Wikipedie:Wikiškola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Příští Wikiškola: Wikidata

12. prosince 2023, 17:00–18:30


REGISTRACE BUDE OTEVŘENA


Online Wikiškola nabízí možnost věnovat se rozvoji konkrétních dovedností, které aktivní aktivní wikipedisté potřebují ke své práci. Zaměříme se na postupy a vychytávky, které je možné využít v editační praxi a které se podrobně neprobírají na kurzech Senioři píší Wikipedii.

Specializovaná dílna wikipedistických dovedností je určena převážně seniorům, zejména absolventům začátečnických (i pokročilých) kurzů Senioři píší Wikipedii (SePW). Školení je otevřeno zdarma pro všechny zájemce.

Wikiškolu vedou lektoři Pavel Bednařík a Jan Beránek. S dotazy či navazující prací je možné pokračovat od 18:00 hodin v rámci pravidelné pondělní Wikiporadny.

Proběhlé Wikiškoly[editovat | editovat zdroj]

Kategorie na Commons (22. listopadu 2023)[editovat | editovat zdroj]

Listopadová Wikiškola bude zaměřena na zdánlivě málo významnou, nicméně zásadní oblast. Kategorie na Wikimedia Commons. Podíváme se na příklady vhodného i nevhodného zařazení obrázků do kategorií, hromadného přidávání kategorií, ale také na způsoby, jak kategorie zakládat či přesouvat. Wikiškola bude součástí projektu Československo, zaměříme se tedy převážně na obrázky a fotky z historie a domácích archivů.

Reference, literatura, odkazy (10. října 2023)[editovat | editovat zdroj]

V říjnu se vrátíme k jednomu důležitému tématu, které dělá řadě Wikipedistů vrásky: referencím, odkazům, citacím, zkrátka pramenům (stejně jako literatuře). Principy Wikipedie jsou založeny na zdrojování, tedy na uvádění referencí a citací. Jak je správně uvádět? Jak se liší reference od externího odkazu? Jak správně citovat tištěnou publikaci, noviny, online zdroje nebo třeba dokumentární film? Těmto všem tématům se budeme věnovat. Těšíme se na vaše otázky a také na viděnou na obnovené podzimní Večerní Wikiškole!

Wikicesty (26. června 2023)[editovat | editovat zdroj]

Červnová Wikiškola bude zaměřena na méně známý a poměrně mladý projekt Wikimedia: Wikicesty. Jedná se o portál, který nabízí turistické informace o různých místech naší země a celého světa. Podíváme se, jaké informace, rady a tipy tam lze najít a jaké naopak ne. Zároveň si povíme, jak vůbec nové projekty Wikimedia vznikají a jak pracovat v tzv. Wikimedia Inkubátoru. Účastníci si vyzkouší přidání vlastních příspěvků a editaci stávajících stránek na Wikicestách.

Fotíme pro Wikipedii (15. května 2023)[editovat | editovat zdroj]

V květnové Wikiškole jsme se věnovali širokému tématu, které souvisí s jarními a letními výlety. Fotografování a nahrávání fotografií je důležitou součástí wikipedických dovedností. Jak správně fotit krajinu, památky, portréty, osobnosti? Jak fotky dále upravovat? Jakým nejčastějším chybám se vyhnout?

Kromě praktických rad a doporučení jsme se také podívali na využití fotografií nejen na Wikimedia Commons a Wikipedii, ale také například na Wikidatech. Seznámili jsme se s užitečnými nástroji na vyhledávání nenafocených míst, v praktické části se zaměříme na nahrávání fotografií, správné zařazení do kategorií a výběr vhodné licence.

Portály a WikiProjekty (17. dubna 2023)[editovat | editovat zdroj]

Pátá večerní Wikiškola se zaměří na tematické celky, které se na Wikipedii věnují konkrétním oborům, tématům nebo fenoménům. Portály jsou tematické brány do jednotlivých témat (Ženy, Klima, Příroda, Film, Chemie, nebo jednotlivé země či města ČR). Wikiprojekty jsou nástěnky jednotlivých tematických pracovních skupin. Zajímá vás konkrétní téma nebo oblast? Víte, jestli k němu existuje portál nebo wikiprojekt a zda funguje? Jak se můžete zapojit a pomoci? Součástí bude možnost konzultace vašich témat, koníčků a zájmů.

Účastníci Wikiškoly 13. března 2023

Jazyková pravidla na Wikipedii (12. března 2023)[editovat | editovat zdroj]

Čtvrtá večerní Wikiškola se zaměřila na rozsáhlý fenomén jazykových pravidel na Wikipedii, a to zejména v souvislosti s probíhajícím Měsícem žen na Wikipedii. Tématem ale nebylo zdaleka jen přechylování ženských jmen a používání tvaru -ová. Věnovali jsme se také zvyklostem a pravidlům, která nejsou tam jednoznačná, například transkripce cizojazyčných jmen nebo používání zkratek.

Nahrávání cizích fotek na Commons (13. února 2023)[editovat | editovat zdroj]

Třetí večerní Wikiškola se týkala fotografií. Konkrétně těch, která nejsou vaším dílem, ale pocházejí od třetí strany, ať už je jí instituce nebo člověk. Zjistili jsme, jaké kroky podniknout při nahrávání.

Kategorie a jak na ně (9. ledna 2023)[editovat | editovat zdroj]

Druhá večerní Wikiškola byla zaměřena na rozsáhlou oblast komplikující často správné zařazení článků nebo fotografií – kategorie. Podívali jsme se jak správně zařazovat články (existující i nové) do vhodných tematických kategorií, ale také jak kategorie vybírat pro fotografie či videa na Commons, aby byly poté k nalezení. V praktické části jsme si mimo jiné vyzkoušeli také vytváření nových kategorií či úpravy a mazání stávajících a nevhodných.

Infoboxy (12. prosince 2022)[editovat | editovat zdroj]

V rámci prvního online setkání jsme se zaměřili na tvorbu nebo úpravu infoboxu. Infobox je nepostradatelným a velmi vyhledávaným prvkem kvalitních článků na Wikipedii. Variabilní šablona infoboxu má mnoho podob a variant, ale také úskalí při jejím vytváření (vkládání fotografie, jednotlivých položek). Podívali jsme se podrobněji na co si musíme dát pozor, připravíme si podklady k vytvoření “typizovaného” infoboxu.