Wikipedie:Pod lípou (Wikimedia ČR)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Web Blog Pod lípou Meta Sociální sítě
Základní info Novinky z pobočky Diskuse o pobočce na Wikipedii Svět Wikimedia Facebook Twitter Instagram YouTube
Pod spolkovou lípou


Archivy

WikiEdu novinky 5/2018[editovat | editovat zdroj]

Proběhlo[editovat | editovat zdroj]

 • V květnu jsme se účastnili GEGFestu, kde Vojta Veselý vedl pro učitele workshop na téma zapojení Wikipedie do výuky. Také jsme uspořádali první seniorské WikiMěsto, které se odehrálo v Broumově. Reporty z obou akcí pro vás chystáme, zatím se radujeme z nadšených reakcí účastníků a dáváme dohromady metriky ;) Už teď se můžete podívat na Wikimedia Commons, kolik fotografií se nám podařilo nahrát :)
 • Uskutečnilo se další setkání nad přípravami Wikicampu, zápis si můžete přečíst ZDE. V současné době hledáme někoho, kdo by dětem ukázal základy editování videa - pokud jste to vy a nebo třeba máte na někoho tip, napište mi na gabriela.bokova@wikimedia.cz . Přihlašování na Wikicamp stále běží, podrobnosti naleznete na webu, plakátek k šíření ZDE

Co se děje[editovat | editovat zdroj]

 • Zvažujeme implementaci nástroje pro patroláře, který by povolil automatické editace na Wikipedii na principu označování kurzistů vložením šablony. Diskuze k tématu je ZDE. Ohledně funkčnosti nástroje máme ještě nejasnosti, které řešíme se zástupci WMF.

Co nás čeká[editovat | editovat zdroj]

 • na první červnovou sobotu chystáme setkání lektorů seniorských kurzů, jehož součástí bude i školení na Nástěnku. Na obě části jste srdečně zváni, podrobnosti o školení k Nástěnce najdete ZDE
 • ve čtvrtek 7. června se uskuteční Workshop editování Wikipedie, místo stále máme, šiřte s odvahou ;)

--Gabriela Boková (WMCZ) (diskuse) 30. 5. 2018, 16:39 (CEST)[odpovědět]

Fotky ze Všesokolského sletu[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, nahrál jsem na Commons fotky ze Všesokolského sletu, kam jsem se dostal díky novinářské akreditaci přes Wikimedia ČR. Tak kdyby to někoho zajímalo třeba do nějaké výroční zprávy nebo co já vím: commons:Category:16. sokolský slet (2018).--Ben Skála (diskuse) 23. 7. 2018, 22:56 (CEST)[odpovědět]

Díky, Bene, to je super! Kdybych věděl, že tam někdo pro Wikipedii fotí, ani bych ty moje rozmazaný šmouhy nenahrával na Commons :-) --YjM | dp 23. 7. 2018, 23:18 (CEST)[odpovědět]
Náhodou je dobře, že kam přijdeš, tam dokumentuješ pro Wikipedii :) Díky.--Ben Skála (diskuse) 23. 7. 2018, 23:35 (CEST)[odpovědět]
Paráda, díky --Vojtěch Dostál (diskuse) 24. 7. 2018, 09:09 (CEST)[odpovědět]

Wikimedia novinky | květen–červenec 2018[editovat | editovat zdroj]

První číslo zpravodaje o projektech, pobočkové činnosti i aktivitách členů a dobrovolníků Wikimedia ČR.

Novinky zde Budeme rádi za zpětnou vazbu. --Klára Joklová (diskuse) 18. 10. 2018, 16:46 (CEST)[odpovědět]

Wikimedia novinky | srpen–září 2018[editovat | editovat zdroj]

Pravidelný zpravodaj o projektech, pobočkové činnosti i aktivitách členů a dobrovolníků Wikimedia ČR.

Novinky zde Budeme rádi za zpětnou vazbu. --Klára Joklová (diskuse) 18. 10. 2018, 16:46 (CEST)[odpovědět]

WikiJaro SVE 2019[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, měla by česká Wikimedia zájem účasti na WikiJaro SVE 2019, popř. další rok 2020? Myslím, že je škoda, že se "srdce střední Evropy" neúčastní středoevropské a východoevropské soutěže. --Patriccck (diskuse) 30. 3. 2019, 19:31 (CET)[odpovědět]

Nejsou lidi, pokud se tomu budeš věnovat, tak proč ne. --frettie.net (diskuse) 31. 3. 2019, 11:50 (CEST)[odpovědět]
Právě, potřeboval bych lidi, kteří by pomohli a WMČR by měla věnovat nějaké (klidně i sponzorské) ceny (WMSK poskytla poukázky do knihkupectví). --Patriccck (diskuse) 31. 3. 2019, 13:05 (CEST)[odpovědět]
Díky Patricccku za zájem! Osobně myslím že by vůbec neuškodilo když bychom se opět po letech zúčastnili této soutěže. Letos už se soutěž myslím v okolních jazykových verzích rozběhla, tak by to bylo náročné; příští rok tomu asi nic nebrání (když se najde dobrovolník ochotný ujmout se práce s tím spojené). Ceny (zvláště jsou-li v rozumné cenové hladině a řeší se s dostatečným předstihem) jsou ten nejmenší problém :). Viz také relativně novou stránku Wikipedie:Komunitní minigranty --Vojtěch Dostál (diskuse) 31. 3. 2019, 15:19 (CEST)[odpovědět]
Dík Vojto. --frettie.net (diskuse) 31. 3. 2019, 16:55 (CEST)[odpovědět]

Podzimní soutěže[editovat | editovat zdroj]

Na podzim se můžete účastnit dvou soutěží zaměřených na zkušené editory a fotografy, stejně jako na nováčky:

Editační soutěž: Hvězda svobody[editovat | editovat zdroj]

K příležitosti 30. výročí obnovy svobody a demokracie v Česku a na Slovensku otevírá Wikimedia Česká republika editační soutěž Hvězda svobody. Autory tří nejlepších článků odměníme knihou od nakladatelství Albatros dle jejich výběru a 5 nejlepších unikátními wiki-vyznamenáními. Oceníme i snahy wikipedistů-nováčků, ze kterých budeme losovat. A když nevyhrajete, nebo nezvládnete napsat skvělý článek, nevadí – každá přidaná informace na Wikipedii se počítá!

Fotografická soutěž: Czech Wiki Photo 2019[editovat | editovat zdroj]

Každý rok nahrají fotografové na Wikimedia Commons tisíce fotografií pořízených na území Česka. Jejich snímky může po té použít kdokoli a k jakýmkoli účelům. Soutěž Czech Wiki Photo chce ocenit ty nejlepší z nich, ale také vyjádřit veliké díky všem, kteří dobrovolně vytvářejí tento svobodný obsah. Přihlaste své fotografie do prvního ročníku CWP! A pokud nesoutěžíte, můžete hlasovat pro fotky, které se vám líbí. Soutěž pořádá spolek Wikimedia Česká republika.

Obdobné soutěže plánujeme pořádat výročně – pro příští rok budeme hledat ambasadory z komunity, více informací u manažera pro multimédia, Jakuba Holzera.


Klára Joklová (diskuse) 3. 10. 2019, 14:58 (CEST)[odpovědět]


Víkendové a další akce pro komunitu - konec léta a podzim 2019[editovat | editovat zdroj]

V průběhu posledního čtvrtletí - resp. v období konec léta až konec roku pořádáme, či se uskutečnila řada akcí podpořených či spoluorganizovaných Spolkem, k řadě z nich je stále možné se připojit, k dalším či obdobným zase za rok.

Děkujeme všem našim aktivním členům, organizátorům akcí či účastníkům.

Wikiměsto Litomyšl[editovat | editovat zdroj]

WikiMěsto Litomyšl se uskutečnilo 23.–25. srpna 2019 v Litomyšli. Záštitu nad akcí potvrdil starosta města Daniel Brýdl. Ubytování účastníkům hradila Wikimedia ČR. Členům spolku bylo proplaceno i cestovné.

Letošní organizaci na sebe vzal Dominikmatus. Pod programy Multimédia (Jakub Holzer).

Fotoworkshop (2019)[editovat | editovat zdroj]

Čtrnáctý workshop proběhl 13. - 15. září 2019 v Ledči nad Sázavou.

Zorganizoval tradičně Packa. Pod programy Multimédií (Jakub Holzer).

Seniorské Wikiměsto[editovat | editovat zdroj]

Druhý ročník Seniorského WikiMěsta se konalo 20. - 22. září 2019, tedy od pátku do neděle, v Přešticích. Projekt Senioři píší Wikipedii podpořil NF Veolia z programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život.

Hlavní organizátoři: plzeňská lektorská sekce YjM, Adam Hauner a kolegové. Pod EDU/vzdělávacími programy (Lucie Schubert).

Týden knihoven s Wikipedií[editovat | editovat zdroj]

Týden knihoven s Wikipedií je společný projekt spolku Wikimedia Česká republika a Svazu knihovníků a informačních pracovníků (SKIP), který má za cíl v rámci Týdne knihoven 2019 (30. září – 6. října) vyzvat knihovníky z celého Česka, abyste se zapojili do tvorby Wikipedie.

Za pobočku organizuje Vojtěch Veselý. Pod EDU/vzdělávacími programy (Lucie Schubert).

Týden knihoven s Wikipedií Broumov[editovat | editovat zdroj]

Gampe, zkušený organizátor akcí a také jeden z prvních držitelů námi vytvořeného Ducháčkova řádu, byl prvním, kdo se rozhodl využít náš veřejný program na financování a podporu Komunitních minigrantů a realizuje v těchto dnech Týden knihoven s Wikipedií v Broumově.

Pod programy Multimédií (Jakub Holzer).

Wikiexpedice Orlické hory[editovat | editovat zdroj]

V závěru října 2019 (26., 27. a 28. října 2019) se vydává skupinka wikipedistů - fotografů do Orlických hor a přilehlého podhůří fotografovat sídla a evidované položky Wikidat.

Organizuje opět Aktron. Pod programy Multimédia (Jakub Holzer).

Wikikonference 2019[editovat | editovat zdroj]

11. česká Wikikonference se uskuteční v sobotu 23. listopadu 2019 mezi 9:00 a 18:00 v prostorách Univerzity Pardubice. Tam se opět po roce sejdou tvůrci české Wikipedie, aby sdíleli své zkušenosti, zhodnotili, co se povedlo za uplynulý rok, a společně se svými hosty a návštěvníky z řad zvídavé veřejnosti diskutovali nad projekty a vizemi.

Událost na Facebooku

Editathon Prachatice 2.[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní Editaton Prachatice 2 se uskuteční ve dnech 1. - 3. listopadu 2019 opět v jihočeských Prachaticích a bude opět zaměřen na editování článků o městě, jeho historických a architektonických památkách.

Neváhejte se editathonu zúčastnit.

Organizují Elektracentrum a Gampe. Pod programy Multimédia (Jakub Holzer).

Editathon Bauhaus[editovat | editovat zdroj]

V rámci naší dlouhodobé spolupráce s Goethe-Institut budeme pořádat další ze série společných editathonů, který se uskuteční 2. prosince 2019. Více informací bude brzy následovat.

Organizaci za komunitu si vzal na starost Martin Urbanec. Pod programy Multimédií (Jakub Holzer).

Vzdělávací aktivity - kurzy a školení[editovat | editovat zdroj]

Na podzim také začíná řada běhů školení a kurzů, zejména v rámci programu Senioři píší Wikipedii. Aktuálně v Praze, Brně a Českých Budějovicích. Máme radost, že se nám daří rozšiřovat řady zkušených lektorů, často z řad dřívějších frekventantů.

Pokud byste s námi jakkoli rádi spolupracovali, neváhejte se ozvat, hledáme nadšené a aktivní wikipedisty, fotografy, organizátory, kontaktní osoby. Máme řadu aktivit, témat a partnerství, která si vyžadují spolupráci se zástupcem české komunity.

--Klára Joklová (diskuse) 3. 10. 2019, 14:44 (CEST)[odpovědět]

1. novinky z Multimédií | říjen 2019[editovat | editovat zdroj]

Co se děje, co chystáme a jak se můžete zapojit do programu Multimédia.

Kompletní novinky zde

--Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 9. 10. 2019, 11:39 (CEST)[odpovědět]

Wikimedia Newsletter 1/2019 | říjen 2019[editovat | editovat zdroj]

Obecné novinky pro veřejnost.

Newsletter zde


Klára Joklová (diskuse) 15. 10. 2019, 12:38 (CEST)[odpovědět]

Velký listopadový wikisraz 16. 11. 2019[editovat | editovat zdroj]

Velký celorepublikový wikisraz se uskuteční 16. listopadu 2019, tedy jen den před výročím 30 let svobody a demokracie, což je vhodná příležitost setkat se i s přespolními wikipedisty a wikimediány.

Klára Joklová (diskuse) 29. 10. 2019, 15:35 (CET)[odpovědět]

Spolkový novoroční večírek 14. ledna 2020[editovat | editovat zdroj]

Všechny členy, příznivce či přátele spolku Wikimedia Česká republika zveme na novoroční večírek, který se bude konat v předvečer dne Wikipedie, tedy 14. ledna 2020 od 18 hodin v kanceláři spolku (Slovenská 21, Praha). Více na stránce akce, kde i můžete potvrdit účast. Těšíme se na viděnou! --Vojtěch Veselý (diskuse) 17. 12. 2019, 16:03 (CET)[odpovědět]

@Vojtěch Veselý: Bude něco na Moravě? --Patriccck (diskuse) 19. 12. 2019, 18:26 (CET)[odpovědět]
15. ledna se koná sraz v Brně. --frettie.net (diskuse) 19. 12. 2019, 23:07 (CET)[odpovědět]

2. novinky z Komunitních programů a multimédií | leden 2020[editovat | editovat zdroj]

Co se děje, co chystáme a jak se můžete zapojit do programu Komunitní programy a Multimédia.

Kompletní novinky zde

--Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 8. 1. 2020, 21:37 (CET)[odpovědět]


WikiGap Praha Brno - lektoři[editovat | editovat zdroj]

Letos potřetí v Praze a poprvé v Brně(!) pořádáme editaton o ženách WikiGap (stránka na WP) a pro obě tyto akce hledáme lektory a spolulektory. Letos můžeme finančně odměnit 8 z vás. A máme pro vás i malý dárek, na památku dostanete tričko.

Zájemci, prosím, hlaste se asap kolegyni Natálce (natalia.szelachowska@wikimedia.cz), ať víme, na čem jsme (v mailu napište, jestli pomůžete v Praze/Brně a požadovanou velikost trička). Dejte mě prosím do kopie (jakub.holzer@wikimedia.cz). Můžete se přihlásit i vyplněním registračního formuláře na WP stránce, kde se označíte za lektora nebo na stránce WikiGapu pod nadpisem Lektoři.

Jaká by byla vaše role?

Byli byste na místě ideálně po celou dobu konání, pomáhali účastníkům s editacemi a zodpovídali jejich příp. dotazy. Hlavní lektor by si měl navíc připravit úvodní přednášku - během cca 15-30 minut s pomocí projektoru seznámí účastníky se základními principy Wikipedie (budou mezi nimi nováčci) a základy editování. Ohlídal by také, aby se účastníci zapsali na Nástěnku (vysvětlíme).

Termín a místa

Praha: pondělí 9. 3. od 13.30-18.30, Americké centrum, Tržiště 366/13, 118 00 Malá Strana

Brno: pondělí 9.3. (na 95 %), kavárna knihkupectví Academia, náměstí Svobody, čas upřesníme, ale zřejmě stejný jako Praha.

Co za to?

Na každou akci máme k dispozici lektorné pro hlavního lektora (250,-/h) a tři spolulektory (á 150,-/h). Pokud nejste z Prahy nebo Brna, proplatíme vám jízdné tam i zpět. Na místě nebudete trpět hlady, zajistíme občerstvení a kafe/čaj. Jako dárek dostanete tričko.

Co s sebou

Vlastní notebook!

Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 30. 1. 2020, 09:24 (CET)[odpovědět]


Wikimedia Newsletter 1/2020 | leden 2020[editovat | editovat zdroj]

Obecné novinky pro veřejnost.

Newsletter zde

MichBur (diskuse) 14. 2. 2020, 10:43 (CET)[odpovědět]

Online přístup ke knihám[editovat | editovat zdroj]

Začal jsem komunikovat s Národní knihovnou o tom, jestli by editoři Wikipedie nemohli mít přístup ke knihám online, tak jako ho mají studenti či vědečtí pracovníci (např. v editatonu COVID se sice budeme moci opřít o vědecké články (které jsou po dobu koronaviru volně přístupné), ale bezbariérový přístup ke knihám zatím schází). Z NK mi přišla zpráva, že by to šlo, ale že by to administrativně měla zajistit organizace. Byla by Wikimedia Česká republika schopna to dořešit? --Juandev (diskuse) 12. 4. 2020, 14:06 (CEST)[odpovědět]

To by bylo senzační. Díky za Tvou iniciativu! --Khamul1 (diskuse) 12. 4. 2020, 14:14 (CEST)[odpovědět]
Ahoj, @Jklamo:, nepletu-li se, tak WM ČR s NK ČR spolupracuje a tohle jsem už taky někde zahlídl, nevíš otom víc? --frettie.net (diskuse) 14. 4. 2020, 16:30 (CEST)[odpovědět]
@Juandev, Frettie: Juandev se samozřejmě může obrátit na spolek, jehož je členem, a domluvit se s lidmi zodpovědnými za tuto spolupráci. Tohle je dost zvláštní... --Vojtěch Dostál (diskuse) 19. 4. 2020, 17:22 (CEST)[odpovědět]
@Vojtěch Dostál: Řekls to přesně. --frettie.net (diskuse) 19. 4. 2020, 19:15 (CEST)[odpovědět]
Za situace kdy spolek cenzuruje poštu svým vlastním členům, mi toto přišlo jako jediné vhodné řešení. Nemám totiž jistotu, že se to k někomu dostane. Navíc komunikace ve spolku je tak utlumená, že ani nevím, kdo to má na starosti. Díky stejné utlumenosti komunikace asi Vojta netuší, že ta informace už do spolku pronikla. --Juandev (diskuse) 20. 4. 2020, 13:35 (CEST)[odpovědět]
Cenzuruje poštu? To bez důkazů či kontextu není moc vhodné psát. --frettie.net (diskuse) 20. 4. 2020, 15:15 (CEST)[odpovědět]
Výzvu zvedl 16. 3. na FB Adam Hauner, oslovil přímo WMČR k zapojení. Obratem jsem mu tam odpovídala, že se do toho pustíme a začali jsme na tom pracovat. Juan mi v minulém týdnu psal a předával kontakt na někoho s kým se pustil za sebe do komunikace, opět jsem mu obratem odpovídala. Tzn. bereme to na sebe, úkol dostala Natalie Szelachowská, které to, jako koordinátorce pro Komnitní programy a programy Multimédií přísluší, stejně tak plánujeme s obdobnou výzvou oslovit širší portfolio. Pouze dodávám, že jsme vždy otevření jakémukoli členovi a jeho tipům, vítáme je. Budeme samozřejmě o výsledcích jednání s radostí informovat.
@Juandev: Díky za aktivitu, příště neváhej oslovit v první řadě Spolek, kterého jsi aktivním členem, proto tu jsme, abychom obdobná jednání zastřešovali.
@Juandev: Prosím vyjasni, o jaké cenzuře mluvíš? Jediné, co se snažíme je apelovat na členy, aby obdobná jednání, které jménem Spolku dělají, komunikovali nejdříve přímo s námi, abychom je mohli koordinovat společně a hlavně srozumitelně navenek.
@Juandev: Utlumená komunikace ve Spolku? Také nerozumím, co tím máš na mysli. Všechny naše komunikační kanály jsou průchodné, kontakty na všechny zaměstnance taktéž, oslovujeme členy s různými tématy, informacemi, kterých s rozvojem aktivit spolku samozřejmě přibývá. Pokud máš málo informací, jsou tu srozumitelné Newslettery a detailní projektové aktuality pouze pro členy. Kohokoli ze zaměstnanců můžeš kontaktovat přímo, opakovaně k tomu členy vyzýváme, jak jsi to udělal se mnou, což cením. Je víc, než logické, že např. Vojta Dostál, jako člen rady, není informovaný o každém dění uvnitř našich běžných pracovních činností, ale až o výrazných výsledcích.--Klára Joklová (diskuse) 22. 4. 2020, 14:02 (CEST)[odpovědět]

Celá věc se podařila, omezený počet členů spolku má nyní přístup k online fondům NKP v rámci dočasné akce Vysokoškolákům knihy online. Podrobnosti v mailinglistu členů. Dlouhodobější přístup zatím bohužel nejde.--Jklamo (diskuse) 5. 5. 2020, 11:01 (CEST)[odpovědět]

Díky všem co se na tom podíleli. Skvělá práce. --Juandev (diskuse) 5. 5. 2020, 14:13 (CEST)[odpovědět]

Novinky z programu Senioři píší Wikipedii[editovat | editovat zdroj]

23. března 2020 jsme posílali newsletter k programu Senioři píší Wikipedii:

Newsletter zde

Pokud jste si newsletter přečetli a zaujal vás, budeme rádi, když nám to dáte najevo tím, že poděkujete za tuto editaci. :-) --Vojtěch Veselý (diskuse) 20. 4. 2020, 20:39 (CEST)[odpovědět]

Novinky z programu Studenti píší Wikipedii[editovat | editovat zdroj]

20. ledna 2020 jsme posílali newsletter k programu Studenti píší Wikipedii:

Newsletter zde

2. dubna 2020 jsme posílali další newsletter k programu Studenti píší Wikipedii:

Newsletter zde

Pokud jste si newslettery přečetli a zaujaly vás, budeme rádi, když nám to dáte najevo tím, že poděkujete za tuto editaci. :-) --Vojtěch Veselý (diskuse) 20. 4. 2020, 20:39 (CEST)[odpovědět]

Wikimedia Newsletter 2/2020 | duben 2020[editovat | editovat zdroj]

Obecné novinky pro veřejnost.

Newsletter zdeWikimedia Newsletter Speciál 1 2020[editovat | editovat zdroj]

Informace o aktivitách Wikimedia ČR v době pandemie - možnosti zapojení do projektů online a info, co se dál připravuje.

Newsletter zde

Editaton Sucho?[editovat | editovat zdroj]

ahoj, kolegyni Lucku Jonáčkovou napadlo, že bychom jako WM ČR mohli uspořádat editaton či jinou wikiakci/wikiprojekt na stále skloňovanější téma "sucho" a dostat na Wikipedii informace a data o něm. Oslovili jsme už známou vědeckou iniciativu "Intersucho", která by s námi na tom ráda spolupracovala. Zároveň nevíme, jakou odezvu to může mít mezi vámi wikipedisty/kami. Bez vás nemá smysl se do takové akce pouštět. Proto otázka na všechny wikipedisty/ky: Měli byste zájem se do toho projektu jakkoliv zapojit? Editačně, organizačně atd. Můžete odpovídat i na maily lucie.jonackova@wikimedia.cz, jakub.holzer@wikimedia.cz. Díky, --Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 7. 5. 2020, 09:08 (CEST)[odpovědět]

Myslím, že to není špatný nápad, jen musíme doufat, že povede ke kvalitním a dobře zdrojovaným článkům. Určitě bych se zapojil. --Hugo (diskuse) 7. 5. 2020, 10:20 (CEST)[odpovědět]

Movement Brand Project (Přejmenování hnutí Wikimedia)[editovat | editovat zdroj]

Informace k procesu, který se v poslední době diskutuje:

 • v roce 2015 Rada WMF zadala úkol prozkoumat možnosti změny zacílení značky z Wikimedia na Wikipedia - s cílem podpořit dosažení strategických cílů
 • 2017-18 - výzkum potvrdil strategickou hodnotu tohoto návrhu
 • rozhodnutí o rebrandu bylo Radou prozkoumáno v r. 2018 a potvrzeno jako strategické v srpnu 2019 a následně potvrzeno po právním přezkumu usnesením z května 2020

Proces vyvrcholil stanovením 3 možných návrhů.

Celý proces posledních 2 let jsme sledovali a respektujeme průběžná rozhodnutí Rady WMF.

Stanovisko WMČR[editovat | editovat zdroj]

- vzhledem k faktu, že zůstávají nevyjasněné mj. otázky bezpečnosti a právních souvislostí a celý proces z našeho pohledu dostatečně nereflektoval průběžně vznikající nejasnosti - jak z pohledu komunity, tak i dalších organizačních jednotek - připojuje se WMČR rozhodnutím Rady z 25. 6. k Otevřenému dopisu adresovanému Radě WMF s žádostí o pozastavení celého procesu do momentu vyjasnění uvedených bodů.

Informace pro komunitu[editovat | editovat zdroj]

- kdokoli může projevit svůj názor na výše uvedených odkazech, případně prostřednictvím vyplnění ankety k návrhu rebrandingu. .

Klára Joklová (WMCZ) (diskuse) 1. 7. 2020, 12:25 (CEST)[odpovědět]

Panelová diskuze - Jak sdílet na internetu[editovat | editovat zdroj]

22. 7. v žižkovském prostoru39 (Řehořova 39) chystáme panelovou diskuzi "Jak sdílet na internetu", kam vás srdečně zveme.

Na diskuzi jsme pozvali několik panelistů (profesionálního fotografa, youtuberku, novinářku a právníka), kteří nám zprostředkují své zkušenosti s autorskými právy na internetu a spolu s nimi si budeme klást i zodpovídat dotazy typu: Co lze sdílet online bez porušení autorských práv? Jak správně uvést zdroj? atp. Ale hlavně: Vy jako hosté se budete moci ptát na cokoliv, co vás ohledně autorství, sdílení a souvisejících práv na internetu zajímá.

Své dotazy můžete panelistům poslat předem - napište je prosím do tohoto sdíleného dokumentu.

Vstup je volný, na akci je nutné se zaregistrovat.

FB událost s veškerými informacemi.

Těšíme se na vás! --Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 16. 7. 2020, 07:20 (CEST)[odpovědět]

Novinky ze seniorského a studentského programu[editovat | editovat zdroj]

13. července 2020 jsme posílali newslettery k programům Senioři píší Wikipedii a Studenti píší Wikipedii:

Seniorský newsletter zde

Studentský newsletter zde

Pokud jste si newslettery přečetli a zaujaly vás, budeme rádi, když nám to dáte najevo tím, že poděkujete za tuto editaci. :-)

K odběru newsletterů je možné se přihlásit zde. --Vojtěch Veselý (diskuse) 16. 7. 2020, 12:17 (CEST)[odpovědět]

Wikimedia Newsletter 3/2020 | červenec 2020[editovat | editovat zdroj]

Obecné novinky pro veřejnost.

Newsletter zde

-- Michaela Buriánková (WMCZ) (diskuse) 20. 7. 2020, 9:57 (CEST)

Pride Wiki editaton[editovat | editovat zdroj]

Přijďte na první editaton týkající se LGBT a souvisejících témat. Akci pořádáme v rámci festivalu Prague Pride 2020.

KDY: 6. 8. 2020, 14.00 – 18.00
KDE: v Knihovně Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1

Vstup je volný, registrace nutná.  

Stránka na Wikipedii | FB událost

--Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 22. 7. 2020, 13:11 (CEST)[odpovědět]

Wikimedia Newsletter Speciál 2/2020[editovat | editovat zdroj]

Informace o akcích Wikimedia ČR v době (po)koronavirové pandemie pro veřejnost.

Newsletter zde

-- Michaela Buriánková (WMCZ) (diskuse) 3. 8. 2020, 14:22 (CEST)[odpovědět]

Novinky ze vzdělávacích programů[editovat | editovat zdroj]

Knihovnický newsletter (3. října 2020)

Seniorský newsletter (9. října 2020)

Studentský newsletter (9. října 2020)

Pokud jste si newslettery přečetli a zaujaly vás, budeme rádi, když nám to dáte najevo tím, že poděkujete za tuto editaci. :-)

K odběru newsletterů je možné se přihlásit zde. --Vojtěch Veselý (diskuse) 29. 10. 2020, 10:33 (CET)[odpovědět]

Wikimedia Newsletter 4/2020 | říjen 2020[editovat | editovat zdroj]

Obecné novinky pro veřejnost.


Newsletter zde


-- Michaela Buriánková (WMCZ) (diskuse) 4. 11. 2020, 17:47 (CEST)[odpovědět]

Czech Wiki Photo 2020 - hlasování veřejnosti[editovat | editovat zdroj]

Hlasujte pro nejlepší fotky v soutěži Czech Wiki Photo 2020. Hlasovat můžete během celého listopadu. Hlasovací formulář a také všechny fotky najdete na stránce soutěže. Díky za vaše hlasy, autoři si váš zájem zaslouží. --Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 13. 11. 2020, 15:55 (CET)[odpovědět]

Ovlivněte strategii Wikimedia ČR na příští 4 roky[editovat | editovat zdroj]

ahoj, právě nastavujeme strategii spolku Wikimedia ČR pro roky 2021 - 2024 a rádi bychom do její tvorby zahrnuli i vás - wikipedisty/ky. Pokud máte zájem, vyplňte prosím tento dotazník. Dotazník se týká jen oblasti Komunitní programy a multimédia, kam spadají editatony, soutěže, GLAM, advokační činnost nebo Komunitní minigranty. Wiki-fotografové pozor, vyplňujte tento speciální dotazník. Dotazníky pro oblasti Wikidata a EDU se tu pravděpodobně také objeví. Pro vyplnění dotazníků nezáleží, jestli se ve spolkových aktivitách v současnosti angažujete, nebo ne. Jaké si to uděláme, takové to budeme mít! Díky. --Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 14. 11. 2020, 19:37 (CET)[odpovědět]

Soutěž Československo 1945‒1989[editovat | editovat zdroj]

Zapojte se do soutěže Československo 1945‒1989, ve které můžete psát a rozšiřovat články nebo nahrávat fotky související s tímto obdobím. Pozor, nehrajeme na výkon. Ze všech účastníků vylosujeme 6 výherců voucherů do knihkupectví. Soutěž, která běží od 17. listopadu do 31. prosince, pořádá Wikimedia ČR.--Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 17. 11. 2020, 00:37 (CET)[odpovědět]

Tvorba Strategického plánu Wikimedia ČR 21-24 - pro rozvoj a udržitelný růst organizace[editovat | editovat zdroj]

Vážení,

za provozní sekci Wikimedia ČR vás tímto zvu k zapojení do finalizace tvorby našeho Strategického plánu na období 2021-2024 - navazujícího na úplně první strategický plán, který tímto rokem končí.

Při jeho vzniku jsme reflektovali plán aktuálně dobíhající (2017-2020) a jeho vyhodnocení, obecné trendy v oblastech, ve kterých se pohybujeme a jsme jejich součástí, Strategii 2030 hnutí Wikimedia (zejména část doporučení a principy) a s tím související strategické kroky spojené s její implementací. Dále jsme reflektovali dosavadní zpětnou vazbu na naši činnost ze strany účastníků akcí, radních a členů spolku i hlasů z komunity, pokud se k nám dostala.

Nastává moment, ověřit si, zda jsme něco neopomněli a zda jsme srozumitelní i okolnímu světu a sami sobě.


Jak nám můžete pomoci?

Zapojte se do 22.12. včetně jednou z následujících forem (nebo jejich kombinací):

 1. vyplňte nám tematický google dotazník, většina otázek je nepovinnou formou, můžete tak odpovědět jen na otázky pro vás relevantní. I částečně vyplněný dotazník má pro nás hodnotu a je zpětnou vazbou. Pokud ho budete vyplňovat celý - zabere vám pravděpodobně 20-40min.
 2. Zúčastněte se jednoho ze dvou cca hodinových (max.90min.) drop-in setkání na platformě Google Meet, kde bude prostor pro diskuzi: čtvrtek 17.12., 17:30 - 19:00 či pondělí 21.12., 16:00 - 17:30 ID schůzky obou schůzek: meet.google.com/zjv-ihup-jgd - pokud preferujete tuto variantu, zapište se mi prosím do tabulky

Co se Vám bude hodit, než se do toho pustíme?

Přehled jednotlivých cílů strategického plánu v 5 tematických okruzích

Vybrané strategické cíle relevantní rozvoj a růst organizace rozpracované do pracovních akčních kroků.

Budu se těšit, zdraví Klára Joklová (WMCZ) (diskuse) 15. 12. 2020, 21:25 (CET)[odpovědět]


Adventní novinky ze vzdělávacích programů[editovat | editovat zdroj]

Seniorský newsletter (23. prosince 2020)

Studentský newsletter (23. prosince 2020)

Pokud jste si newslettery přečetli a zaujaly vás, budeme rádi, když nám to dáte najevo tím, že poděkujete za tuto editaci. :-)

K odběru newsletterů je možné se přihlásit zde. --Vojtěch Veselý (diskuse) 23. 2. 2021, 11:47 (CET)[odpovědět]

Výsledky soutěží Czech Wiki Photo 2020 Československo 1945‒1989 (2020)[editovat | editovat zdroj]

Výsledky soutěže Československo 1945‒1989 čtěte na našem blogu.

Výsledky Czech Wiki Photo 2020 najdete taktéž na bogu WM ČR.

--Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 19. 1. 2021, 00:53 (CET)[odpovědět]

Wikimedia Newsletter 1/2021 | leden 2021[editovat | editovat zdroj]

Obecné novinky pro veřejnost.

Newsletter zde


-- Michaela Buriánková (WMCZ) (diskuse) 27. 1. 2021, 13:48 (CET)[odpovědět]

WikiGap 2021[editovat | editovat zdroj]

Rádi bychom Vás pozvali na pátý ročník události, jejímž cílem bude navýšit počet článků na Wikipedii o významných ženských osobnostech či s ženskou tématikou.

Wikigap 2021 bude letos mezinárodně měsíční výzvou (8. března - 8. dubna) - pro zapojení se (ať už napsáním nového článku či rozšířením stávajícího) přidejte ke shrnutí každé editace hashtag #WikiGap2021. Výsledky lze sledovat zde. Účastníky a účastnice, kteří rozšíří Wikipedii, oceníme drobnou virtuální „medailí“ a nabídneme různé upomínkové ceny.

Dále se pojďte zapojit do dvou veřejných online editatonů, které proběhnou na platformě Zoom:

 • Zahajovací WikiGap (pondělí 8. března 2021 od 16:00 do 19:00) 
 • Víkendový WikiGap  (v sobotu 20. března 2021 od 14:00 do 17:00)

Chtěli bychom aby byla vyčleněná samostatná místnost pro zkušené editory proto prosíme abyste se registrovali. Všechny informace včetně odkazu na registraci najdete na stránce Wikipedie:WikiGap 2021

Plánujeme také další aktivity - jako seniorský či studentský editaton, či akce s našimi partnery. Pokud byste byli ochotni pomoci v průběhu výzvy s mentoringem nováčků, rádi byste se připojili se svou lokální akcí či v případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit (maile je natalia.szelachowska@wikimedia.cz).

Těšíme se na Vás!

--NataliaSzel (diskuse) 26. 2. 2021, 12:35 (CET)[odpovědět]