Wikipedie:WikiProjekt Československo 1948–1989/Soutěž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Soutěž Československo 1948–1989.png
Soutěž Československo 1948–1989
Wikimedia CZ - vertical logo - Czech version.svg

Soutěž je uzavřena. Čtěte článek s výsledky a výherci na našem blogu. Všem děkujeme za účast a už tento rok naviděnou v druhém ročníku!


Zapoj se do soutěže Československo 1948‒1989! Napiš článek/ky k tématu, rozšiř stávající nebo nahraj fotku/y související s obdobím 1948–1989 v Československu a vyhraj ceny!
Ústřední výbor Ministerstva informací vás prostřednictvím Anatola Svahilce vyzývá k účasti v soutěži.

Od sametové revoluce uplynulo více než 30 let. Pojmy jako Socialismus s lidskou tváří, Poučení z krizového vývoje nebo Několik vět jsou pro řadu z nás známé. Za více než čtyřicet let totality se toho však stalo mnohem více a na české Wikipedii přitom stále spousta témat chybí! Oslavme naši svobodu tím, že dobře popíšeme totalitu, která jí předcházela, a zachovejme toto povědomí pro další generace!  • Soutěž trvá od 17. 11. – 15. 1. 2021 (ano, prodloužili jsme).
  • Šest vítězů, kteří si odnesou poukazy do knihkupectví, vylosujeme (žádné hodnocení „výkonu“ , tedy ani délky příspěvků, atd.).
  • Zapojit se může každý, kdo má (nebo si založí) účet na Wikipedii. Pokud s Wikipedií teprve začínáte, na konci stránky najdete spoustu návodů, jak editovat.

Soutěž pořádá spolek Wikimedia Česká republika a finančně ji podpořilo velvyslanectví USA v Praze v rámci programu Small Grants. V případě dotazů můžete napsat na diskusní stránku.

Děkujeme za vaši účast a za všechny nově přidané informace!

Aktuálně v soutěži[editovat | editovat zdroj]

Chcete se podívat na články, které již vznikly/ byly vylepšeny a obrázky, které byly nahrány?

Chci do soutěže nahrát fotky![editovat | editovat zdroj]

Jak vložit šablonu během uploadu
Recese, Praha, 60. léta

Na Wikimedia Commons je žalostně málo svobodných fotek souvisejících s obdobím 1948–1989 v Československu. Máte doma nějaké v šuplících či rodinných albech? Pokud ne vy, tak určitě vaši (pra)rodiče. Kromě fotografií můžete přidávat i dobové plakáty a jiné grafické materiály (dokonce i videa či zvuky). Nahrajte je na Commons a ke každé fotce/obrázku apod. během uploadu vložte do pole „Další informace“ tento kód:

{{Soutěž Československo 1948 - 1989|2020}}

Díky tomu je obrázek zařazen do soutěžní kategorie a my vidíme všechny pohromadě. Jak vložit kód (říkáme mu šablona), vidíte na ilustraci vpravo. Alternativně můžete fotku prvně nahrát a až poté na její stránce kliknout na „editovat“ a do pole stránky vložit kód: {{Soutěž Československo 1948 - 1989|2020}}

Fotky a obrázky, které mohou ilustrovat články na Wikipedii, můžete získat nejen od jejich autorů, ale i měst, archivů, muzeí, nakladatelství... Fotky musí souviset s obdobím 1948–1989 a měly by být encyklopedicky významné (alespoň tak, aby mohly ilustrovat nějaký článek). Šanci na vylosování zvýšíte tak, že nahrajete více obrázků.

1. Pokud jste autory vhodných fotek, nahrajte je na Commons.

2. Pokud nejste autory fotek, musíte navíc získat svolení autora (držitele autorských majetkových práv) s jejich nahráním na Commons, resp. uvolněním pod svobodnou licencí. Skutečný autor musí souhlasit se zveřejněním svých fotek pod svobodnou licencí, což potvrdí jedním e-mailem. Vzor tohoto svolení vám pošleme, kontaktujte jakub.holzer@wikimedia.cz.

Pro zajímavost: zde jsou fotky z Československa již nahrané na Commons:

Chci v soutěži napsat nové články nebo rozšířit stávající![editovat | editovat zdroj]

Kam vložit hashtag

1. Jaký článek byste chtěli napsat/rozšířit? Zvolit můžete jakékoliv téma z uvedeného období – a nemusí jít jen o historii nebo politiku. I řada kulturních, technických, vědeckých a dalších témat si svůj článek zaslouží. Seznam chybějících a stručných článků níže berte jako inspiraci, ne jako povinnost.

2. Pokud chcete napsat článek nový, nejprve ho zkuste vyhledat, ať zbytečně nepíšete něco, co už existuje. Červeně zvýrazněné tipy níže jsou články chybějící. Modré si říkají o rozšíření. Klikněte na odkaz – a začněte editovat!

3. Při psaní článku nezapomeňte používat věrohodné zdroje.

4. Do políčka „Shrnutí editace“ napište hashtag
#soutezceskoslovensko2020
(viz obr. vpravo). Pomocí tohoto hashtagu pak vaše příspěvky najdeme. Všechny jsou tady.


Minimální rozsah toho, co byste měli přidat (počet slov, vět, bytů), nestanovujeme. Necháme to na vašem selském rozumu. Články musí souviset s obdobím 1948–1989 a měly by být encyklopedicky významné. Šanci na vylosování zvýšíte tak, že rozšíříte více článků nebo založíte nové. Níže najdete články, které jsou příliš stručné a zasloužily by si rozšířit, nebo články, které byste mohli založit. Hesla vytipoval Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a spolek Wikimedia Česká republika. Samozřejmě si můžete zvolit vlastní.

Mateřská škola, Flora, Praha, 50. léta
Soutěž finančně podpořila vláda USA prostřednictvím své ambasády v ČR.

Články k rozšíření[editovat | editovat zdroj]

530 stručných článků k rozšíření zde

77 článků – Pahýlů

  • Pahýl je příliš stručný článek na Wikipedii označený šablonou (takovým inforámečkem na konci článku). V kategorii Komunistický režim v Československu a jejích podkategoriích jsme našli 77 horkých kandidátů na rozšíření.

Biografické[editovat | editovat zdroj]

Jarmila Bělíková, Mikoláš Chadima, Libuše Niklová, Pravomil Raichl, Hana Truncová, Stanislav Valehrach, Jan Zajíc

Obecné[editovat | editovat zdroj]

Černý lev 777, Dva tisíce slov, Extempore, Hnutí revoluční mládeže, Index (nakladatelství), Jednotné zemědělské družstvo, Klub 231, Mezinárodní den žen, Monstrproces, Moskevský protokol, Několik vět, Občanské fórum, Obchodní dům Prior (Jihlava), Petlice (edice), Poučení z krizového vývoje, Proces Zela a spol., Protiokupační demonstrace v roce 1969, Revolver revue, Sbor nápravné výchovy, SIAL, Socialismus s lidskou tváří, Svaz mládeže českomoravského venkova (JUVENA), Svědectví (časopis), Šafrán (sdružení), Šumperák, Varšavská smlouva, Verejnosť proti násiliu, Zákon na ochranu lidově demokratické republiky (231/1948 Sb.),

Akce Asanace, Akce B (1952–1953), Anticharta, Cibulkovy seznamy, Český underground, Disident, Domeček, Domovní důvěrník, Hlas Ameriky, Kanonizace Anežky České, Kádrový posudek, Klub 231, Králové Šumavy, Lidová demokracie, Národní výbor (1945–1990), Nomenklatura, Obušek, Obuškový zákon, Pásek, Pravda (slovenský deník), Příživnictví, Rudé právo, Revoluční odborové hnutí, Sbor národní bezpečnosti, Socialistický realismus, Státní cena Klementa Gottwalda, Ústřední výbor Komunistické strany Československa, Veřejná bezpečnost, Vojenská akademie v Brně, Vojenská kontrarozvědka

Kultura[editovat | editovat zdroj]

100+1 zahraniční zajímavost, Atomová Mihule, Dopisy Olze, Ohníček (časopis), Divoké víno, Vpřed (časopis), Křižovnická škola čistého humoru bez vtipu (místo přesměrování), Květy (časopis), Sluníčko, Stadión, Mateřídouška (časopis), Skaut (časopis), Tvář (časopis)

Chybějící články[editovat | editovat zdroj]

Zde jsou návrhy na témata, které žádný článek na Wikipedii nemají.

Biografické (třetí odboj, vězni, disent)[editovat | editovat zdroj]

Jaroslav Borkovec, Emanuel Čančík, František Falerski, Leopold Färber, Přemysl Janýr, Miroslav Jebavý, Karel Klos, Milo Komínek, Iva Kotrlá, Zdeněk Kovařík, Dáda Libánská, Anna Marvanová, Karel Nigrín, Čeněk Petelík, Vratislav Polesný, Otakar Poupa, Hubert Procházka, Květoslav Prokeš, Věra Roubalová Kostlánová, Miloslav Růžička, Olga Stankovičová, Oto Stehlík, Jaroslav Suk, Marie Škarecká, Josef Vávra-Stařík, Otakar Taufer (rektor University 17. listopadu – nic o něm nejde najít…), Eva Vidlařová, Zdeněk Vokatý, Rudolf Zeman, Zdeněk Zelený

Osobnosti vyznamenané 28. října[editovat | editovat zdroj]

Obecné[editovat | editovat zdroj]

XI. všesokolský slet, Bratislavská deklarace, Bytíz (pracovní tábor), Československé dokumentační středisko nezávislé literatury, Dopis Václava Havla Gustávu Husákovi, Chalupářství, Iniciativa Most, Informace o Chartě 77, Jednotná kandidátka Národní fronty, Jednotná škola, Melouch, Mírový klub Johna Lennona, Moták (zpráva), Nezávislé mírové sdružení, Ochranný dohled, Palach Press, Pohotovostní pluk Veřejné bezpečnosti, Polednové reformy, Právnická škola pracujících, Proces se členy Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, Proces se skupinou The Plastic People of the Universe, Proces s Jazzovou sekcí, Rozehnání undergroundového koncertu v Rudolfově, Socialistické soutěžení, Sociální jistoty, Soustřeďovací klášter, Společnost za veselejší současnost, Svaz československých spisovatelů, Vedoucí úloha strany, Vnitřní emigrace, Vokno (samizdat), Zákon o táborech nucené práce (247/1948 Sb.), IV. sjezd československých spisovatelů, Demonstrace na Národní třídě v listopadu 1989, Důstojnická škola, Gaynor Jacobson, Fakultní výbor ROH, Nová třída, Pronásledování a likvidace soukromého sektoru v Československu, Stockholmská výzva, Svaz pomocných technických praporů (Svaz PTP), Ústav marxismu-leninismu ÚV KSČ

Akce B (likvidace řeholních řádů), Akce Klín, Budovatelská poezie, Cestovní kancelář mládeže, Deklarace Obrodného proudu v Československé straně lidové, Deset bodů, Federace proletářské tělovýchovy, Federální ministerstvo kontroly, Federální policejní sbor, Chalupa Václava Havla na Hrádečku, Internacionalismus, Lustrační osvědčení, Martin Klíma (z uskupení Nezávislých studentů), Mezinárodní svaz studentstva, Miroslav Novák (milicionář) (náčelník hlavního štábu Lidových milic), Národní shromáždění republiky Československé (1948–1960), Oponent, Podněty katolíků k řešení situace věřících občanů, Rudý den (Q104055918), Služební pes, Socialistický zväz mladých, Soubor Julia Fučíka, Svaz československých spisovatelů, Základní škola pro příslušníky SNB, Zneužití pravomoci veřejného činitele

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Asanace (divadelní hra), Bílé světlo (hudební skupina) Česká expedice (samizdat), Český snář, Duchcov (nádraží), Edice Půlnoc, Jawa 250 pérák, Kritický sborník, , Lidové noviny (samizdat), Máma Bubo, Mirákl (kniha), Samizdat Tapes & Cassettes & Videos, Sídliště Poruba, Sputnik (plastika), The Hever and Vazelína Band, Zpráva o třetím českém hudebním obrození

Vhodné zdroje[editovat | editovat zdroj]

Jakou literaturu Vám můžeme doporučit pro psaní nových článků?

Literatura
Online zdroje
Online naskenované noviny a časopisy z doby kolem roku 1948

Užitečné odkazy k editování[editovat | editovat zdroj]

Jste wiki-noví? Přispívat do exitujících článků není složité. Pokud byste tápali, pomůže vám třeba naše příručka Jak psát Wikipedii. Návodů je ale více:

Dobré je znát i samotné principy/zásady Wikipedie. Podívejte na Kategorii:Wikipedie:Doporučení – mezi jinými tu najdete několik stěžejních zásad Wikipedie, které by měly vaše články určitě splňovat: