Wikipedie:Výběrové mazání

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Výběrové mazání umožňuje správcům odstraňovat jednotlivé revize (verze) z historie stránek. Příslušný nástroj MediaWiki správcům umožňuje:

  • skrýt text revize;
  • skrýt editační komentář;
  • skrýt uživatelské jméno/IP adresu.

Takto smazané informace jsou přístupné jen správcům. Je-li potřeba dále omezit viditelnost revize, lze kontaktovat stevardy, kteří mohou uplatnit práva oversight.

Toto pravidlo stanovuje, jakým způsobem lze výběrové mazání používat.

Předmět výběrového mazání[editovat zdroj]

Správci mohou z historie technicky odstranit libovolnou neaktuální revizi. V praxi je však povoleno jej aplikovat pouze při:

  • vložení materiálu, který znamená možné porušení zákona (například vložení textu porušující autorská práva, uveřejnění důvěrných údajů apod.);
  • výjimečně hrubém vandalismu;
  • nebo rozhodnutím komunity či arbitrážního výboru.

V případech běžného vandalismu, a to i v případě útočných textů, se aplikuje pouze revertování příslušného příspěvku na předchozí nezávadnou verzi.

Aplikace výběrového mazání[editovat zdroj]

Každá aplikace výběrového mazání musí být patřičným způsobem zdůvodněna ve shrnutí, ve složitějších případech lze zdůvodnit i v diskusi k dané stránce.

V případě mazání textu, který splňuje podmínky pro výběrové mazání, znepřístupňuje mazající správce text revize spolu se shrnutím i uživatelským jménem vkladatele. Pokud mezi vložením a odstraněním problematického materiálu stránku editovali další uživatelé, je třeba skrýt i text jejich revizí. V takovém případě se nechávají jejich shrnutí i uživatelská jména veřejně dostupná. Výjimku může tvořit případ, kdy odstraněním sporného materiálu dojde i k odstranění následných úprav, pak může správce skrýt i jejich uživatelská jména a shrnutí, je však povinen takový krok patřičným způsobem odůvodnit v diskusi k dané stránce.

Pokud k porušení došlo pouze ve shrnutí editace a nikoli ve vloženém textu, znepřístupňuje se jen toto shrnutí.

Samotná uživatelská jména se z licenčních důvodů z historií neodstraňují. V případě nevhodných uživatelských jmen lze požádat byrokraty o přejmenování daného účtu.