Wikipedie:Licence pro vlastní obrázky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Fotografové na filmovém festivalu v Cannes, vyfotografoval uživatel Ericd

Tato stránka podrobněji rozebírá některé autorskoprávní licence, které můžete použít pro vlastní obrázky, resp. fotografie nebo jiné multimediální soubory, vkládáte-li je na Wikipedii nebo do sdílené databáze Commons. Úplný seznam licencí rozlišovaných na Wikipedii je na Wikipedie:Popisky licence souborů.

Public domain
{{PD-self}}
Uvolníte-li obrázek do public domain, vzdáváte se veškerých svých autorských práv a kdokoli s ním může nakládat zcela bez omezení (může z něj tvořit libovolná odvozená díla a ta případně prodávat nebo jinak využívat; nesmí se pouze vydávat za jeho autora).
GNU Free Documentation License (GFDL)
{{GFDL-self}}
GFDL je jedenáctistránková licence, navržená původně pro dokumentaci počítačových programů. Je používána pro textový obsah Wikipedie a má se za to, že pokud ji použijete pro svůj obrázek, bude jej kdokoli moci používat a tvořit na jeho základě další díla, pokud vás uvede jako autora a pokud svá případná odvozená díla uveřejní taktéž pod licencí GFDL. Nevýhodnou je, že při použití obrázku vyžaduje uvedení plného znění licence, což může činit potíže při tisku. Proto, pokud je to možné, využívejte raději multilicenci GFDL a cc-by-sa-2.5 (viz níže)
Tento komiks popisuje, proč je lepší mulilicencovat vlastní díla.
Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5 (cc-by-sa-2.5)
{{cc-by-sa-2.5}}
Licence cc-by-sa patří do souboru licencí Creative Commons, navržených pro snadné sdílení tvorby mezi lidmi. Stejně jako GFDL dovoluje každému vaše dílo používat za předpokladu, že vás uvede jako jeho autora a že případná odvozená díla také uveřejní pod stejnou licencí. Na rozdíl od GFDL ale disponuje snadno srozumitelným shrnutím [1], a je tedy pochopitelná i bez několika hodin studia. Verze 2.5 označuje revizi právnické formulace licence, její samotná podstata je stále stejná.
Tato licence vyžaduje uvedení autora, nezapomeňte tedy do popisu uvést, že vkládáte své vlastní dílo (GFDL to vyžaduje také, ale u ní tento údaj uvádí již -self šablona).
Creative Commons Attribution 2.5 (cc-by-2.5)
{{cc-by-2.5}}
Další varianta licencí Creative Commons. Na rozdíl od cc-by-sa si neklade podmínku použití stejné licence pro odvozená díla. Požadavek uvedení autora zůstává.

Kromě těchto licencí se často používá i multilicence – spojení licencí GFDL a cc-by-sa-2.5 {{Self GFDL and cc-by-sa-2.5}}. To dovoluje každému vybrat si, pod jakou licencí chce vaše dílo použít.

Poznámka k licencím Creative Commons[editovat | editovat zdroj]

V „nabídce“ projektu Creative Commons jsou i licence kombinované z klauzulí NonCommercial a NoDerivs, zakazující díla využívat ke komerčním účelům, popřípadě je dále upravovat. Tyto licence nejsou z hlediska Wikipedie považovány za svobodné, a pro díla sem vkládaná je tedy prosím nepoužívejte.

Související články[editovat | editovat zdroj]