Wikipedie:Asijský měsíc Wikipedie 2022

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
DOMŮ MÉDIA 2023 2022 2020 2019 2018
Asijský měsíc Wikipedie 2022

Asijský měsíc Wikipedie je každoroční soutěž Wikipedie zaměřená na vylepšení a zvýšení asijského obsahu v různých jazykových verzích Wikipedie. V každé zapojené komunitě probíhá v listopadu měsíční editační soutěž v jednotlivých jazykových verzích Wikipedie. Cílem je vytvářet nový obsah, a tím zkvalitňovat obsah Wikipedie na téma Asie.

Soutěž byla poprvé pořádána v roce 2015, česká Wikipedie se zúčastnila poprvé v roce 2018. Tento ročník bude pro českou Wikipedii čtvrtý (po roční odmlce v roce 2021), globálně se bude jednat již o osmý ročník.

Do soutěže se připojují wikipedisté z různých států a komunit. Za poslední roky bylo vytvořeno přes 40 000 kvalitních článků ve více než 60 jazykových verzích Wikipedie.

Wikipedista, který vytvoří nejvíce článků na každé jazykové verzi Wikipedie, bude oceněn čestným titulem „Asijský velvyslanec Wikipedie“. Každý účastník, který napíše alespoň 4 články požadovaného rozsahu a formátu, obdrží po skončení soutěže speciální vyznamenání od některé z asijských wikikomunit. Konkrétní komunita i vyznamenání je překvapením.

V rámci soutěže je také možno získat poukázky do knihkupectví, jak je uvedeno níže.

Aktuální ročník soutěže skončil 30. listopadu 2022. V průběhu měsíce prosince posoudila soutěžní porota jednotlivé příspěvky a na začátku ledna zveřejnila výsledky soutěže.

Pravidla

Zde naleznete pravidla ke globální části soutěže. Pro lokální část soutěže týkající se poukázek do knihkupectví navštivte tuto stránku.

Globální pravidla:

 • Článek musí založit registrovaný uživatel (nezapočítávají se již existující články) mezi 1. listopadem 2022 00:00 SEČ a 30. listopadem 2022 23:59 SEČ (tedy od 1. listopadu 00:00 SEČ do 30. listopadu 2022 23:59 SEČ).
 • Článek musí mít alespoň 3 000 bajtů a nejméně 300 slov (některé šablony, jako jsou infoboxy, se nezapočítávají). Do délky článku se též nezapočítávají krátké seznamy v článcích.
 • Článek musí splňovat kritéria významnosti.
 • Článek musí čerpat ze spolehlivých zdrojů a musí obsahovat reference na použité zdroje. Je-li článek delší, měl by obsahovat dostatečné množství referencí a neměl by obsahovat dlouhé pasáže bez spolehlivých zdrojů. Článek musí splňovat pravidlo dvou nezávislých netriviálních zdrojů. Sporná anebo kontroverzní tvrzení v článku musí být podložena ověřitelnými zdroji citovanými v článku.
 • Článek musí být o jakémkoli tématu týkajícím se asijských států anebo Asie jako takové (pokud si nejste jisti, zda se téma článku dostatečně týká Asie, napište na diskusní stránku). Ve sporných případech rozhodují porotci individuálně.
 • Článek nesmí být čistě strojovým překladem. Pokud jde o překlad z jiné jazykové verze Wikipedie, měl by být korektně přeložený a musí obsahovat správně vyplněnou šablonu {{Překlad}}.
 • Článek nesmí obsahovat žádné větší nedostatky dle uvážení porotců (porušení autorských práv, zpochybnění významnosti apod.).
 • Článek nesmí být seznamem.
 • Článek by měl být propojen s Wikidaty včetně vyplněného českého štítku a českého popisu.
 • Článek by měl být informativní.
 • Články přihlášené do soutěže lokálním organizátorem musí být zkontrolovány jiným lokálním organizátorem (pokud je lokální organizátor jen jeden, tak kontroluje své články sám).
 • Lokální organizátoři z každé jazykové verze Wikipedie vyhodnotí, zda články přihlášené do soutěže splňují pravidla soutěže.

Přihlášení

Do soutěže je možné přihlásit články vytvořené od 1. listopadu 00:00 SEČ do 30. listopadu 2022 23:59 SEČ.

Každý účastník soutěže si může přidat na svou uživatelskou stránku šablonu {{Uživatel Asijský měsíc Wikipedie}}.
Tento uživatel přispívá k Asijskému měsíci Wikipedie 2022.

Přihlášení článků

Přihlašování článků probíhá nástroj Nástěnka. Pokud byl článek zamítnut a požadavky byly vyřešeny, požádejte o přehodnocení na diskusní stránce (ideálně zmiňte porotce, kteří článek zamítli).

Ceny pro výherce

Soutěž se koná za podpory spolku Wikimedia Česká republika. Děkujeme!

Tři uživatelé, kteří vytvoří nejvíce článků splňující pravidla soutěže, získají nárok na ceny proplacené spolkem Wikimedia Česká republika. Bude se jednat o knižní publikaci Dějiny Íránu z edice Lidové noviny a dále dvě poukázky do knihkupectví. Ceny budou předány dle pravidel.

Speciální vyznamenání pro účastníky

Každý z účastníků, který napíše alespoň 4 články dle výše uvedených požadavků, získá po ukončení soutěže a vyhodnocení článků originální vyznamenání od některé ze zapojených asijských wikikomunit.

Lokální organizátoři

Seznam lokálních organizátorů a zároveň porotců české verze soutěže:

Krom výše zmíněných pomáhají s přípravou i další wikipedisté a wikimediáni.

Globální organizační tým

Hlavní globální organizátoři soutěže jsou:

Seznam všech globálních organizátorů se nachází zde.

Předešlé ročníky