Přeskočit na obsah

Wikipedie:Senioři píší Wikipedii/Návody/Oprava chyby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Návod z této strany existuje i ve formátu pdf (vhodné k tisku)

Oprava chyby[editovat | editovat zdroj]

 1. Nejsnazší možností, jak si vyzkoušet první zásah do Wikipedie, tzv. editaci, je opravit v nějakém článku drobnou chybu. Najít chybu v článku nemusí být zas tak snadné, ale různých drobných překlepů je poměrně dost.
 2. Pokud se vám podařilo nějakou chybu najít, klikněte v záhlaví příslušného článku na Editovat.
 3. Počkejte, až se načte editor (trvá to max. pár sekund).
 4. Pokud je toto vaše úplně první editace, vyskočí tabulka Vítejte na Wikipedii. Nemusíme jí věnovat pozornost, stačí dole kliknout na modré Začít editovat. (Při dalším editování už se tato uvítací tabulka objevovat nebude.)
 5. Pokud náhodou nejste přihlášeni, objeví se upozornění, že nejste přihlášeni. To stačí odkliknout křížkem. (Lze tedy editovat i bez přihlášení, je lepší se ale přihlásit.)
 6. Nyní můžete psát přímo do textu článku, opravte tedy nalezenou chybu.
 7. Poté vpravo nahoře klikněte na modré tlačítko Zveřejnit změny.
 8. Vyskočí malé okno, pojmenované Uložit změny. Do kolonky uprostřed okna vyplňte tzv. shrnutí editace, tedy popis toho, co jste v článku udělali (například „oprava chyby“).
 9. Můžete také váš zásah do článku označit zaškrtnutím příslušného políčka za „malou editaci“ (což oprava jedné drobné chyby je).
 10. Nad vyplněnou kolonkou vpravo klikněte na modré tlačítko Zveřejnit změny.
 11. Hotovo! Pokud je vše v pořádku, nahoře se na pár sekund objevila tabulka s oznámením, že vaše změny byly zveřejněny.
 12. Vaše editace se ihned ve Wikipedii projevila. Můžete to zkontrolovat kliknutím na tlačítko Zobrazit historii (v horním menu), kde by už měl být zapsaný záznam o vaší editaci.
 13. Pokud je toto vaše úplně první editace, objeví se vám také v horní uživatelské nabídce modrá jednička s oznámením. Po kliknutí na modrou jedničku si můžete přečíst gratulaci k vaší první editaci ve Wikipedii.