Wikipedie:Mediagrant/Vodstvo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Cílem tohoto tématu je získávat soustavně fotografie vodních toků, rybníků a jezer v ČR.

  1. Vycházejte z obecných pravidel.
  2. Pro fotky používejte šablonu {{Fotíme Česko|tiket=|rok=2019|podtéma=Vodstvo}}, kde ticket určuje číslo žádodsti (ticketu) o přispění na výlohy, rok je rokem ve kterém žádáte of finanční podporu. Zároveň vložte fotografie do [[:Category:WikiProjekt Vodstvo České republiky - grant (2019)]]
  3. Fotí se všechny objekty, které souvisí s vodstvem a jejich články nemají na Wikipedii alespoň 3 kvalitní fotografie. Objekt je v tomto případě to co má (nebo může mít) samostatný článek na Wikipedii. Příklady "vodných" objektů jsou zejména řeky, potoky, rybníky, jezera. Fotit se dají i objekty na těchto vodních plochách, které jsou pro Wikipedii encyklopedicky významné, tzn. existuje o nich článek nebo se dá napsat (např. některá zdymadla na Labi).
  4. Jedna cesta by měla mít v dobrém poměru cenu a výkon. Jde nám jednak o to, aby za určitou cenu bylo pořízeno co nejvíce svobodných fotografií. Zároveň jde ale také o počet fotografií umístěných na Wikipedii - proto vybírejte jen ty nejlepší fotografie z celkového souboru, který nafotíte.
  5. Na jednodenní cestě v blízkosti svého bydliště byste měli vyfotit alespoň 4-7 rybníků, nebo 4 potoky či jezera, nebo část řeky plus 3 další objekty. Pokud nejsou objekty blízko sebe nebo k dispozici, foťte vše, případně nafoťte i okolní nenafocené vesnice, židovské památky a chráněná území a další, dle pravidel těchto témat.
  6. Podmínkou je svoje fotky doplnit do článků na Wikipedii. Pokud články neexistují, tak je dopište a teprve poté si podejte žádost do trackeru. Každý článek by měl obsahovat jednu fotku v infoboxu, 3 v galerii. Jinou fotku doplňte do seznamu a jinou na článek na cizojazyčné Wikipedii. Nahrávejte jen ty nejkvalitnější snímky.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Co fotit u řek a potoků: pramen, průběh toku, významné stavby (mosty, zdymadla, jezy, přehrady), okolní krajina, život na toku (lodě, lidé, živočichové, rostliny), rybníky, ústí.

Co fotit u jezer a rybníků: celkový pohled, okolí, odtok, hráz, stavidlo, život na ploše (lodě, lidé, živočichové, rostliny.

Kolik objektů nafotit: zde závisí na poměru cena/výkon. Z podobných témat (Chráněná území, Židovské památky) a dle náročnosti, lze určit následující požadavky na jednodenní cestu:

  • Rybníků: 7
  • Potoků a jezer: 4
  • Řek: část jedné řeky + 3 další objekty

Tzn., v jednom dnu bych měl fotograficky zdokumentovat např. 7 rybníků "ve svém okolí", které ještě nemají fotografickou dokumentaci. Pokud by nebylo ve Vašem okolí tolik rybníků k dispozici, doporučujeme fotit další vodní objekty, jako jsou potoky, dále chráněná území, vesnice či židovské památky a vykázat cestu pod více témat.

Kontakt na garanty[editovat | editovat zdroj]

Garanty pro tento projekt jsou letos:

Kontaktovat je můžete též přes vod(at)wikimedia.cz