete zde

Uspořádejte lokální akci ve vaší režii - editaton pro kolegy, seminář pro studenty, veřejný workshop - podporu získáte skrze komunitní minigranty.

Zapojte se do soutěže

[editovat | editovat zdroj]
Měsíc lidských práv na Wikipedii 2022
Nezapomeňte do shrnutí editace napsat hashtag #LidskaPrava

Vyberte si téma, které do široké výzvy obsahově spadá, vytvořte nový článek, přeložte jej z jiného jazyka nebo rozšiřte nějaký stávající a do shrnutí editace napište #lidskaprava. Výsledky budeme sledovat pomocí nástroje hashtag. Zapojit se můžete i do úsilí o zlepšení lidskoprávních témat nahráním fotky nebo obrázku na Wikimedia Commons.

Napište nebo rozšiřte článek Nahrajte fotky

Jakým tématům se budeme věnovat?

[editovat | editovat zdroj]
Ukázka editatonu v Cardiff University
Ukázka editatonu v Cardiff University

Na Wikipedii by nemělo chybět nic, zvláště ne důležité otázky, které hýbou světem a společností. Proto vnímáme téma lidských práv v co nejširším pojetí a významu, v souladu s myšlenkou různorodosti a inkluze.

Tematické oblasti:

[editovat | editovat zdroj]

Základní lidská práva jsou určena zákony, mezinárodními smlouvami i obyčejovým právem, filozoficky a historicky vycházejí z konceptu hypotetického, takzvaného přirozeného práva. Informace hrají zásadní roli v problematice zaručení a ochraně lidských práv pro všechny.

Tipy na články

[editovat | editovat zdroj]

Pro účely zmapování chybějících nebo nedostatečných článků jsme vytvořili stránku s přehledem požadovaných článků. Můžete se tam inspirovat a budeme moc rádi, když sami přidáte jakékoliv podnětné tipy pro ostatní.