Wikipedie:Diskuse o smazání/Šablona:Mobilní telefony Nokia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Mobilní telefony Nokia[editovat | editovat zdroj]

Toto není hlasování, nýbrž diskuse. Důležité jsou argumenty.
Diskusi otevřel(a)
Otaznick (diskuse) 7. 1. 2020, 09:31 (CET)
Uzavření diskuse
standardní: týden po zahájení

Doporučená řešení[editovat | editovat zdroj]

 • Smazat – rozsáhlá nepřehledná šablona plná slepých odkazů --Otaznick (diskuse) 7. 1. 2020, 09:31 (CET)
 • Spíše rozdělit, ponechat – červené odkazy zas tolik nevadí, vadí to, že takto obrovský navbox je nepřehledný. Některé červené odkazy možná redukovat, ale spíše zachovat. Rozdělit např. podle výrobních řad (jako to má ostatně Samsung) či chronologicky; např. Lumia si zaslouží vlastní navbox. — Draceane diskusepříspěvky 10. 1. 2020, 22:50 (CET)
 • Rozdělit nebo smazat – Je jasné, že takto to zůstat nemůže, nevadí mi ale jakékoliv řešení k lepšímu. --Dvorapa (diskuse) 11. 1. 2020, 05:58 (CET)
 • Šablonu nahradit seznamem. Jedudědek (diskuse) 11. 1. 2020, 14:03 (CET)
 • Přepracovat, nebo smazat − téma šablony mi nevadí, do seznamu bych to nepřeváděl (navbox se může hodit), ale jsem pro její hlubší přepracování. Jak uvedl Dvorapa, „Je jasné, že takto to zůstat nemůže”. --Robins7 (diskuse) 11. 1. 2020, 15:50 (CET)
 • Smazat nebo redukovat - umím si představit navbox který bude obsahovat důležitější z modelů, ale v téhle podobě je to hrozivé.--Crinkly.sun (diskuse) 11. 1. 2020, 17:13 (CET)
 • Ponechat – nanejvýš rozdělit. Všechna hodnocení, která zde zazněla, jsou prostá argumentů (někomu to přijde nepřehledné. Důvod jste k tomu žádný neuvedli. Podle mě je to přehledné a nevidím lepší řešení. Takovéhle dělení je jediné možné. Nokia v těch časových úsecích používala takové členění řad mobilů a to předchozí opustila.) Současná podoba je prakticky od 16. 4. 2013, 13:05‎ (verze uživatele Ria). Najednou někomu po tolika letech začal vadit kompletní soupis. Pokud někomu nevyhovuje tahle šablona a bude jí chtít redukovat, bude muset s tím založit i stránku se seznamem všech telefonů od Nokie s podobným členěním. To mi přijde zbytečné, když už je tu tahle šablona. Na anglické w. to není akorát rozdělené do časových období. Jinak je to prakticky stejná šablona. Jen mají ke všem telefonům články. Pagvelius (diskuse) 12. 1. 2020, 13:38 (CET)
 • Ponechat – šablona je přehledná, červené odkazy nevadí, je to i v jiných šablonách. Šablona seskupuje všechny telefony vyrobené firmou Nokia a to je pro mě důležitý argument. Zakladatel této diskuse nenapsal jediný pádný argument. Rozsáhlá šablona, to má být argument? Tak to znamená že budeme mazat všechny rozsáhlé šablony? Nepřehledná, je věc názoru. Já ji vnímám jako přehlednou. Takovéto členění tabulek běžně v práci používám. Slepé odkazy. Tak na vnitřních odkazech si Wikipedie zakládá. Když jsem začínal a smazal jsem červený odkaz, zkušený wikipedista to vrátil s odůvodněním že ji někdo může založit. Když červená barva někomu píchá do očí, je možné červené odkazy smazat a jak se vytvoří článek, znovu se wikiodkaz vytvoří. To je také řešení. Doporučuji se zaměřit na propagační články bez odkazů a těm zakládat DOS. --Podroužek (diskuse) 13. 1. 2020, 07:46 (CET)
 • Ponechat - v tomto stavu ani není o čem hlasovat (původní verze, ke které se vztahoval DoS je tak trochu úplně jiná :D)--F.ponizil (diskuse) 13. 1. 2020, 19:21 (CET)
 • Ponechat - v původní podobě, je obdobá anglické https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Nokia_devices, je to přehled telefonů značky nokia, důležité je, když je šablona úplná. Paul E (diskuse) 16. 1. 2020, 16:40 (CET)
 • Ponechat původní verzi. Je lepší, když je šablona se všemi telefony. Nechápu proč tam je teď jenom nějaký výběr. Ničemu přece nevadí, že nejsou všechny značky modře.--0kozel (diskuse) 17. 1. 2020, 19:34 (CET)

Komentáře[editovat | editovat zdroj]

Šablona je přehledná. Články k jednotlivým telefonům, které chybí, se mohou postupně doplňovat. Nemazat.

Mimo to je jediným zdrojem soupisu všech mobilních telefonů od Nokie. Jiný není a přišli bychom o podstatnou informaci. Pagvelius (diskuse) 10. 1. 2020, 20:09 (CET)

Reaguji na reakce zmiňující nedostatečné argumenty:

 • Šablona ve stávající podobě by podle mě měla smysl, pokud by většina odkazů byla funkční. Nyní je poměr článků existující/slepý 1:5.
 • Pokud dodnes o uvedených telefonech nevznikly články (chybí cca 250 článků), tak vidím malou pravděpodobnost, že o nich do budoucna vzniknou, když nevznikly ani o jednotlivých sériích.
 • Jedná se o spotřební zboží podobně jako rádia nebo televize, ke kterým, když mají článek na wiki, se také neuvádí celá produktová řada. Na druhou stranu majitelé k telefonům mají často vztah podobně jako např. k automobilům, ale narozdíl od automobilů slouží tyto přístroje pouze pár let. Dobře je to vidět na tom, že před dvaceti lety bezkonkurenčně nejpopulárnější značka telefonů je dnes už skoro pozamenutá.
 • Osobně bych v tomto případě raději viděl šablonu s mobily ke kterým existují články (napočítal jsem 48 existujících článků), seřazené např. podle roku uvedení. Čtenář snadněji najde odkaz/přehlédne seznam. Ostatní telefony by pak byly uvedené v samostatném seznamu (poslední odkaz).

--Otaznick (diskuse) 13. 1. 2020, 10:48 (CET)

@Otaznick: Tak toto není správný postup. Založit DOS a pak šablonu celou přepracovat. Takhle na Wikipedii nepracujeme. Takže tobě vadily červený odkazy? Tak proč jsi z nich neudělal jen prostý text? Ano je to spotřební zboží a jsou tady články/seznamy takového zboží. Například Seznam vysavačů ETA, automobily slouží taky pár let. Že je značka pozapomenutá je právě důvod pro zachovaní šablony. Kde jinde najdeme seznam telefonů Nokia. Jak chceš vytvořit stránku seznam telefonů Nokia, když nemáš dva zdroje? --Podroužek (diskuse) 13. 1. 2020, 20:31 (CET)
Vycházím z reakcí v diskuzi a v případě nesouhlasu akceptuji revert. Pro stránku obsahující seznam telefonů by se použila původní šablona (v ideální případě obsáhlá anglická verze). Nemyslím si, že je nutné, aby v šabloně byly všechny produkty, když je položek tolik. Rozdělení na jednotlivé číselné řady zas nemá smysl, protože v některých řadách není článek o žádném z produktů ani o řadě samotné.

Seznam má tu výhodu, že tam lze přidávat další informace. Šablona pouze informuje o seznamu telefonů jedné produktové řady (což je informačně dost chudé) a o tom, že na Wikipedii chybí dost článků. Navíc takto obsáhlá šablona převyšuje často obsah samotných článků. --Otaznick (diskuse) 14. 1. 2020, 06:59 (CET)