Wikipedie:Týden knihoven s Wikipedií 2021

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cíle udržitelného rozvoje, přijaté v roce 2015 OSN
Týden knihoven s Wikipedií 2020
Tématem Týdne knihoven v roce 2020 bylo lokální školství a jeho historie. Vyzvali jsme proto knihovníky z celého Česka, aby do článků o obcích přidali informace o místních školách a jejich historii.
Týden knihoven s Wikipedií 2019
V roce 2019 jste v rámci Týdne knihoven s Wikipedií psali o knihovnách. Výsledky za rok 2019 je možné si přečíst na blogu nebo prohlédnout zde – 40 účastnic a účastníků vylepšilo nebo založilo celkem 44 článků. Děkujeme! Do psaní o knihovnách je stále možné se zapojit, více zde.

Týden knihoven s Wikipedií 2021 je společný projekt spolku Wikimedia Česká republika a Svazu knihovníků a informačních pracovníků (SKIP), který má za cíl vyzvat vás, knihovníky z celého Česka, abyste se v návaznosti na Týden knihoven zapojili do tvorby Wikipedie. V roce 2021 je tématem Týdne knihoven udržitelnost. Na Wikipedii je udržitelnosti, cílům udržitelného rozvoje, změně klimatu apod. věnována celá řada článků. Ty je třeba neustále vylepšovat, aktualizovat a rozšiřovat, případně i zakládat články nové. Existují i tematické wikiprojekty (wikiprojekt Změna klimatu a wikiprojekt Sucho), kde najdete tipy, do čeho je nejvíc potřeba se pustit. Jak konkrétně se můžete zapojit?

 • Editováním článků na téma udržitelnosti (podrobněji v následujících kapitolách)
 • Uspořádáním akce ve vaší knihovně – může jít např. o tzv. editaton pro veřejnost, workshop pro zaměstnance apod. Akci vám rádi pomůžeme zařídit (máme zkušené lektory), stačí se ozvat na e-mail knihovny@wikimedia.cz.

Všem, co se chtějí zapojit, nabízíme různé formy podpory. Kromě základního návodu níže je možné se přihlásit na knihovnické kurzy, které budou probíhat v říjnu (více zde) nebo využít služeb naší Wikiporadny. Nabízíme také asistenci s nahráváním fotografií a zorientování se v autorských právech.

Od účastníků našich knihovnických kurzů víme, že je náročné si v pracovní době na něco takového najít čas. Proto navrhujeme započítat dobu strávenou editováním do individuálního vzdělávání. Věříme, že zapojením se do Týdne knihoven s Wikipedií pomůžete nejen čtenářům Wikipedie lépe se orientovat v problematice udržitelnosti, ale že i vy sami se naučíte důležitou dovednost v podobě editování největší online encyklopedie, kterou jistě ve své profesi využijete i v budoucnu.

Těšíme se na vaše editace i případné dotazy, které nám můžete zasílat na e-mail knihovny@wikimedia.cz.

Jak se zapojit do Týdne knihoven s Wikipedií[editovat | editovat zdroj]

 1. Založte si účet na Wikipedii
  • Pokud ještě nemáte na Wikipedii uživatelský účet, prosím, vytvořte si ho (podrobný návod najdete zde). Prosím, respektuje, že účty na Wikipedii mají být nepřenosné, tj. nezakládejte účet typu „Knihovna Vimperk“, ale raději účet osobní (jméno nebo přezdívku; přezdívka typu „Knihovnice Jana z Vimperka“ je klidně možná).
 2. Staňte se součástí celorepublikové kampaně
  • Abychom mohli sledovat, kolik knihovníků se již do kampaně Týden knihoven s Wikipedií zapojilo (a vy s námi), na čem pracují a co vše se společnými silami podařilo zeditovat, přihlašte se prosím do virtuálního kurzu „Týden knihoven s Wikipedií 2021“. Jak na to?
  • Klikněte na tento odkaz → klikněte na na modré tlačítko „Přihlásit se účtem na Wikipedii“ → a pokračujte tlačítkem „Allow“. (Pozor, nefunguje v Internet Exploreru; použijte jiný prohlížeč.)
  • V sekci „Moje články“ klikněte na tlačítko „Přiřadit článek sobě“ a do políčka napište název článku na Wikipedii, který budete rozšiřovat (či zakládat) a potvrďte tlačítkem „Zadat“ a „OK“.
 3. Požádejte o online podporu
  • Pokud byste ocenili individuální konzultaci se zkušenými wikipedisty, kteří vám rádi s editováním poradí, můžete si s nimi domluvit videohovor, instrukce jsou zde.

Jak najít téma k editaci a jak poté článek vylepšit (či založit)[editovat | editovat zdroj]

Na Wikipedii máme celou řadu bílých míst související s tématem udržitelnosti. Někdy chybí celé články, jindy je potřeba pouze opravit, aktualizovat či rozšířit články stávající. Je jen na Vás, jestli se pustíte do většího úkolu, nebo jen do drobného vylepšení. Každá smysluplná editace se počítá!

 1. Zorientujte se
 2. Dejte se do psaní
  • Článek si otevřete v režimu Editovat (tlačítko v záhlaví). Vlastními slovy (nekopírujte do Wikipedie texty odjinud! Více níže, v části Čeho se vyvarovat) shrňte v několika větách či odstavcích to nejdůležitější, případně jen opravte to, co je v článku špatně.
  • Při psaní vytvářejte hypertextové odkazy, kterými propojíte váš text s dalšími články ve Wikipedii (tzv. modré odkazy). Odkazy vytvoříte pomocí ikonky řetězu v horní editační liště (podrobnější návod najdete zde).
 3. Text opatřete vhodnými zdroji
  • Uvádění zdrojů je pro Wikipedii zásadní. Wikipedii může psát každý, a tak je důležité informace v ní dokládat externími zdroji. Zdroje se vkládají pomocí tzv. referencí, většinou na konec odstavce či věty. Vkládají se pomocí tlačítka Citace v editační liště (podrobný návod najdete zde).

Jak vložit do článku fotografii[editovat | editovat zdroj]

Většinu čtenářů potěší, když vedle textu najdou i obrázek či fotografii o daném tématu. K tomu je třeba, aby byla fotografie nahrána do databáze Wikimedia Commons. Je více možností, jak postupovat, stačí si vybrat jednu:

 1. Fotografie již na Wikimedia Commons je
  • Zdali tomu tak je, lze snadno ověřit, když se podíváte do kategorie fotek k vaší obci/instituci; odkaz na kategorii na Commons bývá na konci článku v Externích odkazech.
  • Když tam vhodnou fotku najdete, můžete ji přidat do článku pomocí tlačítka VložitMédia v editační liště (podrobný návod najdete zde).
 2. Do databáze Wikimedia Commons nahrajte fotografii, kterou jste sami vyfotili
  • Vlastní fotku nahrajte pomocí odkazu Načíst soubor (odkaz je také v levém menu; podrobný návod najdete zde).
  • Až fotografii nahrajete, vložte ji následně do článku dle návodu v bodě 1.
  • Fotek můžete do databáze nahrát celou řadu, přestože pak v článku použijete třeba jen jednu.
 3. Do databáze Wikimedia Commons nahrajte fotografii, kterou vyfotil někdo jiný
  • Cenné je nahrávat nejen aktuální fotky, ale i nějakoé archivní.
  • Pokud nahráváte fotku, kterou vyfotil někdo jiný, je třeba, aby její autor (či držitel autorský práv) souhlasil s uvolněním fotky pod svobodnou licencí. Jak souhlas vyjádřit, najdete v návodu zde.
  • Samotný postup nahrání fotografie je obdobný jako v bodě 2.

Celý proces si také můžete projít v našem Průvodci vkládání obrázků.

Čeho se vyvarovat při psaní[editovat | editovat zdroj]

 • Zaujatost: Když píšete o věci vám blízké, je důležité si dávat dvojnásobný pozor na nezaujatý, neutrální, encyklopedický styl. Tedy např. vyvarovat se psaní v 1. osobě („v naší knihovně“), hodnotících slov („naštěstí, bohužel“) a zmiňovat jenom ty důležité (encyklopedické) informace, které budou zajímavé i za 10 nebo 50 let. Pokud chcete, můžete se podívat na pravidla Encyklopedický styl a Nezaujatý úhel pohledu.
 • Absence zdrojů: K textu, který napíšete, je nutné přikládat zdroje (ideálně nějaké odborné publikace), ve kterých si čtenář může ověřit, že informace ve Wikipedii jsou pravdivé. Lze používat tištěné i elektronické zdroje, dobrá je jejich kombinace.
 • Porušení autorských práv: Text, který napíšete, musí být nový, originální, váš. Nelze přebírat texty odjinud (zároveň je ale potřeba z textů odjinud vycházet a odkazovat na ně, zkompilovat je a napsat vlastními slovy). Nelze přebírat ani texty, ke kterým má autorská práva vaše knihovna (či vy, pokud jste třeba na téma udržitelnosti publikovali v nějakém časopise apod.). Respektive – za určitých podmínek to lze (vizte nápovědu Svolení autora), ale pro potřebu krátkého encyklopedického shrnutí bude pravděpodobně nejjednodušší napsat nový text pro Wikipedii přímo na míru.