Wikipedie:Mediagrant/Odborná fotografie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
FacebookOdborná fotografie na Facebooku
Facebook

Tato stránka popisuje pravidla, za jakých je možné čerpat podporu při fotografování souborů (odborné povahy). Vychází z obecných pravidel Mediagrantu.

Co fotit?[editovat | editovat zdroj]

Fotí se soubory, kterým říkáme soubory odborné povahy. Tzn. že v rámci tématu někam dojedete a tam nafotíte veškeré nářadí, sbírku, postup výroby apod. Lépe si to lze představit na následujících již uskutečněných akcích:
1) Sklárna – ve Sklárně Nenačovice jsme se domluvili na focení sklářského nářadí pro ruční výrobu skla (jedná se tedy o focení souboru odborného charakteru). Nafotili jsme, nahráli na Commons a ve spolupráci se sklárnou jsme fotografie popsali, aby se daly dobře najít a přiřadit ke článkům.

2) Pekárna – jednomu účastníkovi se naskytla možnost fotit v pekárně. Zde nafotil postup výroby chleba, koláčů a rohlíků. Dokumentoval tím něco, co má určitý odborných charakter a proto bylo možno mu žádost spojenou s náklady na dopravu schválit v rámci tématu Odborná fotografie.

Příklad souboru: Postup pečení chleba
Příprava těsta, krátce po míchání 1/12
Porcování těsta 2/12
Prázdné ošatky 3/12
Vysypávání ošatek moukou 4/12
Těsto v ošatkách 5/12
Kynutí chleba v teplé místnosti 6/12
Štrejchování chleba pro získání tvaru 7/12
Chléb po štrejchování 8/12
Vložení do pece 9/12
Nakládka pece 10/12
Vyndavání chleba 11/12
Hotový chléb 12/12

3) ZOO – jiný účastník si obstaral permanentku do zoo, které pravidelně navštěvoval a fotil doposud svobodně nenafocená zvířata, jejich chování a práci s nimi (ukázka na Wikimedia Commons).
4) Vodárna – domluvili jsme si návštěvu vodárny, kde jsme fotograficky dokumentovali postup výroby pitné vody. Ve spolupráci s hostiteli jsme následně fotky popsali a vložili do článků na Wikipedii.
5) Sochařské symposium – účast na sochařském symposiu umožnila jednomu z účastníků nafotit jednotlivá díla českých a zahraničních sochařů, ale i sochaře samotné.

6) Zdymadla na Labi – jeden z účastníků nafotil zdymadla na Labi. Svojí cestu dal k vyhodnocení do tématu Vodstvo, kde ale nebylo možno cestu kvůli omezeným pravidlům kladně vyhodnotit. Zapadla ale dobře do tématu Odborné fotografie, protože byly dokumentovány objekty odborného charakteru v celém souboru (zdymadla). Navíc pro ně existovaly články, které byly bez fotografií.

Pravidla grantu[editovat | editovat zdroj]

 1. Řiďte se obecnými pravidly a následujícím výčtem:
 2. Fotografují se ucelené soubory (kolekce) předmětů a procesů odborného charakteru. Fotografují se pouze soubory, o kterých se dá na Wikipedii napsat encyklopedicky významný článek. Fotografují se pouze nezmapované, nebo špatně zmapované soubory.
 3. Videa a audionahrávky se berou jako doplňková média; jejich shromažďování však není cílem tohoto tématu. Přínos se hodnotí podle získaných fotografií. Doplňková videa a audionahrávky jsou přesto vítány.
 4. Náklady by měly odpovídat přínosu pro Wikipedii.
 5. Je možné jezdit individuálně nebo konat skupinové akce.
  1. V případě skupinové akce vzniká role „vedoucího akce“. Vedoucí akce zodpovídá za dodržování pravidel tohoto tématu a za úspěch akce.
  2. Vedoucí akce založí jeden tiket do trackeru, ve kterém sepíše všechny náklady všech účastníků (do popisu doplní (uživatelské) jména účastníků) a fotografie získané od všech účastníků.
 6. K fotografiím přikládejte šablonu Mediagrant 2018 s tématem Odborná fotografie lomeno Název akce (tedy v kódu {{Mediagrant 2018|Odborná fotografie/Název akce}}), kde řetězec Název akce nahraďte srozumitelným a stručným názvem fotografovaného souboru.
 7. Cílem grantu je ilustrovat Wikipedii. Pokuste se zařadit co nejvíce fotografií z akce do článků na Wikipedii. Dbejte přitom ale na zvyklosti umísťování obrázků do hesel. V případě potřeby založte odpovídající články nebo vložte fotografie do článků na cizojazyčných Wikipediích.
 8. Pokud si nejste jisti přiměřeností akce, obraťte se na Juandeva, který je hlavním správcem tématu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Kontakt na garanta[editovat | editovat zdroj]

Garantem pro tento projekt je letos:

Kontaktovat je můžete též přes of(at)wikimedia.cz