Wikipedie:Vizuální editor/FAQ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Všeobecné informácie[editovat | editovat zdroj]

Čo je Vizuální editor?
Vizuální editor je software vyvíjaný Nadáciou Wikipédie, ktorý umožní editovať články založené na MediaWiki bez potreby naučiť sa syntax jazyka wikitext. Pri použití Vizuální editoru je formátovanie stránok veľmi podobné na prácu s textovým procesorom - počas editovania vyzerá text rovnako, ako bude vyzerať po uložení.
Prečo došlo k takejto zmene?
Najväčšou prekážkou pri prvej editácii, a teda súčasne najväčšou prekážkou k začatiu cesty smerujúcej k tomu, aby ste sa stali produktívnym a skúseným členom komunity, je zložitý wikimarkup používaný v starom editore. Na zvýšenie počtu úspešných pokusov o prvý zásah do článku potrebujeme lepší systém na editovanie. Viac detailov môžete nájsť v podrobnejšom vysvetlení.
Kedy bude Vizuální editor dostupný na mojej wiki?
Toto je súčasný harmonogram (môže sa zmeniť):
  • 24. jún: A/B test na anglickej Wikipédii. Vizuální editor je spustený pre 50 % nových registrovaných účtov.
  • 1. júl: Vývoj Vizuálního editoru pre anglickú Wikipédiu, dostupnosť pre všetkých prihlásených používateľov.
  • 15. júl: Vývoj Vizuálního editoru pre anglickú Wikipédiu, dostupnosť pre anonymných aj prihlásených používateľov.
  • 24. júl: Vývoj Vizuálního editoru pre de, es, fr, he, it, nl, pl, ru, a sv.wikipedia, dostupnosť pre všetkých prihlásených používateľov.
  • 29. júl: Vývoj Vizuálního editoru pre de, es, fr, he, it, nl, pl, ru, a sv.wikipedia, dostupnosť pre všetkých používateľov.
  • Druhá polovica augusta: Vývoj Vizuálního editoru pre všetky ostatné Wikipédie. Dostupnosť pre všetkých používateľov okrem niektorých Wikipédii (napr. čínskej, tam Vizuální editor zatiaľ nefunguje).
V súčasnosti je plánom implementovať Vizuální editor najprv pre Wikipédie. Sesterské projekty prídu na rad na konci decembra 2013. Dôvodom sú niektoré zložité zmeny.
Prečo nasadzujete tento software tak rýchlo? Nezdá sa byť pripravený.
Visual editor určite nie je hotový; budú pridané ďalšie funkcie a po jeho nasadení určite nájdeme chyby. Nie je to tak preto, že by to bol zlý program, alebo že by nebol pripravený, je to jednoducho preto, že ide o počítačový program. Chybám sa nedá vyhnúť: MediaWiki má už 10 rokov a stále nachádzame veci, ktoré treba zlepšovať, alebo neočakávané chyby. Ak by sme čakali s nasadením Vizuálního editoru, kým nebude úplne bezchybný, tak by sme ho nikdy nespustili.
Najlepším spôsobom na nájdenie chýb je dostatočný počet ľudí, ktorý budú tento software poznať, používať a hrať sa s ním. Z krátkodobého pohľadu môžu chyby pôsobiť rušivo, budú však odstránené, a práve nasadenie programu nám ich umožní identifikovať.
Narazil som na problém pri používaní Vizuálního editoru. Kde môžem požiadať o opravu?
Ak môžete, nahláste problém v bugzille v časti "VisualEditor" product. Mnohé wiki majú samostatnú wiki stránku venovanú feedbacku týkajúcemu sa Vizuálního editoru; pozri zoznam na Wikidata. Existuje aj central feedback page na mediawiki.org.
Ako vypnem Vizuální editor?
Pre pokračovanie v úpravách priamo vo wikitexte, jednoducho klikni na "upraviť zdroj" namiesto "upraviť". To platí aj pri úpravách sekcií.
Vizuálnímu editoru chýba nejaká funkcia. Ako môžem požiadať o jej pridanie?
Niektoré funkcie sú momentálne vyvíjané alebo plánované (napríklad formátovanie obrázkov, pridávanie riadkov a stĺpcov do tabuliek a editovanie matematických vzorcov). Niektoré ďalšie informácie je možné nájsť v pláne a návrhu technických cieľov Wikimedie na roky 2013–2014. Pokiaľ nenájdete zmienku o novej funkcii, ktorú chcete navrhnúť, môžete ju poslať pomocou rovnakého procesu akým nahlasujete chyby.
Bude aj naďalej možné editovať wikitext aj potom, keď sa Vizuální editor stane primárnym editačným rozhraním?
Áno. Aj keď Vizuální editor bude prednastaveným prostredím na editovanie, naďalej bude existovať možnosť editovať “zdrojový” text. Neplánuje sa zrušenie možnosti “Editovať zdroj”.
Môžem vo Vizuálním editoru používať známu wikisyntax ako [[ ]] a {{ }}?
Nie. Namiesto toho používajte funkcie na šablóny a linky. Viac informácií o používaní Vizuálního editoru môžete nájsť v užívateľskom manuále.
Prečo nie je môj prehliadač podporovaný?
Tvorba moderného editovacieho rozhrania pre Wikipedia a jej sesterskú wiki je technicky náročná, je však možná vďaka moderným webovým technológiám a štandardom. Bohužiaľ niektoré prehliadače mnohé z funkcií potrebných pre Vizuální editor nepodporujú. snažíme sa podporovať najrozšírenejšie prehliadače: Vizuální editor funguje dobre v najnovších verziách Firefoxu, Chrome and Safari, a čoskoro bode podporovaný aj Internet Explorer 9. Snaha o obchádzanie obmedzení starších prehliadačov by odobrala zdroje použiteľné na vylepšenie, ktoré môžu byť užitočné pre väčšinu užívateľov. Odporúčame vám upgrade na podporovaný prehliadač alebo, pokiaľ to nie je možnú, editovanie použitím editora zdrojového wikitextu. (Viac podrobností nájdete na stránke VisualEditor/Target browser matrix.)
Obávate sa možnosti zvýšeného výskytu vandalizmu?
Jedným z cieľov testovania náhodne vybratých nových používateľov na Anglickej Wikipedii je overiť. Myslíme si, že užívatelia, ktorých sa registrujú s cieľom vandalizovať stránky tak robia už teraz. Je rovnako rýchle (ak nie rýchlejšie) kliknúť na "Upraviť" a vymazať obsah stránky pomocou editora wikikódu ako pomocou Vizuálního editoru.
Does Vizuální editor work with Wikisource's ProofreadPage, or Wiktionary's templates, and other features that Wikipedia doesn't have?
Vizuální editor is currently only enabled on Wikipedia sites, but we have designed it to be flexible enough to be used on all Wikimedia sites. After deploying to Wikipedia we will work to make sure Vizuální editor works well with features specific to sister sites.
Môžem nainštalovať Vizuální editor na svojej osobnej wiki mimo stránok Wikimedia?
Áno, na svoje riziko. Vizuální editor a Parsoid doplnky sú dostupné na stiahnutie, ale sú stále vo vývoji. Parsoid potrebuje nodeJS. Ak ich nainštalujete a používate, dajte nám vedieť čo funguje a čo nie in Bugzilla.
Kde sa naučím viac o používaní Vizuálního editoru?
Pozrite stránku Vizuální editor User guide.
Dokáže Vizuální editor automaticky opravovať stránky.
Vo viacerých prípadoch Vizuální editor nerobí úpravy v texte, ktorý nie je priamo upravovaný. V prípadoch keď je kód na stránke nesprávne použitý (napr. nesprávne ukončenie tabuľky), môže sa pokúsiť kód opraviť.
Nie je tu odpoveď na moju otázku. Kde sa môžem spýtať?
Môžeš sa informovať na stránkach Vizuálního editoru vo svojej wiki (pozri zoznam na Wikiúdajoch) alebo nacentral feedback page na mediawiki.org (anglicky).