Wikipedie:Název článku/Omezení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kvůli technickým omezením používaného programového vybavení MediaWiki nelze některé články nazvat správným názvem podle pravidel Wikipedie.

Zakázané znaky[editovat | editovat zdroj]

Následující znaky se v názvu stránky vůbec nemohou vyskytnout:

# < > [ ] | { }

Následující znak je dovolen, ale pokud je prvním znakem názvu, odkazování na stránku je komplikované:

/

Některé znaky se můžou chovat nekorektně:

 '' ''' _ : ſ

Např. článek o programovacím jazyku C# se nachází na stránce C Sharp.

V případě, že článek nemůže být kvůli těmto omezením umístěn na správném místě, zobrazuje se v úvodu článku upozornění vložením šablony {{Název s křížkem}}, resp. {{Název se závorkou}}.

Malé první písmeno[editovat | editovat zdroj]

Kvůli nastavení Wikipedie je první písmeno názvu každého článku automaticky převedeno na velké. Proto např. článek o pH má název PH. Způsob zobrazení v článku lze změnit pomocí {{DISPLAYTITLE:<nový název článku>}}, viz např. iPhone.

Indexy[editovat | editovat zdroj]

V názvu článku je možné jen velmi omezeně používat horní či dolní index. Například článek o planetce 2003 UB313 se musí jmenovat 2003 UB313 (planetka). Na druhou stranu článek o rovnici E=mc² se může jmenovat správně, protože druhá mocnina existuje jako speciální znak.

Délka názvu[editovat | editovat zdroj]

Délka názvu je omezena, název kódovaný v UTF-8 může mít nejvýše 256 bytů.

Speciální znak latinky s diakritikou[editovat | editovat zdroj]

Znaky latinky s diakritikou jsou povoleny, pokud ovšem nejsou příliš známé či jsou málo používané, nemusejí se zobrazovat správně (např. název článku o písmenu se zobrazuje jako ).

Odkaz na jiný projekt[editovat | editovat zdroj]

Název článku nesmí obsahovat znaky používané pro odkázání na jiný projekt nadace Wikimedia. Například článek „MFANS“ by se měl správně jmenovat „M:FANS“, avšak použití písmene „m“ v kombinaci s dvojtečkou uživatele odkáže na projekt Meta-Wiki, podobně jako „V – Hävitetty“ (správně „V:Hävitetty“) odkáže na Wikiverzitu. Stejně tak nesmí být použita zkratka jazyka s dvojtečkou.