Wikipedie:Popiš památku/Příklady

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Info Často kladené dotazy Příklady Seznam památek Literatura Pravidla Ceny Výsledky soutěže
Logo soutěže Popiš památku.jpg

Které památky si svůj článek do soutěže zaslouží? Na české Wikipedii je v současné době sice 430 189 článků, stále nám ale chybí spousta článků o kulturních památkách. Je jich téměř čtyřicet tisíc, mnoho z nich má vlastní fotografie – málokterá má ale vhodný encyklopedický článek. Jaké památky si ale svůj článek zaslouží a jaké ne? Podívejme se na některé příklady.


Yes check rtl.svg
  • Městské opevnění (Znojmo) může sloužit za dobrý příklad. Svůj článek ještě nemá (položka Wikidat k článku: Q38228493). Splňuje požadavek na Encyklopedickou významnost, neboť se jedná o historický fortifikační systém, který je popsán a zaznamenán. Lze k němu dohledat informace online: [1] [2] [3] apod. Kromě toho lze předpokládat, že bude existovat značné množství i knižních zdrojů o daném tématu. Jedná s tedy o velmi dobrý příklad pro nový článek do Wikipedie. Lze dospět k závěru, že podobná opevnění v dalších českých městech, různé hrady a pevnosti (pokud svůj článek už nemají) jsou vhodnými tématy pro obohacení české Wikipedie v rámci soutěže.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Městské opevnění (Znojmo) ve Wikimedia Commons


OOjs UI icon cancel-destructive.svg
  • Důl Michal v Ostravě splňuje jako kulturní památka řadu kritérii, která byla uvedena výše. Jedná se nicméně o památku, o které článek již existuje. Vítáme všechny editace, které pomohou k rozšíření tohoto článku, v rámci soutěže lze přihlásit nicméně pouze nové články a nikoliv upravované starší. Chceme motivovat účastníky, aby věnovali pozornost těm kulturním památkám, které ještě svůj článek nemají. Řada z nich (ač se jedná o malý počet), již ale na Wikipedii existuje.


OOjs UI icon cancel-destructive.svg
  • Smírčí kříž (Bolevec) není vhodným tématem pro nový článek. Jako takový pravděpodobně nebude splňovat sám o sobě podmínky encyklopedické významnosti. Ačkoliv svojí fotografii na Wikipedii má, a zcela nepochybně budou existovat triviální zmínky o této památce na internetu, pokud nebudou dohledány dva nezávislé netriviální zdroje, nelze s tímto tématem počítat jako vhodným pro nový článek v rámci soutěže. Dle průzkumu organizátora je cca 30-40 % kulturních památek v České republice takových, které nesplňují podmínky encyklopedické významnosti.


Yes check rtl.svg
  • Hotel Praha (Liberec) je historickou budovou v centru Liberce, který bude zcela nepochybně dokumentován v řadě publikací o městě Liberci, případně mohou existovat i zdroje o paláci jako takovém. Na české Wikipedii jsou jednotlivé hotely popsány (např. Hotel Otava, Hotel Evropa a další). Některé online zdroje k tvorbě případného článku lze dohledat, např. zde.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Hotel Praha (Liberec) ve Wikimedia Commons


Vhodné fotografie najdete na Wikimedia Commons! České památky tam mají přes 25 tisíc snímků.

Hledáte-li inspiraci pro to, o jaké památce napsat, podívejte se na úvodní stránku soutěže, najděte si okres, který Vás zajímá a hledejte červený odkaz v seznamu památek!.