Wikipedie:Wikiškola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Příští Wikiškola: Portály a Wikiprojekty

17. dubna 2023, 16:00–17:30

Pátá večerní Wikiškola se zaměří na tematické celky, které se na Wikipedii věnují konkrétním oborům, tématům nebo fenoménům. Portály jsou tematické brány do jednotlivých témat (Ženy, Klima, Příroda, Film, Chemie, nebo jednotlivé země či města ČR). Wikiprojekty jsou nástěnky jednotlivých tematických pracovních skupin. Zajímá vás konkrétní téma nebo oblast? Víte, jestli k němu existuje portál nebo wikiprojekt a zda funguje? Jak se můžete zapojit a pomoci? Součástí bude možnost konzultace vašich témat, koníčků a zájmů.


Online Wikiškola nabízí možnost věnovat se rozvoji konkrétních dovedností, které aktivní aktivní wikipedisté potřebují ke své práci. Zaměříme se na postupy a vychytávky, které je možné využít v editační praxi a které se podrobně neprobírají na kurzech Senioři píší Wikipedii.

Specializovaná dílna wikipedistických dovedností je určena převážně seniorům, zejména absolventům začátečnických (i pokročilých) kurzů Senioři píší Wikipedii (SePW). Školení je otevřeno zdarma pro všechny zájemce.

Wikiškolu vedou lektoři Pavel Bednařík a Jan Beránek. S dotazy či navazující prací je možné pokračovat od 18:00 hodin v rámci pravidelné pondělní Wikiporadny.

Proběhlé Wikiškoly[editovat | editovat zdroj]

Účastníci Wikiškoly 13. března 2023

IV. Jazyková pravidla na Wikipedii (12. března 2023)[editovat | editovat zdroj]

Čtvrtá večerní Wikiškola se zaměřila na rozsáhlý fenomén jazykových pravidel na Wikipedii, a to zejména v souvislosti s probíhajícím Měsícem žen na Wikipedii. Tématem ale nebylo zdaleka jen přechylování ženských jmen a používání tvaru -ová. Věnovali jsme se také zvyklostem a pravidlům, která nejsou tam jednoznačná, například transkripce cizojazyčných jmen nebo používání zkratek.

III. Nahrávání cizích fotek na Commons (13. února 2023)[editovat | editovat zdroj]

Třetí večerní Wikiškola se týkala fotografií. Konkrétně těch, která nejsou vaším dílem, ale pocházejí od třetí strany, ať už je jí instituce nebo člověk. Zjistili jsme, jaké kroky podniknout při nahrávání.

II. Kategorie a jak na ně (9. ledna 2023)[editovat | editovat zdroj]

Druhá večerní Wikiškola byla zaměřena na rozsáhlou oblast komplikující často správné zařazení článků nebo fotografií – kategorie. Podívali jsme se jak správně zařazovat články (existující i nové) do vhodných tematických kategorií, ale také jak kategorie vybírat pro fotografie či videa na Commons, aby byly poté k nalezení. V praktické části jsme si mimo jiné vyzkoušeli také vytváření nových kategorií či úpravy a mazání stávajících a nevhodných.

I. Infoboxy (12. prosince 2022)[editovat | editovat zdroj]

V rámci prvního online setkání jsme se zaměřili na tvorbu nebo úpravu infoboxu. Infobox je nepostradatelným a velmi vyhledávaným prvkem kvalitních článků na Wikipedii. Variabilní šablona infoboxu má mnoho podob a variant, ale také úskalí při jejím vytváření (vkládání fotografie, jednotlivých položek). Podívali jsme se podrobněji na co si musíme dát pozor, připravíme si podklady k vytvoření “typizovaného” infoboxu.