Wikipedie:Iniciativa použitelnosti/Reakce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Na této stránce nám můžete sdělit své názory na nový vzhled a funkce, podělit se o problémy, které pociťujete, navrhnout další případná vylepšení apod. Pokud chcete, můžete své komentáře psát přímo na Meta-Wiki, tam ale, pokud možno, jen v angličtině. Také se můžete podívat na anglickojazyčnou wiki Iniciativy použitelnosti.


Editoři vs. uživatelé[editovat | editovat zdroj]

  • Jako hlavní problém nového vzhledu vidím přesunutí tlačítek Editovat, Historie atp. Zvlášť správci přišli o snadný přístup k tlačítkům smazat a zamknout. Zde by pomohlo, kdyby se dalo vrátit třeba jen původní rozvržení těchto tlačítek.
  • Ohledně sbaleného interwiki se zdá, že už je vyřešeno, ale bylo by dobré, aby i ostatní sbalené skupiny šly (v nastavení) defaultně rozbalit.

JAn 22. 6. 2010, 10:08 (UTC)

Myšleno další skupiny v levém panelu (Nástroje atd.)? Ty by si snad měly pamatovat (nějakou dobu) svůj poslední stav v cookie. --Mormegil 22. 6. 2010, 10:32 (UTC)
Já myslím, že šlo například i o to, aby tlačítko smazat v horní liště nad editačním oknem bylo dostupné stále a ne pouze po rozkliknutí. Bylo by tohoto možné, například úpravou uživatelského css dosáhnout? — Jagro 28. 6. 2010, 08:34 (UTC)

Průvodce odkazy[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Píšu asi trochu pozdě, ale napadlo mě, jestli by nešlo do Průvodce odkazy přidat další funkce. Když se mi tam samo napíše, že stránka existuje, skvělé by bylo, kdyby mě to dokázalo upozornit i na to, že stránka existuje jen jako přesměrování či případně jen jako rozcestník, abych mohl odkaz lépe nasměrovat.--Byrnjolf 30. 6. 2010, 17:41 (UTC)

„Pozdě“ není nikdy, software se samozřejmě stále vyvíjí. Nápad na tuhle funkci už někdo měl a nadhodil ho na meta:2010 Wikimedia design and feature change/Feedback#Show redirects in link dialog, takže bůhví, třeba se tam ta funkce někdy v budoucnu objeví. --Mormegil 30. 6. 2010, 18:44 (UTC)

Nový vzhled Wikipedie[editovat | editovat zdroj]

Tak tohleto je fakt strašné. To jste dostali nařízeno od english native speakrů?

Přesněji, bylo to všem projektům "vnuceno". Vhodným řešením je - zaregistrovat se a vybrat si některý z jiných vzhledů (např. doposavad používaný monobook). JAn 30. 6. 2010, 20:11 (UTC)
Tak v tom případě pevně věřím, že starý vzhled bude fungovat stále... Blíže níže :-) --Jarba 1. 7. 2010, 07:54 (UTC)
Souhlasím s JAnem a Jarbou. Ten nový vzhled není (alespoň pro mě) nic moc (např. změna systému vkládání odkazu je podle mě zbytečná), proto zůstanu u starého dobrého monobooku. Navíc nový vzhled poměrně roztahuje. Já si navíc vedu na své hlavní stránce seznam mých článků a skutečnost, že by jméno Michail bylo na jedné řádce a příjmení Frunze na druhé, je pro mě dost deprimující--TheAnkopinko15 1. 7. 2010, 19:11 (UTC)

I na české Wiki se teď projevilo, co jsem pozoroval na anglické a německé, že se otvírání stránek výrazně zpomalilo. Může to mít ovšem i jiné příčiny, ale souvislost je při telefonním připojení nápadná. --Sokoljan 30. 6. 2010, 20:27 (UTC)

Ano, na to se objevují stížnosti poměrně často; doufejme, že se na tom ještě bude pracovat. --Mormegil 1. 7. 2010, 09:31 (UTC)

Po změně u anglické wiki jsem si liboval, že česká zůstala nezměněna, protože zpomalení anglické verze bylo velmi markantní. Bohužel to postihlo i českou. Rozdíl je skutečně velmi citelný.

Error se objevuje při použití šablony /NK ČR/ objeví se...

související šablony

Šablona:ID autority Viz například Alfred Stieglitz dole.--Svajcr 30. 6. 2010, 20:58 (UTC)

To naštěstí není chyba vektoru nýbrž jednoho aktivního uživatele ^.^ --Reaperman 30. 6. 2010, 21:09 (UTC)

Vkládání odkazů[editovat | editovat zdroj]

Způsob vkládání vnitřních odkazů je hlavní důvod, proč vypínám nové funkce. Intuitivní je rozhodně méně než staré kliknutí na tlačítko, kdy se mi zobrazily dvojité hranaté závorky a vepsal jsem do nich. Zdlouhavé, nepraktické, navíc zbytečné ověřování, jestli stránka existuje. Proč? Ve chvíli, kdy píšu článek a dělám odkaz, mě toto nezajímá. A proč jsou další funkce schované, když dříve byly viditelné na první pohled, to jsem také moc nepochopil. Zdraví --Jarba 1. 7. 2010, 07:53 (UTC)

Jděte do svého uživatelského nastavení a na záložce Editace si vypněte Používat dialogy pro vkládání odkazů, tabulek atd.
Co to je „další funkce schované“ nevím. Editační toolbar by si AFAIK měl v cookie pamatovat poslední rozbalený „podpanel“.
--Mormegil 1. 7. 2010, 09:31 (UTC)
"Další schované funkce" jsou schované pod "Další". Konkrétně seznam s odrážkami, číslovaný seznam, odsazení, nowiki, nový řádek, větší, menší, horní index, dolní index, galerie obrázků, tabulka, přesměrování. Omlouvám se, nevím, co je AFAIK, překlad té věty mi dělá trochu potíže. Což uznávám není Vaše chyba.
Za radu díky, nastavení jsem změnil.--Jarba 1. 7. 2010, 14:14 (UTC)
Ano, tak tento „podpanel“ Další by mělo stačit kliknutím rozbalit jen jednou, příště už by se AFAIK měl zobrazit rovnou rozbalený (dokud si nerozbalíte jiný panel, nebo ho zase nesbalíte). --Mormegil 1. 7. 2010, 15:49 (UTC)

Tlačítko smazat[editovat | editovat zdroj]

Lze, aby se tlačítko Smazat na liště objevovalo mezi ostatními, ne v rozbalovacím seznamu? Teď jsem ho v první moment hledal, ale hlavně mi přijde nepraktické, že to musím neustále rozbalovat. Díky, --Ria 1. 7. 2010, 19:06 (UTC)

Jinak také, když chci přidat své předpřipravené shrnutí editace a klinu na vybrané, vyhodí mi to okno, jestli chci okno s Wikipedií skutečně zavřít, přitom nic nezavírám. Na vectoru se mi celkme líbí jeho vzhled, ale některá tato omezení práci trochu znepříjemňují, proto jsem zůstal u MonoBooku... --Ria 1. 7. 2010, 19:14 (UTC)

Je to jak omalovánky[editovat | editovat zdroj]

Je to jak omalovánky, zbytečně velká tlačítka v editaci, zbytečné překlikávání pro volbu menu. Pokud chtěl někdo na někoho udělat dojem, že umí udělat složitější a barevnější menu tak se mu to povedlo. Z praktického hlediska editace to k ničemu není. --W.Rebel 1. 7. 2010, 20:02 (UTC)

Edit tools[editovat | editovat zdroj]

Umím si představit představit, že nový skin bude opravdu užitečný pro nováčky a nezkušené uživatele - potřeba, aby se lidé méně technicky nadaní nebáli a začali editovat tu je.

Nicméně, vidím ten Vektor jako potížistu u toho kdo wikisyntax alespoň v základě zná a chce editovat rychle (notabene, má-li pomalé připojení nebo pomalý komp - a já mám pomalé oboje).

Reaguju pozdě, protože jsem vektor soustavně vypínal a tak jej nemohu hodnotit úplně objektivně. Tím, že lezu do cizích Wiki, jsem se mu, ale stejně nevyhnul. To co Juan píše o rozbalování, možná nepřijde tomu, kdo má rychlej komp a připojení. Mně se ale i v monobooku často stává, že se mi nenačtou všechny editační tlačítka, o fotkách na stránkách ani nemluvě. Vektor je utrpení v načítání a pak ještě musím kliknout víckrát, každý rozbalování na sebe dává počkat, v monobooku bych prostě klikl abych dosáhl téhož. Je to tak jak nový a novější Windowsi, které se za mne snaží dělat věci o které se neprosím, které umím a tudíž o ně nestojím, byl bych raději, aby si šetřili výkon na něco co po nich chci a ony to nezvládají výkonově.

Já jsem non-Ajťák a tak, to že jsem si (Díky Dannymu a Mormegilovi) schopen upravovat edittools (tlačítka nad editačním oknem; uparvováno v M.. .js) považuju za zázrak techniky. Brutálně urychluje hledání tlačítek (těch na klávesnici), jinak totiž pořád přepínám a tak pak píšu častěji 4eskz nežli česky. (takový vkládání šablon, roury (pipe), hvězdičky a tagů, nehledě na můj sp. podpis, to byl vždycky souboj s klávesnicí)

No a teď by to tu bylo zase. Chtěl bych se zeptat šikovných. Myslíte, že bude reálné a lehké si kustomizovat vektor.js podobným způsobem jako se to dělalo/dělá u Monobook.js? (tedy, aby si tam člověk dodělával tlačítka, která se používají jedním kliknutím, a které vkládají do editačního textu, to co si přeju?).

Myslím, že někde Juan(? byl to on?) psal něco o vkládání znaků přes edit tools v českém prostředí, aniž bylo pochopeno, co myslí. To je přesně ono. Kdybychom neměli háčky a čárky, vešly by se všechny potřebné znaky na klávesnici. Protože máme jiné rozložení, tak znaky jako < > { } / * # [ ] | ' (nemám numlock) , které jsou pro wiki základním stavebním kamenem jsou pro mne bez ET vždycky operace. (A rozbalovátka ve vektoru jsou užitečné na poučení, ale až se to angličan naučí, tak mu to půjde z klávesnice možná přímo rychlejš než přes ET, já tam jednak nemám vše co potřebuju a jednak to je na dva kliky do hloubky).

Je to jen reakce na použitelnost, nikoli akutní prosba o pomoc s vektor.js, ta by patřila asi jinam a krom toho, přepínat na vektor nyní nehodlám. (Ale alespoň bych o tom mohl uvažovat pozitivně do budoucna)

Reo + | 1. 7. 2010, 21:04 (UTC)

Customizovat (neboli upravovat si k obrazu svému) vektorový toolbar už afaik možné je. Pro většinu však stále asi bude jednodušší si ho vypnout a používat ten starý. Co se týče těch udaných znaků, tak všechny lze v prostředí Windows napsat bez nutnosti přepínání klávesnice na anglickou, stačí trochu experimentovat s pravým altem. --Reaperman 1. 7. 2010, 21:25 (UTC)
Pokud máte obyč. českou klávesnici a Windows, zmáčkněte pravý alt a pak

,. bn x fg w ...i ty ostatní znaky ( /*' ) jdou napsat na české klávesnicia pokud si pamatujete klávesy je to zdaleka nejrychlejší než přepínání nebo klikání někam.--pan BMP 1. 7. 2010, 21:28 (UTC)

Bohužel u rozložení QWERTZ (které má spousta lidí) jsem dosud nepřišel, jak napsat [{ atp., místo nich mi to píše nějaká dělena aj. JAn 2. 7. 2010, 05:27 (UTC)
{}[]||| Suprrr! Díky! To by chtělo někam do nápovědy :-D :-D. Ale zatímco já to snad už nezapomenu, pro normální ne-geeky, to bude asi stále neznámá informace, takže v obecné obci české, bude defaultně stále scháňka po rychlo-kliku na tyto znaky. Každopádně dík :) Reo + | 1. 7. 2010, 22:22 (UTC)

Zvorali jste to[editovat | editovat zdroj]

Jeříšmaria ,který dement tohle zase vymyslel. Používal jsem Wikipedii často, by,o to bezvadné. Uvažoval jsem, že tam vložím něktré informec ze svýcg knih. Teď se nějaký pošaný ajťák někde zbláznil a nechla z toho vyrobit šílenost vhodnou tak pro partu počítačových magorů a ne pro obyčejné uživatele. Nepřehledné, blbé, mnoho informací nejde vůbec nalézt, to tomu zase ti vaši šéfové dali na prdel. Do staré Wikipedie bych se vrátil,ale nemíním seněkam přihlašovat dávat svoje data někomu koho neznám.

Komunita nmůže za to, co si vymysleli vývojíři. A jaká osobní data? jakékoliv vymyšlené přihlašovací jméno a jakékoliv heslo? co je na tom zneužitelné? JAn 14. 7. 2010, 06:39 (UTC)
Nevím, o jakém „mnoho informací nejde vůbec nalézt“ můžete mluvit. Nový vzhled nemá naprosto žádný vliv na samotný obsah Wikipedie, pouze na okolní uživatelské rozhraní. A nový vzhled rozhodně není „šílenost vhodná tak pro partu počítačových magorů“, naopak; cílem je umožnit přispívání do Wikipedie i úplným nováčkům. A není to jen nějaký dojem „pošahaných ajťáků“, vývoj nového vzhledu byl založen na uživatelském testování. (A jak napsal JAn, nemusíte nikomu dávat naprosto žádná svoje data.) --Mormegil 14. 7. 2010, 12:18 (UTC)
@Mormegil: no ono to nové menu zrovna ulehčení nepřispívá. --W.Rebel 14. 7. 2010, 21:50 (UTC)
Nevím sice, o kterém přesně novém menu mluvíte, ale na základě čeho si to myslíte? Dojmy? Nadace věnovala spoustu úsilí (a peněz) měřitelnému vylepšování, podloženému empirickými daty. Pokud se vám osobně to menu zdá horší, na věci to nic nemění; pokročilejší uživatelé ostatně nejsou hlavním cílem úprav a nemají problém přepnout zpět na monobook. --Mormegil 15. 7. 2010, 16:11 (UTC)
Bych to viděl spíše naopak, tedy tak, že i bez přihlášení mělo být k dispozici jednoduché menu editace a naopak pokročilejší a/nebo přihlášení ať si jej přepnou kam chtějí. --W.Rebel 18. 7. 2010, 20:17 (UTC)

Mobilní zobrazení[editovat | editovat zdroj]

Nové mobilní zobrazení sice skrývá některé pro čtenáře nepotřebné věci, ale bohužel skrývá i interwiki, což je naopak pro čtenáře docela podstatné. JAn 21. 9. 2010, 13:57 (UTC)