Wikipedie:Obrázek týdne/2008

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Zde je součást archivu Obrázků týdne obsahující Obrázky týdne zveřejněné na Hlavní straně v roce 2008.

Až na technické editace je nepřípustné, aby se měnil obsah této stránky a jejích podstránek.

Střed Krýzových jesliček v jindřichohradeckém muzeu

Krýzovy jesličky jsou dílem jindřichohradeckého měšťana a punčochářského mistra Tomáše Krýzy, který je vyráběl přes 60 let. Velkolepý betlém se rozkládá na ploše 60 m2 a je v něm 1398 figurek lidízvířatkašírovací hmoty (mouka, piliny, sádraklih) nebo ze dřeva, z nichž 133 je pohyblivých. Původní mechanismus byl poháněn ručně, nyní je pohyb rozváděn z jediného elektromotoru pomocí nekonečných pásů, ozubených kol, archimédových šroubů a mnoha dalších zařízení. Jesličky patří k nejnavštěvovanějším expozicímJindřichově Hradci a od roku 1998 jsou zapsány v Guinnessově knize rekordů jako největší mechanický lidový betlém na světě.


Krabí mlhovina – fotografie z Hubbleova teleskopu v nepravých barvách.

Krabí mlhovina (Messier 1, NGC 1952) je emisní mlhovinasouhvězdí Býka. Je pozůstatkem výbuchu supernovy. Od Země je vzdálená 6300 světelných let, její průměr je 6 světelných let (každou sekundu se zvětší o 1000 km) a magnituda 9. Uvnitř se nachází pulsar o průměru 10 km s periodou 30 otáček za sekundu. Mlhovina byla pojmenovaná krabí podle náčrtku irského astronoma lorda Parsonse, který ji pozoroval v roce 1844.


Mount Rushmore National Memorial

Mount Rushmore (oficiálně Mount Rushmore National Memorial) je obrovské sousoší nacházející se poblíž americké obce KeystoneJižní Dakotě. Je vytesáno přímo do žulového skalního masivu a zobrazuje hlavy čtyř významných amerických prezidentů: George Washingtona, Thomase Jeffersona, Theodora RooseveltaAbrahama Lincolna.


Animace rázostroje

Rázostroj neboli Newtonova houpačka je zařízení k názorné demonstraci srážek a zákonů zachování energiezachování hybnosti. Základem konstrukce je řada kyvadel tvořených stejně velkými a hmotnými koulemi na dvojitém závěsu (pro odstranění boční výchylky). Materiálem těchto závaží bývá kov, někdy také sklo nebo dřevo, důraz je především kladen na tvrdost.


Vítězný oblouk v Paříži

Vítězný oblouk (francouzsky Arc de Triomphe de l'Étoile, zkráceně Arc de Triomphe) na západním konci Avenue des Champs-ÉlyséesPaříži je přes 51 m vysoký a 45 m široký vítězný oblouk – druhý největší na světě. Dal ho postavit Napoleon Bonaparte na znak své moci a vítězství v bitvách. Autorem návrhu byl architekt Jean-François Chalgrin, plastická výzdoba se symbolem Marseillaisy je dílem sochaře Françoise Rudeho.


Meruňky

Meruňka obecná (Prunus armeniaca, Armeniaca vulgaris) je stromrodu slivoň (Prunus). Pochází z Číny, do Evropy se dostala přes Turecko počátkem letopočtu, do Česka se rozšířila z Itálie přes Slovinsko, ŠtýrskoRakousy. Pěstuje se v oblastech s mírnou zimou, v Česku jen ve vinorodých krajích. Plody meruňky (na obrázku) jsou peckoviceoranžovým oplodím, které dozrávají většinou uprostřed léta.


Eskalátory v kodaňském metru

Eskalátor (též pohyblivé schody, jezdící schody) je speciální řetězový přepravník určený pro dopravu osob mezi různými výškovými úrovněmi. Zařízení je téměř vždy poháněno asynchronním elektromotorem. Používá se například v metru, na nádražích či ve velkých obchodních centrech apod., někdy i ve veřejném prostoru města v roli obdobné lanovce. Na podobném strojním principu bývá založen i travelátor (pohyblivý chodník).


Pes horský

Pes horský (Pseudalopex culpaeus, známý též pod jménem liška patagonská) je druhou největší jihoamerickou psovitou šelmou po psu hřivnatém. Váží 5–13 kg a má šedivouoranžovou barvu srstibílou skvrnou na bradě a na zádech má výrazný tmavý pruh. Vzhledem je velmi podobný lišce obecné. Živí se drobnými hlodavci, králíky, ptákyještěrkami. Vyskytuje se v horách (až do výšky 4800 m m. m.) a travnatých pláních na území Ekvádoru, Peru, Bolívie, ArgentinyChile. Uměle byl vysazen na Falklandech.


Jírovec maďal (Kaštan koňský)

Jírovec maďal nebo také kaštan koňský (Aesculus hippocastanum Linné) je opadavý listnatý strom. Dorůstá výšky až 36 mprůměru kmene kolem 2 m. Má mohutnou kulovitou korunu. Kvete v květnu, červnu nebo v červenci. Bílé květy se žlutou, později červenou skvrnou jsou uspořádány ve vzpřímených až 30 cm dlouhých latách. Listy mají dlanitý tvar a dorůstají velikosti i přes 10 cm. Plod (na snímku) je až 6 cm velká, ostnitá, světle zelená tobolka13 tmavě hnědými semeny známými jako kaštany.


Madeleine Albrightová

Madeleine Korbelová Albrightová původním jménem Marie Jana Korbelová (* 15. května 1937Praze) je bývalá ministryně zahraničních věcí Spojených států amerických. Sehrála významnou úlohu v rozšiřování NATOzemě bývalého východního bloku. Po odchodu z funkce ministryně zahraničí se o ní spekulovalo jako o možné nástupkyni Václava Havla ve funkci prezidenta České republiky. Je nositelkou Řádu bílého lva – nejvyššího státního vyznamenání České republiky.


Akordeon

Akordeon, zvaný též tahací harmonika, je hudební nástroj, u něhož jsou zdrojem zvuku kovové jazýčky, rozechvívané proudem vzduchu. Ten je získáván pohybem měchu. Pro ovládání nástroje slouží dvě skupiny kláves. Akordeon patří mezi aerofony. První akordeony začal stavět Friedrich Buschmann v roce 1822Berlíně. Patent na nástroj s názvem akordeon získal v roce 1829 vídeňský nástrojář Cyrill Demian.


Maybach Exelero na přehlídce Concours d'Elegance

Maybach Exelero je vysoce výkonné sportovní dvoumístné kupé, postavené na podvozku luxusní limuzíny Maybach 57. Bylo navržené a vyrobené německou automobilkou Maybachjediném exempláři a představeno v květnu 2005. Délka je 5890 mm, šířka 2140 mm, výška 1390 mm, hmotnost 2660 kg. Motor má výkon 700 koní, spotřebu kolem 50 l/100 km, dodá zrychlenínuly na 100 km/h za 4,4 s a je schopen vyvinout rychlost až 351 km/h. Cena je přibližně 8 milionů dolarů (v jedné z epizod seriálu Kobra 11, kde byl automobil použit, byla cena vyjádřena slovy „přes 9 milionů euro“).


Koloseum

Koloseum (italsky Colosseo) jsou zbytky velkého amfiteátru uprostřed Říma. V současnosti je to architektonická dominanta města. Stojí na místě umělého jezerazahradě Neronova Zlatého domu na konci Fora Romana. Byla to největší budovaŘímské říši – má tvar elipsydélce 180 m, šířce 156 m a je vysoké až 50 m. Sloužilo jako aréna pro gladiátory bojující mezi sebou nebo zápasícíšelmami pro pobavení diváků. Kapacita hlediště byla 50 000 diváků. 7. července 2007 bylo Koloseum zařazeno mezi nových sedm divů světa.


Mount Hood zrcadlící se v jezeře Trillium

Mount Hood (pojmenovaný po britském admirálovi Samuelu Hoodovi, indiány kmene Činuků nazývaný Wy'east) je stratovulkán ležící v Kaskádovém pohoří na západním pobřeží USA ve státě Oregon, asi 80 km jihovýchodně od města Portland. Nadmořskou výškou 3426 m je zároveň nejvyšší horou Oregonu. Vrchol tvoří několik andezitovýchdacitových dómů a pokrývá ho led. Vzhledem k fumarolické aktivitě a výskytům menších zemětřesení je sopka stále považována za aktivní, kvůli zalednění je možným zdrojem laharů.


Vlajka prezidenta České republiky

Vlajka prezidenta České republiky (prezidentská standarta) je státním symbolem České republiky. Definuje ji zákon č. 3/1993 Sb. Je bílá, s okrajem skládajícím se z plaménků střídavě bílých, červenýchmodrých. Uprostřed bílého pole je velký státní znak. Pod ním je bílý (stříbrný) nápis PRAVDA VÍTĚZÍ na červené stuze podložené žlutými (zlatými) lipovými ratolestmi. Jediným legálním uživatelem standarty je prezident České republiky. V letech 19901992 bylo na vlajce prezidenta ČSFR heslo Pravda vítězí (používané již v husitských dobách) kvůli česko-slovenské jazykové neutralitě psáno latinsky – Veritas vincit.


Plazmová lampa

Plazmová lampa je skleněná koule plněná inertním plynem (např. argonem). Tlak plynu je nízký, okolo jedné setiny atmosféry. Uprostřed se nachází kovová elektroda připojená na vysokonapěťový transformátor pracující se střídavým proudem. Mezi elektrodou a skleněným povrchem vzniká silné elektrické pole a následný mnohonásobný výboj. Elektrony urychlené polem se srážejí s atomy plynu a způsobují jejich excitaciionizaci. Jakmile dojde k deexcitaci, je vyzářeno viditelné světlo.


Listovnice červenooká

Listovnice červenooká (Agalychnis callidryas) je asi 7 cm velká pestře zbarvená žábačeledi rosničkovitých, jeden z nejpestřejších středoamerických obojživelníků. Má měkkou a křehkou kůži. Vrchní stranu těla má světle zelenou, boky nachové nebo modré se žlutým či bílým příčným pruhováním, oči jasně červené, prsty oranžové, spodní stranu těla bílou a část zadních končetin jasně modrou. V poměrně hojném množství obývá tropické deštné lesyBelize, Kolumbii, Kostarice, Guatemale, Hondurasu, Mexiku, Nikaragui a v Panamě.


Javor klen

Javor klen (Acer pseudoplatanus) je druh stromučeledi javorovité. Někdy bývá nazýván též javor horský. Dosahuje výšky až 30 mobvodu kmene i přes 300 cm. Stáří stromu dosahuje maximálně 300 až 400 let. Borka klenu je šedočervená, odlupující se do šupinovitých útvarů (to dodává klenu charakteristický vzhled). Listy dosahují velikosti do 12 cm a jsou dělené do 35 laloků, jejichž konce na rozdíl od příbuzného javoru mléče nejsou ostře zašpičatělé. Květy javoru jsou nevýrazné, zelené, plody dvounažky s křídly.


Přírodní kovové zlato

Zlato (latinsky Aurum, značka Au, atomové číslo 79) je fyzicky odolný, velmi dobře tepelněelektricky vodivý, ale poměrně měkký drahý kov žluté barvy. Již od dávnověku byl používán pro výrobu dekorativních předmětů, mincí a šperků, později jako měnová záruka při emisích bankovek. V současné době je navíc důležitým materiálem v elektronice, kde je ceněna jeho vynikající elektrická vodivost a odolnost proti korozi. V přírodě se vyskytuje zejména ryzí. Z běžných anorganických sloučenin reaguje pouze s lučavkou královskou.


Subtraktivní míchání barev

Subtraktivní míchání barev je způsob míchání barev, kdy se s každou další přidanou barvou ubírá část původního světla. Výsledná barva se skládá z vlnových délek, které zbudou po odrazu nebo průchodu filtrem. Základní barvy jsou žlutá, azurovápurpurová a jsou komplementární k základním barvám při aditivním míchání. Smícháním azurové a žluté barvy vznikne zelená, žluté a purpurové barva červená a purpurové s azurovou barva modrá. Všechny tři základní barvy dohromady pak dávají barvu černou. Na subtraktivním míchání barev je postaven barevný model CMYK.


John Fitzgerald Kennedy

John Fitzgerald Kennedy, známý též jako Jack Kennedy či JFK (29. května 191722. listopadu 1963zavražděntexaském Dallasu), byl 35. prezident USA (v letech 19611963), dosud druhý nejmladší a jediný prezident v historii USA, který se hlásil ke katolické církvi a poslední demokratický kandidát ze severních států, který byl zvolen za prezidenta. Jeho manželkou byla Jacqueline Bouvierová, měl poměr i s Audrey Hepburnovou či Marilyn Monroeovou.


Motorová jednotka 814 Regionova

Motorová jednotka 814 (soupravy Českých drah jsou známé jako Regionova) se skládá z motorového vozu řady 814 s jedním stanovištěm strojvedoucího pevně spojeného s částečně nízkopodlažním řídícím vozem řady 914 opatřeným též stanovištěm strojvedoucího. Modifikací je motorová jednotka 814.2, skládající se ze dvou motorových vozů řady 814.2 a částečně nízkopodlažního vloženého vozu řady 014. Souprava vznikla v šumperské firmě Pars nova zásadní přestavbou původního motorového vozu řady 810 a přípojného vozu řady 010 vyráběných od 70. let Vagónkou Studénka.


Labuť velká

Labuť velká (Cygnus olor) je velký vrubozobý pták z čeledi kachnovití. Její 145–160 cm dlouhé tělo s krátkým ocasem, černými končetinami, obloukovitě zahnutým štíhlým krkemoranžovým zobákem s hrbolem na kořeni dosahuje hmotnosti 8–12,5 kg. Svá křídla může roztáhnout do rozpětí až kolem 230 cm. V Česku tak patří mezi největší ptáky. Živí se zejména vodními rostlinami, občas též starým pečivem, které jí lidé házejí do vody.


Buzz Aldrin na povrchu Měsíce

Buzz Aldrin, rozený Edwin Eugene Aldrin, Jr. (* 20. ledna 1930, Montclair, New Jersey, USA), je bývalý americký vojenský pilotastronaut, plukovník Letectva Spojených států (USAF) ve výslužbě. V roce 1969 se účastnil jako pilot lunárního modulu mise Apollo 1120. července vstoupil jako druhý člověk (po Neilu Armstrongovi) na povrch Měsíce.


kytara

Kytara je drnkací strunný hudební nástroj (chordofon) s hmatníkem. Tón vzniká rozechvěním struny napjaté mezi dvěma pevnými bodynultým pražcem a vložkou kobylkyprsty nebo plektrem („trsátkem“). Klasická kytara má 6 strun zpravidla laděných E–A–d–g–h–e1, často se používají i dvanáctistrunné, existují i kytary s jiným počtem. Kytara se vyrábí z několika druhů dřeva: na spodní desku a luby se používá palisandr, mahagon nebo javor, vrchní deska je většinou ze smrku – lískovce, někdy cedru, krk je převážně z mahagonu, hmatník pak z ebenu, případně také palisandru.


Mlhovina Kočičí oko

Kočičí oko (NGC 6543) je planetární mlhovinasouhvězdí Draka vzdálená 3600 světelných let od Země. Z hlediska struktury je to nejsložitější známá mlhovina. Ve vysokém rozlišení Hubbleova vesmírného dalekohledu v ní lze pozorovat nevšední tvary. Objevil ji 15. února 1786 William Herschel. Roku 1864 se díky práci amatérského astronoma Williama Hugginse stala první planetární mlhovinou s prozkoumaným spektrem.


Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd (* 30. srpna 1972, Cheb, vyrůstal ale ve Skalné) je český fotbalový záložník. V současnosti je hráčem Juventusu Turín, dříve působil v klubech RH Cheb (19851986), Škoda Plzeň (19861991), Dukla Praha (19911992), Sparta Praha (19921996) a Lazio Řím (19962001). Byl také členem české fotbalové reprezentace na Mistrovství Evropy ve fotbale 1996. Je držitelem Zlatého míče za rok 2003.


Vlajka Nepálu

Nepálská vlajka je svým tvarem naprosto výjimečná vlajka. Skládá ze dvou nestejně vysokých karmínových, modře lemovaných pravoúhlých trojúhelníků nad sebou. Zubatý tvar vlajky připomíná zároveň Himaláje, v nichž Nepál leží. V horním trojúhelníku je stylizovaná bílá silueta Měsíce, v dolním pak Slunce, tedy symboly buddhismu. Dnešní podoba vlajky je z roku 1962.


Möbiova páska

Möbiova páska (také Möbiův pás, Möbiův pásek, Möbiův proužek nebo Möbiův list, ve starší literatuře též Simonyho prstenec) je plocha vytvořená z pruhu, jehož jeden konec se příčně přetočí o 180° a spojí se s druhým koncem. Nevznikne tak běžný prstenec se dvěma stranami, ale objekt, který je sice trojrozměrný, má však jen jednu stranu a jednu hranu. V roce 1858 tento objekt nezávisle na sobě objevili matematici August Ferdinand MöbiusJohann Benedict Listing.


Opera v Sydney – Sydney Opera House

Opera v Sydney (anglicky Sydney Opera House) je stavba navržená v roce 1956 dánským architektem Jørnem Utzonem. Nachází se v australském městě Sydney a byla dokončena v roce 1973. Náklady na její vybudování dosáhly výše 102 milionů australských dolarů. V červenci 2005 byla budova zařazena na seznam australského kulturního dědictví. 29. června 2007 zapsalo UNESCO Operu v Sydney na Seznam světového kulturního dědictví. Jedná se o první stavbu zapsanou na tento seznam ještě za života autora.


Müsli

Müsli (původně Birchermüesli nebo Müesli ve švýcarské němčině, Müsli ve spisovné němčině) je druh pokrmu jehož základní složkou jsou obilniny, druhotně pak ovoce či oříšky. Připravuje se ve dvou hlavních podobách – suché a čerstvé. Müsli vynalezl okolo roku 1900 švýcarský lékař Maximilian Bircher-Benner a původně ho pojmenoval jako „d'Spys“ (švýcarská podoba německého „die Speise“ – pokrm), výraz müsli je pak zdrobnělina švýcarského podstatného jména „Mues“ (německy „Mus“) – kaše.


Sýkora modřinka

Sýkora modřinka (Cyanistes caeruleus, dříve Parus caeruleus) je drobný sýkorovitý pěvec široce rozšířený v mírné a subarktické Evropězápadní Asii. Měří 11–13 cm (s rozpětím křídel 20 cm) a váží kolem 10 gramů. Jejím specifickým znakem je modré temeno hlavy a tmavý pruh přes oči a spodní stranu hrdla. Patří mezi cenné požírače rostlinných škůdců, jako jsou např. motýlí housenky, křísci nebo mšice.


Sousoší Nejsvětější Trojice na sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci

Sloup Nejsvětější TrojiceOlomouci je 35 m vysoký barokní morový sloup – nejvyšší sousošíČeské republice. Jeho součástí je i malá kaple. Sloupu dominují pozlacené měděné sochy Nejsvětější Trojice doprovázené archandělem Gabrielem na vrcholu a Nanebevzetí Panny Marie na dříku pod nimi. Od roku 1995 je národní kulturní památkou a v roce 2000 byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.


Konvalinka vonná

Konvalinka vonná (Convallaria majalis) je vytrvalá, až 20 cm vysoká jedovatá bylina patřící do čeledi konvalinkovitých. Má plazivý větvený oddenek a zpravidla dva (vzácně tři) listy. Kvete v květnučervencikvěty vyrůstají v řídkém jednostranném hroznu neseném na přímém stvolu. Je rozšířena téměř po celé Evropě, v Malé Asii a odpovídajících oblastech Asie až po ČínuJaponsko a v Severní Americe.


Škoda 706 RTO MTZ

Škoda 706 RTO (Rámový Trambusový Osobní; kvůli svému tvaru přezdívaný „vajíčko“ nebo „okurka“) je typ československého autobusu, vyráběný národním podnikem Karosa mezi lety 19581972 (první prototyp již roku 1956) na podvozku od firmy LIAZ. Design karoserie, interiéru a výbavy navrhl Otakar Diblík, který za něj byl několikrát oceněn (např. na bruselské mezinárodní výstavě Expo 58).


sada barevných pastelek

Pastelka, přesněji pastelová tužka, je specifický druh tužky. Vyrábí se ve vodostálém nebo akvarelovém provedení. Obal je zpravidla dřevěný, někdy i plastový, náplň („tuha“) je na bázi grafitu s příměsí pigmentů, plniv a pojiv zvyšujících odolnost proti zlomení. Průřez pastelky je obvykle kruhový nebo šestiúhelníkový, zabraňující samovolnému pohybu.


Loch Lomond

Loch Lomond (ve skotské gaelštině Loch Laomainn) je největší jezero ve Skotsku. Leží severozápadně od Glasgowtektonické dolině prohloubené starým ledovcem na úpatí Grampiánských hor. Nachází se na území správních oblastí Argyll a Bute, StirlingWest Dunbartonshire. Jezero leží v nadmořské výšce 8 m n. m., jeho rozloha je 71 km2 a dosahuje maximální hloubky 192 m.


veverka obecná

Veverka obecná (Sciurus vulgaris) je malý hlodavecčeledi veverkovitých (Sciuridae) obývající široké území mezi západní Evropouvýchodní Asií. Obvykle dorůstá 19 až 23 cm a dosahuje hmotnosti mezi 250 až 340 g. Huňatý ocas, který napomáhá udržovat rovnováhu při lezení a skocích na stromech a který veverka využívá jako „pokrývku“ těla při spánku, je 15 až 20 cm dlouhý.


Weisshorn

Weisshorn je 4505 m vysoká hora ve Walliských Alpách a celkově pátá nejvyšší hora Švýcarských Alp. Vypíná se na východě nad údolím Mattertal nad Randou, na západě nad Val d'Anniviers. Má tvar poměrně pravidelného tříhranného jehlanu tvořeného ostrými hřebeny a strmými stěnami, díky němuž bývá srovnáván s Matterhornem.


Albert Einstein

Albert Einstein (14. března 1879 Ulm, Bádensko-Württembersko, Německo18. dubna 1955 Princeton, New Jersey, Spojené státy americké) byl teoretický fyzik, jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob. Je autorem obecné teorie relativity a známé rovnice E=mc2. V roce 1921 byl oceněn Nobelovou cenou za fyziku.


3,5″ disketa

Disketa je magnetické médium sloužící k ukládání a přenášení elektronických dat. První diskety představila v roce 1967 společnost IBM a měly průměr 8 . Průměr disket se postupně zmenšil přes 5,25 ″ až na poslední používaný 3,5 ″. Vzhledem ke své pomalosti a malé kapacitě byly postupně vytlačeny novými médii na bázi kompaktního disku, paměťovými kartamiUSB flash disky.


Tower Bridge v Londýně; únor 2006

Tower Bridge (často nesprávně označovaný jako London Bridge) je zvedací mostLondýně přes řeku Temži. Stojí nedaleko pevnosti Tower, podle níž je pojmenovaný. Stavba mostu započala roku 1886 a byla dokončena v roce 1894. V roce 2000 byl na mostě zaveden nový počítačový systém umožňující jeho dálkové ovládání.


Broskve

Broskev je peckovice (ovoce tvořené peckou uprostřed a dužninou kolem ní). Plod obsahuje až 88 % vody, 9 % cukrů a je bohatým zdrojem celé řady minerálůvitamínů, jako například draslíku, vápníku, sodíku, železa, zinku, hořčíku, provitamínu A (beta karotenu), vitamínu Cvitamín B3 (niacinu).


Jaguár americký

Jaguár (Panthera onca) je největší americká kočkovitá šelma. Dorůstá délky 100–180 cm a dosahuje hmotnosti 50–120 kg. Barva srsti je šedožlutáoranžová, s černou kresbou skvrn a rozet sloužícími jako kamufláž v džungli. Jaguár se živí kapybarami, pekari, ale také rybami, malými aligátory, želvami, domácím zvířectvem a menšími druhy kopytníků.


Vila Tugendhat

Vila Tugendhat (nazvaná dle majitelů Grety a Fritze Tugendhatových) v Brně je dílem německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Stavba z roku 1930 patří mezi základní díla světové funkcionalistické architektury. V roce 2001 byla zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.


Čtyřdobý spalovací motor

Čtyřdobý spalovací motor je pístový motor pracující ve čtyřech fázích: sání, komprese, expanze a výfuk. Existuje ve variantě zážehovévznětové. Ve srovnání s parním strojem je menší, tišší a čistší. První takový motor, který využíval benzín, sestrojil v roce 1876 německý inženýr Nicolaus Otto.


1 eurocent (0,01 €) je hodnotou i velikostí nejmenší mince měny euro. Je vyroben z oceli pokovené mědí, jeho průměr je 16,25 mm, tloušťka 1,67 mm, hmotnost 2,30 g. Hrana mince je hladká. Všechny státy mají společnou lícovou stranu (na obrázku) a rozdílnou národní rubovou stranu. FinskoNizozemsko tuto minci nepoužívají, ale přesto ji razí.


Páv korunkatý předvádějící svůj ocas

Páv korunkatý (Pavo cristatus; někdy též nazýván páv modrý) je pták patřící do čeledi bažantovitých. Jeho původní domovinou je IndieŠrí Lanka, kde se nejčastěji zdržuje v listnatých lesích, křovinách, ale i v travnatých porostech. Pávi bývají často volně chováni v zámeckých parcíchzoologických zahradách. Páv je národním ptákem Indie.


Olympijská vlajka

Olympijská vlajka, navržená v roce 1914 baronem Pierrem de Coubertinem, je symbolem mezinárodního olympijského hnutí reprezentovaného Mezinárodním olympijským výborem. Vlajka má podobu bílého obdélníkupoměru stran 2:3 obsahujícího pět navzájem se protínajících kruhů modré, žluté, černé, zelenéčervené barvy. Poprvé byla použita v roce 1920 na VII. letní olympiáděAntverpách.


„Konec“ duhy

Duha je optický úkaz vznikající v atmosféře Země zpravidla za deště či mlhy. Tehdy procházejí sluneční paprsky každou vodní kapkou, v níž vzhledem k jinému indexu lomu, než má okolní vzduch, dojde k rozkladu světla na jednotlivé barvy.


plod lilku vejcoplodého

Lilek vejcoplodý (latinsky Solanum melongena, lidově též baklažán) je jednoletá rostlina, zelenina příbuzná s bramborem. Pochází z jižní Evropy (hlavně Balkánu) a dorůstá výšky1 metru. Květy jsou nachové až světle fialovéplodem jsou červenofialové bobule (na obrázku).


Rosnatka okrouhlolistá

Rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia; detail listu) je masožravá rostlina, jedna z nejrozšířenějších z rodu rosnatek (lze ji nalézt v celé severní Evropě, na Sibiři, v severní Americe, Japonsku a na Nové Guinei). Roste nejčastěji v rašeliništích, mokřadechmočálech.