Přeskočit na obsah

Wikipedie:Mediagrant/Desatero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hlavní strana Obecná pravidla Porovnání témat Desatero cesty Tracker

 

V tomto desateru se snažíme popsat, co by měli účastníci cest Mediagrantu udělat především před cestou a po ní. Informace k vlastní cestě jsou pak na stránkách jednotlivých témat.

  1. Pročtěte si nabízená témata a vyberte si, co byste chtěli vyfotografovat. Pro srovnání témat poslouží nejlépe porovnávací tabulka.
  2. Na stránce konkrétního tématu se pak seznamte s jeho pravidly a se způsobem, jak si máte naplánovat svou fotografickou cestu. Většina témat je zaměřena pouze na fotografování objektů (vesnic, rezervací apod.), které ještě nemají na Wikipedii svou fotku.
  3. Neříkají-li pravidla tématu něco jiného, cestu nemusíte předem nikomu hlásit ani nikam zapisovat (toto ale platí jen pro cesty v rámci témat; ostatní cesty je nutné předem podat ke schválení).
  4. Vydejte se ve vhodný den na cestu a fotografujte – samozřejmě především to, co jste si naplánovali, ale i další, co by mohlo být pro Wikipedii užitečné.
  5. Po cestě obvykle pravidla témat vyžadují, abyste do trackeru stručně napsali, co jste vyfotili, i když jste ještě nenahráli fotky. Je to hlavně proto, aby jiní wikipedisté nejeli náhodou fotit totéž.
  6. V rozumné době (neurčují-li to pravidla, pak podle možnosti do 2 měsíců) nahrajte fotky na Wikimedia Commons. Přitom je správně popište, zařaďte do kategorií, označte šablonou Mediagrantu a přidejte další informace podle pravidel tématu nebo obecných pravidel.
  7. Napište zprávu o své cestě do trackeru – založte zde tzv. tiket. Názorný postup najdete např. na stránkách grantu Foto českých obcí.
  8. Vaši cestu poté v trackeru vyhodnotí garant tématu. Pokud v ní najde závažnější problémy, bude vás kontaktovat.
  9. Současně se vaše cesta dostane k administrátorovi grantů (Vojtěch Veselý – vojtech.vesely(at)wikimedia.cz). Ten zkontroluje především formální náležitosti a po schválení posune cestu k výplatě. Pokud jste v tiketu uvedli papírové doklady (jízdenky, vstupenky), spojí se nejdřív s vámi a domluví způsob předání. Nedohodnete-li se jinak, zašlete je na adresu Wikimedia Česká republika, Slovenská 1705/21, 120 00 Praha 2.
  10. Po vaší první cestě vás bude obvykle kontaktovat administrátor grantů nebo pokladník a domluví se, kam vám zašle peníze.

Některá témata uvádějí příklad takovéto fotocesty (ukázková 100% cesta na stránce projektu Chráněná území), jiná přidávají i snímky obrazovek, jak zapisovat cestu do trackeru (Foto českých obcí). Podívejte se na ně – pomohou vám k pochopení celého postupu a objasní vám i detaily, co kam máte v trackeru zapisovat.