Wikipedie:Fotíme Česko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo Fotíme Česko
Zkratka:
 • WP:FČ
Facebook logo (square).png
Leták Fotíme Česko. Děkujeme za šíření!
Co fotit vám poradí několik nástrojů - na obrázku Wikinity
Fotíme Česko je projektem spolku Wikimedia ČR

Pomozte nám nafotit bílá místa po celém Česku a staňte se tak součástí Wikipedie.Používáte Wikipedii a chcete jí to vrátit? A přitom rádi fotíte a cestujete? Přidejte se k projektu Fotíme Česko, jehož cílem je získávat svobodné snímky pro Wikipedii a její sesterské projekty. Přispívat můžete jakýmikoliv fotkami z českého území, které Wikimedii zatím chybí - nejčastěji jde o ulice, stavby, drobné památky, vodní plochy, ale i činnosti, události, zvyky, lidi, zvířata, rostliny, předměty atp.

Jak na to? Oběma variantami focení vás provede Průvodce níže.

Pozor, pokud splníte několik podmínek (viz Průvodce), proplatíme vám veškeré náklady vašich cest za focením.

Přečetli jste si Průvodce a stále si s něčím nevíte rady? Nevzdávejte to. Obraťte se na naše zkušené wikipedisty nebo položte dotaz ve FB skupině Fotíme Česko.


Obsah Wikipedie stojí a padá na práci dobrovolných editorů a fotografů. Opravdu moc si vážíme vašeho času a práce! 🤍

Spolek Wikimedia Česká republika, organizátor projektu.


Podívejte, co vše v rámci programu od roku 2018 nafotili ostatní fotografové: Všechny fotky pořízené ve Fotíme Česko.


Novinky

 • říjen 2021: setkání "Czech Wiki Photo s učiteli" povede Wikipedista Jarda Mašek
 • červen 2020: nastartovali jsme 3. ročník fotosoutěže Czech Wiki Photo - nahrávat fotky je možné do 31. října 2021
 • červen 2020: pro nováčky ve Fotíme Česko jsme získali dva lektory, kteří jim budou pomáhat v případě jejich nejasností.
 • květen 2020: otevřeli jsme 2. ročník fotosoutěže Czech Wiki Photo - přihlašte své fotky do konce října. Soutěž pořádá Wikimedia ČR.
 • květen 2020: Jak se fotilo pro Wikiprojekty v roce 2019? Přečtěte blog se statistikami.
 • duben 2020: díky wikipedistovi Honzovi Beránkovi máme nové videotutoriály, které vás provedou kapitolou 1. Plánování cesty a toho, co chcete fotit. Rozklikněte ji níže. Chystáme další.
 • červen 2019: od webu drobnepamatky.cz jsme získali údaje 22 000 památek, které postupně importujeme do sesterského projektu Wikidata - prvních několik tisíc v Praze a v Plzeňském kraji můžete vidět na této mapě. A teď to zajímavé pro fotografy: Toto je mapa památek bez fotky, které vyfiltrovala aplikace WikiShootMe. V rámci Fotíme Česko je můžete hned začít fotit! (Některé odpovídající fotky už jsou ale možná uložené na Wikimedia Commons a s nenafocenými Wikidata-položkami je stačí jen propojit.)

Fotíme Česko v kostce[editovat | editovat zdroj]

Jdete do toho? Čeká vás zhruba tento proces (a protože se stále více lidí začíná bát textu delšího než jeden odstavec, pro některé kapitoly manuálu jsme připravili video tutoriály a chystáme další).

Focení
1. Plánování cesty a toho, co chcete fotit
2. Cesta a focení
3. Nahrání fotek (a jejich propojení s Wikidaty)


Proplácení nákladů
4. Zpráva o vaší fotocestě (pro ty, kteří chtějí proplatit náklady fotocesty)


Průvodce[editovat | editovat zdroj]

Jednotlivé kapitoly rozbalte kliknutím na text "rozbalit" - na lištách vpravo.

1. Plánování cesty a toho, co chcete fotit (rozbalte vpravo)

Plánování cesty a toho, co chcete fotit[editovat | editovat zdroj]

Autor: Chmee2

Jednou z podmínek Fotíme Česko je fotit objekty, které ještě nejsou nafocené. Které přesně to jsou? Jde nám o tzv. Wikidata položky bez fotky. Wikidata? Cože? - říkáte si? Nevadí... Wikidata položka je něco jako občanský průkaz (ve skutečnosti stránka na webu wikidata.org) nějakého konkrétního objektu (ulice, stromu, domu atd...), který mimo jiné obsahuje jeho fotku (třeba toto je již nafocená WD položka pražského orloje). U řady těchto položek nám ale fotky chybí a právě na ně zaměříme své hledáčky! No a k čemu je to celé dobré? Jedna Wikidata položka svými informacemi může zásobovat neomezený počet článků na Wikipedii a ušetří tak spoustu ruční práce editorům. Díky vám tak bude Wikipedie mnohem efektivnější!

Co fotit[editovat | editovat zdroj]

Nenafocené Wikidata položky odhalíte několika způsoby. Vyberte si ten, který vám nejvíce sedí:

a/ WikiShootMe[editovat | editovat zdroj]
Videonávod pro aplikaci WikiShootMe
1. Otevřete si webovou aplikaci WikiShootMe.
2. Počkejte na načtení mapy a pomocí tlačítka Lupa (vlevo nahoře) vyhledejte místo (zobrazují se názvy Wikidata položek, nikoli článků na Wikipedii), které vás zajímá nebo pomocí tlačítka Kompas najděte svou polohu.
3. Červená kolečka jsou nenafocené Wikidata položky (ty vás zajímají nejvíce), zelená kolečka jsou nafocené Wikidata položky, modrá jsou fotografie s vlastními souřadnicemi uložené na Wikimedia Commons a žlutá kolečka jsou odkazy na články s vlastními souřadnicemi na Wikipedii.
 • Najetím na ikonku listů papíru (vpravo nahoře) lze vypínat jednotlivé vrstvy.
 • Posunem mapy se údaje automaticky aktualizují.
 • Položka je nejčastěji ulice, významná budova, památný strom, zvonička apod. (Ulice na wikidatech zatím hodně převládají, pracujeme ale na tom, aby byla nabídka nenafocených objektů mnohem pestřejší.)
 • Každý typ položky vyžaduje jiný rozumný počet fotek, který nahrajete na Wikimedia Commons (použijte selský rozum: pamětní desku stačí vyfotit jednou, např. kostel je dobré vyfotit z více stran, příp. nafotit některé detaily).
 • Než se rozhodnete jet nafotit některou červenou Wikidata položku, budeme rádi, když zkontrolujte, jestli vhodná fotka už náhodou není uložena na Wikimedia Commons (jen ji nikdo s WD položkou zatím nespároval). To se týká zejména nově vytvořených Wikidata položek.
b/ Wikinity[editovat | editovat zdroj]
Videonávod pro aplikaci Wikinity
1. Otevřete si webovou aplikaci Wikinity.
2. Zadejte místo (tedy jakékoli heslo na Wikipedii, které má souřadnice. Pozor, zadat musíte přesný název, pod kterým místo najdete na Wikipedii, tedy např. “Borek (okres České Budějovice)”).
3. Vyberte nenafocené.
4. Zvolte okruh hledání (např. “5 km”). Na mapě se vám zobrazí položky Wikidat, které nemají fotku a stojí za to nafotit.
5. Výhodou Wikinity je, že (v okně vpravo nahoře) můžete vypínat a zapínat zobrazení jednotlivých druhů Wikidata položek. Pokud vás nebaví fotit např. ulice, stačí je skrýt a nechat zobrazené pouze zbylé položky jako kulturní památky atp.
A hurá do terénu! Získané fotky po té nahrajte na úložiště médií Wikimedia Commons a následně připojte k Wikidata položkám (dle kap. 3: Nahrání fotek). V terénu je dobré si fotky nějak označit, abyste doma věděli, co na nich vlastně je (která ulice, dům apod.).
c/ Wikidata.org[editovat | editovat zdroj]
Videonávod pro Wikidata

Výše popsané nástroje zobrazují jen Wikidata položky se zeměpisnými souřadnicemi. Další ryze české objekty jako pomlázka, vepřo knedlo zelo nebo Tatra T3 ale na mapách nenajdete, přesto je můžete nafotit také! Nejprve si ale přímo na wikidata.org zjistěte, jestli už zde nemají nafocenou Wikidata položku a poté zjistěte na Wikimedia Commons, jestli zde nejsou jejich snímky. Takovýchto položek bude opravdu málo a jejich odhalení a nafocení je skutečná výzva!

d/ Aplikace Wikimedia Commons (zatím pouze pro Android)[editovat | editovat zdroj]

Pokud máte dobrý foťák v mobilu, stáhněte si aplikaci Wikimedia Commons (vyžaduje vytvoření účtu na commons.wikimedia.org).

1. Aplikace vám na mapě ukáže nenafocená místa v okolí.
2. Klikněte na vybranou položku a rovnou ji nafoťte (přes symbol “+”).
3. Popište ji, přiřaďte ke správným kategoriím a kategorii Mediagrant:Fotíme Česko a Mediagrant 2020 a odešlete.
Upozornění: Přímo v aplikaci zatím nejdou vytvářet nové kategorie. To lze udělat až zpětně na stránce commons.wikimedia.org, kam aplikace vaše fotky nahraje.
4. Doma se zaregistrujte/přihlaste do commons.wikimedia.org (pro všechny projekty Wikimedie stačí stejné přihlašovací jméno a heslo). Na vašem profilu v možnosti Soubory uživatele najděte své fotky a přiřaďte je k nenafoceným položkám Wikidat (viz kap. 3).
e/ Úložiště Wikimedia Commons[editovat | editovat zdroj]

Nenafocené objekty můžete odhalit i přímo na webovém úložišti fotek Wikimedia Commons. Tady se musíte dobře zorientovat ve struktuře kategorií (např. pokud chcete fotit náměstí v okrese Pelhřimov, podíváte se do příslušné kategorie. Ty, které mezi fotkami chybí, můžete nafotit, k této kategorii přiřadit a poté připojit k Wikidata položce(kám) (viz kap. 3).

Pro ty, kteří chtějí proplatit náklady fotocesty ↓

Principy

Pro 100% proplacení vašich nákladů byste měli dodržet následující principy:

3/100, aneb kolik toho nafotit?
Na každých 100 korun, které požadujete proplatit, byste měli nafotit alespoň 3 objekty (ulice, dům, strom atd.). Jednu fotku každého objektu nahrajete k odpovídající Wikidata položce, která dosud fotku neměla (návod viz kap. 3). Co znamená nafotit? Každý druh objektu vyžaduje jiný počet fotek, které nahrajete na úložiště Wikimedia Commons: pamětní desku stačí vyfotit jednou, významnou budovu nebo strom je dobré nafotit z více stran, popř. zachytit detaily.
 • Příklad auto vs. vlak: Vyrazíte z města A fotit do města B vzdáleného 51 km. Zpáteční jízdenka vlakem vás přijde na 130 Kč. Za 130 Kč byste měli nafotit 3 objekty (což znamená 3 nově ilustrované Wikidata položky a 3 až cca 12 uploadovaných fotek na Commons podle toho, jaký druh objektů jste fotili. Pokud byste jinou cestu o stejné vzdálenosti jeli autem s náklady 459 Kč (2 x 51 km X 4,50/km), museli byste nafotit 14 Wikidata položek (4,59 požadovaných stokorun X 3 wd položky).
Hospodárnost
Při cestách na místa dobře dostupná veřejnou dopravou (typicky města), dávejte prosím přednost veřejné dopravě - do těchto míst vám auto v plné výši (4,5Kč / 1 km) proplatíme jen v odůvodněných případech (přeprava materiálu, který se špatně vozí vlakem/busem, přeprava většího počtu osob, kdy auto vychází stejně draze nebo levněji, potřeba auta pro dopravu v místě atd.). Pokud o tyto důvody nejde a fotograf i přesto použije auto, proplácíme 110 % ceny jízdenky.
Auto vám v plné výši proplatíme tam, kam se nedá rozumně dostat jiným prostředkem.
Není efektivní hradit náklady na cestu přes celou republiku (fotky z druhého koutu republiky totiž může nafotit spíše někdo, kdo tam žije za daleko nižší náklady). Soustřeďte se proto v první řadě na své okolí či na jedinečnost pořízeného obsahu v poměru k nákladům.
Účelnost
Cílem cesty by primárně mělo být focení, nikoli zaplatit si např. cestu domů nebo na koncert.
 • Příklad: pokud pojedete z Plzně do Prahy za babičkou (92 km po D5) a během cesty si uděláte odbočku na focení v Dobříši (prodloužená trasa Plzeň - Dobříš - Praha = 116 km), započítat si můžete jen oněch 24 kilometrů, o které vám cestu prodloužilo focení.
 • Příklad 2: Pokud jedete na koncert z Hradce do Brna a v Brně nafotíte přesně tolik fotek (navíc nekvalitních), aby vám proplatily jízdenky, sice jste formálně splnili podmínky projektu, ale tato praxe se nám moc nezamlouvá. Na fotkách je totiž znát, jestli jste jeli fotit kvůli nim, nebo jestli jsou focené stylem "aby se neřeklo" a jejich smyslem je proplatit vám jízdenku (bohužel se to občas děje). Pokud ovšem z takovéto cesty přivezete dostatečný počet kvalitních fotek, je to v pořádku.
Kvalita
Vaše fotky by měly být kvalitní - ostré, expozičně i kompozičně vyvážené, focené za dobrého světla (pokud nefotíte ohňostroj:-) a v dobrém rozlišení (alespoň 2 megapixely, tzn. např. 1600 × 1250 px). Pamatujte, že pro Wikimedii jsou hodnotnější 4 kvalitní fotky než 40 nekvalitních. Více o kvalitě fotografií se dočtete v tomto nebo tomto článku. Podívejte se na příklady dobrých a špatných fotek. Prohlédnout si můžete i kvalitní fotky a nejlepší fotky, které už na Commons jsou a také kritéria jejich hodnocení.


Plánování cesty

Celkové náklady na cestu a počet požadovaných objektů (resp. Wikidata položek), si tedy propočítejte a ujasněte před cestou, abyste doma nezjistili, že jste toho nafotili málo. Váháte, jestli vaše cesta splňuje principy projektu? Pokud máte jakékoli obavy, oznamte nám záměr vaší cesty předem. Založte si proto účet v tzv. Trackeru, vložte sem koncept zprávy o vaší fotocestě a nechte si jej tzv. “předschválit” (po návratu stejně budete muset v Trackeru podat zprávu o vaší cestě). Pro postup založení konceptu zprávy na skok koukněte do kap. 4 - Koncept zprávy.

2. Cesta a focení ↓

Cesta a focení[editovat | editovat zdroj]

Autor: Kubajzs

Fotocestu byste měli podniknout ve vhodný den a v případě některých objektů i ve vhodnou hodinu a roční období - louku chráněnou pro výskyt rosnatky není dobré fotit v zimě, když zde rosnatky nenajdete, nebo večer, kdy jsou zavřené. Zní to banálně, ale řadu fotografů už to překvapilo.Pro ty, kteří chtějí proplatit náklady fotocesty ↓

Uchovejte všechny doklady o vzniklých nákladech (jízdenky, vstupenky apod.) Pokud jedete autem, změřte ujetou vzdálenost.

3. Nahrání fotek (a jejich propojení s Wikidaty) ↓

Nahrání fotek (a jejich propojení s Wikidaty)[editovat | editovat zdroj]

Právě jste se vrátili z fotografické cesty s kartou plnou fotek. Co dál?

1. Wikimedia Commons[editovat | editovat zdroj]

Videonávod pro nahrávání souborů na úložiště Wikimedia Commons

Vyberte kvalitní fotky z vaší cesty a nahrajte je na úložiště médií commons.wikimedia.org (pokud jste tak už neudělali v terénu pomocí aplikace).

Postup (videonávod vpravo):
Autor: Huhulenik
1. Přihlaste se na commons.wikimedia.org (pro všechny projekty Wikimedie stačí jediné přihlašovací jméno a heslo).
2. Vlevo klikněte na Načíst soubor/Upload file (dostanete se do tzv. Upload Wizardu) - vyberte fotku z PC (fotky jednoho objektu můžete editovat a nahrát společně) - zaškrtněte Toto je mé vlastní dílo - vyplňte vaše jméno/ přezdívku.
3. Ke každé fotce přidejte název (místo automatického pojmenování typu "DSF2022.jpg" fotku pojmenujte např. Žižkův dub v Myšlíně.jpg), popis (podrobnější informace o tom, co je na fotce - vyplňte česky a jedním cizím jazykem), souřadnice nebo přesný popis místa.
4. Fotky přiřaďte do odpovídajících kategorií. Kategorie slouží jako "tagy" a lidé díky nim fotky na Commons snadněji najdou. Návod "Jak přiřadit fotky do kategorií" níže (rozklikněte lištu vpravo):
Jak přiřadit fotky do kategorií ↓
Uděláte to jednoduše:
 • Při hromadném nahrávání fotek na Commons do příslušného políčka napište název(y) už existující kategorie(í) (může vám pomoci našeptávač). (Alternativa: u již nahraného souboru klikněte na editovat a na konec napište např. tento text.: "[[Category:Vršovická (Prague)]]", čímž obrázek zařadíte do kategorie, která sdružuje další obrázky pražské Vršovické ulice.)
 • Každý vyfocený objekt musí být zařazen do vlastní kategorie, která má nadřazenou(é) kategorii(e) a je tedy součástí celé hierarchie (např. fotka Žižkova dubu v Myšlíně patří do kategorie "Žižkův dub (Myšlín)‎". Tato kategorie má nadřazenou, obecnější kategorii "Famous trees in Prague-East District" a nad touto je zase kategorie "Trees in Prague-East District". Díky tomuto systému se člověk prokliká i ke konkrétnímu stromu, který by v jedné složce o stovkách stromech těžko našel).
 • Pokud kategorie pro to, co jste vyfotili, ještě neexistuje, musíte ji založit - to nováčkům promíjíme, ale postupně byste se to měli naučit (viz návod níže).


Důležité vědět:
 • Kategorie jsou hierarchicky provázané od obecnějších ke konkrétnějším (např.: Trees in Prague-East District‎ → Famous trees in Prague-East District → Žižkův dub (Myšlín)‎). Fotky zařazujte do nejnižší (a zároveň nejkonkrétnější) možné kategorie, do které se hodí. Např. fotku Žižkova dubu v Myšlíně nedávejte do kategorie "Trees in Prague-East District", ale jen do kategorie "Žižkův dub (Myšlín)".
 • Kategorií může být u jedné fotky neomezeně, ale nepřehánějte to.
 • Kategorie by měly mít anglické názvy - Wikimedia Commons je celosvětovým úložištěm. Vlastní jména a podobná ustálená označení ovšem nepřekládáme, pokud není anglický překlad či ekvivalent daného názvu či označení vžitý, ani z nich neosekáváme diakritická znaménka.
 • Pokud si nejste jisti, jakou kategorii zvolit, vyhledejte typově podobný obrázek a podívejte se, v jakých kategoriích se nachází.
 • Speciální stránka Strom kategorií vám umožní prohlížet nadřazené a podřazené kategorie (včetně příslušných stránek) vůči té, kterou zadáte.
 • Kategorii "Mediagrant:Fotíme Česko" nemusíte vkládat - to za vás automaticky udělá šablona "Fotíme Česko", kterou za vás už přidal Tracker (neplatí pro aplikaci Wikimedia Commons pro Android a fotografy, kteří nežádají o proplacení cest).
 • Pokud si na Commons otevřete stránku konkrétní kategorie, např. Category:Famous trees in Prachatice District (Jak? Vložte tento text do pole pro vyhledávání), zobrazí se vám seznam všech médií, která do dané kategorie patří.


Jak vytvořit novou kategorii ↓

1. Ujistěte se přímo na Wikimedia Commons, jestli kategorie, kterou chcete vytvořit, už náhodou neexistuje.

2. Během nahrávání v Upload Wizardu ke všem fotkám daného objektu přidejte název kategorie (v AJ), ikdyž ještě neexistuje. Po nahrání obrázku se na jeho stránce (úplně dole) objeví červený název kategorie (tzn., že kategorie ještě není součástí hierarchie kategorií). (Alternativa: Na stránce uploadovaného obrázku klikněte na editovat a nakonec vložte text: "[[Category:název vašeho objektu v angličtině]]" a dejte zveřejnit změny. To ovšem musíte udělat pro každou fotku zvlášť, proto je lepší první způsob...)

3. Klikněte na červený odkaz vaší nové kategorie a založte tuto stránku - na její konec vložte "[[Category:název nejblíže nadřazené kategorie vůči kategorii vašeho objektu]]" a dejte zveřejnit změny. A je to, vytvořili jste novou kategorii, která je součástí celé hierarchie kategorií.

 • Nadřazených kategorií můžete stejným způsobem vložit více.


2. Wikidata[editovat | editovat zdroj]

Autor: Podzemnik

Fotky jste úspěšně nahráli na úložiště médií. Chybí poslední krůček: připojit fotky k Wikidata položkám (odkud si je budou “nasávat” i články na Wikipedii).


Nepovinné: Uděláte nám radost, když fotky připojíte i do dalších článků na Wikipedii (včetně cizojazyčných variant).

Postup (nebo videonávod v angličtině):

1. Na webu wikidata.org najděte Wikidata položku odpovídající vaší fotografii (podívejme se opět na Žižkův dub v Myšlíně).
2. Dole klikněte na přidat tvrzení.
3. Do pole vlastnost napište “obrázek”.
4. Do následujícího pole vložte název vaší odpovídající fotky, kterou jste uložili na Commons (nabídne vám ji našeptávač). K jednomu objektu tímto způsobem přidáváme pouze jednu fotografii! (Ostatní fotografie daného objektu uživatelé naleznou v příslušné kategorii Commons, na kterou by Wikidata také měla odkazovat.)
5. Klik na “zveřejnit” a je to.


Tip: Až budete zkušenější, můžete Wikidata položky vytvářet (pokud zjistíte, že zatím chybí) a nafotit je (nebo obráceně).

4. Zpráva o vaší fotocestě (pro ty, kteří chtějí proplatit náklady)↓

Zpráva o vaší fotocestě (pro ty, kteří chtějí proplatit náklady fotocesty)[editovat | editovat zdroj]

Pokud si přejete proplatit náklady, které vám vznikly během cesty za focením, budete nám o ní muset podat zprávu. Zprávou je míněn tzv. tiket v systému zvaném Tracker.


Po návratu z cesty založte koncept tiketu. Čím dříve koncept založíte, tím lépe. Protože tikety jsou veřejné, nestane se pak, že další fotograf pojede fotit to samé. Celý tiket budete moci dokončit, až ve chvíli, kdy nahrajete vaše fotky na Commons. A to chvilku zabere...


Koncept zprávy[editovat | editovat zdroj]

obr. 1 - zakládání konceptu zprávy
1. Přihlaste se do Trackeru (pokud jste tu poprvé, zaregistrujte se a pod tlačítkem Změnit údaje vyplňte svůj mail a číslo vašeho bankovního účtu (na který vám zašleme peníze).
2. Na úvodní stránce Trackeru klikněte na Vytvořit nový tiket (obr. 1).
 • V okně Vytvořit tiket místo automaticky zobrazeného data vyplňte skutečné datum vaší cesty.
 • Do Název vložte stručný název cesty (např. Kouřim - rybníky a památky nebo Suchdolské pískovny).
obr. 2 - čestné prohlášení při cestě autem
 • V poli Téma vyberte 1.1. Multimédia: Fotíme Česko/Mediagrant.
 • V poli Podtéma vyberte Fotíme Česko.
 • Pokud pojedete autem, zaškrtněte políčko Čestné prohlášení (tzn., že čestně prohlašujete, že při dovyplňování tiketu uvedete reálný počet ujetých km) (obr. 2).
 • Nejste si jisti, jestli vaše fotocesta splňuje všechny principy, aby byla proplacena? Vyplňte váš záměr, kde slovně popíšete odhadované náklady a nechte si tiket předschválit: dole klikněte na Uložit a na stránce, která se následně zobrazí, klikněte na podáno k předschválení (ikdyž tiket k předschválení teprve podáváte. Je to trochu matoucí).
obr. 3 - uložený koncept zprávy
3. Zcela dole klikněte na Uložit. Tiket se uloží do stavu koncept, ke kterému se můžete kdykoli vrátit a upravit ho (obr. 3). Tiket najdete v Seznamu tiketů podle tématu, data nebo čísla.

Dovyplnění zprávy[editovat | editovat zdroj]

Až budete mít propojené fotky s Wikidaty (viz kapitola 3), tiket můžete dokončit (čím dříve fotky nahrajete a propojíte, tím lépe. Pokud to totiž uděláte až třeba až po 4 měsících, někdo vás může předběhnout). Následujte tento postup:

4. Přihlaste se do Trackeru.
5. Propojte Tracker se svým Wikimedia účtem (na horní liště klikněte na "Nastavení". Zde téměř na konci stránky klikněte na "Připojit Wikimedia účet" a po té na "Allow".)
6. Vraťte se ke konceptu zprávy o vaší cestě (najdete ho ve vašem profilu – po kliknutí na vaše jméno v horním menu Trackeru –, případně mezi dalšími tikety zde).
 • Můžete upřesnit Datum, Název a Popis cesty, pokud se od té původně plánované liší. Do pole Popis patří jakékoliv další informace pro schvalovatele tiketu.
 • V části Reálné výdaje zapište všechny vaše výdaje spojené s cestou - každý doklad na zvláštní řádek (obr. 5).
obr. 5 - uveďte všechny výdaje, které vám při fotocestě vznikly
Například: “Popis: Vlak Praha - České Budějovice, Částka: 306 Kč”
Při cestě autem se údaje vyplňují jen s několika malými rozdíly: do pole popis uveďte stručnou trasu jízdy (klidně jako odkaz na trasu zaznamenanou na Mapy.cz) a celkový počet ujetých kilometrů. Počet ujetých kilometrů vynásobte částku 4,50 Kč a výsledek doplňte do pole Částka.
 • Tiket uložte.
 • Nyní v tiketu uvedete fotografie z vaší fotocesty.
 • Na hlavní straně tiketu klikněte na Upravit média, kde se vám po několika sekundách zobrazí vaše soubory, které jste uploadovali na Wikimedia Commons - jsou seřazené od nejnovějších. (Pokud do pole Category to filter by napíšete jméno určité kategorie, Tracker zobrazí jen vaše fotky nacházející se právě v této kategorii.)
 • Zaškrtněte fotky, které patří k tomuto tiketu a dole klikněte na Potvrdit výběr médií. Systém vás vrátí na hlavní stránku tiketu. Po té, co jste klikli na Potvrdit výběr médií, Tracker k vybraným fotkám automaticky přidá šablonu "Fotíme Česko" a kategorii "Mediagrant:Fotíme Česko" na Wikimedia Commons. Nemusíte ji tedy přidávat ručně při uploadování fotek. Vybrané fotky můžete z tiketu (nikoli z Commons) odstranit opět na stránce Upravit média dole, pod nadpisem Remove existing media. Opět je vyberte a klikněte na Delete selected photos. Tato akce zároveň odstraní automaticky přidanou šablonu z fotek na Wikimedia Commons.
 • Uploadované fotky můžete zkontrolovat kliknutím na Ukázat média. Zde se vám pro každou vybranou fotku zobrazí: název fotky, rozlišení, kategorie, ve kterých se nachází a odkazy na místa, kde je použitá. Pod tabulkou můžete vidět celkový "Počet souborů", "Počet použití souborů" a "Počet Wikidata položek" (můžete využít např. pro kontrolu splnění pravidla 3/100 v programu Fotíme Česko). Pokud jste provedli nějaké úpravy v popisu fotek na Wikimedia Commons, klikněte na vynutit aktualizaci, čímž se aktualizují níže zobrazené informace.
 • Pokud je podle vás vše kompletní (obr. 6), v úvodním okně tiketu pod nadpisem "Potvrdit" klikněte na podáno ke schválení (i když tiket ke schválení teprve podáváte).
  obr. 6 - vyplněný tiket a před odesláním
 • V dalším okně můžete přidat poslední libovolný komentář a kliknete na Odeslat. Schvalovatelé se tím dovědí, že tiket je za vás vyplněn a vaši cestu mohou vyhodnotit. Pokud je vše v pořádku (splnili jste Principy, viz kap. 1 a drželi jste se pokynů v tomto Průvodci), ohodnotí tiket 100 % a pokladník vám může proplatit náklady v plné výši. V případě nesplnění podmínek, může být tiket ohodnocen nižším procentem, nebo vás schvalovatel požádá o nápravu, pokud je to možné (např. zařazení fotek do kategorií).
 • Tiket můžete editovat do doby, než bude schválen schvalovatelem.
7. Posledním krokem je předat nám účtenky (jízdenky apod.) kvůli účetnictví. To můžete udělat kdykoli (před i po schválení tiketu schvalovatelem). Ryze elektronické účtenky šetří práci - stačí je jen nahrát do Trackeru. Papírové účtenky nám musíte navíc doručit i fyzicky (poštou, nebo osobně).
 • Klikněte na Upravit doklady (obr. 7)
  obr. 7 - nahrajte všechny účtenky
  a nahrajte elektronické účtenky a/nebo digitální kopie těch papírových (scan, fotka).
 • Papírové účtenky odešlete na adresu Wikimedia Česká republika, Slovenská 1705/21, 120 00 Praha, nebo se dohodněte na osobním předání s administrátorkou Janoud Landsingerovou (jana.landsingerova@wikimedia.cz).
 • Až nám doklady fyzicky odešlete (předáte), v úvodním okně tiketu pod nadpisem Potvrdit klikněte na účtenky poslány.
8. Nakonec vám pokladník (klara.joklova@wikimedia.cz) pošle peníze.

Urgence[editovat | editovat zdroj]

Pokud máte dojem, že se s vyhodnocením vaší cesty nic neděje, podívejte se nejdříve na detail vašeho tiketu, především do pole Poznámky garanta. Může tam být nějaká připomínka, kterou byste měli vyřešit.

Pokud zde nic není, zkontrolujte položku Stav. Pokud je zde uvedeno:

 • koncept – pak jste zřejmě zapomněli podat tiket ke schválení
 • čeká na schválení – obraťte se na schvalovatele nebo garantku Fotíme Česko Natalii Szelachowskou (natalia.szelachowska@wikimedia.cz)
 • čeká na odeslání účtenek – pošlete své jízdenky
 • čeká na přijetí účtenek – obraťte se na administrátora, pokud od odeslání jízdenek uběhla delší doba
 • archivováno, neplaceno – tiket je v pořádku, čeká se na proplacení výdajů. Pokud se vám zdá, že to trvá moc dlouho, napište pokladníkovi (klara.joklova@wikimedia.cz)
 • uzavřeno – tiket uzavřen bez proplacení, zřejmě pro vaši dlouhodobou neaktivitu. Obraťte se na schvalovatele, který tiket uzavřel nebo napište komentář do tiketu


Posílejte nám na Fotíme Česko zpětnou vazbu! Taktéž jakékoli dotazy nebo objevené chyby směřujte na zdejší diskuzní stránku nebo pište garantce projektu Natalii na fotimecesko@wikimedia.cz. Jste-li zkušenějším uživatelem Wikipedie (umíte vytvářet články) a zároveň vás baví fotit spíše konkrétní témata (jen obce nebo události apod.), podívejte se na fotoprojekt Mediagrant.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]