Wikipedie:Senioři píší Wikipedii/Návody/Osobní stránka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Návod z této strany existuje i ve formátu pdf (vhodné k tisku)

Osobní stránka[editovat | editovat zdroj]

  1. Když jste přihlášeni, vidíte v horním uživatelském menu své jméno (přezdívku). Zatím svítí červeně, protože přestože už jste se registrovali, osobní stránku, která má být vaší osobní prezentací, si musíte založit sami. Postup je stejný jako při zakládání Pískoviště:
  2. Stačí tedy v záhlaví kliknout na červený odkaz s vaším jménem a dostanete se na stránku, kde je pouze upozornění, že Ve Wikipedii dosud neexistuje stránka se jménem Wikipedista:[VašeJméno].
  3. V záhlaví, vlevo od vyhledávacího políčka, kliknete na záložku Založit.
  4. Tím jste se dostali do editačního rozhraní a už můžete začít psát – cokoli, co chcete ostatním wikipedistům o sobě sdělit. Užitečné jsou ale především praktické informace, tedy vaše koníčky a obory zájmu, jazyky, které ovládáte, časem můžete přidat seznam článků, které jste napsali. Zkrátka vše, co by mohlo zajímat ostatní wikipedisty (třeba i upozornění, zda vám ne/vadí tykání). Mnozí wikipedisté si také na svojí osobní stránku dávají různé užitečné odkazy apod., aby je měli vždy po ruce.
  5. Když jste s psaním hotovi (nemusíte psát žádný vyčerpávající životopis, stačí i jedna věta, stránku můžete doplnit i kdykoli později), klikněte vpravo nahoře na velké modré tlačítko Zveřejnit stránku.
  6. Vyskočí malé okno, pojmenované Uložit změny. Do kolonky uprostřed okna vyplňte shrnutí editace (v tomto případě napište např. „Založení osobní stránky“).
  7. Nad vyplněnou kolonkou vpravo klikněte na modré tlačítko Zveřejnit stránku.
  8. Hotovo! Pokud je vše v pořádku, nahoře se na pár sekund objevila tabulka s upozorněním, že stránka byla založena.
  9. Nyní ostatní wikipedisté, když někde v Posledních změnách, historii nějakého článku anebo na nějaké diskusní stránce narazí na vaše jméno/podpis, mohou na něj kliknout a tím se dostanou sem, na vaši osobní stránku, a přečtou si, co tu o sobě píšete.
  10. Mějte na paměti, že přestože Osobní stránka je vaším „výsostným územím“, pořád je to součást Wikipedie, takže sem kvůli autorským právům nepatří texty zkopírované odjinud (to se týká i vašeho Pískoviště!). Ani to není místo pro bezbřehou sebepropagaci. Má to být účelná prezentace člověka-wikipedisty.