Wikipedie:Pod lípou (Wikimedia ČR)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Web Blog Pod lípou Meta Sociální sítě
Základní info Novinky z pobočky Diskuse o pobočce na Wikipedii Svět Wikimedia Facebook Twitter YouTube
Pod spolkovou lípou
Pod spolkovou lípou

Uživatelská jména zaměstnanců Wikimedia ČR[editovat | editovat zdroj]

Hezký den, měl bych dotaz na širší komunitu. Někteří naši zaměstnanci si vytvořili účet s "WMCZ" v závorce, konkrétně Gabriela Boková (WMCZ), jiní nikoliv, protože již předtím byli členy zdejší komunity (konkrétně Blahma). Výhodou prvního způsobu je, že zaměstnanci jsou transparentně na první pohled poznat, výhodou druhé varianty je, že se zaměstnanci už na první pohled neodlišují od klasických wikipedistů svým uživatelským jménem, nevytváří si speciální "kastu" a lépe se začleňují do místní komunity. Byl bych ovšem rád, abychom postupovali nějak předvídatelně, a proto vás prosím o názor. Jak by to mělo být? Stačí aby upozornění o zaměstnaneckém poměru bylo na uživatelské stránce? A je rozdíl, zda zaměstnáváme wiki-nováčka či dlouhodobého člena/členku komunity? Díky, --Vojtěch Dostál (diskuse) 31. 1. 2017, 10:17 (CET)

Stačí aby upozornění o zaměstnaneckém poměru bylo na uživatelské stránce.--Ben Skála (diskuse) 31. 1. 2017, 10:28 (CET)
Mě se spíše líbí mít u všech stálých zaměstnanců účet (WMCZ). Je tak jednoduše poznat, co je editace pracovní a co je editace nepracovní (UP to neumožní, prosté "Tento uživatel je zaměstnanec WMCZ" buď zvýší podezřívavost, pokud to je nový uživatel nebo si to lidi nezapamatují a pak je ta poznámka dobrá jedině pro naplnění Terms of use, které paid editing nutí zveřejnit. Nejlépe pak samozřejmě oboje, aby bylo zjevné, proč tam to WMCZ je. Jaký je rozdíl? Myslím, že zřejmý, nováček se spoustu věcí bude muset naučit, konkrétně výkonná ředitelka asi může očekávat dost mailů "proč jste mi to smazali", wiki zavedený uživatel je možná hůře zaměstnatelný (děláme to pro dobro věci, ne pro prospěch) pro wiki :). --Martin Urbanec (diskuse) 31. 1. 2017, 10:43 (CET)
Pokud přichází zaměstnanec bez (zavedeného) uživatelského jména, jsem stopro pro variantu se závorkou + civilní bez závorky. — Jagro (diskuse) 31. 1. 2017, 11:34 (CET)
Rozhodně je to transparentnější. Pokud se nad tím zamyslím prakticky, tak se s uživatelskými jmény setkávám na dvou místech - v přehledu posledních změn/sledovaných stránkách. Zde není jak odlišit zaměstnance a civilisty. Druhým místem jsou pak diskusní stránky, kde se vyskytují podpisy.
Máme tedy několik možností:
 • Jednou možností je, aby tito lidé měli dva účty, jeden pro editace, které provádí jako zaměstnanec a druhý pro civilní editace. Tuším, že to tak mají i někteří zaměstanci WMFDE nebo WMF. Nutné je ovšem přepínat mezi účty, problémem jsou notifikace, sledované stránky a další.
 • Dále je možné natvrdo uživatele přejmenovat. Praktický problém by byl u editora s desítkami až stovkami tisíc editací, kde je přejmenování technicky náročné (provádí vývojáři).
 • Třetí možností je pouze změnit podpis. I po letech pak bude v diskusích vidět, kdo co psal jako zaměstnanec - historii stránek už tak často nikdo zkoumat nebude. JAn (diskuse) 31. 1. 2017, 13:19 (CET)
Ad 3. možnost, nepovažuji ji za ideální. Podpis by ideálně měl být shodný s názvem účtu, navíc nepomůže argumentovanými novými. Plus měnit podpis při změně role? Nejhorší situace by pak mohla nastat, pokud by byla možnost kombinovaná. Mám hledat člověka s podpisem XYZ ABC (WMCZ) na účtu XYZ ABC, nebo na XYZ ABC (WMCZ)? --Martin Urbanec (diskuse) 31. 1. 2017, 13:25 (CET)
A ta první možnost ti to vyřeší jak? :) (zvlášť v případě, když se sem tam spleteš, což se zákonitě musí stávat)--frettie.net (diskuse) 31. 1. 2017, 21:43 (CET)
Jednoduše. Nebudu se muset dívat z historie na podpis, poznám to z obou míst. Možnost spletení se z pozice zaměstnance jistě možné je, ale ta je tam vždycky. Zkontrolovat správný účet je pak rychlejší, než zkontrolovat popis. Navíc podpis nevyřeší projektové stránky třeba. Dle podmínek pak paid editing musí být uvedeno, čili nějak to zřejmě být zřejmě bude muset. --Martin Urbanec (diskuse) 31. 1. 2017, 22:00 (CET)

Doplňující otázka: je pro vás důležité, zda používají svá občanská jména, či přezdívky? (Následovaná zkratkou "WMCZ" samozřejmě) --Vojtěch Dostál (diskuse) 31. 1. 2017, 19:13 (CET)

Jako Ben Skála. Skoro bych i řekl, že zas tak moc zaměstnanců nemáme, aby bylo nutné z nich dělat jinolidi a pokud chtějí působit a nějak vystupovat, tak mají tu možnost - ale nenutil bych je. Pokud jsem dobře pochopil, tak to není nutné ani u zaměstnanců či kontraktorů nadace.--frettie.net (diskuse) 31. 1. 2017, 21:43 (CET)
Ad doplňující otázka) je mi to jedno, nemám problém i tak zaměstnanci říkat Marku, Blahmo, pane Blahuši, pane Marku nebo Máro. :) Stejně tak i v případě dívek, pokud chtějí, budu jim říkat klidně jménem či příjmením či případnou přezdívkou. Nicméně, i já jsem potěšen a překvapen, když mě někdo, kdo mě třeba zná už dýl řekne jménem - tak bych to asi nechal na zaměstnancích, myslím, že máme důležitější věci k řešení. :)--frettie.net (diskuse) 31. 1. 2017, 21:50 (CET)
Jako předřečníci: jména či přezdívky, s (WMCZ) nebo bez, stačí zmínka na uživatelské stránce. --Jiří Komárek (diskuse) 1. 2. 2017, 10:05 (CET)
Coby výše zmíněný příklad sem pro budoucnost doplňuji svůj postřeh, že u aktivních přispěvatelů a organizátorů komunity současně zaměstnaných spolkem, jako jsem já, je často dost těžké rozlišit, jestli je ta která editace „pracovní“ nebo „soukromá“. Alespoň já jsem mnohokrát narazil na situaci, kdy bych to rozlišit nedovedl, a typicky jde právě o různé takové ty maličké editace, kterých je nejvíc a u kterých má nejmenší smysl ztrácet s byť i jen vteřinovou úvahou o tom, jestli to dělám sám za sebe nebo pracovně. Proto jsem velmi rád za to, že mezi dvěma účty přepínat nemusím. Už tak mi stačí používání dvou e-mailů, kde se ty problémy ukazují – spousta wikipedistů, s nimiž jsem dlouhodobě v kontaktu, mi píše na soukromý e-mail i ve věcech, které dělám z pověření spolku, a naopak jindy mi zase píší na pracovní e-mail proto, že mne prostě našli v adresáři a ten rozdíl si neuvědomují (byť v poli Odesílatel uvádím za jménem „Wikipedie Brno“). Já to přitom docela chápu, už protože nemůžu chtít od lidí, kteří mi píšou ohledně nějaké aktivity, aby věděli, jestli zrovna za tu kterou aktivitu jsem placený, nebo je to součást mé dobrovolnické činnosti (ve stejném městě, se stejnými lidmi, stejný typ činnosti…). Takže aspoň diskuzní stránky v případě dvou účtů by musely být sloučeny – a pak by zase vznikaly technické nepříjemnosti, protože technicky vzato bych z jednoho účtu psal do cizí diskuze (a upozornění o nových zprávách bych pak dostával na ten druhý…) atd. --Blahma (diskuse) 19. 4. 2017, 01:10 (CEST)

Ještě mne napadá doplňující otázka: Co se stane, až jednou současní zaměstnanci budou propuštěni? Bude jim účet s „(WMCZ)“ zablokován a – pokud se v mezičase pro Wikipedii nadchli a chtějí přispívat i dál jako dobrovolníci, což asi všichni uvítáme – budou si muset zaregistrovat nový účet a začít úplně od nuly? Kdybych byl v jejich situaci, mně by to tedy pak přišlo demotivující. Ale jiné řešení pro takový případ nevidím. --Blahma (diskuse) 19. 4. 2017, 01:12 (CEST)

Jednoduchým řešením by bylo přejmenování účtu, to by neměl být problém, ne? Ale jinak si taky myslím, že to "WMCZ" v názvu účtu je zbytečné. Pokud je zaměstnanecký poměr jasně zmíněn na začátku osobní stránky a ještě ideálně pokud si dotyčný zaměstnanec nastaví zaměstnanecký poměr jako součást podpisu, tak by to mělo stačit. --Vojtěch Veselý (diskuse) 19. 4. 2017, 09:28 (CEST)

Výkonná ředitelka Wikimedia ČR[editovat | editovat zdroj]

S radostí oznamuji, že novou výkonnou ředitelkou Wikimedia ČR se stává Petra Pejšová. Petra má zkušenosti z práce projektové manažerky v několika knihovnách, naposledy v Národní technické knihovně, kde pracovala v oddělení Digitální NTK. Také je aktivní členkou Creative Commons Česká republika. Těšíme se, že nám tento krok umožní další rozvoj organizace a kvalitnější podporu a propagaci Wikipedie a jejích sesterských projektů, což je náš deklarovaný cíl. Přidejte se ke gratulacím Petře a těším se, že se s námi a s Petrou potkáte, ať už Pod lipami nebo naživo na jednom z našich setkání. Více v příspěvku na blogu WMCZ. --Vojtěch Dostál (diskuse) 6. 2. 2017, 13:43 (CET)

WikiEdu novinky 1-2/2017[editovat | editovat zdroj]

1) Na středu 8. března chystáme v Praze v tradičním čase 17:00 - 19:30 speciální wikiklub v podobě Skenovací dílny. Budeme moc rádi, když na událost pozvete své přátele a známe, případně když nám na místo přijdete pomoci či náš podpořit. Akce není určena pouze seniorům, rádi bychom měli aktivitu, která je pro širokou veřejnost, což koncept této akce umožňuje.

2) Na sobotu 25. března pro vás Petr Kadlec chystá od 14:00 školení na téma autorských práv. Prosím zájemce, aby se připsali na stránku Mluvků a do dokumentu doplnili, co by se na školení rádi dozvěděli (na jaké problematické situace naráží apod.).

3) V týdnu 27. - 31. března se uskuteční šestý celosvětový ročník Týdne otevřeného vzdělávání, jehož cílem je především upozornit na možnost využití volně dostupných vzdělávacích zdrojů. Loni jsme se zapojili a nabídli veřejnosti různé aktivity (viz článek na blogu), rádi bychom se zapojili i letos. Pokud byste někdo měli nápad, co bychom mohli uspořádat, případně se chtěli aktivně zapojit, dejte vědět ;) --Gabriela Boková (WMCZ) (diskuse) 13. 2. 2017, 16:00 (CET)

WikiEdu novinky 3/2017[editovat | editovat zdroj]

Mám pro vás malé shrnutí, co se děje v edu oblasti a co nás čeká v následujících měsících a dnech ;)

1) Senioři píší Wikipedii - v současné době pracuje Vojta Veselý na metodice, která nejvíce poslouží novým lektorům a také knihovníkům, pro které chystáme školení Jak učit psát seniory Wikipedii. Běží nám spousta kurzů, nově začínáme v Miroslavi a Plzni. Chystá se restrukturalizace webu.

2) Studenti píší Wikipedii - i letos běží mnoho kurzů, ale rádi bychom, aby jich bylo ještě více. Proto jsme se rozhodli aktivně oslovovat fakulty a nabízet zdarma cca hodinovou prezentaci projektu pro učitele. Pokud byste měl někdo kontakt na nějakou školu, případně věděl o akci, kde se aktivní vyučující sdružují (letní školy, konference apod.), budu moc ráda za informaci, kontakt či propojení.

3) Uč (s) Wiki - v současné době sepisuji žádost o akreditaci vzdělávací instituce a o akreditaci semináře Uč (s) Wiki v rámci Dalšího vzdělávání pedagogiických pracovníků (DVPP). Výstupem by tedy mělo být, že budeme mít akreditovaný kurz od MŠMT a bude moct vzdělávat učitele jak pracovat s Wikipedií ve výuce. Pokud víte o nějakém učiteli ZŠ/SŠ, který by byl ochoten mi dát na podobu kurzu zpětnou vazbu, případně o někom, kdo také podával žádost o akreditaci na MŠMT, sem s nimi ;)

13. května budeme projekt formou workshopu prezentovat na GEG festu 2017 (největší česká konference o (nejen) Google technologiích ve výuce), loňský program zde.

4) Klub Wikipedie Brno - od 6. března obnovuje svou činnost Klub Wikipedie Brno. Každé sudé pondělí 17:00 - 19:00 v Moravské zemské knihovně můžete opět společně editovat. Více informací zde.

5) Týden otevřeného vzdělávání - I letos se zapojujeme do týdne otevřeného vzdělávání. Rádi bychom vás proto pozvali na cyklus setkání Wikipedie a Wikidata jako nová média 21. století aneb jak zjistit to, na co vám ani Wikipedie neodpoví, která jsou určena široké veřejnosti. Lektoruje Vojta Dostál v rámci předmětu Studia nových médií II Josefa Šlerky.

6) Akce

Pro více informací o našich akcích sledujte kalendář Wikimedia ČR.

Gabriela Boková (WMCZ) (diskuse) 1. 3. 2017, 14:14 (CET)

Zpackané soutěže[editovat | editovat zdroj]

Wikimedia ČR loni pořádala na Wikipedii dvě soutěže. CEE Spring a Foť a piš.

Po úspěšném prvním ročníku CEE Spring v roce 2015, pokračoval druhý ročník opět s dobrými výsledky[1][2]. Soutěžícím byly slibovány hodnotné ceny. Výsledky však nebyly veřejně oznámeny a k předání všech cen nedošlo. Hlavní cenou v mezinárodní kategorii bylo stipendium na mezinárodní setkání v Arménii. Ze seznamu účastníků můžeme vyčíst, že se účastnili členové Wikimedie. Ti se však neúčastnili soutěže CEE Spring. Kde nalezneme veřejné vyhlášení soutěže (podle hlavní stránky soutěže "dochází stále k vyhodnocování"(!))? Proč nebyly výhercům předány ceny?

O pár měsíců později pořádala Wikimedie další soutěž. Ta skončila fiaskem. Soutěž byla podrobena kritice pro složitost pravidel. Z pouhých šesti soutěžících bylo 5 vyřazeno. Sama komise se zřejmě zamotala do složitosti vlastních pravidel, vyřazujíce dodatečně původně přijaté články. Wikipedista:Juandev|Jediným výhercem byl člen Wikimedia ČR.

Před lety se tady protestovalo proti soutěži Ceny za rozvoj české Wikipedie. Pak se situace uklidnila a soutěže se staly běžnou součástí projektu. Poučí se Wikimedie ze svých chyb, nebo strčí hlavu do písku?--Sloní noha (diskuse) 29. 3. 2017, 11:12 (CEST)

Hezký den Sloní noho, co se týče soutěže CEE Spring, poprosím naše dobrovolníky, kteří soutěž organizovali, aby stránku updateovali. Já jsem informace o výstupech ze soutěže dostal (36 účastníků, z toho 1 nově zaregistrovaný, 384 vylepšených stránek, 2680893 přidaných bajtů), jsou součástí našeho reportu. Tedy problém je stav soutěžní stránky než soutěž samotná. K soutěži Foť a piš jsem se vyjádřil na stránce soutěže, co ještě vás k ní zajímá? --Vojtěch Dostál (diskuse) 29. 3. 2017, 12:17 (CEST)
Ahoj, soutěž měla dva ročníky. Neřekl bych, že by byly zpackané, ale ani by neřekl, že byly bezchybné. Výsledky soutěže byly samozřejmě zveřejněny v souladu s pravidly. Vyhodnocení soutěže se uskutečnilo fyzicky v závěru srpna, bohužel se však vítězové, přestože byli kontaktování, neúčastnili. Následně byly ceny účastníkům rozeslány. Stránka se soutěží nicméně nebyla aktualizována, v pravidlech však odkaz na vyhlášení výsledků za druhý ročník byl. Za poučení z chyb beru to, že v pro organizaci soutěže je pro příště potřebné mít širší tým aktivních lidí, kteří zorganizují její průběh. Také proto se letos české kolo soutěže nekoná, neboť se nepodařilo zajistit dostatečně široký tým. Aktron (|) 29. 3. 2017, 12:56 (CEST)
Obvykle dávám přednost tomu, když se mi partner v diskusi nebojí podívat zpříma do očí a na anonymy v utajení moc nereaguji, tak alespoň obecně: na příspěvcích jako výše od Sloní nohy se mi obvykle nelíbí to, že jsou plné silných slov typu „zpackaný“ a „strčí hlavu do písku“, ale zároveň neobsahují žádné nápady, jak by mohl autor příspěvku pomoci, aby to příště klapalo lépe. Jak píše Aktron, pokud nejsou lidi, kteří jsou ochotní tomu věnovat čas a práci, tak to lepší nebude, a množství anonymů ochotných věnovat čas kritice ostatních na tom nic nezmění. --Jan.Kamenicek (diskuse) 31. 3. 2017, 17:41 (CEST)
Nevím, kdo je Sloní noha, ale jako účastník minulých kol soutěže: to druhé bylo šité hodně horkou jehlou. Možná by si tato česká organizace ujasnit své priority. Z venku to vypadá, že srazy, za kterými, dle programu, stojí patrně také členové, jsou připravovány pečlivěji atd. Na jedné straně propagace typu konference, profesionalizace a na druhé neustálé ohánění se nedostatkem lidí. Nevím, nakolik obsahu wikipedie napomáhají programy typu Senioři a Studenti (určitě jsou svým způsobem prospěšné), ale pokud tato organizace čerpá nějaké finanční prostředky od nadace v Americe (opravdu nevím, nepátral jsem), nemůže na dotazy a kritiku neustále používat fráze typu: Nejsou lidi. Nebo pravdivě uvést: chceme se věnovat jen těm a těm aktivitám, ostatní nás nezajímají. --Karel Rř (diskuse) 31. 3. 2017, 18:29 (CEST)
Taktéž nevím, kdo je Sloní noha, se zpackaností nesouhlasím, naopak rozsah vylepšení a počtu článků v CEE Spring byl větší než přínos Seniorů atd[zdroj?]. Je ale pravdou, že hlavní cena za r. 2016 čili „stipendium na mezinárodní setkání v Arménii“ jaksi nebylo uděleno, což stále vnímám jako selhání, a je úplně jedno čí. Nechtěl jsem to tahat veřejně ale když to Sloní noha nakousl/a…--Horst (diskuse) 31. 3. 2017, 18:38 (CEST)
@Karel Rř: K anonymní stížnosti jsem se původně nechtěl vůbec vyjadřovat, ale Váš komentář mi skutečně nedá. Jak pomáhají SePW/SPW programy si je možné snadno zjistit, skrze Special:Courses je možné si zobrazit všechny současné, minulé i budoucí kurzy a podívat se, kolik kdo přidal. Spíše bych se ale rád vyjádřil k argumentaci „jakmile někdo čerpá finance z USA, musí mít lidi“, která mi přijde jako s prominutím úplně mimo. Ano, Wikimedia ČR (WMČR) každoročně čerpá granty poskytované Nadací Wikimedia sídlící v USA (jedná se o drtivou většinu veškerých příjmů WMČR, 90 %, v absolutních číslech 2 miliony Kč), ano, určitou část činnosti vykonávají placení zaměstnanci. Nevidím důvod, proč by se částečná profesionalizace a dobrovolná činnost měly vzájemně vylučovat. Na CEE Spring padlo z různých zdrojů něco přes deset tisíc, přičemž se jednalo o tisk diplomů (120 Kč), zakoupení cen (8 418 Kč), jejich zaslání (900 Kč) a na materiální zajištění předání cen (900 Kč). Žádné zaplacení času, nic takového. Kdo má zájem, může si údaje sám ověřit, viz odkazy na transparentní účty z wmcz:Účty a [3], konkrétně [4], [5] a [6]. Kolik hodin na tom organizátoři dohromady strávili si netroufám odhadnout a přečíst se to nikde nedá. Takže úplně přesná formulace by byla „nepřihlásilo se dost lidí, kteří by CEE Spring 2017 chtěl organizovat, za proplacení účelných nákladů na materiální zajištění“. Jednodušší je ale napsat „nepřihlásilo se dost lidí“ :). Některé typy aktivit jsou spíše administrativního charakteru (které se udělat musí a dobrovolníky k tomu nepřinutíme, jako je třeba účetnictví a další papírování nebo koordinace dobrovolníků a zaměstnanců), některé aktivity nemohou spoléhat jen na dobrovolnících, kteří mohou kdykoliv říci stop (převážně aktivity otevřené ven, tj. Wikikonference, SPW, SePW atp.), zatímco aktivity dovnitř mohou být podporovány zajištěnou silou méně, jelikož u nich výpadek tolik nevadí (CEE Spring, Wiki miluje památky, Wikiklub (u toho jsou náklady blízké nule, místnost knihovna poskytuje zdarma a čas placen není) nebo i wikisrazy). Jde jen o to, zda se najde člověk, který je ochoten do realizace investovat velké množství času, aby to bylo zorganizované bezchybně anebo o něco menší množství času, aby to bylo nějak. Chcete-li se toho pro příští rok ujmout Vy, budeme jedině rádi. Upozornění na COI, jsem řádným členem Wikimedia ČR. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 31. 3. 2017, 20:34 (CEST)
To jste špatně pochopil. Pokud organizace čerpá 2 mil. z celosvětových darů od lidí (děkuji za údaj o sumě), kteří je dali na rozvoj obsahu wikipedie a zvládne za to školit důchodce (já jim to přeji, ale mluvíme o organizátorech a nákladech) a studenty (můžete poskytnout data, kolik jich napsalo víc než jeden článek?) plus uspořádá konferenci, kde se sejdou její členové plus pár příznivců (podle fotek na Commons) = kolik stojí 1 vložený článek? (vzniklý na podnět některého z programů). Patrně hodně. Je to neefektivní. Já určitě nikoho nenutím, aby něco organizoval, ale vaše hospodaření a podrážděné reakce jsou zvláštní. Četl jsem příspěvek Horsta a taky by mne zajímalo, kam ta 1. cena zmizela, případně, kdo ji využil. --Karel Rř (diskuse) 31. 3. 2017, 22:19 (CEST)
To přece není jediná činnost pobočky. Chcete-li, můžete na meta:Grants:Simple/Applications/Wikimedia Czech Republic/2017 zjistit, na co byl grant schválen, na wmcz:Plán činnosti 2017 pak můžete zjistit, co v roce 2017 je v plánu (víceméně shodný s grantem, ten formuje značné množství činnosti, jelikož je (nutno podotknout, že bohužel; i Nadace nás tlačí k hledání vlastních zdrojů) téměř výhradním zdrojem financování). Nutno dodat, že zmíněné dva miliony jsou údaj pro letošní rok (loni byly celkové příjmy 1,3 milionu, z toho všechny granty ve výši 1,2 mil., z toho grant od Nadace ve výši 1,1 mil). Všechny údaje jsou veřejné, nepíši zde nic, co by se nedalo veřejně zjistit. K vyžádaným datům, samozřejmě. Těch studentů bylo 83. Ti studenti jsou jmenovitě na [7]. Upozornění: Dotaz přebírá a zpracovává data z Special:Courses, pokud se tedy omylem zapsal stávající editor a nebyl odstraněn, je započítán; proto jmenovitý seznam. Statistiky, spolu s postupem pro jejich generování jsou na Wikipedie:Studenti_píší_Wikipedii/Naše_úspěchy, počet studentů s více, než 1 článkem tam není, spočítal jsem ho tedy sám. Nepopírám, že seniorský projekt je efektivnější. Studenti totiž do článku nejdou tak úplně dobrovolně, oni ve většině případů pokud článek nenapíšou, nedokončí školu, zatímco senioři jdou na kurz dobrovolně (a mají tedy potenciál u Wikipedie delší dobu vydržet). Zajímají-li Vás náklady podle projektů, vizte seznam na [8] pro studenty, [9] pro seniory. Projekty jsou na [10] všechny, spolu s informací, kdo žádosti týkající se tohoto projektu má pravomoc schválit. Omlouvám se Vám, pokud se Vám má reakce zdá podrážděná, ani v nejmenším to nebylo mým úmyslem. Chtěl jsem jen předložit fakta spolu s odkazy na oficiální materiály, čtenář nechť si na stav věci udělá názor sám. Na závěr mi dovolte Vás do pobočky pozvat, vizte wmcz:Členství, získáte tím možnost ovlivnit, kam pobočka směřuje i úplný přístup k informačním materiálům. Hezký zbytek dne! --Martin Urbanec (diskuse) 31. 3. 2017, 22:59 (CEST)
To číslo co uvádí Martin Urbanec je přestřelené. Skutečné výdaje pobočky jsou daleko nižší - zde by se měl vyjádřit někdo, kdo ten rozpočet zná detailně. Není to tedy tak, že, by WMCZ vyčerpala 2 miliony ročně. Čerpá podle mě v řádu statisíců. A nejsou to jen studenti a Senioři, ale i Mediagrant a řada dalších věcí. Pokud mohu hovořit za Mediagrant, tak zde se ceny za fotky pohybují v řádech kolem 5 Kč. Podobně jsou na tom i jiné fotografické akce. Co se týče CEE springu, spočtěte sám, kolik to stojí.
Seniorské kurzy nepřinášejí jen hodnotu v sepisování článků, ale i ve vysokém přežití - tzn. řada seniorů po ukončení pokračuje v editování. Cena za jejich proškolení se tak dlouhodobě snižuje. Kurzy se dělají ve spolupráci s partnerskými organizacemi (např. knihovny) a to vyžaduje náročnou administrativu, takže proto má Wikimedie pro tento účel vyhrazeny vázané prostředky na placeného education managera.--Juandev (diskuse) 31. 3. 2017, 22:57 (CEST)
To číslo není přestřelené, je ve finančním plánu, viz [11], grant byl schválen ve výši € 73,778. viz meta:Grants:Simple/Applications/Wikimedia_Czech_Republic/2017. Finanční zpráva za rok 2016 (tj. kolik utraceno bylo) pak říká 959 841,45 Kč (zatím nevysázena, tak není na commons, proto nemohu linkovat; již je ale schválena Valnou hromadou), nutno ovšem uvědomit si, že příjmy byly značně nižší, viz výše. --Martin Urbanec (diskuse) 31. 3. 2017, 23:05 (CEST)
@Karel Rř: to je asi o tom co zaslechnete. Já zase slýchával jako důvod pro ukončení "neperspektivní". Přitom bych řekl, že z výsledků CEE springu je jasné, že perspektivní je, protože své přináší. Spíše to tedy je o nedostatku lidí. CEE Spring a podobné organizují dobrovolníci. Když je to přestane bavit, buď se najde jiný dobrovolník, který se toho ujme, nebo soutěž končí. Zaměstnanci Wikimedia jsou hrazeni z grantových peněz na konkrétní činnost. Pokud tato činnost není v jejich záběru tak bohužel - oni se musí věnovat tomu, na co byl schválen jejich grant. V tomto případě Seniorů a Studentům. Dostat peníze na člověka, který bude organizovat soutěže tohoto typu je hudba budoucnosti. Stejně tak dostatek nevázaných finančních prostředků na zaměstnace/brigádníka, který bude mít široký záběr činnosti.Juandev (diskuse) 31. 3. 2017, 21:50 (CEST)

Hospodaření WMČR[editovat | editovat zdroj]

(Už se dostáváme trochu mimo původní téma, tak zakládám tuhle podsekci.)

@Karel Rř: Pokud označujete hospodaření WMČR za zvláštní, rád si o tom poslechnu víc. Případně můžete předat nějaké podněty naší revizní komisi. Hospodaření se snažíme mít transparentní, veškeré výdaje jsou dostupné tady, celková čísla jsou pak dohledatelná ve výročních zprávách, v dokumentech vyhodnocujících udělené granty apod. Co se týče projektů Studenti/Senioři píší Wikipedii (SPW/SePW), tak s těmi mám hodně co do činění. Například náklady na jeden přidaný bajt či jeden nový článek by mě samotného zajímaly. Spočítat by to mělo jít z volně dostupných dat. (Klidně se do toho dejte. Pokud bychom si to počítali sami, jen by nám to náklady zvýšilo. :-D) Nyní například začínáme chystat nový "seniorský" i "pobočkový" web a do budoucna bych chtěl, aby podrobná data o naší činnosti byla lépe dohledatelná (a vypočítaná a vizualizovaná).

Odhaduji, že v rámci SPW budou finanční náklady na jeden článek poměrně malé, protože studenti se proškolí celkem rychle, často i sami. Pokud tam od WMČR jde nějaký lektor, je to mnohdy dobrovolník, protože to bývá jednorázová akce (např. na začátku semestru). Efektivita bude tedy slušná, s dlouhodobou udržitelností už je to horší (u editování Wikipedie vydrží jen zlomeček studentů). Naopak SePW funguje dosti odlišně a náklady na jeden článek budou určitě vysoké. Neoznačil bych to ale za "neefektivní". Zaprvé část práce zajišťují dobrovolníci, velkou část nákladů nesou na bedrech instituce, se kterými spolupracujeme (odpuštění nájemného za prostory, někdy proplacení cestovného nebo lektorného). Navíc se nám daří školit knihovníky, kteří pak kurzy vedou sami, takže to pobočku pak nestojí nic (kromě nějakého času education manažerky na koordinaci). Zadruhé, SePW má dost slušný mediální dopad, který Wikipedii určitě pomáhá. Může zvýšit počet čtenářů a snad i editorů. (Jen se to blbě měří.) Zatřetí, cílem SePW není jen tvorba článků. Pravidelné kurzy mají pro účastníky mnoho "vedlejších" pozitivních dopadů. Od zlepšení práce s internetovým prohlížečem přes zvýšené sebevědomí po získání nových přátel. Pro mě osobně jako pro lektora jsou tyhle "vedlejší" výsledky ohromně důležité, i když se na rozdíl od přidaných bajtů nedají kvantifikovat a vykazovat. Suma sumárum, je dost možné, že když by se za všechny ty peníze, co jdou do SePW, zaplatilo pár zkušených wikipedistů, aby psali články na zakázku, vyšlo by to z hlediska přidaných bajtů efektivněji (těžko říct, jestli by to vyšlo z dlouhodobého hlediska, protože investice do seniorů, kteří u editování zůstanou, je jednorázová a přitom dlouhodobá). Ale jednak by to šlo proti duchu Wikipedie (placené editování sice není zakázáno, ale není z dobrých důvodů doporučováno) a navíc by se tím přišlo o to množství pozitivních "vedlejších" dopadů, o mediální zájem (nebo by naopak hrozil negativní obraz placených wikipedistů, kteří ztrácí nezávislost) atd. --Vojtěch Veselý (diskuse) 1. 4. 2017, 00:38 (CEST)

s názorem "Odhaduji, že v rámci SPW budou finanční náklady na jeden článek poměrně malé" nemohu moc souhlasit. Musíte započítat celkovou sumu kterou čerpáte z celosvětových darů a na druhou stranu postavit celý svůj přínos. Tedy obsah vzniklý vaší zásluhou, potom ty zmiňované fotky (otázka je, nakolik jsou přínosné veřejnosti - tedy, zda jsou foceny ty, které lidé potřebují/využijí) a potom šíření povědomí o wikipedii - tady jsem velmi skeptický, protože největší reklamou pro wikipedii je google a organizace má daleko menší záběr. Dále bych chtěl poprosit, aby někdo zodpověděl můj dotaz na tu cenu z minulého CEE, je to snad tajemství? --Karel Rř (diskuse) 2. 4. 2017, 11:07 (CEST)
SPW a náklady) Co dodat, veškeré informace (snad kromě faktur a smluv, na základě kterých k platbě došlo; ty z pochopitelných důvodů veřejné nejsou, ale pokud by k tomu důvod byl, nepochybně je Rada může zveřejnit či Vám zaslat) si můžete přečíst na trackeru a na výpisu z transparentních účtů, stejně jako ve výroční zprávě (jakmile bude vysázena a nahrána na Commons). CEE) Nedostal jste odpověď ne proto, že je to tajemství (jsme transparentní), ale proto, že nikdo ze zdejších diskutujících odpověď neví. Nejpovolanější je k tomu asi porota CEE Spring, čili ping Aktron, Jan Polák a Reo On (viz Wikipedie:CEE Spring/Pravidla). --Martin Urbanec (diskuse) 2. 4. 2017, 11:21 (CEST)
Ahoj. O žádné tajemství nejde. Co se týče cen z předchozího ročníku soutěže CEE Spring, tak knižní ceny byly předány vždy tam kdy je bylo možné zaslat, pokud účastníci nezvládli přijít na naše předání. Co se týče ceny na mezinárodní setkání do Arménie, to zrealizováno bohužel nebylo. Během přípravy soutěže jsem byl v kontaktu s mezinárodním týmem který připravoval CEE Spring a diskutovali jsme (ať už přes FB nebo e-mailem) ohledně poskytnutí cen pro soutěž. Koordinace byla složitá a stanoviska mezinárodního týmu se často měnila. Mojí chybou bylo, že jsem si nenechal potvrdit stipendium na akci formálně, a spoléhal na neformální kanály. Přitom jsem věděl, že koordinační tým poměrně rychle mění v různých věcech stanoviska. Stipendia pro vítěze soutěže byla zrušena dle informací z Wikimedie Arménie, s jejichž zástupcem jsem mluvil o celé věci včera, z finančních důvodů. Bohužel o tom nebyla naše pobočka informována. V červenci 2016 jsem byl na letní dovolené, po návratu jsem zjistil, že byla finalizována tabulka účastníků na konferenci bez našeho vítěze. Následně jsem zavolal arménské pobočce a pokusil se zjistit, co se stalo. Bohužel jsem nesehnal nikoho, kdo by tuto věc zvládl řešit anglicky nebo rusky. V naší radě jsem potom pokoušel celou věc řešit proplacením letenky z našich zdrojů, nicméně se daná věc ukázala jako nepřiměřeně drahá, protože bylo bohužel už pozdě a ceny letenek byly poměrně vysoké. Poučení, které z toho plyne je jasné. 1) nechat si přísliby proplacení nákladů zaslat potvrzené 2) vést pečlivější komunikaci s partnery 3) Mít k dispozici tým, který dokáže vést komunikaci a přípravu když je jeden člověk pryč (proto se letos soutěž nekoná, neboť k dispozici nebyli dobrovolníci, kteří by ji zorganizovali). Tyto postupy jsme použili například při přípravě Slezské wikiexpedice, kde nedošlo k žádným chybám a pochybením - 1) WMPL potvrdila příslib financování polské části cesty, 2) komunikace s WMPL byla uskutečněna během jejich jednání Rady na IRC, měli jsme následně formální usnesení Rady, které potvrdilo výdaje a 3) přípravu jsme dělali alespoň ve dvou. Aktron (|) 2. 4. 2017, 11:52 (CEST)
@Karel Rř: Moc nerozumím tomu, proč by efektivita konkrétního programu měla záviset na efektivitě celé pobočky. Naopak to jistě platí (efektivita pobočky závisí na efektivitě jednotlivých programů), ale pokud jste se ptal, jaké jsou náklady na jeden "studentský" nebo "seniorský článek", zkrátka jsem se pokusil odpovědět (byť místo konkrétních čísel jsem poskytl spíš návod, jak se jich dopočítat...). Co se týče šíření povědomí o Wikipedii, tak Googlu opravdu asi konkurovat nemůžeme, nicméně Google nepoužívají všichni. Takže pokud jsou naše aktivity zmíněny např. v hlavních televizních zprávách nebo v tisku, je možné, že to některé lidi, kteří si o Wikipedii zatím nic nemysleli a nepoužívali ji, navede k tomu, aby se o ni začali trochu víc zajímat. A konečně, k těm celosvětovým darům. Faktem je, že WMF nemá o peníze úplně nouzi. Takže je logické, že než aby na nich seděla, ráda je poskytne lidem, kterým důvěřuje, že je budou schopni efektivně utratit. Že jste k tomu třeba skeptický, je v pořádku, klidně se příště zapojte do diskusí okolo schvalování či vyhodnocování grantů. Diskuse k aktuálnímu grantu je tady.--Vojtěch Veselý (diskuse) 2. 4. 2017, 12:11 (CEST)
@Karel Rř: Co se týče fotek, no my primárně nefotíme fotky pro veřejnost. My fotíme pro Wikipedii, tedy pro ilustraci jejích článků. Jestli veřejnost potřebuje fotky v článcích říct nedokážeme, ale náš odhad je, že fotky Wikipedii zatraktivňují, zvláště se vycházelo z premisy, že v ČR je silná vazba na venkov a proto jsme se zaměřili na focení venkova. Samozřejmě konkrétní data o tom o kolik lépe prospěje Wikipedie s fotkami veřejnosti nemáme a bylo by to asi na poměrně drahou rozsáhlou studii (WMF možná na to něco dělala). Nicméně našemu dárci, tedy Wikimedia Foundation se tento způsob zrychlené ilustrace Wikipedie s drobnými náklady prolnutými do ceny za fotku líbí a tento způsob rozvoje Wikipedie podporuje.--Juandev (diskuse) 2. 4. 2017, 16:11 (CEST)
Co se týče vlivu pobočky na zvyšování povědomí o Wikipedii tak máte opět pravdu. Dopad činnosti WMCZ je těžko měřitelný. K tomu to tématu mohu uvést to, že sleduji tuto pobočkouvou činnost už skoro 10 let. Zatímco na začátku se občas stávalo, že Wikipedii někdo neznal, dnes už ji ve větších městech znají všichni, neznalost přetrvává na venkově. Kdo za to může? Nevíme. Nicméně prezentační činnost Wikimedia Česká republika, která nebyla ze začátku hrazena s peněz WMF (prezentace na Světu knihy, letáky) přináší i nové přispěvatele obsahu, oslovuje instituce, které uvolňují obsah, působí proti uzavírání legislativy otevřené kultuře a vysvětluje celou koncepci otevřené kultury tak, že se stává modelovým projektem nahlížení na svobodný obsah.--Juandev (diskuse) 2. 4. 2017, 16:11 (CEST)
Juandev v předchozím příspěvku má pravdu a Vojtěch Veselý výše naopak dle mne míří poněkud mimo, když argumentuje tím, že „ne všichni používají Google“ apod. Wikipedii jako takovou skutečně není už dnes potřeba představovat. Co ale lidi nevědí – a co je tedy nutné připomínat a o tom vzdělávat – je to, že ji každý může upravovat, a to, že funguje na svobodných licencích (z čehož plyne i možnost její obsah svobodně dále užívat) a jak tyto licence fungují. To jsou věci, o kterých zřejmě ani dnes většina návštěvníků Wikipedie stále ještě netuší a jejich širší znalost je přitom úzce spjata s získáváním nových přispěvatelů a také zvyšováním „užitečnosti“ encyklopedie (formou intenzivnějšího přebírání a dalšího užívání či rozvíjení jejího obsahu za správných podmínek). Vždycky, když se dělá nějaká přednáška nebo výstava, snažím se tyto aspekty akcentovat a zejména k jejich naplňování (plus nějakému tomu (re)prezentování Wikipedie pro média a veřejnost) je činnost spolku WMČR zejména užitečná. --Blahma (diskuse) 19. 4. 2017, 01:45 (CEST)
Nemám pocit, že by se to co píše Juan a to co píšu já nějak vylučovalo. Já si za tím, co jsem napsal, stojím: dostat se do televize, novin, rozhlasu, na akce ve veřejném prostoru, je pro pobočku zásadní, aby o Wikipedii a jejím fungování začali přemýšlet i lidé, co Internet používají zřídka nebo ho používají tak, že na Wikipedii nenarazí. A když už narazí, tak si Wikipedie vlastně nevšimnou, jen přeberou informace a samotné médium je nezajímá. A takových lidí je pořád relativně dost. A právě o tom jsem přeci mluvil: naše osvěta by měla přimět lidi přemýšlet o Wikipedii (o jejich rizicích i tom, jak ji třeba sám pomoci). --Vojtěch Veselý (diskuse) 19. 4. 2017, 09:44 (CEST)
@Vojtěch Veselý: S tím, že je potřeba informovat lidi o tom, jak Wikipedie funguje, a seznamovat je s principy svobodného obsahu, souhlasím. Proto ano publicitě a propagaci. Jediné, co mi nedávalo smysl, je, že by někteří uživatelé internetu na Wikipedii ještě nenarazili, protože „nepoužívají Google“. Znají ji prakticky všichni a Google na tom určitě má lví podíl – ale souhlasím, že zdaleka už ne všichni se o tento zdroj svých informací nějak blíže zajímají, natožpak aby zkoumali, jak funguje, či se do něj snažili přispívat. Tam máme ještě prostoru hodně. --Blahma (diskuse) 21. 4. 2017, 14:55 (CEST)

Zajímavá diskuze, díky všem. Jsem rád když se tyhle věci řeší co nejotevřeněji a zvykl jsem si už i na to, že s námi není zacházeno v rukavičkách. Lepší kritika nastartovaná loutkovým diskutujícím než žádná kritika! Je to podle mě diskuze hlavně o strategii a prioritách pobočky. Zajímavá příležitost pro systematičtější diskuzi by byla diskuze o příp. úpravách našeho Strategického plánu. Škoda že se z wikipedistů před rokem skoro nikdo na výzvu nevyjádřil ;-) – a to jsme měli i sitenotice. Ale bude příležitost zase snad už letos. --Vojtěch Dostál (diskuse) 2. 4. 2017, 13:56 (CEST)

Jen mne mrzí, že už si tu nepřečteme reakce wikipedisty Karel Rř k odpovědím na jeho otázky, s jejichž vypracováním si vícero kolegů dalo určitě dost práce. Bylo by myslím slušné aspoň za ně poděkovat, pokud už k tomu nemá (což je dost dobře možné) co dalšího říct. --Blahma (diskuse) 19. 4. 2017, 01:45 (CEST)
Nějak netuším, za co mám děkovat. Napsal jsem své mínění a to, že uživatel Aktron měl objasnit "zmizení" hlavní ceny už před rokem a ne až nyní - za to mi děkovat přijde dost divné. A ne, už na nic ohledně vaší organizace reagovat nebudu - napadání z neslušnosti nemám rád. --Karel Rř (diskuse) 19. 4. 2017, 07:34 (CEST)
Díky za vyjádření a uzavření této diskuze z vaší strany – je fajn, že víme, že se k vám Aktronova odpověď dostala. Možná to nevíte, ale Aktron není zaměstnancem WMČR, nýbrž jen dobrovolníkem, takže tím spíš považuji za slušné mu za obsáhlou odpověď, kterou vám ve svém volném čase napsal, alespoň jedním slovem poděkovat. Mimo vyjádření svého mínění jste totiž výše takté výslověn prosil, „aby někdo zodpověděl [váš] dotaz na tu cenu z minulého CEE“, a on to udělal. Ve zbytku už bych se opakoval o tom „nezávazném kritizování“, o kterém už napsal níže Jan Kameníček, proto tímto skončím. --Blahma (diskuse) 21. 4. 2017, 14:55 (CEST)
I tak se dá reagovat na slova, že neefektivně utrácíte peníze nadace a kryjete zpackanou loňskou soutěž. To, že zadarmo tu editujeme téměř všichni a jak vypadá, když se tu všichni vzájemně vychvalujete a přeceňujete svůj přínos, snad nemusím zdůrazňovat. --Karel Rř (diskuse) 21. 4. 2017, 15:47 (CEST)

Rád jsem si pročetl všechny otázky i odpovědi. Chyby se asi nějaké staly, ale to je mj. důsledek toho, že lidé něco dělají a o něco usilují. Proto za sebe děkuji všem, kteří ve vedení spolku opravdu pracují. Kritika je důležitá a může pomoci, ovšem jen velmi málo pomoci nabízí takové to nezávazné kritizování, které často lidi víc demotivuje než motivuje. Proto zároveň děkuji všem, kdo dokáží rozpoznat chybu, a nejen na ni upozornit, ale také nabídnout pomoc, aby se příště věci zvládly ještě lépe. Třeba se pak spolku podaří rozjet i další ročník zajímavé soutěže. --Jan.Kamenicek (diskuse) 19. 4. 2017, 14:13 (CEST)

WikiEdu novinky 4/2017[editovat | editovat zdroj]

Proběhlo[editovat | editovat zdroj]

 • 25. března se v naší kanceláři uskutečnil seminář s Petrem Kadlecem zaměřený na autorské právo, záznam z téměř celého semináře je k dispozici zde, Petrova prezentace pak zde
 • 30. března jsem se v rámci WikiCon 2017 v Berlíně účastnila Education Strategy Session, zajímavým výstupem je společná prezentace, kde účastníci představili to nejlepší ze svých edu programů k (dispozici zde).
 • 13. dubna jsme se s Vojtou Veselým účastnili konference Počítač ve škole, kde jsme měli workshop a přednášku. Prezentace z přednášky k dispozici zde, příspěvek v E-sborníku zde.

Co se děje[editovat | editovat zdroj]

 • pro učitele, kteří by rádi využívali Wikipedii ve výuce, vznikla facebooková skupina Uč (s) Wiki, pokud by vás tento program zajímal, neváhejte se přidat
 • v rámci DigiKoalice jsme byli osloveni Danielou Růžičkovou, odbornou garantkou vzdělávacích oblastí Informatika a informační a komunikační technologie a Člověk a svět práce (NÚV), abychom do připravovaných metodických komentářů pro oblast digitální gramotnosti dodali jednu metodicky zpracovanou aktivitu z projektu Uč (s) Wiki. Aktivita bude součástí příručky představující příklady dobré praxe, kterou MŠMT doporučuje učitelům.
 • v květnu budeme podávat k akreditaci kurz pro učitele v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků zaměřený na práci s Wikipedií ve výuce, zároveň budeme žádat o schválení Wikimedia ČR jakožto vzdělávací instituce
 • V rámci vzdělávacího programu pro knihovníky testujeme nové kurzové rozhraní, pokud ho někdo používáte, můžete mi psát své podněty/postřehy na gabriela.bokova@wikimedia.cz . Rádi bychom do konce prázdnin vše vyladili, abychom ho od podzimního semestru mohli používat pro všechny projekty a kurzy.

Pozvánky[editovat | editovat zdroj]

 • 3. května od 18:00 oslavíme ve Světě Hub 15. narozeniny české Wikipedie, více informací zde
 • 13. května zveme nadšence do vzdělávání a technologií na GEGfest, kde bude mít Vojta Veselý workshop Wikipedie jako přítel učitele.
 • V květnu nás navštívi Wiki Analytics team, který pro nás na 15. května od 18:00 připravil přednášku s názvem Analytics Engineering at Wikimedia Foundation, podrobnosti naleznete zde
 • 24. června budeme v Pardubicích rozvíjet své wikidatařské dovednosti na workshopu Mezi bajty II, podrobnější informace zde, facebooková událost zde

--Gabriela Boková (WMCZ) (diskuse) 20. 4. 2017, 13:51 (CEST)

Reakce Wikimedia ČR na zablokování Wikipedie v Turecku?[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, dobrý den. Jak již možná víte ze zpravodajství, Turecko zablokovalo Wikipedii. Napadlo mne, že by pobočka mohla oficiálně zareagovat, např. informováním českého ministerstva zahraničí a ministerstva školství s dotazem, zda by zamini zvážilo oficiální dopis turecké ambasádě atp. Pobočka sama může poslat otevřený dopis na tureckou ambasádu, ale první varianta mi připadá odvážnější. Politická vůle by snad mohla být. Co si o takové reakci myslíte? --Krvesaj (diskuse) 29. 4. 2017, 14:20 (CEST)

Snažím se od Nadace a dalších poboček vyzjistit, jaká bude reakce obecně, abychom se do ní mohli zapojit. O konkrétních nápadech jsem jim napsal. Aktron (|) 29. 4. 2017, 16:21 (CEST)
Z mého úhlu pohledu je na to pro pobočku samou zbytečné reagovat, jelikož se jí to v podstatě netýká. Jestli na to chce Nadace nějakým způsobem reagovat jakožto provozovatel projektu (kde mi to dává vyšší smysl než u organizace, která WP a další projekty Nadace podporuje na území ČR, od čehož je Turecko poměrně vzdáleno), je to její možnost, ale nemyslím si, že je nutné se do této záležitosti plést. Mohli bychom se i dostat do konfliktu s bodem 1.1 Stanov, totiž „Wikimedia Česká republika, z.s. (dále jen „Spolek“) je neziskový apolitický spolek ve smyslu zákona č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník“. --Martin Urbanec (diskuse) 29. 4. 2017, 17:59 (CEST)
Pobočka by měla určitě reagovat, protože je součástí jakéhosi hnutí a to stojí na svých základech budovaných odspodu, není jen vedeno centrálně shora. Takže vůči českým úřadům by určitě měla vystupovat česká pobočka, aby to úsilí bylo citelné ve více liniích na více místech. Jde tu o svobodu šíření nezávislých informací, ta „apolitická“ definice spočívá v něčem jiném, a to ve vymezení se vůči vyloženě politickým uskupením zakládaným politickými stranami nebo přímo politickým hnutím právě ve smyslu zákona, řekl bych (konkrétně nejspíš zákon č. 424/1991 Sb. o sdružování v politických stranách a v politických hnutích).“ --Bazi (diskuse) 29. 4. 2017, 18:39 (CEST)
Samozřejmě máš pravdu v tom, že pobočka je součástí hnutí a jistě máš pravdu i v tom, že vůči českým úřadům by měla vystupovat česká pobočka. Ovšem jde o to, proč by pobočka měla českým úřadům psát. Řečeno jinými slovy, co by od nich měla žádat. --Martin Urbanec (diskuse) 29. 4. 2017, 18:45 (CEST)
Viz Krvesaj. --Jan.Kamenicek (diskuse) 29. 4. 2017, 19:34 (CEST)
Tak jinak. K čemu pomůže plnění cílů WMCZ dopis turecké ambasádě a jaký by měl být obsah tohoto dopisu (čili, co má dle nás Ministerstvo zahraničí sdělit turecké ambasádě). --Martin Urbanec (diskuse) 29. 4. 2017, 19:38 (CEST)
Jistě by to mělo být psáno dle diplomatických zvyklostí, ale významově zejména 1) upozornění na situaci, 2) připomenutí cílů a principu Wikipedie, 3) princip demokratických a jiných zásad, které ctíme v ČR, 4) výzva k předání vzkazu z ambasády kompetentním úřadům atakdále. Byl bych blázen, kdybych předpokládal, že dopis situaci změní, nicméně NĚCO jsme udělali a ztratit nemůžeme, pouze získat. Ovšem poznámku o apolitičnosti podle Stanov spolku beru. --Krvesaj (diskuse) 29. 4. 2017, 20:24 (CEST)
Myslím, že Česko a EU vidí v Turecku mnohem víc a mnohem větších problémů než "nějakou Wikipedii" – zatýkání tisíců lidí, vyhazovy desítek tisíc lidí, všeobecné omezování svobody vyjadřování včetně zákazů nejen Wikipedie, ale i opozičního tisku, potlačování kurdské menšiny atd. Kdyby ministerstvo zahraničí psalo turecké ambasádě právě a jen kvůli Wikipedii, vnímám to tak, že ty větší problémy by tím až zesměšňovalo...
WM ČR je na tom jinak než MZV, které musí řešit vztah k Turecku globálně - pro WM ČR je zatýkání, vyhazovy a opoziční tisk věc irelevantní. Proto může případně napsat sama na tureckou ambasádu, ale dá se jen málo očekávat, že by to něco změnilo. Může také stranu vyvíjet aktivity uvnitř WMF a jednat pokud možno v součinnosti s WMF.
Veřejné vyjádření odsouzení podobného přístupu nicméně není vůbec věcí narušení apolitičnosti. Umožnit přístup k Wikipedii na celém světě a zamezit zákazům Wikipedie kdekoli na světě, to jsou primární cíle hnutí Wikimedia, včetně WM ČR. --Okino (diskuse) 29. 4. 2017, 21:33 (CEST)
Nadace zatím věc okomentovala jen krátkým vyjádřením, které ale naznačuje, jak bude postupovat dál (tzn. zváží právní cestu). Zatím žádné informace o tom, že by se připravovala nějaká globální kampaň nemám, počkejme si ale, jak bude WMF postupovat dál. Aktron (|) 29. 4. 2017, 21:41 (CEST)
MZV má samozřejmě svoje priority, ale WM ČR zase jiné, čili jak by s výzvou/dopisem/čímkoli naložilo samo MZV, je věc politické reprezentace a zastupování státu jako celku v diplomatických vztazích, ovšem ta politická reprezentace jedná v zájmu občanů a z pověření občanů, i třeba na popud občanů. A je na nás, resp. WM ČR, abychom se obraceli na tu naši politickou reprezentaci se svými přáními, problémy, požadavky. Pokud tak ani neučiníme, nebude mít MZV podnět. I když si Wikipedii zařadí třeba jen na okraj celého balíku věcí, které by mělo vůči Turecku řešit, je to určitě jeden kamínek do skládačky a WM ČR by se měla v tomto směru o své zájmy přihlásit. --Bazi (diskuse) 29. 4. 2017, 22:29 (CEST)
Z nadace jsem obdržel od Jana Gerlacha (Mangager of Policy Department) doporučení, ať ambasádě nepíšeme, že by to nebylo produktivní. Komunita připravila v tomto směru stanovisko, které zahrnuje neblokované mirrory a které lze podepsat, nevím ale jak a kým bude dále šířeno. Aktron (|) 2. 5. 2017, 09:35 (CEST)
Děkuji za info a proaktivitu. Viděl jsem příspěvky i na FB, jsem rád za informování a reakci alespoň touto cestou. --Krvesaj (diskuse) 3. 5. 2017, 14:40 (CEST)

Jinak pro zajímavost: Na it.wiki už běží pár dní zajímavý sitenotice Aktron (|) 7. 5. 2017, 00:11 (CEST)

Díky Aktronovi za upozornění! Od chvíle, kdy se o tom kroku turecké vlády objevila informace, si říkám, že naše komunita by na to každopádně měla obratem reagovat. Takže co takhle - místo diskuse, která je tu a tam tak trochu mimo (např. pokud jde o návrhy, jako "zapojit" MZV, a vlastně i z hlediska samotného místa diskuse) - prostě jednoduše udělat totéž, co Italové? Je to zcela jednoznačné a jasné vyjádření solidarity, a navíc srozumitelné pro širokou veřejnost!--Dirillo (diskuse) 7. 5. 2017, 05:04 (CEST)
Myslím, že tato forma je určitě lepší než dopisy zamini, kterými se imho nikdo zabývat nebude. --Hugo (diskuse) 7. 5. 2017, 06:17 (CEST)
Sounds like a plan! Text lze připravit zde podle italské verze, k tomu je dobré přidat zprávy o nedávném rozhodnutí soudu v pátek. Mohli bychom to nasadit jako Centralnotice, to zvládne udělat Base. Já bych mezitím připravil během dne to vtipné logo v české verzi. Aktron (|) 7. 5. 2017, 11:01 (CEST)
Ovšem zatímco dopis zamini by mohl psát spolek, cedule na Wikipedii je v moci wikikomunity, ne jen samotného spolku. Takže možná bude třeba její souhlas, komunitní konsenzus. --Bazi (diskuse) 7. 5. 2017, 13:55 (CEST)
Jo, proto jsem tu dal jen návod ale nic nedělal. Aktron (|) 7. 5. 2017, 15:26 (CEST)
Zajisté není naším úkolem přehrávat vlastní zodpovědnost jinam a úkolovat nějakou jinou instituci (v tomto případě již dříve zmíněné MZV, kde navíc lze už z podstaty věci očekávat nulový efekt). Teď zřejmě stojí otázka tak, jak širá musí být z řad členů komunity české Wikipedie podpora onoho rychlého a lapidárního vyjádření solidarity našim tureckým kolegům. Konkrétně: jak vlastně má vypadat onen "souhlas wikikomunity"? Pokud zůstaneme u obvyklých diskusí, které zpravidla po delší pouti končí někde v ztracenu, tak mám obavy, že bychom k nějakému finále mohli dospět (a to ještě v tom ideálním případě) až ve chvíli, kdy už takový akt bude zcela bezpředmětný.--Dirillo (diskuse) 7. 5. 2017, 19:28 (CEST)
Tak nám utekly dva týdny a - ačkoli se o dané otázce diskutovalo paralelně na dvou "wikiplatformách" - vše vzápětí krásně usnulo. Že by to o nás, tedy o obyvatelích ČR, něco vypovídalo? Pokud ano, není to vůbec nic pěkného... Není to poprvé, co se za některé zdejší jevy musím stydět - ale, upřímně řečeno, už mě to dost unavuje.--Dirillo (diskuse) 19. 5. 2017, 08:25 (CEST)

Křížový odkaz: Wikipedie:Pod lípou#m:Requests for comment/Global centralnotice for the blockade of the Turkish government --20. 5. 2017, 11:40 (CEST), Utar (diskuse)

WikiEdu novinky 5-6/2017[editovat | editovat zdroj]

Proběhlo[editovat | editovat zdroj]

 • Uskutečnila se schůzka s Janem Černým, vedoucím katedry buněčné biologie z Přírodovědecké fakulty UK, ohledně projektu Student-rezident. Cílem projektu je získat vědecké fotografie a videa vzniklé v laboratořích a naučit je vědce nahrávat s popisky na Wikimedia Commons. Získali jsme podporu a rovněž finanční prostředky od Avastu, ze kterých studenta-rezidenta můžeme hradit, na podzim 2017 spouštíme pilotní verzi projektu. Pokud byste měli tip na studenta, který by tuto roli mohl vykonávat, pište Gabce, brzy bude k dispozici náplň práce a požadavané dovednosti
 • Petra Pejšová se účastnila knihovnické konference Inforum 2017, kde prezentovala především program Senioři píší Wikipedii
 • Gabka Boková se účastnila Face-to-face Meetingu Education Collab Group v Jerevanu, kde jsme se zabývali především tvorbou edu strategie do roku 2030 a transformací Collab v oficiální User Group (více o Collab Group zde)
 • 9. - 11. června se v Litovli uskutečnilo Wikiměsto, na krásné metriky se můžete podívat v novém kurzovém rozhraní, tzv. Nástěnce zde, na fotografie, které ještě budou v hojném množství přibývat zde
 • Podali jsme žádost na MŠMT o akreditaci Wikimedia ČR jakožto vzdělávací instituce a akreditaci kurzu Uč (s) Wiki určeného pro vzdělávání učitelů v rámci DVPP


Co se děje[editovat | editovat zdroj]

 • hledáme účastníky Wikicampu v Arménii ve věku 15 - 21 let a jednoho vedoucího (na věku nezáleží ;)). Akce se uskuteční v termínu 26.6. - 6.7., ubytování a stravné zajištěno ze strany WM Arménie, jednu cestu do Arménie uhradí WM CZ, jednu cestu pak účastník. Pro podrobnosti mi napište.
 • během prázdnin bude probíhat výběrové řízení na koordinátora programu Senioři píší Wikipedii, popis pozice včetně požadavků bude brzy k dispozici, více info opět u mě
 • pokud by vás zajímalo globální Edu dění, mrkněte na Edu newsletter [12]


Co nás čeká[editovat | editovat zdroj]

 • 21. června od 17:00 se uskuteční speciální Wikiklub na téma Zero Waste, více informací na facebookové události zde
 • 24. června od 9:30 se v Pardubicích se uskuteční workshop zaměřený na Wikidata s názvem Mezi bajty II. Workshop je určen pro úplné začátečníky i pro pokročilé, wikistránka s podrobnostmi zde, facebooková událost zde
 • 22. - 25. září se koná CEE Meeting , pokud byste se chtěl někdo ucházet o stipendium, je třeba se přihlásit do 15. června metastránka zde

--Gabriela Boková (WMCZ) (diskuse) 13. 6. 2017, 19:07 (CEST)

WikiEdu novinky 7/2017[editovat | editovat zdroj]

Proběhlo[editovat | editovat zdroj]

 • 24. června se v Pardubicích uskutečnil workshop zaměřený na Wikidata s názvem Mezi bajty II, jak se akce vydařila se dočtete na našem blogu.
 • K dispozici jsou metriky z Wikiměsta dostupné na Nástěnce, na fotografie, které ještě stále budou přibývat se podívejte zde, hlasovat o místě na příští rok pak můžete zde.
 • Máme novou koordinátorku programu Senioři píší Wikipedii Annu Filínovou, více si o ní přečtete na našem blogu.

Co se děje[editovat | editovat zdroj]

 • Probíhá výběrové řízení na pozici Multimédia koordinátora pro PřF, pokud o někom víte, směle šiřte zasláním odkazu, nebo sdílením facebookového postu .
 • Do 20. srpna se můžete hlásit o stipendium na Wikimedia Diversity Conference 2017, která se uskuteční 3. - 5. listopadu ve Stockholmu. Vřele doporučuji, bude tam dokonce i Katherine Maher, výkonná ředitelka Wikimedia Foundation.
 • Federico Leva z Wikimedia Maroko náš žádá o podporu petice za OER (Open Educational Resources, tedy otevřené vzdělávací zdroje) v Maroku.
 • Na podzim chystáme spolupráci s Czechitas, projektem, kde učí holky IT. V rámci jejich Digitální akademie bude Vojta Dostál učit předmět Wikidata Queries zaměřený na zadávání dotazů ve Wikidatech. Holky pro nás budou i zpracovávat závěrečnou práci v podobě projektu. Pokud vám přijde spolupráce zajímavá a rádi byste se nějak zapojili, napište mi ;)
 • Pokud by vás zajímalo globální Edu dění, mrkněte na červencový Edu newsletter.

Co nás čeká[editovat | editovat zdroj]

 • Na podzim bych ráda zorganizovala pro komunitu nějaké školení, zatím podle mého malého průzkumu vede téma robotizace, prosím, napište mi, kdo byste měl o to zájem, případně mi napište jiná témata - pokud se sejde dost zainteresovaných, není problém udělat prakticky cokoli.
 • V listopadu bude možné se přihlásit do Wiki science competition, více informací zde, doporučuji mrknout na pravidla a kategorie, ať můžete začít lovit ve svých fotoarchivech, případně zdokumentovat nějakou perlu ;)
 • Jak již mnozí víte, 2. prosince nás čeká 9. ročník Wikikonference, tentokrát v Praze ve Francouzském institutu. Wikistránka vzniká pozvolna zde, facebooková událost je pak zde.

Wikipikoška: Letní wikinálady jsme si užívali na wikigrilovačce, kde se objevil rekordní počet žen, slovy šest a půl! Fotodokumentace brzy na Wikimedia Commons :) --Gabriela Boková (WMCZ) (diskuse) 4. 8. 2017, 11:23 (CEST)

@Gabriela Boková (WMCZ): Měl bych pár připomínek k výše zmíněnému "hlasování" o dalším Wikiměstě:
 • Upřesňuji, že na odkazované stránce lidé nehlasují, kde by se to mělo konat, ale spíše se vyjadřují, kde by byli ochotni se zúčastnit, což není totéž. Za sebe: Mám-li hlasovat, kde se to má konat, jsem pro Blansko, kde se přímo angažuje člověk z místní kulturní instituce, což je imo obrovské plus. Mám-li ovšem napsat, kam z nabízených míst případně přijedu, tak se zapíšu na všechny uvedené možnosti.
 • Hlasování by se imo mělo restartovat, mnoho vyjádření wikipedistů je 3 roky starých a není jasné, zda nezměnili názor.
 • Stránka by se celkově měla aktualizovat. Platí i po třech letech ta nabízená pomoc u některých návrhů (tj. paní z muzea v Blansku nebo Blahma ve Svitavách)? Platí i po třech letech údaje o nenafocenosti některých oblastí?
--Jan.Kamenicek (diskuse) 4. 8. 2017, 22:14 (CEST)
Honzo, díky za upřesnění, je to přesně tak, jak píšeš. V současné době ve WM chystáme novou pozici Multimedia koordinátora, který by měl přebrat koordinaci Wikiměsta a rovněž zajistit aktualizaci souvisejících stránek. Do této chvíle bylo Wikiměsto zajišťováno dobrovolníky a nikdo ze zaměstanců to neměl v popisu práce. Věřím, že do příštího roku se nám vše podaří doladit ;)
--Gabriela Boková (WMCZ) (diskuse) 9. 8. 2017, 09:25 (CEST)

Nové kurzové rozhraní Nástěnka[editovat | editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikipedistky,
ráda bych vás touto cestou informovala o novém kurzovém rozhraní Nástěnka, které brzy definitivně nahradí staré rozhraní dostupné v záložce Kurzy. Nástěnka je určena pro všechny vzdělávací aktivity hnutí Wikimedia proto je vyvíjena globálně pod záštitou Wikimedia Foundation (WMF) pro vzdělávací programy po celém světě. Je to nástroj, který by měl všem organizátorům, lektorům či učitelům usnadnit organizaci kurzů a akcí a zároveň snadno vizualizovat výstupy jejich úsilí pomocí automaticky se generujících metrik.

FAQ[editovat | editovat zdroj]

 • Proč máme nové kurzové rozhraní?
Staré bylo uživatelsky nepřívětivé. Bylo obtížné naučit organizátory zakládat a spravovat kurzy a dávat jim potřebná práva. Organizátoři ani účastníci kurzů neměli k dispozici metriky z kurzů, tedy neviděli výstupy a dopady své aktivity.
 • Proč není nové rozhraní také na Wikipedii?
Systém Media Wiki je údajně pro nastavení všech potřebných funkcí příliš komplikovaný (asi jako když chcete do otvoru pro kouli narvat krychli), proto je pro WMF z hlediska energie, času i financí výhodnější založit nové rozhraní mimo Wikipedii.
 • Co bude se starým kurzovým rozhraním?
Postupem času bude vypnuto. Během srpna odeberu všem instruktorům kurzů, dobrovolníkům kurzu dostupným osobně i online dobrovolníkům práva. Správce pak prosím, aby v kurzovém rozhraní od září 2017 nevytvářeli žádné nové kurzy, abychom sjednotili metriky na jednom místě.
 • Jak s nástěnkou pracovat?
Nástěnka je velmi intuitivní, pokud by si někdo nevěřil, podívejte se na návod určený pro učitele zapojených do programu Studenti píší Wikipedii. Pro pokročilejší funkce mi klidně napište ;)

Výhody[editovat | editovat zdroj]

 • Není třeba nikomu udělovat žádná práva, rozhraní je nízkoprahové, tedy kurz může založit kdokoli s účtem na Wikipedii.
 • Není třeba řešit tzv. six account limit, na kurzu si tedy může založit účet libovolný počet uživatelů.
 • Přehledné metriky - na kurzu můžeme rovnou sledovat, jak přibývají nově založené články, přibývají slova, nahrané fotografie či jaká je čtenost jednotlivých článků, pro představu se podívejte např. na kurz Wikiměsto Litovel
 • Rozhraní je uživatelsky přívětivé a intuitivní, když si s ním chvíli hrajete, brzy přijdete na to, jak přidat články dostupné ke zpracování, či jak přiřadit účastníka kurzu k danému článku.
 • Lze stáhnout samostatný csv soubor s kompletními podrobnými daty.
 • Lze zkopírovat kurz, tedy není třeba každé pololetí vypisovat informace znovu.

Limity[editovat | editovat zdroj]

 • Rozhraní není propojeno s Wikipedií, tedy wikipedisté se mohou jen velmi obtížně dozvědět, že daný uživatel je účastníkem nějakého kurzu.
 • Metriky jsou poměrně nepřesné - např.do počtu nově založených článků počítají i nově založené položky na Wikidatech, počet slov počítají na základě koeficientu vypočítané pro angličtinu apod. Metriky také nelze oddělit po samostatných projektech, k tomu je stále třeba využít nástroj Wikimetrics.
 • Aktivitu uživatelů lze sledovat jen velmi omezeně (pouze několik posledních editací, nikoli všechny, jak tomu bylo u starého kurzového rozhraní).
 • Zatím chybí možnost stát se online dobrovolníkem, ale máme informaci, že v budoucnu bude k dispozici. Pokud byste chtěli pomoci na nějakém kurzu, doporučuji sledovat kampaň Wikimedia ČR - studenti a kontaktovat přímo instruktora daného kurzu.
 • Mix českého a anglického jazyka. Nástěnka je tvořena v angličtině a v současné době nemáme dostatek dobrovolníků, kteří by nově přidané nástroje a popisky okamžitě přeložili.

Editujte s odvahou a klidně připisujte další výhody a limity, které pro vás Nástěnka má. V současné době na ní stále pracuje tým vývojářů, proto je v testovacím provozu. S týmem jsem za ČR v kontaktu a dávám jim zpětnou vazbu, co zlepšit a co bychom jak potřebovali. Ne všemu lze vyhovět, ale vůle tam určitě je. Pokud byste tedy narazili na něco, co nefunguje či není nastaveno dle vašich představ, prosím, napište mi to na gabriela.bokova@wikimedia.cz . --Gabriela Boková (WMCZ) (diskuse) 11. 8. 2017, 16:36 (CEST)

WikiEdu novinky 8/2017[editovat | editovat zdroj]

Proběhlo[editovat | editovat zdroj]

 • MŠMT udělilo Wikimedii ČR status akreditované vzdělávací instituce a schválilo nám vzdělávací program Uč (s) Wiki. Na podzim bychom rádi poprvé uspořádali školení pro učitele zaměřené na využívání Wikipedie ve výuce :) Pokud jste sami učiteli a měli byste zájem se zúčastnit, určitě mi napište ;)

Co se děje[editovat | editovat zdroj]

 • Naše nová koordinátorka programu Senioři píší Wikipedii Anna Filínová již plně zastává svou funkci a můžete se na ní obracet na mailu seniori@wikimedia.cz.
 • Stále probíhá výběrové řízení na pozici Multimédia koordinátora pro PřF, pokud o někom víte, prodloužili jsme termín pro zaslání životopisů, více info zde.
 • Pro efektivnější komunikaci s lektory jsem založila mailing list lektori@wikimedia.cz - pokud byste měl někdo zájem do něj přidat, stačí dát vědět.
 • Wikimedia ČR je partnerem konference Kritické myšlení & Objektivita, která se uskuteční 17. října v Kulturním domě Ládví. Smyslem konference je předat účastníkům znalosti pro rozvoj kritického myšlení - jak nepodléhat klamům našeho mozku, jak pracovat s informacemi a poznat, čemu věřit a čemu ne, či jak pomáhat co nejúčinněji. Můžete se podívat na záznamy z minulých ročníků [13], případně se poptat Vojty Veselého, který tam loni byl. Pokud by se někdo z vás rád zúčastnil a pomohl nám s doprovodnou aktivitou, kterou chystáme, prosím, co nejdříve mi napište ;)

Co nás čeká[editovat | editovat zdroj]

 • dnes od 18:00 se v Praze uskuteční již 63. Wikisraz, více informací na facebookové události nebo Pod lípou
 • Od září opět začínáme i s pravidelnými setkáními v rámci Wikiklubů v Praze i v Brně, více informací zde
 • S blížícím se podzimem opět otvíráme kurzy Senioři píší Wikipedii. Pokud víte o možných zájemcích, určitě šiřte odkaz na seznam kurzů, které budou ještě přibývat.
 • V říjnu s námi můžete soutěžit v rámci Wiki science competition, více informací zde, doporučuji mrknout na pravidla a kategorie, ať můžete začít lovit ve svých fotoarchivech, případně zdokumentovat nějakou perlu ;) Česká wikistránka vzniká zde
 • Jak již mnozí víte, 2. prosince nás čeká 9. ročník Wikikonference, tentokrát v Praze ve Francouzském institutu. Wikistránka vzniká pozvolna zde, facebooková událost je pak zde - prosíme o šíření a sdílení :) Tématem letošní Wikikonference je Jak se rodí Wikipedisté. Brzy pošlu informace, jak se i vy můžete stát řečníky, případně nám někoho doporučit ;)

--Gabriela Boková (WMCZ) (diskuse) 31. 8. 2017, 15:13 (CEST)

Community Ambassador for WMF wanted[editovat | editovat zdroj]

Wikimedia Foundation hledá Community Ambassadora, který by pomohl dotáhnout New Editor Experiences výzkum. Je to skvělá brigáda na cca 6 měsíců, 5-10 hodin týdně, nadstandardně placeno, podrobnější informace o náplni a požadavcích zde.--Gabriela Boková (WMCZ) (diskuse) 29. 9. 2017, 10:49 (CEST)

WikiEdu novinky 9/2017[editovat | editovat zdroj]

Proběhlo[editovat | editovat zdroj]

 • Na pozici Multimédia koordinátora pro PřF UK byl vybrán student PřF Jan Majer, který s námi bude spolupracovat po dobu projektu Svět vědy na Wikipedii, předběžně do prosince 2017.
 • V květnu a červnu proběhl v České republice a v Jižní Koreji výzkum zaměřený na zkušenosti nových editorů. Jak se na Wikipedii chovají, nebo jaké jsou jejich charakteristiky a motivace se můžete dočíst v reportu zde (brzy bude dostupný i v českém jazyce), případně zhlédněte 8minutové video, kde jsou výstupy výzkumu prezentovány zde.
 • Včera vystoupil jeden z našich absolventů seniorských kurzů, František Šťastný, jako prezentujíci na konferenci TEDx Solidarity park, jakmile bude dostupné video, určitě vám pošlu, bylo to moc hezké :)

Co se děje[editovat | editovat zdroj]

 • Od září opět začínáme i s pravidelnými setkáními v rámci Wikiklubů v Praze i v Brně, více informací zde
 • Dnem i nocí pracujeme na programu Wikikonference, místa se rychle plní, určitě se co nejdříve zaregistrujte zde:1url.cz/1tIac , novinky o Wikikonferenci sledujte na wikistránce nebo na facebookové události
 • V rámci prekonference pořádáme 1. prosince od 18:00 v Praze přednáškoworkshop: Základy Wikidat. Podrobnější informace naleznete zde, registrace zde: 1url.cz/atfPA, zbývá posledních pár míst.

Co nás čeká[editovat | editovat zdroj]

 • V pondělí 16. října od 18:00 se v Praze uskuteční již 64. Wikisraz, více informací na wikistránce
 • Petra Pejšová, Martin Urbanec a Vojta Veselý budou prezentovat Wikimedia ČR na konferenci Kritické myšlení & Objektivita, která se uskuteční 17. října v Kulturním domě Ládví. Smyslem konference je předat účastníkům znalosti pro rozvoj kritického myšlení u2013 jak nepodléhat klamům našeho mozku, jak pracovat s informacemi a poznat, čemu věřit a čemu ne, či jak pomáhat co nejúčinněji.
 • Běží soutěž Wiki science competition, více informací zde, česká wikistránka zde
 • S podzimem jsme opět otevřeli kurzy Senioři píší Wikipedii. Kromě Prahy, Brna a Českých Budějovic se kurzy chystají i v Plzni, Ústí nad Labem a Havířově. Pokud víte o možných zájemcích, určitě šiřte odkaz na seznam kurzů.
 • V rámci výstavy Wiki miluje památky, která se v současné době nachází v Galerii ČZÚ, se 31.10. od 10:00 uskuteční akce SIC píše Wikipedii, pokud tedy máte na ČZÚ známé či přátele, určitě je pozvěte
 • Wikipedista Utar se pustil do organizace Editatonu ve Slaném, podrobnější info včetně přihlašování na akci na wikistránce.
 • Jak již mnozí víte, od 18. října až do 4. prosince budu pracovat z Bali. Prosím, pokud mě budete chtít kontaktovat, napište mi mail, případně se s vámi ráda domluvím na hang out/Skype. Budu tam mít +6 hodin, tak omluvte prodlevu v reakci, vašich 18:00 bude moje půlnoc :)--Gabriela Boková (WMCZ) (diskuse) 13. 10. 2017, 19:19 (CEST)

WikiEdu novinky 10/2017[editovat | editovat zdroj]

Proběhlo[editovat | editovat zdroj]

 • Petra Pejšová, Martin Urbanec a Vojta Veselý 17. října prezentovali Wikimedia ČR na konferenci Kritické myšlení & Objektivita, podívejte, jak dopadli účastníci v našem kvízu zde

Co se děje[editovat | editovat zdroj]

 • K dispozici je první část reportu z CEE Meetingu 2017 ve Varšavě od Gabky, pokud by chtěl někdo z nečlenů nahlédnout, napište mi ;)
 • Do programu Wikikonference přibývají postupně řečníci, už máme téměř 70 přihlášených a chystáme se na poslední vlnu propagace. Pokud jste se ještě nepřihlásili, zaregistrujte zde , novinky o Wikikonferenci sledujte na wikistránce nebo na facebookové události
 • Kapacita přednáškoworkshopu: Základy Wikidat, který pořádáme v rámci prekonference 1. prosince od 18:00 v Praze je již naplněna. Pokud jste se nestihli přihlásit, nevěšte hlavu, akci budeme streamovat, odkaz se objeví zde.

Co nás čeká[editovat | editovat zdroj]

 • První listopadový víkend pořádají v Brně naši kolegové z OpenAlt další ročník konference, tentokrát s mottem „Otevřeným přístupem k otevřené společnosti", více informací naleznete [14], registrace na akci je bezplatná.
 • Kdo by raději zůstal v Praze, může 3. - 4. listopadu přijít podpořit našeho kolegu Miloše Ruckiho na Jeronýmovy dny, které pořádá Jednota tlumočníků a překladatelů, a kde bude Miloš mluvit o tom, jak se na Wikipedii překládají články. Účast opět zdarma, podrobnosti zde.
 • 11. listopadu se uskuteční Editaton ve Slaném, podrobnější info včetně přihlašování na akci na wikistránce.
 • 14. listopadu nás čeká akce Fotografie na Wikipedii v kontextu autorského práva s Petrem Kadlecem, podrobnější informace zde.
 • 22. listopadu se v Praze místo tradičního wikiklubu uskuteční ve spolupráci s PrPom Editaton: Jak na první pomoc, více informací na wikistránce, můžete také zvát své přátelé přes Facebook zde

--Gabriela Boková (WMCZ) (diskuse) 3. 11. 2017, 06:54 (CET)


@Snek01:přesunuto z hlavní diskuze Pod lípou --Pavel Krupička (diskuse) 13. 12. 2017, 01:34 (CET):

Stížnost na výsledky Czech Wiki Science Competition 2017[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, předkládám zde oficiální stížnost na výsledky soutěže Czech Wiki Science Competition 2017.

 • Třetí místo v kategorii Mikroskopické obrázky. Snímek Commons:File:Sroubatka 2.jpg byl nahrán 28. listopadu, což je mimo dobu určenou pro nahrávání děl do soutěže. Cituji: "Dobou soutěže určenou pro nahrávání děl je období od 28. října 2017 do 27. listopadu 2017."
 • Druhé místo v kategorii Mikroskopické obrázky. Snímek Commons:File:InGaN crystal SEM+CL.png byl nahrán 27. listopadu, což je mimo dobu určenou pro nahrávání děl do soutěže.
 • První místo kategorie Obecné snímky. Snímek Commons:File:Inversion over the city of Liberec.jpg byl také nahrán 27. listopadu, což je mimo dobu určenou pro nahrávání děl do soutěže.
 • Druhé místo kategorie Série snímků. Snímky byly také nahrány 27. listopadu, což je mimo dobu určenou pro nahrávání děl do soutěže.
 • Zajímalo by mě, proč nebylo vyhlášeno žádné místo v kategorii Nefotografická média. V kategorii se nachází asi pouze jediný soubor Commons:File:Hemidactylus_turcicus_on_teflon.webm.

Kromě toho jsem 29. 11. 2017 napsal hlavnímu organizátorovi Jakubovi Holzerovi následující email:

Dobrý den,

na "Czech Wiki Science Competition 2017" bylo nahráno (27. 11. a 28. 11.), respektive označeno tagem soutěže, několik desítek fotek ačkoliv byly nahrány až po době určené pro nahrávání děl. https://commons.wikimedia.org/wiki/Campaign:wsc-cz Je fajn, že je nahráli na Commons, ale je škoda, že je nahráli až 27. 11. ačkoliv soutěž trvala do 27. 11. Tyto fotky by měly být dle pravidel vyřazeny ze soutěže. Tak na to pro jistotu upozorňuji předem. Děkuji za pozornost,

Michal Maňas

a dostal jsem od něj 30. 11. 2017 mimo jiné odpověď:

PS: Díky za to předešlé upozornění. Fotografy, kteří nesplnili podmínky nahrávání, jsme vyřadili.

Je smutné, že ačkoliv je účast malá, tak přesto si nedokážou organizátoři pohlídat regulérnost pravidel dokonce i když jsou na to upozorněni. Znám lidi, kteří fotky do soutěže nenahráli, protože to o víkendu nestihli. A pak se dozvím, že vyhráli lidé, kteří pravidla nedodržovali. To nepovažuji za správné. Hezký den, --snek01 13. 12. 2017, 01:08 (CET)

Může za to porota Petr Vilgus a Jan Loužek, ti to měli zkontrolovat. "Splnění soutěžních podmínek ověřuje a posuzuje porota." - Také chápu, že se výhercům nebudou odebírat ceny. "Diskvalifikovat účastníka soutěže pro nesplnění podmínek lze pouze do vyhlášení cen, poté již nemůže být udělená cena odepřena ani odebrána. To se však nevztahuje na případ, kdy byla cena udělena na základě vědomě nepravdivého prohlášení účastníka soutěže." - Ale nechápu, jak lze dané situaci předejít do budoucna. Přece si nebudou Wikipedisté navzájem odebírat tagy u fotek. A výsledky byly online zveřejněny až 6. 12. ačkoliv skutečně byly výsledky oznámeny již na Wikikonferenci 2. 12. takže vlastně nešlo dané situaci nijak zabránit (i když jsem to tušil). --snek01 13. 12. 2017, 01:41 (CET)
Se soutěží nemám nic společného, ale pokud podle pravidel „dobou soutěže určenou pro nahrávání děl je období od 28. října 2017 do 27. listopadu 2017,“ nevidím důvod, proč by fotografie nahraná 28. října nebo právě 27. listopadu neměla být do soutěže připuštěna. Problém by nastal, pokud by vyhrála fotografie nahraná až 28. listopadu. Pokud od někoho chci, aby mi něco přinesl dejme tomu „do neděle,“ z mého pohledu to znamená „nejpozději v neděli“. Ačkoli by zřejmě bylo šťastnější, kdyby organizátoři soutěží podobným nedorozuměním předešli stanovením konkrétního termínu včetně času a časového pásma, jak se to dělá třeba při zdejších volbách. --Michal Bělka (diskuse) 13. 12. 2017, 02:04 (CET)
Souhlasím s Michalem, považovat fotografie nahrané 27. listopadu za neplatné, by byl hodně podivný výklad pravidel. Fotky z 27. jsou podle pravidel platné, takže stížnost mi přijde bezpředmětná. Pro příště doporučuji budoucím organizátorům přidat do pravidel slůvko „včetně“ nebo „do půlnoci“ nebo něco takového. --Vojtěch Veselý (diskuse) 13. 12. 2017, 02:37 (CET)
Jediný potenciálně sporný soubor je File:Sroubatka 2.jpg, který byl nahrán 32 minut před půlnocí SEČ (92 minut UTC). Pokud mám nastavený na commons ještě letní čas, pak se skutečně soubor ukazuje jako nahraný 28 minut po limitu. Čili jedinou chybu vidím v tom, že organizátoři nespecifikovali časové pásmo a automaticky předpokládali lokální. JAn (diskuse) 13. 12. 2017, 07:09 (CET)
@JAn Dudík: Já v pravidlech v bodu 4.1 specifikaci časového pásma vidím velmi jasně. Je jím SELČ (což nedává moc smysl, ale budiž). A tím pádem, jestli se nemýlím, opravdu měl být tento obrázek také vyřazen. Jde přitom zrovna o obrázek oceněný třetím místem, takže tu opravdu asi máme problém. @Aktron, Jakub Holzer (WMCZ): --Vojtěch Veselý (diskuse) 13. 12. 2017, 10:03 (CET)
Moje chyba, nekoukal jsem na pravidla, ale jen na citaci, kde není časové pásmo zmíněné. JAn (diskuse) 13. 12. 2017, 10:54 (CET)

Ahoj, z mého pohledu - pokud je autorem pravidel nějaký subjekt (zde Wikimedia ČR, z.s.), tak věřím, že výklad pravidel je právě v dikci poroty, která je určena také tímto spolkem (tj. zavedená praxe stran §602 NOZ). Případně pak v NOZ § 601 je toto přímo upraveno.

Nabývá-li se právo nebo vzniká-li povinnost v určitý den, nabude se nebo vznikne počátkem toho dne; zaniká-li právo nebo povinnost v určitý den, zanikne koncem toho dne. To neplatí, vylučuje-li to povaha právního případu.

—NOZ, https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89#p601

Netýká se to přímo pravidel soutěží, ale věřím, že to můžeme použít. Co na to @JKlamo:? Uvažuju správně?--frettie.net (diskuse) 13. 12. 2017, 13:52 (CET)

Děkuji za vysvětlení. Omlouvám se, že jsem pravidla předtím ani po důkladném přečtení nepochopil. Nepřečetl jsem si totiž občanský zákoník, který opravdu nestanovuje termíny matematicky, ale ke konci daného dne. Přimlouvám se, aby byla pravidla příště psána srozumitelněji, což v prostředí internetu není problém. Snadno lze stanovit dané časy do 23:59:59 daného dne, protože "do nějaké půlnoci" to je vždycky. Nebude pak nutné se spoléhat na nejrůznější zvyklosti, zavedené praxe, a výjimky týkající se víkendů a svátků. Ještěže nepořádáte soutěže do Štědrého dne, který by byl třeba ve středu. V takovém případě by totiž mohli lidi nahrávat fotky ještě v pondělí... --snek01 13. 12. 2017, 15:48 (CET)
Ne, opravdu nemusíte studovat občanský zákoník. I v běžné řeči se běžně používá "do 27. listopadu" jako "do 27. listopadu" a ne jako "vlastně do 26. listopadu, 27. listopadu už opravdu ne". --Silesianus (diskuse) 13. 12. 2017, 16:28 (CET)
@snek01 asi tak, že budou členové se snažit pracovat profesionálně. Což se za tím neděje. Ve sdružení přetrvává milné přesvědčení, že se skupina může profesionalizovat tak, že si bude platit profesionály (třeba jako je Jakub Holzer). Takže, pak už nezbívá než to, aby do sdružení vstupovali a aktivně v něm pracovali lidé, kteří se sami budou aktivně zlepšovat ve své oblasti, budou vylepšovat své komunikační dovednosti a budou se snažit spolupracovat. BTW, těch špatně uděláných soutěží by se našlo víc.Juandev (diskuse) 16. 12. 2017, 14:32 (CET)

WikiEdu novinky 11-12/2017[editovat | editovat zdroj]

Proběhlo[editovat | editovat zdroj]

 • 11. listopadu se uskutečnil Editaton ve Slaném, co vše se za jeden den podařilo, si můžete prohlídnou zde, na jaře se pravděpodobně uskuteční pokračování.
 • 14. listopadu Petr Kadlec přednášel na téma Fotografie na Wikipedii v kontextu autorského práva, záznam ke shlédnutí zde.
 • 1. prosince se uskutečnil přednáškoworkshop: Základy Wikidat, na jehož záznam se můžete podívat zde. Pokud byste se chtěli o Wikidatech dozvědět ještě více, můžete se podívat na video od Asafa Bartova A Gentle Introduction to Wikidata for Absolute Beginners.
 • 2. prosince se uskutečnila Wikikonference. Záznamy z přednášek naleznete zde.
 • Jeden z našich spřátelených učitelů zorganizoval v rámci GEG (Google Education Group) webinář na téma Píšeme Wikipedii ve skupině . Pokud máte mezi svými přáteli učitele, šiřte s odvahou ;)

Co se děje[editovat | editovat zdroj]

 • Na přelom ledna a února připravujeme setkání lektorů SePW, kde vyhodnotíme uplynulý rok a zamyslíme se nad tím, co se nám daří a co je třeba ještě vylepšit. Součástí setkání bude pro zájemce i krátké představení vzdělávacího programu pro knihovníky. Setkání bychom rádi uspořádali v Brně, o termínu hlasujte do 7. ledna zde
 • Martin Urbanec vytvořil nástroj pro vygenerování seznamu účastníků programu Studenti píší Wikipedii zde a pro vygenerování seznamu článků, na kterých pracují zde. Může pomoci při vašich bohulibých patrolářských a správcovským aktivitách. Při obměně odkazu lze použít i pro jiné programy, např. Senioři píší Wikipedii.
 • Máme za sebou první semestr spolupráce s Czechitas. V Praze budeme i dál ukazovat holkám, co to jsou Wikidata v rámci Digitální akademie. Pokud by se chtěl někdo z vás stát mentorem některé z účastnic tohoto kurzu a pomoci při zpracování závěrečné práce v oblasti datové analytiky, napište mi. Mentorovat můžete v Praze, v Brně i v Ostravě, podrobnosti na vyžádání ;)
 • 16. - 20. července budeme organizovat první český Wikicamp. Akce se uskuteční formou příměstského tábora pro děti ve věku 10 - 15 let. V tuto chvíli hledáme do týmu wikipedisty či wikipedistky, kteří by se chtěli podílet na vymýšlení programu pro děti a v ideálním případě s námi aspoň jeden den s dětmi strávit. Wikistránka akce zde, případně pokud nám chcete svěřit své ratolesti, pište přímo mě ;)

Co nás čeká[editovat | editovat zdroj]

--Gabriela Boková (WMCZ) (diskuse) 28. 12. 2017, 11:18 (CET)

EDU Wiki setkání[editovat | editovat zdroj]

Zveme vás na EDU Wiki setkání, kde se dozvíte, čím se Wikimedia ČR zabývala v loňském roce v rámci EDU programů a co chystá pro ten letošní.

čtvrtek 8. února | 18:00 - 20:00 | Praha | info ZDE. --Gabriela Boková (WMCZ) (diskuse) 25. 1. 2018, 15:49 (CET)

EDUWiki novinky 1/2018[editovat | editovat zdroj]

Proběhlo[editovat | editovat zdroj]

 • 20. ledna se uskutečnilo první setkání k organizaci Wikicampu, pokud byste k tomu měl někdo nápady či komentáře, napište mi, prosím.

Co se děje[editovat | editovat zdroj]

 • Máme novou brožuru (nejen) pro seniory, Příručku pro začátečníky, která je v kanceláři k dispozici i v tištěné podobě. Pokud byste někdo využil, můžete si u nás vyzvednou, případně rádi zašleme :).
 • V letošním roce v rámci EDU programů chystáme první placené kurzy. Pro knihovníky chystáme na 13. března Základy Wikipedie pro knihovníky (kapacita již plná), v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků se pak 17. března uskuteční první akreditovaný kurz Uč (s) Wiki pro učitele.
 • Martin Urbanec vytvořil udělátko, které označuje editory zapojené v programu Studenti píší Wikipedii. Dá se zapnout v nastavení, karta Udělátka, sekce Testovací udělátka. Vyzkoušejte :).
 • Vojta Veselý vytvořil stránku se základními informacemi o Nástěnce, kde jsou přehledně shrnuty i naše jednotlivé programy.
 • Pokud by někoho z vás zajímalo mezinárodní dění, zapište se do newsletterů:
 • Kdyby chtěl někdo šířit své zkušenosti s programy napříč světadíly, přidejte na outreach do Case Studies

Co nás čeká[editovat | editovat zdroj]

 • 1. února pořádá Aliance pro otevřené vzdělávání neformální setkání svých členů. Cílem setkání je vzájemné poznání a zjištění, kde se ve své agendě překrýváme a kde si můžeme vzájemně pomoci. Akce se koná od 16 do 19 hodin ve Skautském institutu. Pokud zvažujete účast, napište na tamara.kovacova@eduin.cz .
 • 3. února se v Praze od 10:00 uskuteční Setkání lektorů programu Senioři píší Wikipedii, kde vyhodnotíme uplynulý rok a zamyslíme se nad tím, co se nám daří a co je třeba ještě vylepšit. Součástí setkání bude pro zájemce i krátké představení vzdělávacího programu pro knihovníky. Pokud byste se chtěli přidat, napište mi.
 • 8. února chystáme v Praze od 18:00 nejen pro členy Wikimedia, ale kohokoli, koho zajímají naše EDU programy, EDU Wiki setkání. Představíme, čím jsme se zabývali loni, čemu se budeme věnovat letos a společně podiskutejeme nad dlouhodobým směřováním.
 • 28. února se v Praze uskuteční veletrh Open Data Expo

Hledá se[editovat | editovat zdroj]

Hledám někoho, kdo by se po jazykové stránce ujal Nástěnky. Do českého jazyka je totiž Nástěnka přeložena pouze částečně. Vývojáři se snaží rozhraní stále vyvíjet, a tak sem tam přibude nové tlačítko, nový popis apod. a máme rozhraní spíše česko-anglické. Pokud by měl někdo chuť a čas, napište mi, ráda poskytnu podrobnosti ;) --Gabriela Boková (WMCZ) (diskuse) 31. 1. 2018, 15:19 (CET)

400 000[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Byla k překonání hranice 400 tisíc článků vydána nějaká tisková zpráva? Nebo se případně počká až na psychologicky efektivnějšího půl milionu? --Vlout (diskuse) 12. 2. 2018, 12:27 (CET)

Zdravím, Aktron chtěl v pondělí ráno něco rozeslat (text je na [15]). S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 12. 2. 2018, 12:37 (CET)
Ano, byla rozeslána novinářům z našeho medialistu v 8:30 dnes, zatím ale vidím že byla zveřejněna jen tato kterou jsme nepsali. Aktron (|) 12. 2. 2018, 12:49 (CET)

WikiEdu novinky 2/2018[editovat | editovat zdroj]

Proběhlo[editovat | editovat zdroj]

 • Na slibované video z TEDxSolidarity Park, kde představuje František Šťastný svou cestu k Wikipedii a zároveň projekt Senioři píší Wikipedii, se můžete podívat ZDE
 • Gabka se zúčastnila setkání Digikoalice na téma Informatika, roboti a informatické myšlení ve škole, jehož cílem bylo představit pracovní návrhy pro variantní návrhy aktualizace Rámcových vzdělávacích programů v oblasti ICT a (nové) informatiky (pracovní verze dokumentů ZDE)
 • 3. února jsme se setkali s lektory programu Senioři píší Wikipedii, vyhodnotili rok 2018 a naplánovali ten letošní, zípis ze setkání najdete ZDE
 • 8. února se v kanceláři WM ČR uskutečnilo historicky první EDU setkání, jehož cílem bylo představit komunitě výstupy činnosti za rok 2017, cíle pro rok 2018 a společná diskuze nad směrem a možnostmi našich vzdělávacích programů. Pokud byste si chtěli vyzkoušet, kolik toho z kvantitativního hlediska o našich vzdělávacích programech víte, zkuste si náš kvíz (správné odpovědi na dalším listu kvízu), zápis ze setkání ZDE

Co se děje[editovat | editovat zdroj]

 • Novinky o Nástěnce můžete sledovat na této stránce
 • Gampe ve spolupráci s Institutem Bohuslava Martinů vytvořil Wikiprojekt Martinů zaměřený na zkvalitnění existujících a doplnění chybějících článků o životě a díle Bohuslava Martinů. V rámci programu Studenti píší Wikipedii se již brzy zapojí studenti Pedagogické fakulty UK a Pedagogická fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, až se podaří získat finanční prostředky, měla by být vytvořena i pozice wikipedistky-rezidentky, kterou se stane Kateřina Nová. Více informací o projektu naleznete ZDE
 • WEP (Wiki Education Program) Newsletter za únor naleznete ZDE

Co nás čeká[editovat | editovat zdroj]

 • V pondělí 5. března začíná sedmý ročník Týdne otevřeného vzdělávání. K této příležitosti pořádá Aliance pro otevřené vzdělávání v pondělí v Pražském kreativním centru (na Staroměstském náměstí č. 4) neformální setkání svých členů, a to od 16 do do 19 hodin. Čas je plovoucí, můžete dorazit kdykoliv ;)
 • 17. března se uskuteční první seminář Uč(s)Wiki, kde budeme školit učitele, jak používat Wikipedii ve výuce jako nástroj pro rozvoj kritického myšlení a digitální gramotnosti
 • v současné době pilně pracujeme na přípravě Seniorského wikiměsta, kde jsou volná poslední dvě místa, a letního příměstského tábora Wikicampu, určeného pro děti ve věku 10-15 let. Přihláška bude k dispozici v první polovině března.
 • V souvislosti se získáním know how pro přípravu Wikicampu v roce 2019 hledáme wikipedisty či wikipedistky ve věku 15-18 let, kteří by měli zájem jet letos v srpnu na Wikicamp do Arménie. Podrobnosti ráda poskytnu na vyžádání.

--Gabriela Boková (WMCZ) (diskuse) 2. 3. 2018, 13:48 (CET)

Media News 3/2018[editovat | editovat zdroj]

Toto jsou první novinky z našeho programu Média, ve kterém se snažíme získávat svobodné fotky, videa, dokumenty a další média pro Wikimedia Commons a také v tomto smyslu navazovat spolupráci s nejrůznějšími institucemi. Příští měsíc bude report kratší, toto je shrnutí zhruba od prosince. Jakékoli otázky a tipy směřujte na Jakuba (jakub.holzer@wikimedia.cz), manažera médií.

 • Na půdě Sněmovny jsme se setkali s poslankyní Pirátů Lenkou Kozlovou a seznámili ji s praxí, kterou vidíme v tuzemských muzeích, galeriích atp. Většina z nichce svá digitalizovaná volná díla opatřuje vodoznakem, restriktivním typem licence, publikují je v nízkém rozlišení apod. Takto uvolněná díla ovšem nemůžeme použít na Wikipedii. Světový trend a zkušenosti progresivnějších institucí přitom mluví pro svobodné licence. Piráti věc vidí stejně jako my. Nechají vypracovat legislativní analýzu této problematiky a díky ní předloží pozměňovací návrh v novele autorského zákona (ten se bude shodou okolností měnit díky nové evropské směrnici). Předběžný postoj EU "volná díla a jejich reprodukce mají zůstat volným dílem" hraje v náš prospěch. Pokud návrh projde, bude to zlomová záležitost nejen pro českou Wikipedii, která tak získá přístup k desítkám až stovkám tisíc dosud "zamčených" fotek, scanů apod.
 • Jdeme na to i z druhé strany. V těchto dnech oslovíme první dvě muzea s žádostí o uvolnění jejich sbírek pod CC. Zatím kde vyjádřili předběžný zájem Prácheňské muzeum v Písku a Husitské muzeum v Táboře. Pokusíme se s nimi o modelovou spolupráci a na jejím základě začneme systematicky oslovovat další.
 • Po personálních výměnách na obou stranách jsme obnovili spolupráci s pražskou ZOO. Je velmi pravděpodobné, že Zoo publikuje svou databázi fotek pod CC a QR kódy u výběhů zvířat přesměruje na Wikipedii. Společně zkusíme zorganizovat také editační workshopy přímo v Zoo. Zahrada také po předešlé domluvě vytvořila pozici wiki-rezidenta, kterého jsme nedávno zaškolili v prostředí Commons. Jeho úkolem bude přidávat články o Zoo a chovaných zvířatech, uploadovat fotky etc. Jeho činnost bude vidět na Nástěnce.
 • Náš Wikipedista-rezident působí i na PřF UK. Jeho úkolem je seznamovat akademické pracovníky s Commons a následně jim pomáhat s uploadováním jejich vědeckých fotek. První měsíce nepřinesly takový výsledek, jaký jsme odhadovali - vědci jsou totiž více než vytížení pracovníci. Pozměnili jsme strategii a uvidíme, jestli se osvědčí. Další rezidentka bude pravděpodobně pracovat na novém projektu v Institutu Bohuslava Martinů.
 • Mezitím se snažíme získávat další media, např. od autorů, kteří se zúčastňují nejrůznějších soutěží. Dosud jsme kontaktovali organizátory soutěží Věda je krásná na PřF UK, Svět (je) chemie! na VŠCHT a fotosoutěže Hnutí Duha. Všude souhlasí, že do budoucna nabídnou soutěžícím možnost publikovat díla pod CC (někde nám poskytnou i díla minulá). Během schůzek nás napadají i další formy spolupráce a to nejen skrze média. Nejčastějším problémem jsou ale lidské kapacity na stranách těchto organizací, proto společně hledáme další dobrovolníky, popř. wiki-rezidenty. Dne 23. 3. nás čeká další schůzka s AV ČR. Pokud máte tip na jakékoli soutěže a instituce, které bychom měli oslovit, pište na jakub.holzer@wikimedia.cz.
 • Spolu se švédskou, americkou a kanadskou ambasádou jsme na MDŽ zorganizovali editační odpoledne s názvem WikiGap, jehož cílem bylo motivovat kohokoli, kdo by chtěl Wikipedii obohatit o články významných, ale opomíjených žen. Během dne jsme přidali 18 článků a zhruba 60 jich upravili. Spolupráce se Švédským velvyslanectvím pravděpodobně bude pokračovat.
 • Pokračujeme v projektu Mediagrant - podpoře fotografů, kteří svými snímky dobrovolně obohacují Wikipedii. Ti v roce 2017 nafotili 24 542 svobodně licencovaných snímků. Mediagrant je tak nástrojem, který Wikipedii přináší nejvíce nových fotek. Pokud se chcete letos zapojit, používejte novou šablonu a příslušné kategorie.
 • Tradičně jsme pořádali i tzv. Wikiměsto. Přestože předběžný zájem o letošní ročník avizovalo 13 lidí (a nejvíce o Kopřivnici), zatím jsme nenašli nikoho, kdo by chtěl událost organizovat (spolek na to nemá kapacity). Více informací o letošku zde.
 • V období 30. března - 2. dubna se chystá další Wikiexpedice, tentokrát do jižních Čech. Akci koordinuje Aktron. Info zde.

Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 22. 3. 2018, 15:17 (CET)