Wikipedie:Pod reálnou lípou/Praha, 17. února 2020

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hospoda U Kašpara v ulici Pod Nuselskými schody

88. pravidelné pražské setkání naší komunity proběhl opět v hospodě U Kašpara (Pod Nuselskými schody 139/1, Praha 2). Vítáni byli všichni – nováčci i zkušení wikipedisté a wikimediáni! Událost je také na Facebooku.

Místo a čas[editovat | editovat zdroj]

Hospoda U Kašpara, 17. února od 18 hodin. Letos poprvé a jako vždy tradičně je to 3. pondělí v měsíci. Pod Nuselskými schody 139/1, hned vedle tramvajové zastávky Nuselské schody.

 • Stůl je rezervován na jméno "Wikipedie" (salonek v zadní části), který máme, již klasicky, od 18:00.

Program[editovat | editovat zdroj]

 • Aktron rád zhodnotil soutěž Popiš památku ve srovnání s předchozími ročníky
 • Helena Dvořáková mluvila o diskusích k zpřehlednění nápovědy na Wikipedii

Zúčastní se[editovat | editovat zdroj]

 1. Aktron (|) 1. 2. 2020, 18:37 (CET) (pokud nenastanou nenadálé povinnosti rodinného charakteru)
 2. Vojtěch Veselý (diskuse) 3. 2. 2020, 17:09 (CET)
 3. Jan Myšák (diskuse | příspěvky) 4. 2. 2020, 15:48 (CET)
 4. Na 80%. --Filip Havlíček (diskuse) 4. 2. 2020, 23:01 (CET)
 5. Melanie Anna
 6. --Gampe (diskuse) 12. 2. 2020, 16:48 (CET)
 7. téměř určitě, dle dohody s Aktronem -- Lucie Jonáčková (WMČR) (diskuse) 13. 2. 2020, 07:01 (CET)
 8. Helena Dvořáková (diskuse) 17. 2. 2020, 09:56 (CET)

Zápis[editovat | editovat zdroj]

Na srazu jsme se sešli v hezkém počtu (13 lidí, z toho 9 mužů a 4 ženy). Po první neformální hodince jsme v sedm hodin začali s programovou částí. Nejprve krátké (ale zábavné) představovací kolečko a pak už příspěvek Aktrona k letošnímu právě skončenému třetímu ročníku soutěže Popiš památku. Mluvil o příčinách nižšího počtu článků (kratší soutěžní doba, ne tak výrazná propagace jako loni), o vcelku zdařilém zapojení nováčků, rozběhla se diskuse o výběru soutěžních článků (problematika automaticky generovaných seznamů, které jsou vždy přesné jen částečně) i širší problematika nejednoznačnosti názvů článků, a to především těch ještě neexistujících (máme několik různých červených odkazů k tomu samému tématu; po vzniku článku pak často nedojde k propojení, protože o těch dalších odkazech nemá pisatel tušení právě kvůli nejednoznačnosti názvů). Navázala Helena Dvořáková s příspěvkem o stavu stránek s wiki-nápovědou a o současné debatě o tom, jak nápovědu zpřehlednit, jak uspořádat hlavní rozcestník nápovědy (stránka Nápověda:Obsah), jak co nejlépe napsat úvodní text pro úplné nováčky a tak dále. Tuto sobotu se pro zájemce o toto téma koná on-line videokonference, kam je možné se připojit (info zde; výše pak jsou debatovány změny, o kterých se bude na videokonferenci mluvit). Diskutovali jsme také o tom, pro koho vlastně má být nápověda určena, jestli hlavně pro nováčky, nebo i pro pokročilé (a jak to vlastně rozlišit), byly zmíněny i obecné mnohojazyčné manuály k softwarovému prostředí Wikipedie, které jsou dostupné a editovatelné na MediaWiki.

— zapsal Vojtěch Veselý (diskuse) 18. 2. 2020, 01:01 (CET)