Wikipedie:WikiGap 2021

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
WikiGap 2021
Wiki gap logotype.svg
Datum 8. března – 8. dubna 2021
Předchozí Wikipedie:WikiGap 2020
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Loni jsme se ještě setkali naživo. V Brně (na obrázku) a v Praze. Letos vše probíhá online

Chcete přispět k rozšíření článků o významných a důležitých ženách na české Wikipedii?

Připojte se k letošní online výzvě WikiGap 2021!

Proč se zapojit[editovat | editovat zdroj]

Věděli jste, že na české Wikipedii je pětkrát více článků o mužích než o ženách? V únoru 2021 jsme tu měli přes 103 tisíc mužů a jen 21 tisíc žen. Velký nepoměr je i mezi samotnými přispěvateli – wikipedisty a wikipedistkami – a dokonce i mezi čtenáři a čtenářkami (byť ne už tak velký). Tento jev se týká všech jazykových verzí Wikipedie a vlastně celého internetu i literatury a je označován jako „gender gap“ (genderová propast, nerovnost). Mnoho důležitých, zajímavých a významných žen zůstává nedoceněných, skrytých. Opravdová změna může přijít pouze odzdola, pojďme k ní společně přispět! Začínáme 8. března 2021, na mezinárodní den žen.

Jak se zapojit[editovat | editovat zdroj]

Akce je určena jak pro zkušené wikipedistky a wikipedisty, tak i pro ty, kteří ještě Wikipedii needitovali. Jste úplní nováčci? Připojte se také, vše potřebné vás naučíme! Letošní rok, vzhledem k pandemii koronaviru, vše probíhá online. Je možné se připojit dvěma způsoby:

 • Online setkání: Registrujte se na některé z online setkání (viz níže) a editujte společně s ostatními v rámci tzv. editatonu. Nováčkům se budou věnovat naše lektorky a lektoři, zkušení pak budou moci pracovat v klidu samostatně.
 • Editovací výzva: Edituje Wikipedii, pište články o ženách (či ženských tématech) a svou editaci ve shrnutí označte hashtagem #WikiGap2021. Můžete tak učinit kdykoli mezi 8. březnem a 8. dubnem, vždy, když založíte nový článek nebo rozšíříte stávající, a ani se nemusíte nikam registrovat.

Termíny online setkání[editovat | editovat zdroj]

 • 8. března (pondělí) od 16 do 19 hodin: Zahajovací editaton, online prostřednictvím platformy Zoom
  • Podmínka účasti: vybrat si téma ke zpracování a vyplnit přihlášku
  • Jak to bude probíhat: Po společném úvodním slově se rozdělíme do několika samostatných místností. Ti, co nebudou potřebovat asistenci, se odeberou do tzv. „pracovny“, klidnější místnosti, kde budou samostatně editovat. Pro nováčky bude k dispozici několik lektorek a lektorů, kteří společně vytvoří malé skupinky a budou pracovat v samostatných místnostech, aby měl každý dostatek prostoru pro dotazy a vedení. Na závěr se společně setkáme v hlavní místnosti a projdeme si výsledky své práce. Kdo bude chtít pokračovat v „maratonu“ i po sedmé hodině, bude mít možnost zůstat.
 • 20. března (sobota) od 14 do 17 hodin: Víkendový editaton, online prostřednictvím platformy Zoom
  • Podmínka účasti: vybrat si téma ke zpracování a vyplnit přihlášku
  • Jak to bude probíhat: Stejně jako na zahajovacím editatonu.
 • Uspořádejte vlastní setkání! Chcete mezi 8. březnem a 8. dubnem uspořádat vlastní online setkání, např. v rámci své organizace? Napište nám na natalia.szelachowska@wikimedia.cz, můžeme vám na akci zajistit naše lektorky a lektory, kteří vás vším provedou.

Editovací výzva[editovat | editovat zdroj]

Pokud chcete v rámci WikiGapu napsat nové články nebo rozšířit stávající, můžete si zvolit jakékoliv téma spojenou s významnou ženskou osobnosti nebo nějakým ženským tématem (tipy jsou níže). Abychom mohli sledovat, jaký má letošní WikiGap dosah, při zveřejňování článku či editace přidejte do políčka „Shrnutí editace“ hashtag #WikiGap2021. Kolik článků takto dohromady napíšeme? Výsledky lze sledovat zde.

Témata ke zpracování[editovat | editovat zdroj]

Žen, o kterých se dá psát, je veliké množství a je jen na vás, kterou si vyberete. Články navíc můžete vytvářet v jakémkoli jazyce. Zde je stránka s tipy, pokud téma teprve hledáte. Zároveň tam najdete informaci, jestli si už někdo dané téma nezarezervoval.

Existuje také projekt Women in Red, který se věnuje chybějícím ženám na anglické Wikipedii (je zde i seznam Češek – přičemž řada z nich není ani na české Wikipedii).

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Účastníky a účastnice, kteří rozšíří Wikipedii, oceníme drobnou virtuální „medailí“ (uživatelským vyznamenáním vytvořeným právě pro tuto událost). Vylosujeme také několik šťastlivců, kterým nabídneme různé upomínkové ceny (např. Wiki hrnky aneb poukazy do knihkupectví).

Pořadatelé[editovat | editovat zdroj]

Wikimedia CZ - vertical logo - Czech version.svg
Embassy of the United States, Prague logo.tif

Akci pořádá spolek Wikimedia ČR. Akci finančně podpořilo velvyslanectví USA v Praze v rámci programu Small Grants.

Máte-li nějaké dotazy, kontaktujte koordinátorku programu Podpora Komunity Natalii Szelachowskou (natalia.szelachowska@wikimedia.cz).

Nápověda pro začátečníky[editovat | editovat zdroj]

Pokud jste na Wikipedii noví a chcete se o principech a základech editování Wikipedie dozvědět předem, prozkoumejte např. tyto stránky:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]