Wikipedie:WikiProjekt Československo/Soutěž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
WikiProjekt Československo Soutěžte s námi! O čem psát Minulé ročníky Samet na školách

Zapoj se do soutěže Československo! Napiš článek k tématu, rozšiř stávající nebo nahraj fotku související s obdobím Československa (od letošního ročníku bez omezení na konkrétní roky) a vyhraj ceny!

27 093 dní! Přesně tak dlouho trvalo období od vzniku prvního společného státu Čechů a Slováků do jeho finálního rozpadu 31. prosince 1992. Pojmy jako Washingtonská deklarace, Mnichovský diktát nebo Socialismus s lidskou tváří jsou pro řadu z nás známé. Během prvorepublikových, pozdějších nesvobodných a nakonec prvních polistopadových let se toho však stalo mnohem více. Velké množství důležitých československých témat však stále na české Wikipedii chybí. Oslavme proto vztahy mezi Čechy a Slováky i naši společně vydobytou svobodu tím, že popíšeme období, v němž nás spojovaly společné dějiny, a zachováme toto povědomí pro další generace!

Soutěž vám ve videu představí Michal Louč, wikipedista a orální historik
 • Soutěž trvá od 28. října 2023 do 10. prosince 2023.
 • Deset vítězů si odnese knižní ceny od nakladatelství Academia a nakladatelství Historického ústavu AV ČR.
 • Prvních 100 zapojených získá jeden pár tematických ponožek a dvouměsíční členství v Klubu Pánů z Ponožkovic.
 • Všichni účastníci získají tematické wikivyznamenání.
 • Zapojit se může každý, kdo má přístup k internetu.

Soutěž pořádá spolek Wikimedia Česká republika. V případě dotazů můžete napsat na diskusní stránku. Za odměny pro účastníky děkujeme Klubu Pánů z Ponožkovic, nakladatelství Academia a nakladatelství Historického ústavu AV ČR.

Editatony k výzvě Československo finančně podpořilo Velvyslanectví USA v České republice v rámci programu Small Grants.

Děkujeme za vaši účast a za všechny nově přidané informace!

Pojďte editovat s námi...[editovat | editovat zdroj]

Chci v soutěži napsat nové články nebo rozšířit stávající![editovat | editovat zdroj]

Kam vložit hashtag
 1. Jaký článek byste chtěli napsat/rozšířit? Zvolit můžete jakékoliv téma z uvedeného období – a nemusí jít jen o historii nebo politiku. I řada kulturních, technických, vědeckých a dalších témat si svůj článek zaslouží. Seznam chybějících a stručných článků berte jako inspiraci, ne jako povinnost.
 2. Pokud chcete napsat článek nový, nejprve ho zkuste vyhledat, ať zbytečně nepíšete něco, co už existuje. Červeně zvýrazněné tipy jsou články chybějící. Modré si říkají o rozšíření. Klikněte na odkaz – a začněte editovat!
 3. Nevíte jak editovat? Přijďte na náš editaton a my vás to zdarma naučíme! Můžete se také připojit do online Wikiporadny.
 4. Při psaní článku nezapomeňte používat věrohodné zdroje.
 5. Do políčka „Shrnutí editace“ napište hashtag (od letošního ročníku bez uvedení roku)
  #ceskoslovensko
  (viz obr. vpravo). Pomocí tohoto hashtagu pak vaše příspěvky najdeme.

Text musí mít minimálně 2 kB, aby se počítal do soutěže a článek by měl být v souladu s pravidly Wikipedie a principy Wikipedie Články musí souviset s obdobím Československa a měly by být encyklopedicky významné. Šance na vaše zvolení vítězem zvýšíte tak, že rozšíříte více článků nebo založíte nové.

Výsledky podle nástroje Hashtag

O čem psát[editovat | editovat zdroj]

Témata, která by si zasloužila mít článek na Wikipedii (nebo ho mají ale je moc stručný), naleznete na speciální podstránce. Samozřejmě si můžete vybrat téma vlastní.

Chci do soutěže nahrát fotky![editovat | editovat zdroj]

Na Wikimedia Commons je žalostně málo svobodných fotek souvisejících s obdobím Československa. Máte doma nějaké v šuplících či rodinných albech? Pokud ne vy, tak určitě vaši (pra)rodiče. Kromě fotografií můžete přidávat i dobové plakáty a jiné grafické materiály (dokonce i videa či zvuky). Nahrajte je na Commons pomocí tlačítka níže:

Nahrát fotky do soutěže Nahrané fotky

Recese, Praha, 60. léta

Díky tomu je obrázek zařazen do soutěžní kategorie a my vidíme všechny pohromadě. Alternativně můžete fotku prvně nahrát a až poté na její stránce kliknout na „editovat“ a do pole stránky vložit kód: {{Soutěž Československo|2023}}.

Fotky a obrázky, které mohou ilustrovat články na Wikipedii, můžete získat nejen od jejich autorů, ale i měst, archivů, muzeí, nakladatelství... Fotky musí souviset s obdobím Československa a měly by být encyklopedicky významné (alespoň tak, aby mohly ilustrovat nějaký článek). Šance na vaše zvolení vítězem zvýšíte tak, že nahrajete více obrázků.

 1. Pokud jste autory vhodných fotek, nahrajte je na Commons.
 2. Pokud nejste autory fotek, musíte navíc získat svolení autora (držitele autorských majetkových práv) s jejich nahráním na Commons, resp. uvolněním pod svobodnou licencí. Skutečný autor musí souhlasit se zveřejněním svých fotek pod svobodnou licencí, což potvrdí jedním e-mailem. Vzor tohoto svolení vám pošleme, kontaktujte jan.beranek@wikimedia.cz.
Mateřská škola, Flora, Praha, 50. léta

Pro zajímavost: zde jsou fotky z Československa již nahrané na Commons:

Ponožky pro prvních 100 účastníků soutěže![editovat | editovat zdroj]

Hlavním partnerem letošního ročníku soutěže Československo je Klub Pánů z Ponožkovic. Pro prvních 100 wikipedistů a wikipedistek nám Pánové z Ponožkovic darovali jedny ponožky v československých barvách a dvouměsíční členství v klubu (tzn. další dvoje ponožky, které vám přijdou do schránky).

Tuto výhru může získat každý, kdo:

 1. Vytvoří nový tematický článek,
 2. nebo rozšíří stávající článek alespoň o 5kB obsahu,
 3. nebo nahraje alespoň jednu dobovou fotku
 4. a následně vyplní ponožkový formulář mezi prvními 100 účastníky (odkaz bude účastníkům zaslán na diskusní stránky).

Každý může „ponožkový formulář“ vyplnit jen jednou, to mu ale nebrání v přidávání dalších článků nebo fotek do výzvy.

Účastníkem soutěže se stává každá fyzická osoba starší 15 let s doručovací adresou v ČR, která pravdivě vyplní a odesláním „ponožkového formuláře” akceptuje podmínky této soutěže.

Organizátor soutěže si vyhrazuje právo zrušit soutěž či změnit její pravidla. Tyto skutečnosti budou účastníkům oznámeny uveřejněním příslušné informace na internetové adrese soutěže.

Organizátor soutěže si vyhrazuje právo ve sporných případech rozhodnout s konečnou platností dle vlastního uvážení.

Organizátor si vyhrazuje právo vyřadit ze soutěže články nebo fotky z různých důvodů (nedostatečná kvalita, nesplnění pravidel Wikipedie či soutěže, aj.).

Účastník soutěže prohlašuje, že je autorem nebo osobou oprávněnou k užití díla, jímž se do soutěže kvalifikuje. Organizátor neodpovídá za možná porušení práv třetích osob účastníkem soutěže.

Partner soutěže poskytuje výhry svým jménem a na své náklady, zajišťuje jejich doručení i případné reklamace. Na výhru nevzniká právní nárok. Výměna výher za peněžitou částku není možná.

Editatony – editační maratony[editovat | editovat zdroj]

Přijďte na online nebo offline editaton a editujte s námi. Na editačních maratonech, které obvykle trvají kolem tří hodin, jsou k dispozici lektorky a lektoři, kteří vám s editací Wikipedie pomohou. Nemusíte mít s psaním Wikipedie žádné předchozí zkušenosti, zvládne to každý. Stavit se ale klidně můžete jen na kávu, nemusíte se pouštět do editování.

Editaton Československo v Hradci Králové (a online)[editovat | editovat zdroj]

23. listopadu 2023 (čtvrtek) Přijďte v rámci wikipedické výzvy Československo na editaton do budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové v Gayerových kasárnách. 📚 ☎️ Zúčastnit se lze i online! Budeme společně psát články o událostech, osobách a tématech týkajících se Československa.📚

PŘIHLAŠOVÁNÍ ZDE

 • ⏱️ Začínáme v 15:30.
 • 📍 Kde? https://s.wmcr.cz/JXfVh
 • Editaton je určen jak pro úplně nováčky, tak pro zkušené wikipedisty a wikipedistiky.
 • Vstup je zdarma. 🆓
 • Pokud jste nikdy na Wikipedii nic needitovali, nebojte, naučíme vás to! ❤️🤍💙

Program[editovat | editovat zdroj]

 • 15:30 začátek editatonu, úvodní workshop Roman Vyšanský
 • 16:00–17:00 společné editování
 • 17:00–18:00 přednáška Českoslovenští veteráni první světové války 1918-1938 jako historický fenomén – doc. Mgr. Jiří Hutečka, Ph.D. (HÚ FF UHK)
 • 18:00–19:30 společné editování

Editaton Československo v Olomouci (a online)[editovat | editovat zdroj]

23. listopadu 2023 (čtvrtek) Přijďte v rámci wikipedické výzvy Československo na editaton do počítačové učebny Vědecké knihovny v Olomouci (Ostružnická 3). 📚 ☎️ Zúčastnit se lze i online! Budeme společně psát články o událostech, osobách a tématech týkajících se Československa.📚 Více informací na stránkách olomouckého Wikiklubu.

PŘIHLAŠOVÁNÍ ZDE

 • ⏱️ Začínáme v 15:00, končíme v 18:00.
 • 📍 Kde? Počítačová učebna VKOL (Ostružnická 3) (mapa)
 • Editaton je určen jak pro úplně nováčky, tak pro zkušené wikipedisty a wikipedistiky.
 • Vstup je zdarma. 🆓
 • Pokud jste nikdy na Wikipedii nic needitovali, nebojte, naučíme vás to! ❤️🤍💙

Seminář pro studenty | Gymnázium Hejčín Olomouc[editovat | editovat zdroj]

 • Úterý 5. 12. 2023, 14:00–15:30
 • Čtvrtek 7. 12. 2023, 10:00–11:30