Přeskočit na obsah

Wikipedie:WikiProjekt Chráněná území/Pexeso

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zadní strana pexesa
Anglická verze
Výsledné PDF pexesa k tisku

Když se řekne Wikipedie…tak si někteří představí volně dostupnou internetovou encyklopedii, ze které čerpáme své každodenní vědomosti, referáty do škol, náměty na seminární práce, informace pro radost či obrázky pro různé účely. Méně z nás si za zmiňovanou internetovou stránkou představí práci stovek neplacených dobrovolníků, kteří věnovali tisíce hodin času do vzniku obsahu, který pak jako čtenáři hledáme. Díky nadšení a píli skupiny editorů Wikipedie, tzv. wikipedistů, jsou články neustále rozšiřovány a obohacovány o nové fotografie. Již dávno jsou pryč počátky české Wikipedie, kdy v encyklopedii existovalo jen několik tisíc hesel v žalostném stavu. V současnosti je možné objevit hesla ze všech oblastí lidských vědomostí na různém stupni kvality a to včetně doprovodných fotografií ilustrujících jednotlivé články. Protože česká Wikipedie neustále roste, začalo být potřeba prohlubovat spolupráci mezi wikipedisty se stejnými zájmy; vznikly tzv. WikiProjekty. Jedním z nich je i WikiProjekt Chráněná území snažící se sdružovat editory se zájmem o chráněná území, ochranu přírody, cestování a fotografování.

V rámci WikiProjektu Chráněných území se dobrovolníci zaměřují na chráněná území v České republice, konkrétně na národní parky (NP), národní přírodní rezervace (NPR), národní přírodní památky (NPP), přírodní rezervace (PR), přírodní památky (PP), přírodní parky (PP), chráněné krajinné oblasti (CHKO) a památné stromy (PS). Na zmiňovaných lokalitách může návštěvník obdivovat výrazné krajinné prvky, vrcholky skal, říční meandry, pralesy, lužní lesy, louky, mokřady, rašeliniště, pastviny a mnohé další biotopy, které jsou na ústupu v kulturní krajině vlivem činnosti člověka. Místa, kde žijí zvláště chránění, ale i zcela obyčejní živočichové a rostliny, se kterými se v dnešní městské civilizaci setkáváme jen zřídka. Je to právě dotek přírody, která zapříčiňuje zájem řady turistů do těchto končin se vypravit a na vlastní oči spatřit to nejcennější, co z naší přírody zůstalo. Často bývá vhodné se na výlet připravit v teple domova. Dozvědět se, co nás na lokalitách čeká a jak to tam vypadá. A právě Wikipedie se stala místem, kde často požadované informace hledáme jako první.

Nicméně Wikipedie vzniká prací dobrovolníků, kteří jsou nerovnoměrně rozeseti po celé České republice. Vzhledem k odlehlosti chráněných území od hlavních turistických cest a jejich rozmístění po celém území státu je nemožné, aby snadno a rychle vznikl katalog všech chráněných území jen svépomocí několika wikipedistů. A proto se musíme my wikipedisté obracet i na vás, vášnivé turisty a fotografy, s žádostí o pomoc a podporu. Není totiž nic snazšího než se přidat ke spoustě dobrovolníků, kteří se vydávají po České republice s fotoaparátem v ruce a fotografují krásy vlasti pro budoucí čtenáře Wikipedie. Každý turista má možnost spojit příjemné s užitečným; stát se dalším nadšencem, jehož cílem není pouze danou lokalitu navštívit a pozorovat panenskou přírodu, ale také pomoci dobré věci. S trochou úsilí umožníte dalším návštěvníkům poznat území skrze stránku na Wikipedii dříve, než se tam vydají. Nikdy nevíte, kdy i Vám se podobná služba bude hodit. A my doufáme, že to bude právě Wikipedie, která Vám jako první nabídne ucelené informace včetně doprovodných fotografií.

Udělat jeden snímek a následně obětovat trochu času do jeho vložení na Wikipedii pomůže dokončit v blízké době tento ambiciózní projekt, který jsme pro její čtenáře založili. Vysoký počet chráněných území vyžaduje zapojení široké veřejnosti a tedy i Vás. I Vaše pomoc nás přiblíží k cíli: ke zdokumentování chráněných území České republiky. Pevně věřím, že se s mnohými z vás setkám s fotoaparátem v ruce v zapomenutých skalních městech, mezi vzrostlými stromy, uprostřed rašelinišť, v zákrutech řek, na blatech a na dalších místech. Až budete příště dělat fotografie v přírodě, vzpomeňte si na nás, českou Wikipedii, a zkuste podpořit WikiProjekt Chráněná území nahráním několika fotografií na Wikipedii.

V případě vašeho zájmu nás najdete na české Wikipedii po zadání „WikiProjekt Chráněná území“ do vyhledávacího políčka. Případně sledujte naše aktivity v zájmové skupině „Chráněná území“ na sociálních sítích Google+ či Facebook.

Fotografie z Wikimedia Commons, autor/licence, vysvětlivky: PD - Public Domain, CC3 - Creative Commons Uveďte autora 3.0 Unported (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.cs), CC3SA - Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.cs) 1) Tlusťa/PD 2) Chmee2/CC3SA 3) M.Rejha/CC3SA 4) Bernard Landgraf/CC3SA 5) Chmee2/CC3SA 6) Chmee2/CC3SA 7) Jiří Nedorost/CC3SA 8) Dan Molter/CC3SA 9) Jürgen Freisinger/CC3 10) Chmee2/CC3SA 11) Chmee2/CC3SA 12) Chmee2/CC3SA 13) Ra'ike/CC3SA 14) Dave Pape/PD 15) Chmee2/CC3SA 16) Chmee2/CC3SA 17) Juandev/CC3SA 18) Huhulenik/CC3 19) Chmee2/CC3SA 20) Zuzkacab/CC3SA 21) Chmee2/CC3SA 22) Adrian198cm/PD 23) Tlusťa/CC3SA 24) Grand-Duc/CC3 25) Chmee2/CC3SA 26) Rolf-Dresden/CC3SA 27) Huhulenik/CC3 28) Chmee2/CC3SA 29) Jiří Kadlec/PD 30) Huhulenik/CC3 31) Archenzo/CC3SA 32) Orchi/CC3SA Zadní strana pexesa: Podzemnik+KnowItSome+Chmee2/CC3SA.